Όταν σε αποκαλούν χοντρό/η
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7

    Όταν σε αποκαλούν χοντρό/η

    Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι καλοπροαίρετο αλλά πονάει.ειδικά σε δημόσιο χώρο όταν σε λένε <<γεια σου χοντρούλα ή βόδι>>.και πονάει γιατί ξέρω ότι είμαι.και δεν με ενδιαφέρει αν λένε έτσι και τους άλλους.με ρίχνει απίστευτα να το ακούω και μου χαλάει όλη τη διάθεση για δίαιτα.το μόνο που θέλω μετά είναι να φάω για να πνίξω τον πόνο μου.γιατί και 40 κιλά να γίνω πάλι θα είμαι η χοντρή,τουλάχιστον στο μυαλο μου.γιατί το κάνουν αυτό?νομίζουν ότι προσαρμόζεσαι καλύτερα στη παρέα όταν σου κολλάν την ταμπέλα χοντρός?και αντε στο σχολειο ενταξει.αλλα και στον εργασιακο χωρο?ειναι σαν να πηγαινω σε καποιον με δυσλεξία και να τον λέω ανορθόγραφο για πλακα.μια φορα ναι,δυο φορες ναι αλλα οταν σε προσφωνουν παντα με αυτο το παρατσουκλι,ειναι εκνευριστικο τουλαχιστον.και ξερω,καποιοι το δεχονται και αυτοσαρκαζονται και για το βαρος τους.εγω ομως απο μικρη ειχα θεματα αυτοπεποιθησης και καθε φορα που το ακουω ειναι σαν να με προσβαλλουν με το χειροτερο τροπο.καμια φορα λεω<<θα τα χασω,για να δουν>> αλλα δεν θελω να χασω με κινητρο να αποδειξω κατι σε καποιον αλλα για μενα.αλλα καμια φορα μισω τον ευατο μου τοσο πολυ,που λεω και να τα χασω,τι?πιστευω οτι για να χασεις κιλα πρεπει να εχεις ανθρωπους που σε στηριζουν και μεχρι στιγμης εχω ανθρωπους που με κατακρινουν μην τυχον και εβαλα μισο κιλο για να μου το πουν ή ανθρωπους που με κοροιδευουν(ταχα χαιδευτικα) για να νιωσουν αυτοι καλυτερα.ε λοιπον δεν θελω να τα χασω γι'αυτους,καποια στιγμη θα καταλαβουν οτι η καλη εμφανιση δεν μενει για παντα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Θεσσαλονίκη για!
    Posts
    156
    Αρνούμαι να δεχτώ πως το να σε χαρακτηρίζει κάποιος και να απευθύνεται κιόλας σε σένα με κάτι που σε ενοχλεί - πόσο μάλλον να σε κάνει να νιώθεις άσχημα - είναι χαριτωμενιά και οικειότητα. Θεωρώ πως είναι μια συγκεκαλυμμένη μορφή επιθετικότητας, πιθανόν γτ οι περισσότεροι συνάνθρωποί μας φέρουν το σαρκίο τους εδώ κι εκεί χωρίς να κατοικείται από ενσυναίσθηση για τον άλλο ή ακόμη χειρότερα οι ίδιοι είναι ένα συνονθύλευμα απωθημένων και κόμπλεξ και προσπαθούν να νιώσουν καλύτερα, τονίζοντας τα 'αρνητικά΄των άλλων.
    Προσωπικά τη λέξη χοντρή για τον εαυτό μου δεν τολμούσα να την σκεφτώ καν ως τα τριάντα λίγο μου. Ασχέτως της πραγματικότητας. Μου ήταν πιο βολικό ή και καθησυχαστικό να με αυτοχαρακτηρίζω πληθωρική ή εύσωμη... Να δίνω μια θετική χροιά στην εικόνα μου. Βέβαια, αυτό λειτούργησε πολύ και ως άλλοθι για να μην με προσέχω αρκετά και να φτάσω εδώ που χω φτάσει...
    Θέλω τόσα να πω... Αλλά για να μην γράψω σεντόνι υπέρδιπλο, θα πω για ένα περιστατικό με γιατρό στο νοσοκομείο. Μετά από τροχαίο, όχι πολύ σοβαρό ευτυχώς, ο αυχένας μου έχει υποστεί κάκωση και μια διάσειση με έχει καταστήσει υπό παρακολούθηση για 24. Περνούν οι γιατροί για την τυπική τους επίσκεψη, και ένας μικρόσωμος μεσήλικας παθολόγος με ρωτάει πώς νιώθω και τι έχω. Του περιγράφω και προσθέτω πως πονάει ιδιαίτερα κι η πλάτη μου. Και κείνος κρίνει απαραίτητο να μου πει πως επειδή είμαι χοντρούλα λογικό είναι να πονάω λίγο παραπάνω... Με το άκουσμα της λέξης, άναψαν λάμπες και φόρτωσα άσχημα. Οπότε η άμεση απάντησή μου ήταν ... εγώ χοντρούλα κι εσείς αγενής.... ε , γιατρέ; Προσβεβλημένος , και δει μπροστά στους συναδέλφους του, μου λέει πως είναι ασθένεια αυτό που έχω και δημιουργεί πολλά προβλήματα. Και χαμογελώντας του λέω... κι αν είχα καρκίνο πώς θα με αποκαλούσατε;
    Την καλημέρα μου και καλή χρονιά να έχουμε!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Να'χεις μια όμορφη και ποιοτική χρονιά... προσωπικά έχω ακούσει και χειρότερα, όπως κι εγώ έχω πέσει θύμα ρατσιστικών σχολίων από γιατρούς σε νοσοκομείο. Κοίτα την εικόνα και υιοθέτησε την!



  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7
    Originally posted by Medousa
    Αρνούμαι να δεχτώ πως το να σε χαρακτηρίζει κάποιος και να απευθύνεται κιόλας σε σένα με κάτι που σε ενοχλεί - πόσο μάλλον να σε κάνει να νιώθεις άσχημα - είναι χαριτωμενιά και οικειότητα. Θεωρώ πως είναι μια συγκεκαλυμμένη μορφή επιθετικότητας, πιθανόν γτ οι περισσότεροι συνάνθρωποί μας φέρουν το σαρκίο τους εδώ κι εκεί χωρίς να κατοικείται από ενσυναίσθηση για τον άλλο ή ακόμη χειρότερα οι ίδιοι είναι ένα συνονθύλευμα απωθημένων και κόμπλεξ και προσπαθούν να νιώσουν καλύτερα, τονίζοντας τα 'αρνητικά΄των άλλων.
    Προσωπικά τη λέξη χοντρή για τον εαυτό μου δεν τολμούσα να την σκεφτώ καν ως τα τριάντα λίγο μου. Ασχέτως της πραγματικότητας. Μου ήταν πιο βολικό ή και καθησυχαστικό να με αυτοχαρακτηρίζω πληθωρική ή εύσωμη... Να δίνω μια θετική χροιά στην εικόνα μου. Βέβαια, αυτό λειτούργησε πολύ και ως άλλοθι για να μην με προσέχω αρκετά και να φτάσω εδώ που χω φτάσει...
    Θέλω τόσα να πω... Αλλά για να μην γράψω σεντόνι υπέρδιπλο, θα πω για ένα περιστατικό με γιατρό στο νοσοκομείο. Μετά από τροχαίο, όχι πολύ σοβαρό ευτυχώς, ο αυχένας μου έχει υποστεί κάκωση και μια διάσειση με έχει καταστήσει υπό παρακολούθηση για 24. Περνούν οι γιατροί για την τυπική τους επίσκεψη, και ένας μικρόσωμος μεσήλικας παθολόγος με ρωτάει πώς νιώθω και τι έχω. Του περιγράφω και προσθέτω πως πονάει ιδιαίτερα κι η πλάτη μου. Και κείνος κρίνει απαραίτητο να μου πει πως επειδή είμαι χοντρούλα λογικό είναι να πονάω λίγο παραπάνω... Με το άκουσμα της λέξης, άναψαν λάμπες και φόρτωσα άσχημα. Οπότε η άμεση απάντησή μου ήταν ... εγώ χοντρούλα κι εσείς αγενής.... ε , γιατρέ; Προσβεβλημένος , και δει μπροστά στους συναδέλφους του, μου λέει πως είναι ασθένεια αυτό που έχω και δημιουργεί πολλά προβλήματα. Και χαμογελώντας του λέω... κι αν είχα καρκίνο πώς θα με αποκαλούσατε;
    Την καλημέρα μου και καλή χρονιά να έχουμε!!!
    το ειχα ακουσει κι εγω οτι οι γιατροι σου φερονται ασχημα λογω βαρους.ασε χθες αυτη μου το ειπε μπροστα σε κοσμο και μετα μου λεει <<δεν πιστευω να σε πειραζει?>>.τωρα τι της λες?εντωμεταξυ ειμαι 80 κιλα.δεν λεω πολλα ειναι για το 165 αλλα δεν ειμαι τοσο χαλια πιστευω.αλλα θα τα χασω αυτα τα 20 κιλα.το χω βαλει στοχο

  5. #5
    Καλησπέρα Pinkbutterfly και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι καλοπροαίρετο αλλά πονάει.
    Δεν είναι καλοπροαίρετο. Ποτέ.

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    ειδικά σε δημόσιο χώρο όταν σε λένε <<γεια σου χοντρούλα ή βόδι>>....γιατί το κάνουν αυτό?νομίζουν ότι προσαρμόζεσαι καλύτερα στη παρέα όταν σου κολλάν την ταμπέλα χοντρός?
    Το κάνουν για να σε μειώσουν. Για να κρύψουν τα άπειρα κόμπλεξ που έχουν για τον εαυτό τους τονίζοντας ένα χαρακτηριστικό σου που ξέρουν ότι σε πονάει. Η απορία σου δεν θα πρέπει να είναι γιατί το κάνουν αυτό, αλλά γιατί εσύ το κάνεις αυτό στον εαυτό σου, να συνεχίζεις δηλαδή να κάνεις παρέα με άτομα που σε υποτιμούν, έστω κι αν το κάνουν με δόση "χιούμορ". Γιατί λοιπόν το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    και ξερω,καποιοι το δεχονται και αυτοσαρκαζονται και για το βαρος τους.
    Ο αυτο-σαρκασμός είναι μια ύπουλη μορφή αυτο-απόρριψης και δεν πρέπει να τον κάνουμε ποτέ στον εαυτό μας. Δεν είναι σημάδι αποδοχής του προβλήματος. Δεν είναι σημάδι αποδοχής του εαυτού μας. Είναι βαθιά απόρριψη του εαυτού μας με την παραπλανητική χρυσόσκονη του χιούμορ.

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    καμια φορα λεω<<θα τα χασω,για να δουν>> αλλα δεν θελω να χασω με κινητρο να αποδειξω κατι σε καποιον αλλα για μενα.
    Κι εγώ έχω κάνει αυτές τις σκέψεις στο παρελθόν. Πολλές φορές. Όταν επικεντρωνόμουν στα άσχημα συναισθήματα που είχα για άλλους, πάντα οι προσπάθειες απώλειας κιλών ήταν αποτυχημένες. Πέτυχα αυτήν την φορά να χάσω τόσα κιλά γιατί επικεντρώθηκα στην αγάπη προς τον εαυτό μου, γράφοντας μην-πω-που όλους τους άλλους.

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    αλλα καμια φορα μισω τον ευατο μου τοσο πολυ,που λεω και να τα χασω,τι?
    Σωστή ερώτηση. Δεν παίζουν ρόλο τα κιλά. Παίζει ρόλο ο βαθμός αποδοχής και αγάπης που έχεις για τον εαυτό σου. Μπορεί να είσαι και τα ακριβώς ιδανικά κιλά για το ύψος σου... αν δεν σε αγαπάς, δεν θα είσαι ποτέ καλά με σένα και πάντα θα θες να χάσεις κι άλλα ή ν' αλλάξεις άλλα πράγματα πάνω σου. Όσο μισούμε τον εαυτό μας, θα είμαστε πάντα δυστυχισμένοι.

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    πιστευω οτι για να χασεις κιλα πρεπει να εχεις ανθρωπους που σε στηριζουν και μεχρι στιγμης εχω ανθρωπους που με κατακρινουν μην τυχον και εβαλα μισο κιλο για να μου το πουν ή ανθρωπους που με κοροιδευουν(ταχα χαιδευτικα) για να νιωσουν αυτοι καλυτερα.
    Πρώτον, είναι πολύ λάθος αυτό που λες. Δεν χρειαζόμαστε ανθρώπους που μας στηρίζουν. Καλή είναι η βοήθεια, δεν λέω, αλλά αυτός που κυρίως θα μας στηρίξει σε όλη αυτήν την προσπάθεια (αλλά και σε όλες τις προσπάθειες της ζωής μας) είναι ο εαυτός μας. Αν δεν έχεις στήριξη από τον ίδιο σου τον εαυτό, αν δεν σε αγαπήσεις και σε φροντίσεις, τότε τους καλύτερους υποστηρικτικούς φίλους και συγγενείς να έχεις πλάι σου, τους καλύτερους ψυχολόγους και διατροφολόγους, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.
    Δεύτερον, αυτούς τους ανθρώπους που λες ότι σε κοροιδεύουν και σε κατακρίνουν, γιατί τους έχεις ακόμα στην ζωή σου; Νταξ, αν πρόκειται για συγγενείς, πάω πάσο! Δεν τους διαλέγουμε άλλωστε. Εκεί μπορείς απλά ν' απομακρυνθείς όσο γίνεται. Αλλά αν έχεις "φίλους" τέτοιους, γιατί τους έχεις ακόμα στην ζωή σου; Στείλ' τους από εκεί που ήρθαν! Τόσο απλά.

    Originally posted by Pinkbutterfly15
    ε λοιπον δεν θελω να τα χασω γι'αυτους,καποια στιγμη θα καταλαβουν οτι η καλη εμφανιση δεν μενει για παντα.
    Μην σε νοιάζει τι θα καταλάβουν αυτοί. Αν περιμένεις απ' τον κόσμο να καταλάβει, κάηκες! Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είναι σκάρτη. Πάντα θα υπάρχουν πολλοί που θα μας απορρίπτουν. Κι αν δεν το κάνουν για τα κιλά μας, μπορούν να βρουν χίλιους άλλους λόγους για να το κάνουν! Το θέμα είναι τί κάνεις εσύ με τον εαυτό σου. Πόσο τον αποδέχεσαι. Εκεί είναι το κλειδί της θεραπείας.


    Αυτά. Πολλά έγραψα πάλι.
    Σκέφτηκα να γράψω κι εγώ περιστατικά που με έχουν προσβάλλει γνωστοί και άγνωστοι, αλλά δεν θα το κάνω.
    Άλλωστε η ουσία δεν είναι στο τί κάνουν οι άλλοι σε μας. Είναι το πώς εμείς το εκλαμβάνουμε και πόσο το αφήνουμε εμείς να μας επηρεάζει.

    Και στα γράφει αυτά μια κοπέλα που τα περισσότερα χρόνια της ζωής της ήταν πάνω από 100 κιλά, που έχει φτάσει και 140 κιλά και που τα 80 κιλά τα δικά σου ήταν (για όλα εκείνα τα χρόνια) όνειρο θερινής νυκτός γι' αυτήν.

    Άσε τους άλλους να... κουρεύονται. Βγάλε τους σκάρτους απ' την ζωή σου και επιτέλους ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Ματζουράνα πάλι έγγραψες!!! Συμφωνώ απόλυτα!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

  7. #7
    Originally posted by ailouros
    Ματζουράνα πάλι έγγραψες!!! Συμφωνώ απόλυτα!!! :thumbup::thumbup::thumbup:
    Thanks dear! :starhit:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    4
    Μη μασάς !!! όλοι έχουμε βιώσει ρατσισμό σε διάφορους τομείς .......
    αλλά αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι να το κάνεις για τον εαυτό σου και μόνο για αυτόν ......όλοι αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε όσο και αν μας επηρεάζουν οι γύρω μας ....όλοι μπορούμε να βρούμε κάτι να πούμε που θα πληγώσει τον άλλο , χοντρέ , κοντέ , στραβέ ..... το σημαντικό είναι να είσαι άνθρωπος και να μη θες να πεις να μην θες να πληγώσεις να μη λες ότι δε θες να σου πουν
    και να μην κάνεις ότι δε θες να σου κάνουνε

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    4
    Mporei kapoios pou exei kapoia kila parapanw (polla i liga) na exei problima kilwn kai auto allazei me ton ena i allo meso alla dustuxws autoi pou xrisimopoioun orologies typou xontros..barela...ktl exoyn problima me ton eauto toys kai auto den allazei pote...h kakoitheia kai o kompleksismos einai stoixeia pou opoios ta biwnei einai panta dustuxismenos....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    4
    συμφωνώ απόλυτα με τη Θάλεια .....
    :thumbup:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καθώς η Μέδουσα και η Ράνα με κάλυψαν και για να μη γράφω τα αυτονόητα κι εγώ,
    ήθελα απλώς να συμπληρώσω πως το να μιλούμε υποτιμητικά για τα άτομα που εκφράστηκαν αρνητικά για εμάς
    είναι επίσης επίθεση, γενίκευση, αυθαίρετο συμπέρασμα, ρατσισμός, στιγματισμός και ό,τι ενδεχομένως
    θεωρούμε πως έκαναν εκείνοι εις βάρος μας. Το να προσθέτουμε μάλιστα πως δεν έχουν καμία ελπίδα αλλαγής
    και να τους καταδικάζουμε στο πάντα της κατάντιας τους, είναι τουλάχιστον αβάσιμο και πεσιμιστικό.
    Γιατί να μην κριθούμε αν οι ίδιοι κρίνουμε; Είναι θέμα χρονικής προτεραιότητας, τύπου δράση - αντίδραση,
    επίθεση- άμυνα, η άρση του αντιδεοντολογικού; Προβληματίζομαι τι δικά μας άλυτα θέματα ανακινεί το όποιο σχόλιο,
    που προσβάλλει. Ποιό είναι το όριο που κάνει μια διαπίστωση ενοχλητική; Μήπως μιλάει σε ένα κομμάτι του εαυτού μας,
    που έχει παρεμφερή οπτική; Οκ, είναι κι η πρόθεση του άλλου που παίζει ρόλο, ο τόνος της φωνής, η γλώσσα του σώματος,
    η εξωλεκτική επικοινωνία πέρα από τις λέξεις. Αλλά πάλι...Τι της δίνει τόση δύναμη της όποιας μη αποδεκτής λέξης,
    ώστε να τρυπά τα σωθικά αντί να προσπερνά; Εκείνη τη στιγμή τι ενδεχομένως μνήμες ξυπνά και συνδέσεις; Αναρρωτιέμαι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Χοντρή, τανκς, αγελάδα... Πόσοι μα πόσοι χαρακτηρισμοί που κάποια στιγμή θα σου φαίνονται τόσο μακρινοί. Προσπάθησε να λειτουργείς με το σύστημα"μπαινάκης-βγαινάκης"και φυσικά αν χρειαστεί χώνεις και εσύ... Μην πέφτεις στην παγίδα, του να ανέχεσαι ανθρώπους, που νιώθουν άσχημα για τον εαυτό τους και το εξωτερικεύουν υπονομεύοντας τους γύρω τους!Αυτά τα κομπλεξαρίσματα να μην είχε ο κόσμος και όλα θα ήταν ένα κλικ πιο όμορφα στη ζωή όλων μας! Απο εκεί και πέρα, πάρε μια ανάσα και κάνε κάτι μόνο για εσένα.Φρόντισε τον εαυτό σου, όπως του αξίζει! Στα λέει κάποια, που πέρασε στο έπακρον όλα αυτά που περιγράφεις... Καλή δύναμη!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τη Ματζουρανα! Τελεια προσεγγιση, ακριβως ετσι θα σχολιαζα και εγω. Ωστοσο να προσθεσω, αυτα τα ατομα που προσαπτουν τετοιους χαρακτηρισμους ειναι τα ατομα που δεν προκειται ποτε να αγαπησουν τον εαυτο τους και εχουν την ψευδαισθηση οτι θα το κανκυν μειωνοντας εσενα... Η οποιονδηποτε εχει παραπανω κιλα.. Θεωρω αδιανοητο γιατι να κρινουμε ανθρωπους επειδή εχουν παραπανω... Δερμα!!!! Εγω εχω υψος 1,60 κ στις πανελληνιες ειχα φτασει 75 κιλα... Και μου ελεγαν ολο ειρωνεια, εχεις θυροειδη και δεν μπορεις να χασεις; Δηλαδη σορρυ ρε μ....... πρωτον ποιος σου ειπε οτι ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ; δεύτερον ποιος σου ειπε οτι ΠΡΟΣΠΑΘΩ και δεν μπορω;;;!! Πισω απο αυτο, και ας ακουστει υπερβολη, κρυβεται δικια του αδυναμια να κανει το οτιδηποτε... Οπως και εχει εγώ ταλαιπωρηθηκα ενα χρονο με κατι ασχετους αν δειτε και σε σχετικο μου ποστ, και στο τελος αρχισα να χανω οταν τους ξεχασα... Και με ενοιαζε απλα να κανω κατι για την υγεια μου! Αυτοι και να χασεις, κατι αλλο θα βρουν να σου πουνε! Κ συ αν θες να τους βρεις, ΑΝΕΤΑ, σε όλους, αλλα δεν το κανεις γιατι πολυ απλα εχειος ηθος, αξιοπρέπεια, αρχες,, λεξεις εντελως άγνωστες για τετοιου ειδους ανθρωπακια που κρινουν εναν απο το περιτυλιγμα.. Και εν τελει γιατι τα παραπανω κιλα να θεωρουνται ασχημια? Εσυ εισαι εσυ, η φοβερη προσωπικοτητα σου, ο δυναμισμος σου.. Ειχα μια "κολλητη" που ηταν στο οριο λιποβαρης και ηταν αχαρη σαν αγγουρι.. Και εκανε και σχολια υποτιμητικα τυπου : χαχαχα φανταζομαι το μαγιο αυτο πανω σου! Οταν το θεμα ειναι θεμα υγειας τοτε ναι, προσπαθεις, ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ειναι τοοοοοσο δυσκολο βεβαια να συγχυστεις και να μη φας!!! Και πραγματικα εχουμε να κάνουμε μεγαλο αγωνα.. Και το λεω εγω που δεν εχω κ σοβαρο θεμα κ εχω καταφερει απο 75 να παω 65!!! Θελω ομως να χασω λιπος ακομα και μετα ενδυναμωση! Γιατι θελω να κανω μυες να μπορω να φαω το κατι παραπανω χωρις φοβο και δε θσλω να καταληξω σαν καποιες που εχασαν και μετρανε την μπουκια και πανε να καψουν ακομα και αυτη στο γυμναστηριο σαν κολασμενες!!! Και σιγα αν παρεις και πεντε κιλα τι εγινε;;; Εγω παντα ημουν υπερβαρη, ειχα δλδ γύρω στα 5-10 παραπανω, το υποστηριζα, ειχα συμπαθειες, και κατακτησεις και αμοιβαια συναισθηματα! Τωρα θελω να ανανεωθω και ειπα να κανω τετοια αλλαγη.. Ποιος ξερει αν ημουν μια ζωη αδυνατη μπορει να ηθελα να παρω!! Η κοινωνια η κομπλεξαρισμενη δεν είναι τιποτα αλλο απο αποτυχημενα ανθρωπακια γεματα μισος για τον εαυτο τους, πρωτιστως! Ας κάνουμε τη διαφορά και ας αλλαξουμε τον κοσμο!!! :smilegrin:

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    2
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχειριση - απαγορεύονται οι διαφημισεις προιοντων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    η προσεγγιση της ματζουρνας με καλυψε, οποτε δε θα πω τα ιδια.

    περα απ αυτο σκεφτηκα να σε ρωτησω: εχεις εκφρασει ποτε την ενοχληση σου για την προσφωνηση κ την ελλειψη σεβασμου?

    μετα σκεφτηκα οτι κατα πασα πιθανοτατα οχι, γιατι δυστυχως εχουμε συνηθισει να πιστευουμε οτι δεν μπορουμε να διαμαρτυρηθουμε, διοτι τι να πουμε? δικιο εχουν, ειμαστε χοντρες, αρα καλα τα λενε!!!
    ΑΛΛΑ: αυτο δε σημαινει οτι δεν αξιζουμε το σεβασμο, το δικο μας κ των αλλων. κ αυτο δεν πρεπει ποτε νατο ξεχναμε εμεις κ κατα διαστηματα να το υπενθυμιζουμε κ στους αλλους.

    σε καποιες περιπτωσεις, αν το δουμε βαθυτερα, ολα αυτα ειναι διαφορετικες εκφανσεις του ιδιου προβληματος: αυτοτιμωρουμαστε!!!
    θα φαω γιατι δε μου αξιζει να ειμαι λεπτος, υγιης, ευελικτος, κ αφου τρωω ειμαι χοντρος αρα δε μου αξιζει κ ο σεβασμος κ ολα αυτα ειναι ενας ατερμονος κυκλος!
    σπαστον!
    διεκδικησε το σεβασμο των αλλων κ ισως ετσι κερδισεις κ τον αυτοσεβασμο κ ισως ετσι μπουν σε κινηση καποια γραναζια που θα θεσουν σε κινηση καποιους μηχανισμους που θα σε κανει να σε δεις αλλιως κ να σου φερθεις αλλιως...

    παντως μην το ανεχεσαι!
    μιλα, πες οτι σ ενοχλει κ αν δεις κ δε γινει σεβαστο νομιζω οτι ισως πρεπει αν την κανεις γι αλλη παραλια... ομως ειμαι σιγουρη οτι θα γινει σεβαστο, διοτι πολλες φορες εμεις ξεκιναμε την "αυτοδιαθεση" μας προς ψυχαγωγια της παρεας, θεωρωντας οτι ετσι θα γινουμε αποδεκτοι, μιας κ αλλιως δεν ειμαστε-νομιζουμε...

    ειπα αρκετα, τα ειπα κ λιγο μπερδεμενα.. ελπιζω να ειναι κατανοητά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •