Οριακή Γλυκοζυλιωμένη,Νέα Αρχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9

    Οριακή Γλυκοζυλιωμένη,Νέα Αρχή

    Καλησπέρα και από εμένα.Πολλές φορές το καμπανάκι μας χτυπάει όταν τα πράγματα είναι στο όριο.Έτσι και εμένα.Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη,δηλαδή η ρύθμιση της γλυκόζης μου παρουσίασε διαταραχές και έτσι μπήκα σε πρόγραμμα διατροφής.
    Τελικά όλα είναι στο μυαλό φίλοι μου!
    Είμαι πλέον στην αρχή της 5ης εβδομάδας και -8,3κιλά με μικρές ατασταλίες που αφορούν όχι τόσο γλυκά και υδατάνθρακες (ψωμί-μακαρόνια-ρύζι),αλλά λίγο παραπάνω κρασάκι στις εξόδους!
    Καλό κουράγιο σε όλους που έχουν υποβάλλει τον οργανισμό τους σε αυτήν τη δύσκολη δοκιμάσία.
    Ελπίζω να βγούμε νικητές!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Weight Loss Support Group

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    armonia γεια σου!!! Καταρχην ειναι ωραίο που μοιράζεσαι εδώ το πρόβλημα και την εμπειρία. Σου...
    Σίγουρα το μυαλό και η ψυχολογία μας φυσικά ειναι οι βασικοί παράγοντες σε πολλα θέματα στη ζωή μας ποσο μάλλον και στη διατροφή μας...
    Εσύ παίρνεις κάποιο φάρμακο ? Έχεις θέμα μα σακχαρώδη διαβήτη? Ρωταω λόγω γλυκοζιωμένης..
    Είσαι αισιόδοξη ... Έχεις δει το θετικό της όλης ιστορίας και αυτό είναι πολύ καλο ... Είχες ενα δυνατό ξεκίνημα και εύχομαι το ίδιο και για τη συνέχεια!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Έχω θετικό οικογενειακό ιστορικό και παράγοντα κινδύνου την παχυσαρκία.Ξεκίνησα μετφορμίνη,με σκοπό τη σωστή ρύθμιση και φυσικά τη διακοπή της στο μέλλον.Οφείλω να ομολογήσω ότι, πέρα από τον έλεγχο της μεταγευματικής γλυκόζης, βοηθάει και στον έλεγχο του σωματικού βάρους και το σημαντικότερο δεν προκαλεί υπογλυκαιμία!
    Σε ευχαριστώ για τα ωραία λόγια σου!Ελπίζω και άλλοι που βρίσκονται στον αγώνα για να αγαπήσουν το σώμα τους να τα καταφέρουν!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Καλησπέρα τι ειναι η μετφορμινη κ τι διαιτα κανεις ακριβως;
    Γιατι εχω κ εγω ακριβως το ίδιο πρόβλημα
    Ευχαριστω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Μετφορμίνη=Glucophage.Το ξεκινάς μόνο και εφόσον έχεις καλή νεφρική λειτουργία και σε συνεννόηση ΠΑΝΤΑ με τον ιατρό σου!Η δίαιτά μου είναι από διατροφολόγο,κυρίως περιορίζει μαζί με τα λίπη και τους υδατάνθρακες.Αν θέλεις τη γνώμη μου,μην αφήσεις αρρύμθμιστο γνωστό διαβήτη,γιατί πέρα από βραχυχρόνιες έχει και μακροχρόνιες επιπλοκές (αγγειοπάθεια,νευροπάθεια).
    Έχω περιορίσει πολύ το ψωμί και τις γλυκαντικές ουσίες.Μπορείς να δοκιμάσεις τα ζελέ της sweet&balance αν είσαι του γλυκού.Είμαι στις αρχές της 5ης εβδομάδας και έχω βάλει μόνο δυο κουτουλάκια του γλυκού πορτοκαλόπιτα στο στόμα μου!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Μάλιστα κατάλαβα.γαιτι τα ζελέ της sweet and balance δεν εχουν γλυκαντικά;εγω νόμιζα οτι εχουν;
    Κ την καφε σου πως τον πίνεις αν επιτρέπεται;σκέτο;
    Επισης εχεις καταργήσει κ το άμυλο;κ τα γαλακτοκομικά;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Εχεις καλο διατροφολόγο;γιατι ψάχνομαι γενικότερα;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Αν είσαι σε μεγάλη πόλη,μπορείς να επισκεφτείς διαβητολογικό ιατρείο Νοσοκομείου και εκεί υπάρχει όλο το team που θα σε βοηθήσει να πετύχεις τον στόχο σου!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    9
    Τον καφέ μου πάντα σκέτο τον έπινα!;Έχω μειώσει πολύ την ποσότητα των υδατανθράκων.Τα έχω αντικαταστήσει με λαχανικά (έχω μειώσει και την κατανάλωση αρακά και φασολιών λόγω υψηλού γλυκαιμικού δείκτη).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •