Τί μου συμβαίνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    13

    Τί μου συμβαίνει;

    Γεια σας:)
    Είμαι 15 ετων και πριν 2 χρόνια, ξεκινησα διατροφή η οποία στο τέλος έγινε δίαιτα και,πλέον μου έχει γίνει εμμονή!
    Ναι,φυσικά γνωρίζω πως στην εφηβεία ουσιαστικά ''απαγορεύονται'' οι τρελές δίαιτες ,όμως την ξεκίνησα κυρίως επειδή ήμουν μπαλέτο,οπότε καταλαβαίνετε...

    Τέλος παντων,εκείνο τον καιρό ετοιμαζόμουν για παράσταση στο μπαλέτο,επομένως επειδή ένιωθα άβολα με το σώμα μου ήθελα να χάσω κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα!Έχω ύψος 1.60 και τοτε ημουν 47,5 κιλά.
    Κάνοντας δίαιτα..ή μαλλον τρώγοντας ελάχιστα (π.χ για 1 βδομαδα έτρωγα καθε μερα 1 μήλο ή 1 μπισκότο ή τελος πάντων προσπαθούσα να παίρνω οσο το δυνατόν λιγότερες θερμίδες γινόταν)
    Μετά απο 1,5 μήνα είχα φτάσει στα 43,5! Δεν σταμάτησα όμως εκει,αλλα καταφερα να παω 40 κιλα,μεσα σε μικρό χρονικό διαστημα,φυσικα τρωγοντας ελάχιστα και,προφανως οχι κανονικο φαγητο!!

    Τώρα είμαι 1η Λυκείου..Δυστυχώς σταματησα το μπαλέτο,λόγω της πιεσης στο σχολείο!!
    Μεσα σε μισο χρονο ανεβηκα ξανα απο τα 40 στα 45 και τελικως έφτασα τα 48!Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα διατροφη εχασα 3 κιλά και να πω επίσης κατι που πριν λιγο καιρο συνειδητοποιησα,,πως δεν είχα περίοδο απο τον Ιούνιο του 2015 ως και τον Σεπτέμβριο του'15! Πίστευα πως οφειλόταν στο γεγονός οτι η περίοδος μου,δεν είχε σταθεροποιηθει ακόμη αλλά ίσως αυτό σχετίζεται,στ οτι χάλασα τη διατροφή μου!!

    Ας φτασουμε στο παρον τώρα
    . Εχουμε γιορτες και γενικά δεν έχω όρεξη για φαγητο και,οχι μονο αυτο απλα 3 μερες χωρις να εχει συμβει κάτι μου κόπηκε εντελως η όρεξη και,περασαν 3 μερες χωρις να φαω τίποτα!! Κανονισα τις προάλλες να βγω με την παρέα μου,όμως σκέφτηκα πως αφού θα βγουμε θα πάμε σε καποιο μαγαζί φαγητό,οποτε μη θέλοντας να πάρω επιπλέον θερμίδες,το ακύρωσα..

    Σημερα ζυγιστηκα ξανά και έχω φτασει τα 45 κιλα! Δεν ξέρω τι έχει συμβεί εχω τρομαξει πολυ!
    Η αλήθεια είναι πως μου αρεσε το σωμα μου στα 40 κιλα κι ας μην ειχα καθόλου καμπύλες κι ας ημουν εντελώς skinny!!
    Τέλος πάντων,φοβάμαι μήπως έχω κάποιο πρόβλημα
    Σίγουρα δεν θα έλεγα οτι ειμαι ανορεξικη γιατί όταν θέλω κάτι θα το φαω, ό,τι κι να γινει,το πιο τρελό ομως είναι πως με πιάνει και για 3-4 μέρες μπορεί να τη βγάλω με 100-200 θερμίδες;
    Σε όσους έχει συμβεί,μήπως μπορειτε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς συμβαίνει;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Μαριάννα, καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή χρονιά. Η Νευρική Ανορεξία ως διατροφική διαταραχή δεν σημαίνει δεν έχεις όρεξη ή πείνα να φας, σημαίνει ότι μέσω ψυχαναγκαστικών διαδικασιών , πιέζεις τον εαυτό σου να μη φάει γιατί θεωρείς ότι το ιδανικό βάρος είναι πολύ μικρότερο από αυτό που έχεις, και βέβαια δεν υπάρχει κατώτερο όριο βάρους εντέλει στο οποίο κάποιος ανορεκτικός θα είναι ευχαριστημένος, γι'αυτό άλλωστε λέγεται και διαταραχή. Προσέγγισε σε παρακαλώ κάποιον άνθρωπο του περιβάλλοντός σου που να εμπιστεύεσαι, μίλησε μαζί του, εξήγησε τι σου συμβαίνει και βάλε στο μυαλό σου ότι τα 15 είναι μια ωραιότατη ηλικία που οι τάσεις αυτοκαταστροφής κάνουν την εμφάνισή τους.. Μην αφήσεις ούτε δευτερόλεπτο από τη ζωή που σε περιμένει να πάει στράφι εξαιτίας της σχέσης σου με την τροφή που είναι πολύπλοκο θέμα και χρειάζεται υποστήριξη, καθοδήγηση και θεραπεία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •