Εργαλεία παρακίνησης για να πετύχουμε απώλεια κιλών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80

    Εργαλεία παρακίνησης για να πετύχουμε απώλεια κιλών

    Τους τελευταίους μήνες που έχω καταφέρει να χάσω αρκετά κιλά συνειδητοποίησα πόσο σημαντικά είναι διάφορα εργαλεία που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για παρακίνηση. Έχω συναντήσει πολλά που δε θα μπορούσα να τα φανταστώ πριν μερικούς μήνες, μερικά τα χρησιμοποιήσα και ήταν χρήσιμα, άλλα τα προσπέρασα. Δεν είναι όλα δωρεάν παρεπιμπτόντως. Σκέφτηκα λοιπόν να γράψω κάποια από αυτά εδώ και θα παρακαλούσα όποιον έχει άλλες ιδέες να τις προσθέσει για να βοηθήσει και τους υπόλοιπους:

    Διαδίκτυο:
    - Ιστοσελίδες για στοίχημα ότι θα χάσετε κιλά π.χ Dietbet και Healthy Wage. Εγώ παίρνω ήδη μέρος στο Dietbet και να πω την αλήθεια με έχει παρακινήσει όσο τίποτα άλλο να είμαι αυστηρή στη διατροφή μου και να μην παρασύρομαι γιατί έχω ήδη πληρώσει και δε θέλω να χάσω τα λεφτά μου (άσε που αν καταφέρω να κερδίσω όλα τα στοιχήματα που θέλω, θα βγάλω αρκετά κιόλας). Υπάρχει και το Healthy Wage αλλά κατά την άποψή μου δεν αξίζει γιατί δεν έχει ακριβώς κοινότητα και θέλουν να μην κερδίσεις.
    - Φόρουμ συζητήσεων, π.χ eatingdisorders.gr
    - Blog ή Instagram ή Youtube channel, κλπ, για παρακολούθηση μεμονωμένων άλλων προσώπων που προσπαθούν να χάσουν κιλά ή το έχουν ήδη πετύχει (πχ diatrofis-imerologio.blogspot.gr ή @ylimesalad_slimmingworld). Συμπεριλαμβάνουν συμβουλές, συνταγές, ασκήσεις, κλπ
    - Ιστοσελίδες συνταγών π.χ deliciouslyella.com (αν και δεν είμαι και τόσο οπαδός της ωμοφαγίας)
    - Προγράμματα διατροφής ανάλογα με το είδος διατροφής που θέλει να ακολουθήσει κανείς. Άλλα έχουν δωρεάν συμβουλές π.χ. στο atkins.com έχει τις βασικές αρχές ενώ σε άλλα μπορείς να εγγραφείς επί πληρωμής, π.χ. Slimming World ή Weight Watchers


    Εφαρμογές στο κινητό:
    - Ημερολόγιο διατροφής και μετρητές θερμίδων. Νούμερο 1 αυτή τη στιγμή είναι MyFitnessPal, υπάρχουν όμως κι άλλα, π.χ. Lose It!, Livestrong.com Calorie Tracker, MyDietJournal
    - παρακολούθηση άσκησης, για να καταγράφετε το πόσο άσκηση και το είδους που κάνατε π.χ. Map My Fitness, RunKeeper
    - πρόγραμμα αλλαγής συνηθειών, σε βάζουν στη διαδικασία να αλλάξεις συνήθειες, π.χ. Noom Coach
    - υπνωτιστικές, χαλαρωτικές εφαρμογές. Σε αυτές συνήθως πληρώνεις (όχι πολλά), το κακό είναι ότι είναι στα αγγλικά αλλά εγώ που το δοκίμασα είδα ότι είχα λιγότερο όρεξη όσο το χρησιμοποιούσα (μετά βαρέθηκα), πχ , Easy Weight Loss (υπνοθεραπεία), EasyLoss (που είναι για εικονική βαριατρική εγχείρηση)

    Φυσικά αντικείμενα:
    - ανιχνευτές άσκησης (δε ξέρω πως λέγονται στα ελληνικά), π.χ fitbit που πραγματικά έχω βαρεθεί να ακούω για αυτό, Withings Pulse, Basis Watch, Nike Fuelband με τα οποία από ότι έχω καταλάβει γιατί δεν τα χρησιμοποιώ μπορείς να καταγράφεις και να παρακολουθείς το επίπεδο άσκησης και ηρεμίας, τον παλμό σου, κλπ
    - βιβλία, έχω πάρει μερικά, δεν συμφωνώ πάντα με αυτά, τώρα διαβάζω στο Kindle το "Thinner Leaner Stronger" το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον και μου έχει αλλάξει κιόλας τη σκέψη σε κάποια πράγματα
    - dvd για ασκήσεις, στην Αγγλία είναι best seller πολλά από αυτά, έχω πάρει 2-3 αλλά δεν έχω χώρο στο σπίτι μου για να τα κάνω. Κάποια στιγμή λέω να ξεκινήσω. Π.χ. έχω πάρει Charlotte Crosby's 3 Minute Belly Blitz
    - ημερολόγια, έχω πάρει από Ebay ένα πολύ χαριτωμένο ημερολόγιο για καταγραφή ημερήσιου προγράμματος διατροφής και άσκησης, ενώ υπάρχουν διάφορα είδη ανάλογα με το τι θες να μετρας και πως.

  2. #2
    Α τελεια! Μπορεις να μου πεις περισσότερα για το dietbet και το slimming world; Με ενδιαφέρουν και τα δυο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Θα τα γράφω ξεχωριστά. Λοιπόν, το Dietbet.com είναι ιστοσελίδα στην οποία μπορείς να βάλεις δύο είδη στοιχημάτων.
    - το Kickstarter που μέσα σε 4 εβδομάδες θα πρέπει να χάσεις το 4% του σώματός σου
    - το Transformer που μέσα σε 6 μήνες θα πρέπει να χάσεις το 10% του σώματός σου (ουσιαστικά πρέπει να τα χάσεις σε 5 μήνες και τον 6ο να τα έχεις διατηρήσει)
    Τα στοιχήματα πληρώνονται εξαρχής, άρα αν δεν χάσεις αυτά τα κιλά τότε χάνεις τα χρήματα. Μπορείς να πάρεις μέρος μέχρι 3 Kickstarters και 3 Transformers ταυτόχρονα. Στα Kickstarters τα στοιχήματα συνήθως κυμαίνονται μεταξύ 20-35 δολάρια αλλά βρίσκεις μερικές φορές και 100 δολαρίων τα οποία δεν προτιμώ γιατί είναι μεγάλο το ρίσκο για μικρό όφελος. Των 20-35 δολαρίων βγάζουν κέρδος συνήθως 10-20 δολαρίων επιπλέον του αρχικού στοιχήματος που παίρνεις πίσω αν κερδίσεις. Στα Transformers είναι συγκεκριμένη η τιμή, 25 δολάρια για κάθε μήνα (6 χ 25=150) τα οποία μπορείς να πληρώνεις κάθε μήνα (οπότε αν δεις ότι για κάποιο λογο δε μπορείς να συνεχίσεις τουλάχιστον να μην χάσεις τα χρήματα των υπολοίπων μηνών) ή με έκπτωση ένα μήνα στα 125 δολάρια αν πληρώσεις όλα μαζί εξαρχής. Σε αυτά το κέρδος μπορεί να είναι 150-250 δολάρια επιπλέον του στοιχήματος αν κερδίσεις, άρα συμφέρουν αλλά είναι πιο επίφοβα να τα χάσεις όχι γιατί δε μπορείς να χάσεις 10% του βάρους αλλά στη ζωή συμβαίνουν διάφορα και είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να συμβεί κάτι σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Έχει έναν ωραίο πίνακα που εξηγεί διάφορα αυτή η σελίδα: https://www.dietbet.com/maintainer/how-it-works . Πάνε να ξεκινήσουν σε λίγο κι ένα στοίχημα που θα λέγεται Maintainer και θα πρέπει να διατηρήσεις το βάρος σου για 12 μήνες αλλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμα.

    Αν θυμάμαι μπορείς να πληρώσεις με κάρτα και Paypal αλλά σε πληρώνουν πίσω μόνο με Paypal (έχω πληρωθεί ήδη τρεις φορές). Τα χρήματα διανέμονται από το ποτ που έχει μαζευτεί από τα στοιχήματα των συμμετεχόντων. Το Dietbet παίρνει το 25% (απίστευτο ποσοστό!!!) και το υπόλοιπο μοιράζεται στους νικητές. Άρα ανταγωνίζεσαι ενάντια των άλλων συμμετεχόντων αλλά υπάρχει ένα ωραίο ομαδικό κλίμα που παρακινείς τους πάντες να χάσουν κιλά και δε σε νοιάζει να κερδίσεις παραπάνω. Τουλάχιστον υπάρχει εγγύηση ότι αν κερδίσεις το στοίχημα θα πάρεις τα αρχικά χρήματα πίσω. Άρα ούτε το Dietbet το ενδιαφέρει αν κερδίσεις ή χάσεις παρά μόνο να συμμετέχεις κι αυτό είναι καλό.

    Το Dietbet απλά θα ελέγξει αν πράγματι έχεις χάσει αυτά τα κιλά. Ο έλεγχος γίνεται ώς εξής: Βγάζεις μία ολόσωμη φωτογραφία με ελαφρύ ρουχισμό και μία που δείχνει τη ζυγαριά με το βάρος σου από πάνω έχοντας σε ένα χαρτί που φαίνεται μπροστά σου με μία λέξη που σου δίνουν αυτοί, στην αρχή του παιχνιδιού για να καταγραφεί το αρχικό σου βάρος και μετά βγάζεις ανάλογες φωτογραφίες κάθε φορά που είναι να ζυγιστείς (δηλαδή περίπου κάθε μήνα για κάθε παιχνίδι). Σου δίνουν πολύ αναλυτικές οδηγίες με εικόνες κλπ, για το πως πρέπει να ζυγιστείς. Σε ειδοποιούν κιόλας με email. Αν είναι κοντά χρονικά πολλαπλά παιχνίδια που συμμετέχεις, μπορείς αφού έχουν αποδεχτεί μία ζύγιση να την χρησιμοποιήσεις για άλλο παιχνίδι. Προσοχή μην πληρώσετε έξτρα για αυτά τα tokens που προωθούν για να κερδίσετε δωράκια κάθε εβδομάδα, έτσι κι αλλιώς τα δώρα αυτά συνήθως είναι Αμερική και άντε να τα στείλουν. Στο Transformers ζυγιζόμαστε μία φορά τον μήνα γιατί πάει σε στάδια κέρδους, ενώ στο Kickstarters στο τέλος του παιχνιδιού στις 4 εβδομάδες. Προσοχή, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε κάθε φορά την ίδια ζυγαριά οπότε την κουβαλάμε μαζί μας ακόμα και σε ταξίδι, διαφορετικά λένε ότι δύσκολα δέχονται τη ζύγιση και μετά μπορεί να ζητήσουν παραπάνω για να αποδείξεις το βάρος (δεν ξέρω τι ζητάνε, δεν είχα ποτέ πρόβλημα). Σου δίνουν περιθώριο 48 ώρες για να ζυγιστείς και όταν υποβάλεις τις φωοτογραφίες θα πρέπει να περιμένεις μερικές ώρες να γίνει αποδεκτές και προειδοποιούν πάντα ότι σε περίπτωση που δεν τις δεκτούν έχεις 12 ώρες να υποβάλλεις τα στοιχεία που θέλουν. Συμβουλή: ζυγιζόμαστε αρχικά αφού έχουμε φάει ώστε να δείχνει περισσότερο η ζυγαριά και ζυγιζόμαστε στο τελικό ζύγισμα νηστικοί για να μας δώσει κάποιο περιθώριο. Πιστέψτε με, είναι αρκετά δύσκολο να χάσεις 4% του βάρους τον δεύτερο μήνα και μετά και είναι πολύ εύκολο να έχει κάποιος ένα φούσκωμα εκείνες τις μέρες.

    Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Dietbet είναι ότι κάθε παιχνίδι έχει δικό του πίνακα μηνυμάτων και είναι ωραίο να παρακολουθείς τι κάνουν οι άλλοι, σου δίνει δύναμη. Επίσης, το ότι σε κάνει να σκέφτεσαι ότι δε μπορείς να χαλαρώσεις τη διατροφή γιατί δε σε παίρνει να χάσεις το στοίχημα. Κι αφού θα χάσω που θα τα χάσω τα κιλά γιατί να μην βάλω κάτι να με παρακινεί παραπάνω και ίσως κερδίσω και κάτι από αυτό. Πάντως, σχεδόν όλοι χάνουν κιλά ακόμα κι αν δεν κερδίσουν το στοίχημα, κι αυτό αρκετό είναι. Από άποψη χρημάτων τα πιο επικερδή είναι τα Transformers αλλά έχουν και το μεγαλύτερο ρίσκο γιατί τα κερδίζει νομίζω λιγότερο από 30%.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Για το Slimming World όπως έχω αναφέρει κι αλλού έχω γράψει αναλυτικές οδηγίες για το σύστημα διατροφής που πρεσβεύει στο blog των συνταγών της μαμάς μου: http://www.syntagesmamas.gr/2015/12/slimming-world.html
    Είναι κάτι σαν το Weight Watchers αλλά το προτίμησα γιατί έχει λιγότερους πόντους να μετράς (έχω προσπαθήσει το online Weight Watchers στο παρελθόν) και νιώθεις λίγο πιο ελεύθερος με αυτό.
    Τα βασικά στοιχεία είναι ότι τα φρούτα, λαχανικά, όσπρια, ρύζι, ζυμαρικά, αυγά, ψάρια και άπαχο κρέας μπορεί κανείς να τα τρώει απεριόριστα. Σε καθοδηγεί πολύ μάλιστα να τρως φρούτα και λαχανικά σε κάθε γεύμα αν γίνεται. Αυτά που περιορίζει είναι το λίπος, τη ζάχαρη και τα επεξεργασμένα, άλευρα, ψωμιά, κλπ. Σου δίνει πολλές συμβουλές και συνταγές για το πως να προετοιμάζεις τα γεύματα ώστε να είναι νόστιμα αλλά και μη παχυντικά. Σου αφήνει περιθώρια να φας το κάτι τι σου παχυντικό μετρώντας πόντους. Στην ουσία σε βάζει να επιλέξεις ώστε να μην το παρακάνεις στα παχυντικά χωρίς να τα στερείσαι και τελείως.

    Στην Αγγλία έχει σύμβουλο σε κάθε γειτονιά που διοργανώνει τις συναντήσεις της ομάδας και όποιος θέλει πάει και γράφεται. Οι συναντήσεις γίνονται μία φορά την εβδομάδα, στην αρχή της συνεδρίας ζυγιζόμαστε στην ειδική ζυγαριά για να καταγραφεί επίσημα το βάρος μας στο σύστημα και πληρώνουμε 5 λίρες τη φορά. Οι περισσότεροι φεύγουν μετά το ζύγισμα να πω την αλήθεια το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι λάθος γιατί το μεγαλύτερο καλό το κάνει η συνεδρία. Στη συνεδρία λοιπόν μετά το ζύγισμα, καθόμαστε σε μεγάλο κύκλο (μεταξύ 20-40 άτομα) και ανακοινώνει η σύμβουλος πόσο χάσαμε (ποτέ τα κιλά μας) ενώ μας ρωτάει πως ήταν η εβδομάδα μας, αν χρειαζόμαστε σε κάτι βοήθεια. Από αυτές τις συζητήσεις παίρνεις διάφορες χρήσιμες συμβουλές ενώ βλέπεις πως πασχίζουν και οι άλλοι. Όταν γράφεται κάποιος στην αρχή δηλώνει και ποιος είναι ο στόχος βάρους που θέλει να πετύχει, ποτέ δε θα σου επιβάλλουν άλλοι πόσο πρέπει να χάσεις.

    Υπάρχει και η online εκδοχή που χρεώνει πάλι 20 λίρες τον μήνα για να έχεις πρόσβαση στο περιεχόμενο της σελίδας Slimming World και εφαρμογής. Την ίδια πρόσβαση έχεις και αν πληρώνεις για φυσική συνεδρία αλλά κάποιοι μπορεί να μην έχουν κοντά τους σύμβουλο ή να μην θέλουν να πάνε σε συνεδρία. Νομίζω ότι μπορεί κάποιος να πληρώσει για online συνδρομή από την Ελλάδα και ίσως να μην είναι άσχημη ιδέα να το κάνει κάποιος για κανά μήνα να δει πως είναι αλλά δε μπορώ να δω πως θα κερδίσει η online συνδρομή τα χρήματα του δεύτερου μήνα σε αξία. Το βασικό κατά τη γνώμη μου είναι να συμμετέχει, οπότε αν κάποιος δε μπορεί να πάει σε φυσική συνεδρία ίσως να μπορούσε να βρει κάποια ομάδα στο Facebook ή κάπου αλλού για να μοιράζεται τις εμπειρίες του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Να παίζεις στοίχημα για τα κιλά που θες να χάσεις; Μου φαίνεται πως ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας έχει πιάσει το νόημα και περιμένει τα κορόϊδα...

    :smirk:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Originally posted by Μαρία.
    Να παίζεις στοίχημα για τα κιλά που θες να χάσεις; Μου φαίνεται πως ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας έχει πιάσει το νόημα και περιμένει τα κορόϊδα...

    :smirk:
    Δε νομίζω ότι κατάλαβες πως λειτουργεί. Δεν είναι τυχερά παιχνίδια, είναι μέτρο παρακίνησης. Είναι όπως όταν κάποιος μπορεί να πηγαίνει σε έναν διαιτολόγο κάθε δεκαπενθήμερο για 10 μήνες και πληρώνει 50 ευρώ την φορά, που ενώ ξέρει πια το διαιτολόγιο και δεν του προσφέρει τίποτα άλλο ο διαιτολόγος πέρα από τη ζύγιση μετά από την 3η φορά, το κάνει γιατί θέλει κάπου να είναι υπόλογος, κάτι να τον αναγκάζει ψυχολογικά. Ξέρω άνθρωπο που πλήρωσε 3000 ευρώ εξαρχής σε διαιτολόγο για να μην μπορεί να κάνει πίσω και το μενού του ήταν Άτκινς, μιλάμε για κιλά κρέατος κατανάλωση την μέρα.

    Στο Dietbet πληρώνεις 30 δολάρια για ένα μήνα για να σε παρακινήσει να χάσεις κιλά, ενώ συμμετέχεις με μία ομάδα ανθρώπων που μπορείς να επικοινωνείς καθημερικά και να ανταλλάσεις συμβουλές και ιδέες. Το αν τα χάσεις δεν σε πειράζει γιατί εσύ πληρώνεις για την υπηρεσία παρακίνησης και είσαι ήδη διατεθειμένος να πληρώσεις. Εξάλλου ακόμα και αν κάποιοι χάνουν το στοίχημα, το 94% των συμμετεχόντων χάνει έστω και λίγο. Είναι πολλοί αυτοί που στο τέλος των παιχνιδιών αναφέρουν σε μήνυμα ότι ναι μεν έχασαν το στοίχημα αλλά αυτόν τον μήνα π.χ. Δεκέμβριο, συνήθως παίρνουν κιλά και είναι η πρώτη φορά που χάνουν, έστω και λίγο. Το ότι έχεις την ευκαιρία να κερδίσεις πίσω τα χρήματα που θα έδινες στο μέσο παρακίνησης είναι εκπληκτικό! Το ωραίο είναι ότι διαπιστώνεις ότι όσο μεγαλύτερο είναι το ποσό στοιχήματος τόσο περισσότεροι το κερδίζουν, τα ποσοστά φτάνουν στα ύψη, γιατί τους τσούζει περισσότερο να το χάσουν και τους παρακινεί ακόμα περισσότερο.

    Η ιδέα του Dietbet εμένα μου φαίνεται απίστευτα έξυπνη, διορατική και ευεγερτική ως υπηρεσία. Μάλιστα όταν έμαθα για αυτό είχε προηγηθεί στοίχημα ετήσιο που είχαμε βάλει στη δουλειά με συναδέλφους ότι θα χάσουμε κιλά με πολύ περισσότερα χρήματα και μου φάνηκε φυσικό επακόλουθο ότι κάποιος θα έβαζε online αυτό που κάνουνε πολλοί συνάδελφοι μεταξύ τους. Στο εξωτερικό είναι συνηθισμένο να βρίσκεις τρόπους παρακίνησης για να πετύχεις ένα στόχο, π.χ. η ομάδα ευεξίας της εταιρείας διοργανώνει κάθε χρόνο αγώνες με ομάδες 6 ατόμων που διαρκούν 4 μήνες για το ποιοι κάνουν τα περισσότερα βήματα. Σε πολλούς ανθρώπους αρέσει λίγος ανταγωνισμός, σε άλλους το ότι είναι μέρος μιας ομάδας.

    Εξάλλου, δεν σε αφήνει καμία από τις δύο υπηρεσίες που ανέφερα να βάλεις μεγάλο στοίχημα, ούτε πολλά, το κόστος της υπηρεσίας είναι πολύ μικρό αναλογικά με άλλες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Θα ήθελα να αναφέρω κάτι που διάβασα πριν μερικούς μήνες, μου έκανε εντύπωση και επιβεβαίωσε την τάση μου να βρίσκω εξωτερικά μέσα παρακίνησης.

    Υπάρχουν τέσσερις τύποι ανθρώπων, σύμφωνα με αυτή τη θεωρία, ως προς το πως παρακινούνται να κάνουν κάτι:
    - αυτοί που παρακινούνται καθαρά από τον εαυτό τους, δηλαδή αν αποφασίσουν να αδυνατίσουν θα το κάνουν γιατί το πήραν οι ίδιοι απόφαση
    - αυτοί που παρακινούνται από το να ευχαριστήσουν άλλους
    - αυτοί που παρακινούνται και από τα δύο
    - και αυτοί που δεν παρακινούνται με κανέναν από τους δύο τρόπους

    Εγώ είμαι καθαρά στη δεύτερη κατηγορία, θα πρέπει κάπου να είμαι υπόλογη. Για αυτό λατρεύω τα στοιχήματα, το ότι είμαι μέρος μίας ομάδας για αδυνάτισμα, κλπ. Δεν το είχα συνειδητοποιήσει πόσο πολύ ήμουν πριν διαβάσω αυτή τη θεωρία κι ούτε πίστευα πριν ότι θα μου άρεσε να είμαι μέρος μιας ομάδας στην Αγγλία, που δεν ταιριάζω και τόσο με τους υπόλοιπους. Αλλά από τη στιγμή που συνειδητοποιεί κάποιος τι του ταιριάζει τότε είναι πιο εύκολο να κάτσει να βρει πως θα παρακινήσει τον εαυτό του και τι μπορείς να κάνει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •