υπερφαγια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 123
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Δεν ξερω αν αυτο το χαρακτηριζεις αυστηρο , αντικειμενικο οπως θες .... Μπορει αυτος ο τροπος να βοηθαει και σενα ...
    Ξερεις τι γινεται ? Τι εχω καταλαβει εγω? Σκεφτεσαι η συνειδητοποιεις καποια πραγματα για τον εαυτο σου... Σε θεωρητικο επιπεδο ολα ειναι οκ,,, Τι καλα καταλαβα τι μου φταιει η δεν μου αρεσει αυτο η δεν ξερω τι αλλο...
    Αντε τωρα να προσχωρησεις στις αλλαγες που χρειαζονται για να μη μενεις στασιμος ..... Θελει και θαρρος και εδω που τα λεμε ξεβολεμα του τροπου ζωης γιατι πρακτικα καθε αλλαγη δεν παυει να ειναι κατι καινουριο και αν δεν τα πας και καλα με τις αλλαγες αντε να ξεκουνηθεις οπως εγω δλδ... Αλλα οπως λες και εσυ ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο για να μη βουλιαξεις στη στασιμοτητα ... Στη δικη μου περιπτωση δεν εξαρτωνται οι λυσεις μονο απο μενα οποτε κει ειναι καπου που το χανω....
    Τωρα ευχομαι να τα καταφερεις να πας σε δικο σου σπιτι αν το θελεις τελικα πολυ... ισως οχι αμεσα καποια στιγμη...
    ειμαστε ολοι του γιατρου χαχα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Μαράκι, έχεις ΔΜΣ 20.5, συνειδητοποιείς πως το να νιώθεις 'κοίτα πως έγινα πάλι' ή έστω 'βαριά' είναι άτοπο;

    Κατανοώ το φόβο σου για μια δυσλειτουργική σχέση με το φαγητό, όμως μήπως τελικά
    εσύ πείθεις τον εαυτό σου πως κάτι τέτοιο ισχύει;

    Ίσως τρως 'πολύ' (υπερφαγικά επεισόδια) επειδή νιώθεις πως 'δεν μπορείς' να το κάνεις;
    Όταν κάτι θεωρείται απαγορευτικό, το ποθούμε περισσότερο.

    Μπορεί και να σου έχει γίνει έμμονη ιδέα το να είσαι πολύ αδύνατη, και αυτό είναι επικίνδυνο!

    Επίσης, επειδή αναφέρεις κάτι για 'τέλειες αναλογίες', πέρα του ότι τέλειο δεν υπάρχει,
    ομοιόμορφο σώμα χτίζουμε περισσότερο με τη γυμναστική παρά με τη διατροφή.

    Συγγνώμη που τα έγραψα όλα μαζί, δε θέλω να σε τρομάξω αλλά να σε κάνω να τα σκεφτείς λίγο διαφορετικά.

    Εύχομαι σύντομα να ξαναβρείς τη θετική σου ενέργεια.
    Πολλά φιλιά :love:

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    (Εχει διαφορα, αυστηρος σημαινει οχι επιεικης, αντικειμενικος σημαινει κατι ακριβως στη μεση. Ο αυστηρος παει προς ενα ακρο, το αρνητικο. )
    Ναι ειναι οι συνθηκες! Σε πιανω απολυτα!!! Προσπαθησε να σκεφτεις πως μπορουν οι γυρω συνθηκες να αλλαξουν ωστε να αλλαξεις αυτα που θες με τη σειρα σου! Και μετα προσπαθησε να αλλαξεις εσυ τις συνθηκες γυρω σου, ο,τι πιο δυσκολο, αλλα μπορει και να το πετυχεις με προσπαθεια!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Blossomaki πρωτα απ ολα να σου οτι τις τελειες αναλογιες δεν τις ανεφερα για μενα αλλα για τα προτυπα που επικρατουν... Οχι το ζητουμενο μου δεν ειναι αυτο οι τελειες αναλογιες ... Για παραδειγμα και στα 53 κιλα ειχα κοιλιτσα αλλα δεν ειχα τοσο θεμα το καλυπτα το αποδεχμουν ....Κατα καποιο τροπο ισως ισχυει αυτο που λες ...
    Καποιες φορες τρωω ενα γλυκο αισθανομαι ενοχες λες και εκανα κατι τραγικο και μετα χαλαω τα παντα και οδηγουμαι αυτοματα σε επεισοδιο και αυτοτιμωρουμαι ..... του τυπου εφαγες αρα χαλασες τη διατροφη σου φαε τωρα σαν να μην υπαρχει αυριο και την επομενη διαιτα ... και μετα τυψεις ενοχες....ετσι σκεφτεται ο υπερφαγικος
    Η προβληματικη σχεση μου με το φαγητο αντιπροσωπειει σαν συμτωμα κατι αλλο.... Το οτι θελω να ειμαι αδυνατη κακο δεν ειναι... αλλα ο φοβος που πηγαζει απο το παλεθον της παχυσαρκιας και η αποφυγη της ειναι κατι που υπαρχει επισης πισω ....

    Τωρα να πω συμπληρωματικα και για την purplerose μας εσυ τι απο τα συο πιστευεις οτι εισαι? και βασικα γιατι πρεπει να βαζεις μαι ετικετα στον εαυτο σου? Ο.τι λες το λες για να βοηθησεις .... Τωρα αν παρεξηγηθει ο αλλος ισως δεν θελει να δει κατι η δεν καταλαβε κατι η πηρε κατι στραβα .... οι ισορροπιες ειναι λεπτες αλλα σε σημειο να μη προσβαλλουμε τον αλλο...
    Νομιζω λοιπον οτι ισως βρισκομαι σε ενα σταδιο μεταβασης ... Η παραδαδοχη συνθηκων και γεγονοτων περα απο τα υπερφαγικα και το θαρρος του να πω την αληθεια στον εαυτο μου και φωνακτα πλειον με οδηγησει λιγο πιο περα...
    Ισως βημα βημα και ισως με ασφαλεια οσο γινεται ....
    Ηδη εδω και ενα μηνα εκανα κατι που ναι μεν το τολμησα ναι μεν εκτεθηκα αλλα ειχε αρνητικα αποτελεσματα και απο τοτε η διατροφη παει περιπατο...
    πεφτεις αλλα βρισκεις τη δυναμη να ξανασηκωθεις ακομα πιο δυνατος !!!!!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Θέλω να πω πολλα ... Δεν ξερω απο που να αρχίσω..
    Βασικά ειναι πολύ απογοητευμένη με τον εαυτό μου ... Με στεναχωρει το γεγονός ότι εδω και μια εβδομάδα έχω χάσει τον έλεγχο εντελώς ... Δεν ξερω τι μου συμβαίνει ... Δεν έγινε κάτι για να στεναχωρηθώ δεν έγινε κάτι για να χαρώ... Δεν άλλαξε τπτ ... Το ίδιο τρομακτικό ακούγεται ...
    Άλλαξε όμως το ότι δεν σταματάω ... Θέλω κάθε ώρα και λεπτό να τρώω ... Συνέχεια τα πάντα ... Πεινάω? Δεν με σταματσει ο πόνος στο στομάχι ... Δεν με σταματάει η θλίψη κάθε πρωί πάνω στη ζυγαριά ... Δεν με σταματάει η αδυναμία να μπω πλέον στα ρούχα μου ...
    Μια εβδομάδα τώρα κάνω κακό στον εαυτό μου ...
    Που πήγε η δύναμη μου?
    Κάποτε έμπαινα εδω και βοηθούσα με λίγα λόγια ... Συμπαραστεκόμουν στους άλλους ... Τον ίδιο μου τον εαυτό ποτέ θα βοηθήσω? Γιατί αισθάνομαι παλι ετσι? Γιατί μου το ξανακάνω αυτό?
    Θέλω να χωθω σε μια τρύπα και να μην ξαναβγώ μέχρι να τα χάσω ολα αυτά που πήρα σε 7 μέρες ... Μέχρι να φτασω στο ενα άντε δυο επεισόδια την εβδομάδα ... Ναι θα και ευχαριστημένη ...
    Την τέταρτη εχω ραντεβού με τη διατροφολόγο ... Τι θα της πω πάλι? Τι θα της δείξω ? Ότι τρώω σαν γουρούνι ?
    Τι υποσχέσεις δίνω που δεν μπορώ να κρατήσω... Δεν θέλω να βγω έξω δεν θέλω να δω άνθρωπο ...
    Σήμερα θα έκανα μια καινούρια αρχή... Ναι καλά.... Πάλι τα ίδια.. Πρωτοτύπησα ξανά.
    Ντρέπομαι για τον εαυτό μου ... Με λυπάμαι!!!

    Μπορείτε να μη δώσετε καν σημασία στην απελπισία μου ... Έπιασα πάτο πάλι και δεν μου φταίτε και εσείς.... Δεν έχω άλλες δικαιολογίες τι κάθομαι και γράφω ,.... Για να τα δω και εγώ μπας και ταρακουνηθώ και ξυπνήσω επιτέλους !!!
    Το επανέλαβα? Δεν με αντέχω άλλο!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Σε ευχαριστω πολύ για τη συμπαράσταση και για τις ευχές!!! να είσαι καλά κοπέλα μου...
    Όσο για το.αλλο απάντησα κι ολας ... Μήπως πρέπει να απευθυνθούμε στους διαχειριστές δεν ξερω ...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Και μη στεναχωριέσαι για τέτοιου είδους δεν ξερω πως να το πω αρρωστημένα άτομα !!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Mαρια μου αυτα που περιγραφεις ειναι σχεδον αναποφευκτα οταν κανεις προσπαθεια.!!!!!!! Αν εχεις λιγο χρονο, για να μην γραφω παντου τα ιδια στο φορουμ, πηγαινε στο ''κυκλος'' μια παρομοια απαντηση θα εγραφα και εδω!!!!!! Σκεψου τον λογο που ξεκινησες να προσπαθεις. Σκεψου τον στοχο σου, σκεψου τι εχεις καταφερει μεχρι τωρα, εχεις δυναμη απλα θες βοηθεια να την εξωτερικευσεις η μπορει να θες και χρονο! Δεν γινονται ολα γρηγορα. Οι πιο σημαντικες προσπαθειες και οι πιο σωστες εχουν σταθερα και αργα και μακροπροθεσμα αποτελεσματα που οταν συμβουν αντεχουν στο χρονο!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    σας ευχαριστω βρε κοριτσια να ειστε καλα!!!!!!!!! εχω γινει η γκρινιαρα της παρεας χααχ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Μη το σκεφτεσαι, Μαρια μ. Ολες γκρινιαζουμε κατα καιρους.
    Εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι στενοχωρημενη, ετσω ενδομυχα, με κατι; Τα υπερφαγικα πρεπει να εχουν καποια αιτια.
    Συνηθως ειναι ειτε επειδη κουραστηκαμε απο υπερβολικη στερηση, ειτε επειδη η ψυχολογια μας ειναι πεσμενη...
    Ψαξ'το λιγακι με τον εαυτο σου..ή ο,τι θες να το συζητησουμε...Και μη σκας... Θα ξαναμπεις σε προγραμμα. Αλλωστε, φυσιολογικο δεν ειναι το βαρος σου, αν θυμαμαι καλα;; Ξεχναω επειδη δεν εχεις βαλει τικερακι..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    ναι afratoulini90 φυσιολογικο ειναι το βαρος μου ακομα τουλαχιστον .... Αλλα αν συνεχισω ετσι δεν το βλεπω... χαχα Θελωνα αγιασω και δεν μπορω... Σημερα η μανα μου εφτιαξε σπανακοπιτα ενταξει τωρα Καθολου ελεος σε αυτο το σπιτι- μινι μαρκετ... Ο.τι θες το εχουμε.... χωρις υπερβολλες
    Ακομα το ψαχνω να δω μηπως κατι μου φταιγε αλλα δεν ... Αληθεια πρρωτη φορα δεν εχω απαντηση ....
    Να σαι καλα για τη στηριξη ... Το μονο που σκεφτομαι κατι που συναιβει ενα μηνα πριν και η πιεση απο την ψυχοθεραπευτρια ...
    Και τελικα τωρα που το γραφω η δικη μου πιεση να μην παρω κιλα για το Πασχα να εχω ενα περιθωριο, να χασω αυτα που εμεναν και τελικα αντι να χασω πηρα κι ολας ... Μαλλον μονη μου την εκανα τη ζημια προσπαθωντας εν οψη γιορτων ...
    Τετοια εξυπναδα χαχα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Μαρια προσπαθησε να ελαφρυνεις λιγο ψυχολογικα. Εχω ακουσει οτι η γιογκα βοηθαει απιστευτα. Σκεφτομουν να βρω κανενα βιντεακι στο γιουτιουμπ, στρωμα εχω και σιγα 10 ευρω κανει. Πιστευω θα ειναι καλο .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    purplerose λες? δεν το χω γενικως εγω με τη γυμναστικη μονο περπατημα κανω .... Μου βαζεις ιδεες μηπως το ψαξωκαι εγω.... Ναι η αληθεια ειναι οτι ψυχολογικα το χω παρει βαρεως εχεις δικιο!!!!!!!

    Dulcinea del Toboso η αληθεια ειναι οτι αυτα που λες ττα εχω σκεφτει και εγω.... Και μπορει συναισθηματικα να στεναχωρηθηκα τοτε πρακτικα ομως μου βγιανει τωρα...
    Οσο για την ψυχοθεραπευτρια σε καποια θεματα ειναι λιγο απολυτη και θεωρω πως εγω γνωριζω πολυ καλυτερα τον εαυτο μου και τις αντοχες μου !!!!!!!


    Σημερα συναντηθηκα με τη διατροφολογο... Μου ειπε να μην ανησυχω οτι φταιει δυστυχως το περιβαλλον μου ( γιατι οπως εχω ξαναπει εμεις καθε μερα εχουμε γιορτη .... Εχουμε ποικιλια αγαθων ενα σουπερ μαρκετ ειμαστε) και εγω απο τη μερια μου κανω οτι μπορω ...
    Στο μεταξυ και εγω προσπαθουσα να περιορισω τον εαυτο μου για να μην ξεφυγω επειδη ερχονται γιορτες και θα ετωγα παραπανω και εφερα το αντιθετο αποτελεσμα... Το ιδιο εκανα και τα Χριστουγεννα και μου το θυμισε εκεινη...
    Αραλοιπον ειναι ενας συνδυασμός πραγματων...

    και παιδια αληθεια οταν εχω ολα τα αγαθα συνεχεια μπροστα μου και προβλημα διατροφικο να μην ειχα θα το αποκτουσα....
    Και ενω η μητερα μου ειναι η μονη που γνωριζει , δεν βοηθαει καθολου .... Δεν μπορει γιατι πολυ απλα δεν καταλαβαινει, Δεν μπορει να καταλαβει... Πα ρ ολα που και εκεινη πρεπει να προσεχει οντας διαβητικη και κατα καποιο τροπο θα μπορουσε λιγο να το δει , δεν εχω καν την απαιτηση να το κανει οταν δεν προσεχει για τον ιδιο της το εαυτο...
    Αυτο το διατημα εχω να παλεψω με τον εαυτο μου και με τις συνθηκες στο σπιτι πρακτικα και υλικα....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Καλα με την κατασταση που επικρατει γυρω σου αλλοι δεν θα συζητουσαν καν περι διατροφης και δε θα προσπαθουσαν...θα ειχαν παραιτηθει ηδη!!! Αυτο για τη γιογκα στο λεω ανεπιφυλακτα. Δεν ξεκινησα ακομαναλλα βλεπω οτι εσυ εισαι σε σοβαροτερη θεση ως προς αλλους παραγοντες το περιβαλλον δηλαδη . Δε θα χασεις!!! Δεν ξερω αν εχει ειπωθει, εχεις εκτος οικογενειακου κυκλου ανθρωπους φιλους η οτιδηποτε που να σου δινουν κουραγιο και να σε βοηθανε; Γιατι αν εχεις και ειναι τοξικοι καντην με ελαφρια.... στο λεω εκ πειρας, και εγω το εκανα με μερικα ατομα.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •