συνεχιζω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46

    συνεχιζω

    Απο το 2008 παλευω..Εφυγε, ξαναηρθε, ξαναεφυγε, ξαναηρθε.Δεν με αφηνει σε ησυχια η καταραμενη αυτη αρρωστια. Φετος το καλοκαιρι συνειδητοποιησα οτι δεν ειμαι καθολου ευτυχισμενη με ολο αυτο..Ξεκινησα για δευτερη φορα θεραπεια..Παει καλα.Ειμαι αποφασισμενη.Βαρος δεν εχω παρει ακομα, δεν ημουν και τοσο χαμηλα ώστε να είναι ανησυχιτικο για την επιβιωση μου..Θα παρω ομως.Και θα ξαναχτισω τη φυιολογικη σχεση με το φαγητο..ήδη σημερα, ενω είχα τελειώσει το λιγοστο μεσημεριανό μου, ενιωθα πείνα.Και αποφασισα να αγνοησω τη φωνη στο κεφάλι μου που μου έλεγε "ΦΤΑΝΕΙ ΜΗ ΦΑΣ ΑΛΛΟ ΧΟΝΤΡΗ" και συμπληρωσα το γευμα μου με λιγο ακομα βραστο μπροκολο.Ειμαι πολυ χαρουμενη που το καταφερα..:) Επέστρεψα και στο φορουμ.Χρειαζομαι κι αλλη βοηθεια.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Κι άλλο ποστ.Χρειάζομαι βοηθεια για να μη φρικάρω..Τις δύο προηγούμενες μέρες πρόσθεσα στη διατροφή μου ένα πιάτο σαλατα μαρούλι με γαλοπούλα (2 φέτες του τοστ) και μια κουταλια τυρί cottage. Το έκανα αυτό πολύ συνειδητα,πρέπει να τρωω κάτι και το βράδυ και κάτι που περιλαμβανει προτεϊνη μου φάνηκε σωστό..Σήμερα το πρωί έκανα το λάθος να ζυγιστώ και είδα ότι σε δύο μέρες πήρα ένα κιλό.Είναι δυαντόν;
    Οκ προσπαθώ να συμφιλιιωθώ με την αύξηση του βάρους, αλλά τόσο γρήγορα θα γίνεται; Και με τόσο λίγο φαγητό;;; Τρομάζω , μου φαίνεται δύσκολο..
    Δεν θέλω να υποσιτιστώ σήμερα, ούτε να κάνω εμετούς..Θέλω να περάσει κανονικά η μέρα..Ξέρω ότι η φωνή της Ανορεξίας θα μου λεει ότι είμαι χοντρή και ότι δεν πρέπει να φάω τίποτα σήμερα..Κι εγω δε θέλω να υπακούσω.Μπορώ όμως;;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Μαργκω μου καλησπερα!
    Απο 1-3 κιλα ειναι περιπου η αποκλιση του ζιγισματος μας καθε φορα.Δηλαδη αν ζυγιστω με το που ανοιξω τα ματια μου κ ξαναζυγιστω 5 λεπτα μετα αφου παω τουαλετα η ζυγαρια μπορει κ να με δειξει ισως κ 1,5 κιλο χαμηλοτερα!
    Μην ασχολεισαι με τα νουμερα σε αυτη τη φαση σου προτεινω...πετα τη ζυγαρια σου, και τα ρουχα μας την ιδια δουλεια κανουν.
    Εχεις απευθυνθει σε ειδικο για να εχεις βοηθεια κ υποστηριξη στην προσπαθεια σου?
    Σιγουρα θα νιωσεις σιγουρια κ θα σου δινει δυναμη.
    Ελπιζω η μερα σου να ειχε γευσεις σημερα, αλλα κ αν οχι ακομα ειναι νωρις!
    Κ η ωρα ειναι καταλληλη για να απολαυσεις ενα θρεπτικο κ υγειινο γευμα , χωρις "κακα" συαστατικα, αλλα θρεπτικα!
    Συνεχισε την προσπαθεια!Καλη δυναμη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου, Μάργκω!
    Λυπάμαι για τη δύσκολη θέση, στην οποία βρίσκεσαι εδώ και κάμποσο μάλιστα καιρό,
    ως προς τη σχέση με το σώμα σου. Φοβάμαι πως όσο εστιάζεις στο τι θα φας και τι δε θα φας,
    πόσο ζυγίζεις σήμερα, πόσο χθες και πόσο αύριο, περνά ο χρόνος και χάνεις την ουσία της διαταραχής,
    που σε ταλαιπωρεί. Αν πραγματικά θέλεις να ελευθερωθείς ή έστω σημαντικά να ελαφρυνθείς απ' όλα αυτά
    και ν' απολαύσεις τη ζωή, που μία φορά σου χαρίζεται, η συνδρομή μιας ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας, πιστεύω
    πως θα σου ήταν πολύτιμη. Εκεί ίσως να μπορούσες να καταλάβεις τι είδους πραγματικά απειλή κρύβει για σένα
    η λέξη "χοντρή", που τόσο δείχνεις να τρέμεις, καθώς και τι συνδέσεις έχεις κάνει μέσα σου με κείνη και την αυτοαξία σου.
    Είμαι σίγουρη πως προσπαθείς πολύ, αλλά δεν είναι κρίμα να ξοδεύεις το χρόνο και την ενέργειά σου στη λάθος κατεύθυνση;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Γεια σας και πάλι, και ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας..
    Εχω ήδη ζητήσει θεραπευτική βοήθεια και προχωράω κάπως..Βλέπω ότι η οπτική μου έχει ήδη αλλάξει αρκετά σε σχέση πχ. με το καλοκαίρι ..
    Παρ'όλα αυτα, με δυσκολεύει τρομερά το κομμάτι της ζυγαριάς..Όχι απλά να την αποχωριστώ..αλλά και να μην ζυγιστω ξερω γω..Με θυμώνει αυτο γιατί καταλαβαίνω πως είναι κρίμα και καθόλου λογικό να ορίζει ένα νούμερο το πως θα αισθανθώ.
    Θα το βάλω και σήμερα στόχο..
    Να ζυγίζομαι μόνο 1 φορά τη βδομαδα στη συνεδρία μου..Ελπίζω να το καταφέρω :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    23
    Ποσο υψος και ποσα κιλα εισαι? Εγω ειμαι 1.61με 1.62 με 40 κιλα! :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •