H σημερινή κοινωνία και, τα σημερινά "πρότυπα" μας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    13

    H σημερινή κοινωνία και, τα σημερινά \"πρότυπα\" μας!

    Ήθελα απλά να κάνω αυτό το θέμα για να πω οτι είναι τόσο τραγικός ο τρόπος με τον οποίο όλοι περνούν την άποψη τους για την εμφάνιση των σημερινών ανθρώπων! Ειδικότερα όταν μιλάω με συνομλικους/ες μου καταλαβαίνω πόση απόρριψη μπορεί να φαει κάποιος όταν δεν ανήκει στο λεγόμενο "ιδανικό" και αποδεκτό απο τον κοινωνικό του περίγυρο! Κι όχι μόνο αυτό αλλά θεωρώ πως σε θέμα βάρους,βλέπω πως οχι τόσο οι άντρες μα περισσότερο οι γυναίκες προσπαθούν να κάνουν τα πάντα για να φαίνονται ΤΕΛΕΙΟΙ ως προς τους αλλους! Παρατηρώ πως δεν το κάνουν για την υγεία τους (π.χ δεν γυμνάζονται,δεν τρωνε υγιεινά για να το κρατήσουν ως συνήθεια αλλά απλά για να φτάσουν το ''τέλειο''-> το οποίο τέλειο είναι ποιό; Το να περνούν ηλίθια πρότυπα κυρίως σε κορίτσια της εφηβείας,τα οποία κάνουν τα πάντα για να γίνουν skinny,θεωρόντας πως αυτό ειναι το όμορφο! Κι όμως όλοι! Ακόμα και γονείς ακόμα και συγγενείς παρατηρώ πωςόλοι αποδέχονται το πολύ αδύνατο άτομο και γενικά κάπως έτσι έχω δει οτι παει!
    Νομίζω οτι πάντα έτσι ήταν οι απόψεις του κόσμου αλλά πλέον αυτό έχει γίνει τραγικό&γελοίο!Ηθοποιοί,πα� �ουσιαστές νομίζω βλέπετε κι εσεις πως ολα εχουν γινει τρομερα !!! Βλεπω πως ορσμενες φορες,αν οχι παντα, το να μην επηρεαστει καποιος/α εφηβος/η είναι πολύ δύσκολο...
    Δεν λέω και μένα με επηρεάζει όλο αυτό και συχνά αναρωτιέμαι..
    Γιατί έτσι όμως ( ; ) :sniff:

    Ας συζητήσει κάποιος μαζί μου γιατι θέλω πραγματικά να μιλήσω με κάποιον για αυτο το θεμα...!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Δυστυχως ετσι ειναι..Και εγω το παραδεχομαι απο τον εαυτο μου! Εχω υψος 1,57 και παντα ημουν γυρω στα 60-65 δηλαδη υπερβαρη! Μεχρι το τελος της γ λυκειου δε ζυγιστηκα ποτε γιατι μου αρεσα και με αγαπουσα ακριβως ετσι οπως ημουν! Ομως, ακομα και τοτε, με πληγωσε καποιος που του ειχα μια ιδιαιτερη συμπαθεια ας το πω ετσι που προφανως δεν ενιωθε το ιδιο (ουτε εγω ενιωθα αλλα το καταλαβα μετα !!) και τοτε ειχα στεναχωρηθει... Και επειδη δεν το ειχε πει μονο αυτος αλλα και αλλοι α η χοντρη μου δημιουργηθηκε προβλημα...απο την αποψη οτι σκεφτομουν να χασω κιλα ! Στην γ λυκειου με το διαβασμα και την καθιστικη ζωη πηρα 15 κιλα και εφτασα 75! Τωρα κανω υγιεινη διατροφη χωρις να χω παει σε καποιον διατροφολογο (πηγα σε 2 εφαγα 1 χρονο χανοντας και παιρνοντας πισω γιατι ηταν σκαρτοι) και πλεον εχω παει με δικη μου υγιεινη διατροφη και ασκηση 65!! Και θελω να φτασω πιο κατω κυριως για να ανανεωθω εγω και να αλλαξω! Αν ημουν αδυνατη, ποιος ξερει μπορει να ηθελα να παχυνω!

    Αλλα οντως, περυσι ειδικα στο α ετος που εκανα παρεα με μια κοπελα που ηταν αθλητρια και αυτοαποκαλουσε τον εαυτο της χοντρη, με 18% λιπος, σε μενα που ειχα κοντα στο 40% τοτε εε...Ενιωσα και εγω ασχημα σαν κατωτερη, και γενικα αρχισα να θυμαμαι αυτα που ειχαν πει παλια για μενα συν τη φραση ενος ''εχεις θυροειδη και δεν μπορεις να χασεις?'' γιατι ποτε ειπα οτι θελω να χασω?ποτε ειπα οτι προσπαθω να χασω και δεν μπορω??? Εγω αγαπουσα τον εαυτο μου ετσι οπως ημουν και αυτοι που εκτιμουσα με αγαπουσαν επισης... Ομως κοινωνια μετα με αλλαξε...

    Παντως, μπορω να πω οτι το εχω κανει τροπο ζωης πλεον, γιατι ασκουμαι οπως θελω, δεν βιαζομαι να δω αποτελεσμα, απολαμβανω τη διαδρομη και δεν μπορω να σου πω οτι το κανω μονο για να φαινομαι ωραια. Το κανω οκει και για αυτο αλλα πρωτα το κανω για υγεια!!!!! Μετα για ευεξια, καλη διαθεση(γιατι με τη γυμναστικη νιωθεις οτι πετας καθε τοξικη σκεψη) καλη φυσικη κατασταση και εν τελει οκει και εμφανιση!! Επισης, εχεις αυτοπειθαρχια κατα καποιο τροπο, ξερεις να επιβαλλεσαι στον εαυτο σου και αν το κανεις εκει, μπορεις να το κανεις σε πολλους αλλους τομεις της ζωης σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •