υπερφαγια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 123
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Originally posted by purplerose
    Καλα με την κατασταση που επικρατει γυρω σου αλλοι δεν θα συζητουσαν καν περι διατροφης και δε θα προσπαθουσαν...θα ειχαν παραιτηθει ηδη!!! Αυτο για τη γιογκα στο λεω ανεπιφυλακτα. Δεν ξεκινησα ακομαναλλα βλεπω οτι εσυ εισαι σε σοβαροτερη θεση ως προς αλλους παραγοντες το περιβαλλον δηλαδη . Δε θα χασεις!!! Δεν ξερω αν εχει ειπωθει, εχεις εκτος οικογενειακου κυκλου ανθρωπους φιλους η οτιδηποτε που να σου δινουν κουραγιο και να σε βοηθανε; Γιατι αν εχεις και ειναι τοξικοι καντην με ελαφρια.... στο λεω εκ πειρας, και εγω το εκανα με μερικα ατομα.
    χμμμ απο το, περιβαλλον μου κανεις δεν γνωριζει το προβλημα μου περα απο τη μητερα μου.... Γνωριζει και δεν γνωριζει δλδ... Οποιος δεν το εχει βιωσει δεν μπορει και να το καταλαλαβει...
    Ασεχτως ομως οπως διαταραχης οι τοξικοι φιλοι- συγγενεις δημιουργουν προβλημα ετσι κι αλλιως ...
    Απο τους συγγενεις εχει γινει αυτο πολυ πριν τη συνειδητιποιηση της διαταραχης ... Εχουν μεινει πολυ λιγοι μετρημενοι που δεν μπορεις να κανεις αλλιως ...
    Τωρα στο κεφαλαιο φιλοι επειδη και εγω το εχω βιωσει και ακομα και τωρα τρωω κατι χαστουκια απο εκει που δεν το περιμενω εχω μαθει ομως πια ... Εχει γινει και εκει ενα ξεκαθαρισμα στο τελος ομως μενεις εσυ και ο ευατος σου... Ουτε στο δαχτυλο ενος χεριου και δεν μιλαω για φιλους αλλα για παρεα που και που και ισως ατομα που δεν με καλυπτουν ... Μπορει να εχω γινει και εγω περιεργη ... Μεγαλωνοντας ομως δεν δεχομαι πλεον πολλα ... Εχω δωσει παρα πολλα εχω απογοητευτει - πληγωθει και δεν μπορω να κανω πια υπομονη... Σκληρο ? εγωιστικο? δεν ξερω αλλα πιο πολυ κακο μου κανει το να ειναι με ατομα που δεν μου λενε τπτ η που κοιτανε πως θα με ρουφηξουν - εκμεταλλευτουν παρα η μοναξια !!!!!! Μπορει να ειναι εγω λαθος ... Δεν το αντεχω ομως ... Οχι πια!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Γεια σας κορίτσια.

    Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα να βρείτε τις αντοχές και τι άμυνες που θα συμμαχήσουν μαζί σας για να πετύχετε τον στόχο σας. Θα ήθελα να προσθέσω ένα κομμάτι της δικής μου εμπειρίας όντας παθούσα. Η υπερφαγία και η συναισθηματική πείνα θέλουν πολλές αντοχές. Απαιτείται μία άκρως προσωπική στροφή στον εαυτό μας και κυρίως καλές συνθήκες γύρω μας που να μην μας ωθούν σε ακραία συναισθήματα και καταστάσεις. Αν και η ηλικία δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όταν η απόφαση μας είναι γενναία και ολοκληρωτική, παρόλα αυτά ο χρόνος συντελεί αρνητικά. Επιφέρει κούραση, κόπωση και πολλά απρόβλεπτα και μη αναμενόμενα στην ζωή μας που μας αποπροσανατολίζουν από τους στόχους μας. Όσο λοιπόν νωρίτερα και ανέμελα ξεκινήσουμε να επικεντρωνόμαστε στους στόχους μας τόσο το καλύτερο. Έχετε λίγα κιλά και αξίζουν οι προσπάθειες σας!!! Σας εύχομαι καλή δύναμη

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Dulcinea del Toboso δεν μπορεις να μην επηρεαζεσαι εστω και στο ελαχιστο .... Δυστυχως αυτο δεν γινεται ... Τοτε θα ειμασταν πετρινοι και οχι ανθρωπινοι.... Και οταν εχουμε λιγες ευαισθησιες παραπνω απο τους αλλους πρεπει να ανπτυξουμε αμυνες για να μπορουμε να επιβιωσουμε...
    Τωρα σε αυτο που λες με τους φιλους το εχω παθει και εχω μαθει πια ποσο σημαντικο ειναι να στηριζεασαι στον εαυτο σου και οχι στους αλλους.... Απλα δεν μπορεις να εισαι και μονος και κανεις επιλογες αναγακαστικα η μη για να εχεις καποα παρεα αν μπορεις ....
    Αν και αρκετα μεγαλυτερη σου χαιρομαι που εσυ το εχεις καταλαβει νωρις .... Δεν με ζαλιζεις καθολου αν με πιασει να δεις εγω ποσο πολυλογου ειμαι χαχα Καλη Ανασυτση καλο Πασχα και σενα Κοριτσι μοθυ!!!!!!!:tumble:

    Nefeli-σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτες τις πληροφοριες απο τον εαυτο σου, μαζι μας .. Με βρισκεις συμφωνη σε οσα λες ... Θελει και δυναμη και κουραγιο και αντοχες και επειδη ο δρομος ειναι μακρυς η κουραση συναισθηματικα και σωματικα ειναι αναποφευκτη...
    Το προβλημα δεν ειναι τα λιγα κιλα , χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι ενα ακομα + οταν εχεις παραπανω κιλα...
    Το προβλημα ειναι το βαρος που εχεις μεσα στην ψυχη σου οσα κιλα και να εισαι και πρεπει να σηκωνεις - αντιμετωπιζεις μεχρι να φτασεις τελικα στο σημειο της λυτρωσης και της οποιας θεραπειας αυτης της ταλαιπωρημενης ψυχης του σωματος και κατ επεκταση του οποιου προβληματος!!!!!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Όντως έτσι είναι. Όλα όσα μας βαραίνουν πριν ακόμη γίνουν περισσότερα θα ήταν καλό να τα διαχειριστούμε.

    Καλή συνέχεια!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Σήμερα μετα απο πολλές μέρες στερήσης έκανα ενα μίνι υπερφαγικο όμως συνειδητοποιημένο..
    Ξεκίνησε με υπογλυκαιμία και με την αίσθηση θέλω να φάω πράγματα που εχω στερηθεί τόσες μέρες ... Και αυτό έκανα ... Δεν το έχω μετανιώσει απλά έφαγα πολυ πολυ περισσότερο και νιώθω σκασμένη ...
    Πιο πολύ με στεναχωρει το ότι θέλω να φτάσω επιτέλους στα κιλά που ήμουν και θέλω επιτέλους να φυγουν απο πάνω μου αυτά τα 5-6 κιλά..
    Το σημερινό λοιπόν το θεωρώ ενα φυσιολογικό ξέσπασμα της συνεχομενης στέρησης ... Αύριο λοιπόν παλι στον αγώνα και ελπίζω αυτή τη φορά να φτασω επιτέλους στο στόχο μου απο άποψη κιλών και να μειώσω τα επεισόδια...
    Βέβαια μου έχει μείνει ενα απωθημένο παγωτό παρφε αλλα ακομα κρυώνω !!! Μέχρι να μπορέσω λοιπόν να το φαω θέλω να πιστεύω ότι θα εχω κάτι καταφέρει κάτι έστω ...
    Έστω ειμαι λίγο πιο αισιόδοξη γιατί το σημερινό ήταν καθαρά στερητικό!!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλησπερα Μαρακι, αυτη η συνεχομενη στερηση δεν μπορει να διακοπει με καποιον τροπο λοιπον? (εκτος απο μινι υπερφαγικα, εστω ελεγχομενα, που σε γεμιζουν τυψεις και σκεψεις)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Καλησπέρα κούκλα μου !!!
    Η στέρηση προέκυψε γιατί είχα πάρει αντιβίωση και μόλις την τελείωσα με πείραξε και ακολούθησα διατροφή με τροφές που δεν έπρεπε με εντολή γιατρού ... Δεν ήταν δική μου επιλογή ..
    Για αυτό και λέω ότι το σημερινό ήταν τύπου θέλω να φάω όσα στερήθηκα...
    Βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο σε οσα λες ... Αν και για τα υπερφαγικα άτομα αυτο είναι ένα τεράστιο θέμα - εσωτερικό πολεμις!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    ax ναι τωρα εκανα τη συνδεση, το ειχες ξαναπει, λογικο ακουγεται, οποτε δεν ειναι καν υπερφαγικο, εφαγες συνειδητοποιημενα περισσοτερο.
    Καλε δε χρειαζεται να μου εξηγεις τι ειναι υπερφαγικο, τα ιδια περναω, θα χαρω βεβαια να τα ακουσω και απο τη δικη σου σκοπια :)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Βασικά υπερφαγικο ήτανε τώρα δεν θα κρύβομαι πίσω από το δαχτυλο μου , αλλα εντάξει τόσες μέρες είχα αποκλείσει τόσες τροφές αναγκαστικά ... Το χω κάνει στον εαυτό μου απείρες φορές με το ίδιο αποτέλεσμα ... Αλλα εντάξει ήταν συνειδητοποιημένο εντελώς ... Αλλα υπερφαγικο και όχι απλώς έφαγα παραπάνω ...
    Όσο για το θέμα της υπερφαγιας σπλα ανεφερα πως ειναι το τρελο μυαλο μας χα χα ομως στη διάθεσή σου είτε δημόσια είτε προσωπικά για ο.τι θες για την υπερφαγια την καταραμένη..
    Άλλωστε εχω και διάγνωση γιατρού με σφραγίδα χα χα τέτοια περηφάνεια χα χα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    δεν σε καταλαβα ακριβως, παντως οι ταμπελες δε βοηθουν, βρισκουμε τι εχουμε, το κραταμε στην κατα νου και προχωραμε.
    Αλιμονο αν κολλαμε σε ταμπελες. Θα μεινουμε για παντα στασιμοι. Ανθρωποι ειμαστε εξελισσομαστε και νικαμε καταστασεις. Βγαινουμε πιο δυνατες απο ο,τι δε μας σκοτωνει. Δεν ειναι ψεμα ουτε ουτοπια. Θα το δεις εν καιρω. Καταλαβαινω την αναγκη σου να δωσεις ονομα αλλα δεν εχει και τοση σημασια. Σημασια εχει πως νιωθεις και πως το αντιμετωπιζεις τελικα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    καμια ταμπελα !!!!!!!! ειμαι υπερφαγικη και το ξερω ... Κανω ψυχοθεραπεια και οταν λεω διαγνωση γιατρου ( αν εννοεις αυτο οτι δεν καταλαβες) οντως ισχυει οτι εχω διαγνωσθει υπερφαγικη ... Μπορει να μην το γνωριζεις αυτο ομως ειναι οπως στην κλασσικη ιατρικη που πας στο γιατρο και σου λεει αναλογα με τα συμτωματα οτι εχεις πχ βρογχιτιδα... Ε καπως ετσι ειμαι επισημα διαταραγμενη χαχα Το να κανωοτι δεν το βλεπω δεν βοηθαει πουθενα ...
    Δεν ειναι θεμα ταμπελας δεν το βλεπω ετσι εχωαποδεχτει την καταστση αν και κουρασμενη πια απο αυτο, ομως οταν λυσω καποια θεματα που ειναι και η πηγη του προβληματος ( περα απο την ποικιλια που υπαρχει παντα στο σπιτι και δεν βοηθαει αυτο φυσικα) ελπιζω οτι θα ελλατωθει πολυ η θα το ξεπερασω εντελως!!!!!!!!
    Δεν ειναι θεμα αναγκης να ονοματισω αυτο που υπαρχει ... Ναι υπαρχει ο ορος συναισθηματικη υπερφαγια.. Δεν εχει σημασια οπως και να λεγεται δεν παυει να υπαρχει...
    Ατομα σαν και μενα κανουν χρονια αγωνα με με ψυχοθεραπειες ( ατομικες - ομαδικες) και προωπικη προσπαθεια .. Το ποτε αυτο θα φυγει και αν? Παντα εξαρταται ...
    Δεν ημουν παντα ετσι ... Θυμαμαι οτι παντα ημουν γλυκατζου .... Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βιωνω τα τελαυταια χρονια... Εχω ξεχασει πλεον πως ημουν πριν και ολα γυριζουν γυρωαπο το φαγητο ( ενα απο τα συμτωματα της διαταραχης)
    Τοσο στη συμπτωματολογια οσο και στη ψυχολογια υπαρχουν πραγματα που ο κοσμος αγνοει για τις ΔΠΤ και δυστυχως πολλοι συγχεουν το οτι ισως πχ τρωνε παραπανω η δεν εχουν ορεξη καποιες φορες και σου λενε α κοιτα και εγω εχω το προβλημα ( υπερφαγια , βουλιμια, ανορεξια ) Αλλα η πραγατικοτητα απεχει μιλια μακρια...
    Σεαυτο που συμφωνω ειναι οτι δεν πρεπει να μενουμε στασιμοι οπως συμβαινει εδω με το φαυλο κυκλο ... ομως ειναι ενα τεραστιο σταδιο στο οποιο εμενουν οι υπερφαγικοι-ανορεξικοι -βουλιμικοι μεχρι να βρουν τις αιτιες και μεχρι να το λυσουν και να φυγουν απο αυτο γιατι κακα τα ψεματα αυτο ξερουν να κανουν τοσα χρονια ... Ειναι παραλογο αλλα ειναι η ¨ασφαλεια ¨τους ... Το ¨βολεμα ¨τους και αντε να βρουν και τα κοτσια να το αφησουν πισω,,, Θεωρητικα λες μα εισαι τρελη ? και ομως στην πραξη ειναι βουνο....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    μα κι εγω κανω ψυχοθεραπεια, και σου λεω καταλαβαινω, απλα ξεπερασε τις ταμπελες και προχωρα :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Επισης να σε διορθωσω σε κατι, διαγνωση κανουν οι ψυχιατροι, οχι οι ψυχολογοι ;) Μην προσπαθεις να εξηγεις καθε φορα, αποδεξου οτι δεν εισαι η μονη, ουτε μονη, και προχωρα. Ξεκολλα πως το λενε.
    Καταλαβαινω και το βολεμα και το οτι ειναι βουνο, προσπαθω να σου δωσω μια αλλη οτπικη, τη δικη μου. Οσο με αντιμετωπιζεις σαν ασχχετη με την υπερφαγια δε μπορεις να τη δεις.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι η μονη με τη συγκεκριμενη διαταραχη προς Θεου... Και ουτε προσπαθουσα να εξηγησω σε εσενα συγκεκριμενα... Δυστυχως ειιναι γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι που αγνουν το θεμα ... Ενω πραγματικα ειμαστε τοσοι πολοι σε ολο αυτο... Κριμα βεβαια...
    Και κατι αλλο το θεμα δεν ειναι αν αντιμετωπιζω εσενα σαν ασχετη ( που δεν ισχυει αν αυτο νομιζες και δημιουργουνται και αδικα παρεξγηγσεις :mad:χαχ) η τον οποιοδηποτε, αλλα τον εαυτο μου η αν εθελοτυφλουσα...αποφευγοντ� �ς το προβλημα
    Δεν παω να πω οτι προσεξτε με μονο εγω εχω υπερφαγια προς Θεου... Γι αυτο πολλες φορες δεν βαζω εγω αλλα εμεις η τα ατομα τα υπερφαγικα ...
    Αλλωστε εδω δεν κανουμε καν διαγωνισμο ουτε ανταγωνισμο...
    Σε ο.τι αφορα τη διαγνωση στα κεντρα ημερας η διατροφικων διαταραχων υπαρχουν οι ειδικοι που κανουν αυτη τη ¨διαγνωση ¨και δεν ειναι απαραιτητα ψυχιατροι ... Στα καλα οργανωμενα κεντρα υπαρχουν συγεκριμενες ειδικοτητες για τα θεματα αυτα...
    Ελπιζω να μη με μισησες χαχα και να ειμαστε ακομα φιλες :P Ασε που σου γραφω με κοπο και εμποδιο την πρησμενη κοιλια μου απο το ξεσαλωμα χαχα

    Παρο ολα αυτα καταλαβαινω τι θελεις να πεις ... Αλλα κολλημενο μυλαο ... Αγυριστο κεφαλι πεισματαρικο ειμαι το κερατο χαχα

    Εσυ πηγαινεις σε ιδιωτη ψυχοθεραπευτη η σε κεντρο δωρεαν ? Ρωταω επειδη εγω κανω δωρεαν αγωγη σε κεντρο και δεν ξερω ποσο παιρνουν οι ιδιωτικοι...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Επέστρεψα!!!!! Μετα από πολυυυυ καιρό!!!! Ίσως και να μην έλειψα ποτε επί της ουσίας γιατί κατά καιρούς σας διαβαζα απλώς δεν συμμετείχα ...
    Ίσως κάποιοι να μη με γνωρίζετε γιατί είδα και καινούρια μέλη δυστυχώς ( και το λεω έτσι γιατι οι διαταραχές αυξάνονται και ταλαιπωρούν ακομα πιο πολλούς )
    Ίσως παλι κάποιοι άλλοι να μη με θυμάστε καθόλου η έστω και λίγο ...
    Είμαι λοιπόν και εγώ ξανά εδω και θα προσπαθήσω σιγά σιγά να απαντησω και να βοηθήσω όσο μπορώ με τον τρόπο μου και να βοηθηθω και εγω απο εσάς ..
    Γιατί αυτο είμαστε εδώ ... Μια παρέα με παρόμοια προβλήματα που αλληλοστηριζομαστε!!!

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •