υπερφαγια, ξανα κ ξανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5

    υπερφαγια, ξανα κ ξανα

    Καλησπερα κ απο μενα.
    Δε θελω να πω πολλα κ να κουρασω, αρκετα κουρασμενοι ειμαστε ολοι μας ...
    θελω μονο να μοιραστω το προβλημα μου κ αν μπορειτε να μου δωσετε καποια συμβουλη.
    Τα τελευταια 4 χρονια η συμπεριφορα μου απεναντι στο φαγητο ειναι αλλοκοτη...για μεγαλα διαστηματα (περιπου 3 - 5 μηνες) τρωω πολυ κ πολλα ολη μερα. Μενω σπιτι, πινω παραλληλα σχεδον καθημερινα κ τρωω...μεχρι να σκασω.φυσικα κ παιρνω κιλα, τον 1 μηνα ειμαι ηδη +10!συνηθως παιρνω 15 με 20 συνολικα κ μετα παω για δουλεια σε νησι για σαιζον κ επανερχομαι το πολυ μεσα σε 1 μηνα.
    /σταματαω τις υπερφαγιες, η φυσικη μου κατασταση βρισκεται σε παρα πολυ καλα επιπεδα (δουλευω πολυ καθημερινα κ αυτο βοηθαει).
    Μολις ομως τελειωσει αυτο γυριζω πισω κ αργα η γρηγορα επαναλαμβανεται ολο απ την αρχη.
    Γνωριζετε καποιο κεντρο υποστηριξης δωρεαν?
    Για τη δομη του 18ανω που αφορα σε διατροφικες διαταραχες την ξερετε?Ειχα παει οταν πρωτοεμφανιστηκαν τα συμπτωματα αλλα δε με ειδοποιησαν ποτε να ξεκινησω θεραπεια, πηγα μονο στο 1ο ραντεβου που συμποληρωσα καποιο ερωτηματολογιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Πιστεύω ότι η υπερφαγια σου σταματάει το καλοκαίρι γιατί έχεις δουλειά έχεις πράγματα να κανεις και περνάει η ώρα... Ενώ το χειμώνα δεν έχεις κάποια ασχολία απο ότι καταλαβαίνω... Το χειμώνα δεν έχεις κάποια δραστηριότητα η χομπυ.; Ίσως τρως και από ανία... Δεν έχεις τι να κανεις ...λεω ότι είναι ένας απο τους λόγους και αυτός...
    Μπορείς να απευθυνθείς και στην ΑΝΑΣΑ και εκεί μπορούν να σε βοηθήσουν...
    Όμως έχε υπόψιν σου πως σε όποιο κέντρο και να πας πρέπει να αφιερώσεις χρόνο... Και πολύ πιθανόν να μην μπορείς για παράδειγμα να δουλέψεις το καλοκαίρι εκτός και αν σταματήσεις από το κέντρο...
    Θέλω να πω ότι χρειάζεται να αφιερώσεις αρκετό χρόνο και να κανεις αναγκαστικά κάποιες επιλογές ... Εσύ θα δεις τι είναι πιο σημαντικό για σένα...
    Φιλικά πάντα...

  3. #3
    Τσεκαρε αυτη τη σελιδα θα σε βοηθησει σιγουρα :)
    https://m.facebook.com/%CE%92%CE%BF%...1914484906998/

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!
    Θα προσπαθησω σημερα να μην κανω κανενα επισοδιο, αυτος ειναι ο στοχος μου.
    Παραλληλα κ με την προσπαθεια που θα ξεκινησω με ψυχολογο.
    Ελπιζω να σταθω δυνατη.
    Θα σας στελνω τα νεα μου.
    Νιωθω πολυ ομορφα που σας βρηκα ολους εδω, δε νιωθω μονη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    vilma καλά το σκέφτεσαι η ψυχοθεραπεία βοηθάει παρα πολύ .. Δεν ξερω αν τελικά απευθυνθείς σε κάποιο κέντρο ή σε κάποιον ιδιώτη... Πρόσεχε μόνο γιατί δεν είναι όλοι γνωστες και μπορεί να σου δώσουν και φάρμακα συνήθως οι ψυχθατροι το κάνουν.. Όμως η υπερφαγια δεν θεραπεύεται με φάρμακα...
    Εδώ μπορείς να γράψεις ο.τι θέλεις και χρειαστείς...
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Ευχαριστω!
    Δεν συμμετεχω γενικα σε φορουμ, ειναι η πρωτη φορα κ το βρισκω παρα πολυ βοηθητικο.
    Σε ιδιωτη ξεκινησα, ειχα παει κ στο παρελθον για καποια αλλα ζητηματα οποτε νιωθω οικεια κ με ξερει καλα.
    Τελικα το α κ το ω ειναι η σχεση μας με τον εαυτο μας κ οχι με τους γυρω μας...
    Δυσκολευομαι πολυ στο να παιρνω αποφασεις για τη ζωη μου κ η αυτοκαταστροφη-αυτοτιμωρια ειναι το καλυτερο κλουβι για τους φαυλους κυκλους που "βολευει" να κανω...
    Καλη δυναμη σε ολους!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •