υπερφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 123
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278

    υπερφαγια

    Γεια σας... Εδώ και ένα χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω ανακάλυψα αυτό το σαιτ ... Αυτό που είδα ειναι ότι δυστυχώς είμαστε πολλοί με ΔΠΤ και άλλοι τόσοι έξω που δεν γνωρίζουν ότι πιθανόν έχουν και αυτοί και κάποιοι άλλοι που απλώς αγνοούν η δεν ενδιαφέρονται για αυτό...
    Όπως καταλάβατε και από τον τίτλο έχω και εγώ υπερφαγικα .. Δεν έχει νόημα να γράψω τη δική μου ιστορία πάνω κάτω όλοι γνωρίζουν για την υπερφαγία, τουλάχιστον εδώ μέσα...

    Αποφάσισα να συμμετέχω και εγώ εδώ δεν ξερω ίσως για βοήθεια για συμπαράσταση γιατί εδώ σε αυτήν την κοινότητα υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που μπορούν να με καταλάβουν...

    Δεν ξερω αν ποτέ καταφέρω να το ξεπεράσω.. Το θέλω πολύ... Αλλά.. Πολλα τα αλλά...

    Αυτά απο εμένα προς το παρόν και τουλάχιστον για αρχή... Σαν ένα ποστ γνωριμίας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Kαλως ηρθες! ;)

    Νομιζω, το παρακατω ποστ θα σε βοηθησει ή τουλαχιστον σιγουρα κατι θα κινησει μεσα σου..
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid280807
    Καλη συνεχεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    purplerose σε ευχαριστω πολύ για το καλωσόρισμα...
    Το έχω ήδη διαβάσει ... Πριν γράψει η κοπέλα εδώ στο ημερολογιο της Μαντζουράνας... Σε κάποια πράγματα συμφωνώ μόνο μια μικρή ένσταση έχω...δεν ειναι βέβαια της παρούσης...

    Σε ευχαριστω πολύ ... Εύχομαι και εγώ σε σένα καλή επιτυχία στον αγώνα σου και απ όσο διάβασα ήδη τα έχεις πάει πολύ καλά!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ευχαριστω πολυ! Ειμαι και εγω πολλες φορες στα κατω μου, προσπαθω να ειμαι ομως αισιοδοξη και να μην ειμαι τοσο αυστηρη με μενα, να αναγνωριζω και την προοδο... Πολυ συχνα με παει πισω το μυαλο μου..Αλλα νομιζω ολοι το παθαινουμε...! Χρειαζομαστε μεγαλη στηριξη, καθολου συγχυσεις και αγχη γενικα και επειδη η αληθεια ειναι, το περιβαλλον μας ισως να μη μας τα δινει στο βαθμο που εχουμε αναγκη, το φορουμ αυτο να μας παρακινει να παμε ενα βημα παραπερα..!! :eureka:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Έχεις δίκιο σε αυτα που λες,.... Όλοι έχουμε πολλα γυρω μας καλά και και άσχημα και δεν μπορούμε πάντα τα αντιμετωπίζουμε όπως θα έπρεπε έχοντας μια συγκεκριμένη αδυναμία... Εσω τουλάχιστον καταλαβαινόμαστε.... Νιώθουμε ο ένας τον άλλον...
    Εδώ θα τα λέμε εν καιρώ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Αυτο το ποστ το είχα δημιουργήσει οταν πρωτομπηκα ...
    Επειδή λοιπόν πολλές φορές χρησιμοποιούσα τον χώρο της blossom και είναι άδικο γιατί είναι δικό της ποστ, δικό της ημερολόγιο. Θέλω να ευχαριστήσω ξανά όλους όσους μου έγραψαν εκεί και για τις ευχές τους και συμβουλές...
    Να πω ότι τελικά εχτές έκανα την καρδιά μου πέτρα παρ όλο που αισθανόμουν πρησμένη και χάλια , ακομα δλδ ετσι αισθάνομαι, για τα 5 κιλά συν. Και βγήκα έξω να διασκεδασω... Έκανα την υπέρβαση γιατί τιμωρούσα τον εαυτό μου και έλεγα κοιτα πως έγινες πάλι δεν θα πας πουθενά μέχρι να χάσεις ξανά αυτά τα κιλά... Έκανα μια εξαίρεση λόγω γενεθλίων αλλα δεν με έκανε να νιώθω καλύτερα όντας άβολα μέσα στα ίδια μου τα ρούχα .. Κάτι με κράταγε ... Το χαζό μυαλό μου με τα επίσης χαχα σενάρια που φτιάχνει ... Λες και η διασκέδαση πάει σετακι με τα κιλά.... Λάθος και το ξερω ... Δεν με αφήνει όμως .... Γιατί θέλω να γίνω όπως πριν ... Υγιής και σε εκείνα τα κιλά... Πρώτα υγιής βέβαια...
    Διατροφή ξεκινάω απο δευτέρα μαζι με τη νηστεία... Και φοβάμαι πως αυτές τις δυο μέρες τουλάχιστον σήμερα θα φαω πάλι πολύ λόγω της ημέρας... Και τα κλα απο 5 θα γίνουν 7-8 ...
    Ποσο καλά θα ταν να ήμουν στα κιλά αυτά που παλεύω να φτασω και ήμουν πριν εδω και δυο σχεδόν χρόνια με σκαμπανεβάσματα ....
    Όχι το ζω ξαναπεί υπέρβαρη δεν ειμαι και κάποιοι ίσως γυρίσουν και πουν τι λες κοπέλα μου μιλάς για 5 κιλά ρωτα και εμάς που έχουμε πολυ περισσότερα...
    Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω
    Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας !!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Οχι, σε καταλαβαινω απολυτα. Ακομα και ατομα που φτανουν στο στοχο τους εχουν συνηθισει την ταμπελα του χοντρου, του υπερβαρου,του διαφορετικου τελος παντων, του πιο ''ασχημου- υποδεεστερου'' σε σχεση με τους αλλους (που προφανως και δεν αληθευει) και ακομα και τοτε επειδη η ταυτιση με αυτα ηταν τοσο εντονη μεχρι και εμμονικη, νιωθουν ετσι οντας αδυνατοι .... Ολα ειναι θεμα μυαλου. Ξερω γυναικες οντως παχυσαρκες που εχουν τετοια χαρη, αυτοπεποιθηση και οσες αδυνατες και να βαλεις διπλα τους φαινονται στην κυριολεξια θαμπες, αχαρες και βαρετες. Και θελει πολλη δυναμη γι αυτο...Πχ η μητερα μου ειναι 55 χρονων, τα κιλα της σιγουρα ειναι περιπου 90 αλλα δεν ξερω, εχει σχετικα σφιχτο σωμα, την λες χοντρουλα οκει αν και δεν μ αρεσει ο ορος, την λες παχουλη, αλλα εχει τετοια αυτοπεποιθηση, τετοια προσωπικοτητα, τετοιο στυλ που δεν την πειραζει καθολου...Φαντασου οτι δεν τρωει καν κανονικα γευματα, λαθος βεβαια, απλως εχει θυρεοειδη... Το φαι της ειναι πιο λιτο κ απο το δικο μου... Και για να μην πολυλογω, μεσα σε οποια παρεα και να ειναι, ολοι εκεινη θα κοιτανε...Εχει και προσωπαρα οκ!!! Πρεπει να αναθεωρησουμε σαν κοινωνια την εννοια του ωραιου και του συμπαθητικου...Δεν λεω να παμε στο ακρο να προαγουμε την παχυσαρκια απλα να τους βλεπουμε ολους ιδιους, το ιδιο ομορφους, γιατι η ομορφια ερχεται απο μεσα. Δεν ειναι τυχαιο που εχει φτιαξει η μητερα μου μια δεμενη οικογενεια και με τον πατερα μου ειναι σαν να γνωριστηκαν χθες.
    Χαρακτηρας, προσωπικοτητα, τσαχπινια, ναζι, καλλιεργεια (και αν συνδυαστει με μορφωση ακομα καλυτερα και οχι το αναποδο!!!!) και αν τα χεις αυτα και ΘΕΣ οντως να χασεις κιλα τα χανεις....
    Αλλωστε οσοι μας αγαπουν πραγματικα για ο,τι ειμαστε θα μας αγαπουν οπως κι αν ειμαστε!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    αν παμε ολοι με ο.τι προσταζει η κοινωνια τοτε οι παχυσαρκοι θα επρεπε να φουνταρουν .... Γιατι αυτο που πλασαρουν ειναι οχι απλα αδυνατες αλλα και με τελειες αναλογιες....
    Η μαμα σου ειναι απλα παραδειγμα προς μιμηση .... Γιατι πολυ απλα χωρις να ειναι η κορμαρα αυτο που εκπεμπει μεσα και εξω σε κανει να την προσεξεις.... Πολυ απλα τα εχει καλα με τον εαυτο της , ειναι ευτυχισμενη εχει αυτοπεπεοιθηση και το λιγοτερο που την απασχολει ειναι τα κιλα της!!!!!!!!
    Ο συνδιασμος που περιγραφεις ειναι ιδανικος...
    Ξερεις εγω λοιπον δεν παω με τα προτυπα της κοινωνιας αλλα με το πως αν ειμαι καλα εγω... Ελλειψη αυτοπεποιθησης υπαρχει οσο δεν παει , αλλα πραγματικα αν ημουν καλα με μενα ακομα και χτες θα χαιρομουν την εξοδο μου 1000 τα 100 και δεν θα σκεφτομουν αν η φουστα μου ειναι τσιτα και πριν απλως μπορει και να μου επεφτε...
    Σιγουρα η λαμψη αυτη υπαρχει μεσα μας !!!!!!!!! Οταν πραγματικα ημουν καλυτερα και με τα κιλα μου και με τον εαυτο μου εβγαινα εξω και ελεγα εισαι καλα ενταξει δεν εισαι θεα αλλα εχεις κατι και δεν ηταν τυχαιο οτι τραβουσα την προσοχη οχι γιατι ελεγα οτι ειμαι κουκλαρα ( καλα αυτο ποτα δυστυχως) αλλα γιατι ημουν καλα και ελεγα θα ζησω αυτη τη σιγμη , βγαινω για να διασκεδασω...
    Εχω να σου πω πως εχω υπαρξει και εγω υπερβαρη για λογους υγειας .... Δεν θελω ποτε μα ποτε να ξαναφτασω εκει ... Εκεινη εικονα που θυμαμαι τον εαυτο μου οταν εχασα πια αρκετα κιλα να χωριζει τα ρουχα και να βλεπει παντελονια τεραστια και να σκεφτεται με λυπη ΄Θεε μου πως ημουν ετσι και να υποσχομαι στον εαυτο μου να μην ξαναφτασω σε αυτο το σημειο δεν φευγει.... Με τρομαζει κι ολας ... Οχι οτι το εχω συνεχεια στο μυαλο μου δεν λεω αυτο αλλα δεν θελω να ξαναφτασω εκει γιατι το εχω περασει και δεν μου αρεσε καθολου αυτο!!!
    Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Πρωτον, τι ευχαριστεις καλε, θελω και σου γραφω, χαρα μου στον ελευθερο χρονο να επικοινωνω μαζι σας και να ανταλλασσουμε αποψεις!!
    Δευτερον, το ξερω, φυσικα, οτι δεν πας με τα προτυπα και σε καταλαβαινω..Ο καθενας μας εχει μετρο συγκρισης τον εαυτο του. Οταν εχεις μαθει να εισαι παντα αδυνατος και μετα γινεσαι υπερβαρος σου ερχεται ενα σοκ! Εγω ημουν παντα υπερβαρη, της ταξης 5 κιλα παραπανω, και με τις πανελληνιες ειχα φτασει στο μεγιστο οριο του υπερβαρου και για πολυ λιγο ειχα αγγιξει την παχυσαρκια και επαθα αυτο το σοκ! Γιατι λες οκ ειμαι υπερβαρη, τωρα πως εγινα? Βεβαια καθ ολο το διαστημα που ημουν υπερβαρη ενιωθα πολλη αυτοπεποιθηση και δεν με εμποδιζε τιποτα και κανεις, εχω και ομοιομορφη κατανομη λιπους οποτε δε φαινοταν σε σχεση με καποιον που ειχε το ιδιο λιπος υψος κλπ. Απλα μετα ειδα την αλλαγη και τα επαιξα, μπηκα στο πανεπιστημιο, εκανα καινουργιες φιλες που ειναι ολες αρκετα αδυνατες και εε θες να προχωρησεις να γινεις και εσυ αδυνατη. Κριμα που το περναει η κοινωνια αφενος, αφετερου, κατι κερδιζεις απο ολο αυτο. Σιγουρα υγεια μεσω καλης και οχι εξαντλητικης διατροφης και γυμναστικης! Εσυ, αν επιτρεπεται, θελεις να χασεις? (Μπερδευτηκα λιγο, δε θυμαμαι κιλα και υψος που εχεις πει) Θελω να σου πω οτι αν ξεκινησεις αγωνα με την πορεια θα νιωθεις καλυτερα! Μονο μπροστα μπορουμε να παμε αν τηρουμε προγραμμα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    τη θυμαμαι την ιστορια σου ησουν απο τις πρωτες που διαβασα οταν μπηκα εδω για πρωτη φορα...
    ναι να σου θυμισω ημουν 53 κιλα με υψος 1,68 ... Τωρα πια 58 ισως και 59 ... τελευταια ημουν στα 55 αλλα αυτες τις μερες ολο ετρωγα και εκανα επεισοδια και πηρα παλι 4-5 .... απλα ακολουθω το φαυλο κυκλο 55-57 το τελευατιο διαστημα και τωρα πηρα κι αλλα...
    Νιωθω χαλια απο αυριο η τελαυταια ευκαιρια τη Δευτερα πρεπει να σταματησω γιατι και τα ρουχα μου δεν μου μαπινουν πια και νιωθω οτι θα σκασω .... Σημερα παλι εφαγα ενα καρο πραγματα ειχαμε και γλυκα στο σπιτι μου εφερα κι αλλα λογω γενεθλιων ενταξει απ ολα εφαγα και σε ποσοτητες ... Δεν ειναι τα γενεθλια ειναι οτι απλα νιωθω πολυ κουρασμενη πια ...
    Πιστευω οτι θα ανεβω παλι καποια στιγμη ψυχολογικα αλλα σε αυτη τη φαση ειναι εξισου σημαντικα για μενα και τα κιλα ... λες και ειμαι στην αρχη οπου ολο αυτο ειχε γινει σχεδον εμμονικο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    ΑΑ εσυ ειχες γενεθλια? χρονια πολλαααα :)
    λοιπον, σου εχω λυση αρκει να μην απογοητευτεις απο ο,τι εχει γινει ηδη και αρκει να θες να το ακουσεις! Που για να εισαι εδω, σιγουρα χρειαζεσαι και συμπαρασταση και καινουργιες ενδεχομενως ιδεες! Ειναι 80% διατροφη 20% γυμναστικη! Θα σου πω τι κανω εγω που βλεπω αποτελεσμα και νιωθω και ευεξια!

    Πρωινα:

    Γιαουρτι 2% συνδυασμενο η με βρωμη η με καρυδι η με αμυγδαλο η με φυστικι αιγινης η με ηλιοσπορους η δαμασκηνο η μηλο η συνδυασμος αυτων
    Φρυγανιες ολικης με γιαουρτι και βατομουρα απο πανω
    Αραβικη με τυρι κ γαλοπουλα
    Αυγο με γαλοπουλα
    Σαγανακι με ντοματα
    και αλλα πολλα φυσικα, ενδεικτικα λεω συνδυασμους

    Μεσημεριανα

    Κοτοπουλο
    σολομος
    τονος
    σαρδελα
    γλωσσα
    κρεας
    σουπα
    ολα αυτα με αναλογους συνδυασμους , πιπεριες, μανιταρια, τυρι, γιαουρτι, ψημενο μηλο
    + σαλατα με το γευμα που μπορει να εχει ντοματα, μαρουλι, καροτο, λαχανο, ροκα .. κ.λπ

    Απογευματινο

    Φρουτο η φρουτοσαλατες ο,τι θες!

    Βραδυνο

    το ιδιο με το μεσημερι λιγο λιγοτερο η και κατι ελαφρυ οπως γιαουρτι με διαφορα υγιεινα συνοδευτικα!


    Τωρα, γυμναστικη, και το περπατημα ειναι ιδανικο εξω στο υπαιθρο για μιση ωριτσα, υπαρχουν και στο youtube προγραμματα αεροβιας γυμναστικης που μπορεις να κανεις στο σπιτι και ασκησεις ενδυναμωσης με στρωματακι για το σπιτι!

    Ελπιζω να βοηθησα λιγο !:blush:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    δικηγορινα του διαβολου ξερεις εσυ χαχα

    να απογοητευτω με αυτα που μου γραφεις γιατι? η τουλαχιστον περισσοτερο...
    εχω να σου πω οταν εμαι σε φαση που δεν συμβαινουν επεισοδια τρεφομαι ετσι ακριβως!!!!!! τη δε σαλατα απαραιτητη με καθε φαγητο και φρουτα και τρελαινομαι για γιαουρτι με σταφιδες καρυδια η και κουακερ με αναλογους συνδυασμους οπως λες.....
    οταν συμβαινουν μη ρωτας!!!!! ειμαι περιπτωση αφου δεν με βοηθαει ουτε αυτο το προγραμμα ... χαχα
    απλα καποιες φορες στην απελπισια μου μπορει να ετρωγα καθε μερα κοτοπουλο το μεσημερι με μπολικη σαλατα και εκει ηταν ο φαυλος κυκλος ... Και ξερω φυσικα οτι ηταν τεραστιο λαθος αυτο....
    Το μονο που δεν κανω και δεν εκανα ποτε ειναι η γυμναστικη δεν το χα απο μικρη .... Μονο περπατημα κανω απ ολα τα αλλα δεν μπορω καθολου και για λογους υγειας ... ειμαι και μεγαλοκοπελα ειπαμε χαχα

    σε ευχαριστω και για τις ευχες !!!!!! <3

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    (Χαχαχα, ενιωσα ωραια πριν, επιασα δουλεια απο τα 19 μεσα στο φορουμ:dork::cool::bouncing: )

    Οχι απο αυτα που γραφω, εννοω να μην απογοητευεσαι απο την κατασταση που περιγραφεις, ο,τι εγινε εγινε, αυριο ξημερωνει μια νεα μερα, νεοι στοχοι, νεα τα παντα! Και εισαι τυχερη που εισαι σε φυσιολογικα πλαισια ως προς τα κιλα αφενος, αφετερου, πρεπει να αρχισεις να κανεις προσπαθεια ως προς το ψυχικο κομματι και κανε περπατημα οκ κανενα προβλημα!!!!!!!! ;)

    To ζητουμενο ειναι να κανεις κατι καινουργιο γιατι οπως καπου προσφατα διαβασα '' για να εχεις κατι που ποτε δεν ειχες πρεπει να κανεις κατι που ποτε δεν εκανες ''

    Τιποτα και για ο,τι θες εδω ειμαστε, αν θες στελνε μου και direct :) :love:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    καλα για νομικες υποθεσεις ειπαμε εισαι ετοιμη πια χαχα... Εδω που τα λεμε ειναι να σε σκαει δεν μπορεις να μην τα χωσεις χαχα

    αυτο και εγω καπου το ειχα διαβασει στο παρελθον .... σοφο επισης... και αληθινο...

    για το ψυχικο κομματι εδω και 1,5 χρονο κανω ψυχοθεραπεια αλλα ειμαι και πολυ τρελλη επισης επισης χαχα οποτε τι να μου κανει και αυτη.... το ανεφερα και εχτες , Βασικα στις τελευταιες συνεδριες εχω καποια θεματακια πιεσης με την γιατρο και μπορει να φταει και αυτο σην και καποια αλλα εκτος απο τις βασικες αιτιες που ηση γνωριζω .... τωρα πια

    σε ευχαριστω αυστηρη δικηγορινα χαχα και εσυ εννοειται ο.τι χρειαστεις μη δισταστεις ,,,,
    Καταλαβαινω ποσο λαθος ηταν που αφησα το φορουμ τοσο καιρο...
    Μπορει να μη λειτουργι παντα αλλα κατα καποιο τροπο ειναι πολυ βοηθηθητικο!!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Χαχαχα ολοι σε ενα βαθμο κουβαλαμε τρελα :dork::dork:
    Ψαξτο πιο βαθια μονη σου, δες αν σε ενοχλει κατι στις συνθηκες της ζωης σου, εγω πχ θελω να μεινω μονη μου, στο κεντρο, λιγο χλωμο με την κριση αλλα σκεφτομαστε με τους γονεις μου να κανουμε ο,τι μπορουμε... Και εγω παω σε ψυχολογο και μιλαμε γενικα και νιωθω οτι με ισιωνει προς στιγμη αλλα μεχρι να ξαναπαω εχω στραβωσει παλι!!! Φανταζομαι παντα την ιδεατη ψυχολογικη μου κατασταση γενικα αλλα ειναι ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ να την κανω πραξη... Παιζουν απιστευτο ρολο οι συνθηκες, το περιβαλλον σου κ.λπ.. Τι να πω, ουτε τον εαυτο μου δεν μπορω καλα καλα να βοηθησω σε αυτα.... Ευχομαι να σου πανε ολα καλα και σε αυτον τον τομεα λοιπον!
    Δε θελω να ειμαι αυστηρη :( χαχαχ!!! Αντικειμενικη θα ηταν καλυτερο! :kiss::grin::saint:

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •