Τι μπορώ να κάνω;;!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3

    Τι μπορώ να κάνω;;!!!

    Γειά σας μόλις ανακάλυψα την σελίδα και παλιότερα είχα βρει κι άλλες παρόμοιες και διαβάσει τα θέματα αρκετών ατόμων αλλά ποτέ δεν είχα το θάρρος να ζητήσω βοήθεια για το δικό μου. Είμαι 17 χρονών και 60 κιλά περίπου. Εδω και κατι μήνες θέλω να χάσω τουλάχιστον 5 κιλά αλλά δεν μπορώ.. Πριν από 5 με 4 χρόνια ήμουν 67-68 κιλά και όταν έχασα τα 8 κιλά ήμουν χαρούμενη τότε αλλά όχι πια. Πλέον με βλέπω χοντρή και θέλω να χάσω κι άλλα κιλά αλλά δεν βρίσκω το κουράγιο, δίνω και πανελλήνιες οπότε δεν έχω και χρόνο για να γυμναστώ. Ξέρω πως δεν θεωρούμε παχυσαρκη αυτη την στιγμή αλλά εγω έτσι αισθάνομαι.. Συγνωμη αν σας κούρασα. Οποιαδήποτε συμβουλή θα βοηθούσε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Lana 18 καλωσόρισες στο site!!
    Πόσο ύψος έχεις? Καταρχάς θα σε συμβούλευα φέτος που δίνεις πανελληνιες να μην κάνεις διαιτα... Αυτό που προέχει φέτος είναι οι εξετάσεις σου και να δίνεις προσοχή στα μαθήματα σου ξέρω ότι φέτος που δίνεις πανελληνιες είναι μια πολύ πιεστική περίοδος για σένα... Απλά θα σε συμβούλευα για φέτος να τρως όσο μπορείς υγιεινές τροφές που θα σε βοηθήσουν να έχεις την απαραίτητη ενέργεια για να ανταπεξελθεις στις απαιτήσεις των μαθημάτων... Και βάλε στόχο όταν δώσεις πανελληνιες να χασεις τα κιλά που θέλεις, δεν είναι πολλά ακόμα τα κιλά που θέλεις να χάσεις σε 2 μήνες το πολύ με υγιεινή διατροφή άνετα θα τα χάσεις...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3
    Good σε ευχαριστώ πολύ. Όντως ξέχασα να αναφέρω πως είμαι 1.60 και όσο για την υγιεινή διατροφή είναι κάτι δύσκολο για εμένα γιατί ποτέ μου δεν έμαθα να τρώω υγιεινά. Και παλιότερα που έχασα κάποια κιλά μπορώ να πω πως το μόνο υγιεινό που έκανα είναι οτι έκοψα τις σοκολάτες και τα μπισκότα. Κατά κύριο λόγο απλά έτρωγα λίγο, κάτι που τώρα δεν μπορώ να το κάνω γιατί απλά πεινάω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Lana 18 Σύμφωνα με το ύψος σου τα κιλά σου δεν είναι πολλά παραπάνω,γιαυτό δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο πολύ,είσαι μικρή ακόμα και ο μεταβολισμος σου ακόμα είναι γρήγορος οπότε αν βάλεις πείσμα θα τα χάσεις τα κιλά που θέλεις,αλλά αυτό μπορείς να το βάλεις στόχο για του χρόνου όταν πια θα είσαι φοιτήτρια, τώρα θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με τα μαθήματα σου μιας και που φέτος δίνεις πανελληνιες,ειλικρινά υπάρχουν πολύ χειρότερα εγώ όταν ήμουν στην ηλικία σου και έδινα πανελληνιες ήμουν 93 κιλά με ύψος 1,66 και είχα βάλει στόχο όταν περάσω στις πανελληνιες να χάσω τα κιλά και τώρα είμαι 53...Γιαυτό σου λέω του χρόνου μπορείς να βάλεις στόχο να χασεις τα κιλά που θέλεις που δεν είναι πολλά,ακόμα και με πιο μικρές ποσότητες όταν τρως τη μέρα σίγουρα θα χάσεις κιλά!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    5
    Γεια σου κ απο εμενα,
    Προσοχη με το πως βλεπουμε το σωμα μας γιατι πολυ ευκολα γινεται εμμονη κ με την πρωτη "ευκαιρια" πεφτουμε στη μαυρη τρυπα...
    Οντως τα κιλα σου δεν ειναι πολλα, αλλα ειναι υποκειμενικο το πως ο καθενας νιωθει με το σωμα του.
    Προτεραιοτητα δωσε στις εξετασεις σου κ εστιασε εκει, ωστοσο η υγειινη διατροφη βοηθαει κ στην καλυτερη αποδοση σου.
    Σου προτεινω να εχεις ισορροπημενη διατροση, να ενταξεις σ αυτη λαχανικα, φρουτα, τροφες πλουσιες. (οσπρια, μελι, ψαρι, αυγα, ταχινι κλπ)
    Επισης ασκηση δεν ειναι μονο το γυμναστηριο κ η προγραμματισμενη γυμναστικη, μπορεις να κινεισαι περισσοτερο στην καθημερινοτητα σου. Να πηγαινοερχεσαι σε σχολειο, φροντιστηρια κλπ με τα ποδια καθως κ να χορευεις σπιτι σου! Ή ακομα κ να πηγαινεις εναν περιπατο μιση ωριτσα το βραδακι αφου εχεις τελειωσει με τις υποχρεωσεις σου. Γενικα το να κινεισαι σε βοηθαει κ στο να εκτονωνεσαι κ να ηρεμεις μετα απο την ενταση της καθημερινοτητας.
    Πραγματι απο του χρονου θα εχεις ολο το χρονο που θες για να ασχοληθεις με τον εαυτο σου!
    Προσωπικα ημον φοιτητρια σε αλλη πολη , ζουσα μονη μου κ καταφερα να χασω 20 κιλα οπως κ να βαλω την ασκηση στη ζωη μου.(Μετα τα ψιλογκρεμισα αλλα οκ, πεφτουμε-σηκωνομαστε)Ειδα παρα πολλους ανθρωπους να εχουν αλλαξει ριζικα απο τα 18 μεχρι τα 25.
    Το παν ομως ειναι η ψυχικη μας υγεια κ η αγαπη προς τον εαυτο μας...Αυτο θελει δουλεια συνεχη κ αεναη.Φροντισε λοιπον να τον προσεχεις τον εαυτουλη σου, να ακους τις αναγκες κ της ψυχης αλλα κ του σωματος σου κ σε οποιαδηποτε φαση της ζωης σου νιωσεις εγκλωβισμενη σε σκεψεις η καταστασεις μη διστασεις να ζητησεις βοηθεια ειτε απο δικους σου ανθρωπους ειτε απο ειδικους.
    Καλη δυναμη κ καλη επιτυχια να εχεις!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    3
    Good σε ευχαριστώ πολύ!! vilma η εμμονή κατά κάποιο τρόπο έχει έρθει ήδη μόνο που δεν κάνει ακόμα στο σώμα μου αλλά στο μυαλό μου. Σκοπεύω και εγώ να περάσω σε άλλη πόλη από την δικιά μου και ανυπομονώ γι αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Lana18 εγώ θα συμφωνήσω με ο.τι σου έχουν πει τα κορίτσια πιο πάνω... Η διάφορα ύψος - κιλά εύκολα κατακτιέται μην ανησυχείς...Το δύσκολο ειναι αυτή η εμμονη του μυαλού που ειναι επίσης ψυχοφθόρα και επικίνδυνη... Δούλεψε το λίγο αυτό όσο μπορείς.... Και αν δεν μπορείς μόνη σου υπάρχουν και άτομα η ανάλογα κέντρα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •