Dying to be thin
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    Sparti
    Posts
    2

    Dying to be thin

    Γεια σας,
    Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Λοιπόν παλεύω με την νευρική ανορεξία εδώ και 5 χρόνια και ενώ ήμουν σε θεραπεία, υποτροπίασα άγρια με αποτέλεσμα να έχω φτάσει ξανά ένα βήμα πριν το θάνατο. Έχω διαγνωστεί με ανορεξία καθρτικού τύπου με εμετούς και καθαρτικά και είμαι 1,65 και 45 κιλά πλέον. Έχω φτάσει στα 35 κιλά και νοσηλεύτηκα και δεν θέλω με τίποτα να φτάσω εκεί ξανά. Το φαγητό είναι ο εχθρός μου και πριν καν φάω, σκέφτομαι πως θα το βγάλω. Υπάρχουν μέρες που τη βγάζω μόνο με νερό και μέρες που ξεσπάω στο φαγητό και προκαλώ εμετό. Έχω 2 μέρες να φάω και είμαι χάλια αλλά πριν λίγο πήρα 80 υπακτικά χάπια γιατί νιώθω χοντρή και πρέπει να τιμωρηθώ που έφαγα 2 μέρες αυτή την εβδομάδα. Ακόμα έχω επεισόδια αυτοτραυματισμών και ενώ προσπαθώ να τα σταματήσω όλα αυτά, υπάρχουν μέρες που τα πάω καλά και άλλες που κλείνομαι στο σπίτι και αυτοκαταστρέφομαι. Δεν αντέχω άλλο, φοβάμαι πάρα πολύ πλέον ότι θα με σκοτώσω έτσι όπως πάω. Σταμάτησα την φαρμακευτική μου αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά και τις συνεδρίες με το γιατρό μου. Νιώθω τελειωμένη πλέον, χρειάζομαι βοήθεια και υποστήριξη να σταθώ στα πόδια μου. Συγγνώμη για όλο αυτό το κείμενο αλλά είμαι σε απόγνωση, δεν θέλω να ζω άλλο έτσι και είμαι μόνο 22 χρονών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Γιατί σταμάτησες την αγωγή και τις συνεδρίες με το γιατρό σου;
    Πρόσεχε γιατί βαδίζεις σε επικίνδυνα μονοπάτια.
    80 υπακτικά χάπια;!;!;!

    Εφόσον καταλαβαίνεις πως χρειάζεσαι βοήθεια, συνέχισε να την αποζητάς με έμπρακτο τρόπο.
    Εδώ θα βρεις ανθρώπους να σου πουν δυο λόγια αγάπης, αλλά το ξέρεις πως αυτό από μόνο του δε θα βοηθήσει.

    Συγγνώμη αν τα γράφω κάπως απόλυτα, όμως στεναχωριέμαι πολύ.

    Είσαι νέα κοπέλα, μην αφήνεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Θα συμφωνήσω με την Blossom!!! Απο τη στιγμή που ζητάς την γνώμη μας μπορεί να διαβάσεις και λόγια σκληρά η που θα σε πικράνουν!!! Όμως ενα ειναι σίγουρο ειναι για το δικό σου καλό... Μην το.αφήνεις λοιπόν άλλο Άρχισε τις συνεδρίες αμέσως και αν νομίζεις ότι είναι θέμα γιατρού άλλαξε τον...
    Το ξέρεις και μόνη σου για την επιλογή που έχεις κάνει να επιμένεις να αρνείσαι να ζήσεις!!! Πάρε μπρος και πάρτι απόφαση γιατί δεν έχεις πολλα περιθώρια... Μικρό κορίτσι είσαι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου αρκεί να το επιλέξεις!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Θες επειγοντως υποστηριξη και παρακολουθηση απο ειδικους. Εδω, το φορουμ βοηθαει τον κοσμο σε πλαισια λογικα, λχ σε οσους κανουν μια αλφα προσπαθεια να χασουν η να παρουν κιλα με επιγνωση βεβαια της καταστασης τους και καλη ψυχικη υγεια. Σε καθε αντιθετη περιπτωση δεν νομιζω να βοηθα ειδικα οταν η κατασταση ειναι τετοιου ειδους. Δεν μπορουμε εμεις να σε πεισουμε οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΧΟΝΤΡΗ η οτι τα 35 και τα 45 κιλα με 1,65 ειναι πολυ επικινδυνα για τη ζωη σου. Δεν μπορουμε να σε πεισουμε οτι το συστημα καθαρτικο εμετος δεν ειναι υγιες. Και αν στα πουμε θεωρητικά, πρακτικα πως θα τα κανεις; Δεν μπορουμε να παρασχουμε αποτελεσματικη βοηθεια, πρεπει να μιλησεις και με ψυχολόγο με ειδικους τελος παντων, να παρεις συμβουλες για τη ζωη σου γενικοτερα και τι μπορεις να αλλαξεις ωστε να εχεις αλλη προδιαθεση απεναντι στις καταστασεις... Καντο οσο το δυνατόν πιο γρηγορα... Και θα χαρω να ακουσω καλα νεα :)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Γεια σου.Εμενα δεν με σοκαρες, γιατι καταλαβαινω απολυτα τα αναμεικτα συναισθηματα σου αυτη τη στιγμη.Πρέπει να ΤΡΕΞΕΙΣ σε ειδικο.Κάνε το για σενα.Για να σταματησεις να "ζεις" ετσι.
    Μπορώ να καταλαβω πόσο τρομακτικά σου φαίνονται τα 45 κιλά σε σχέση με τα 35.. Κι εγώ αυτή την εβδομδα αγωνίζομαι να χωνέχω ότι από 45 κιλά πήγα στα 46. Όμως δεν το βάζω κάτω..Προσπαθώ να τρωω όσο πιο σωστά μπορώ.

    Κοριτσάκι μου τρέχα πίσω στις συνεδρίες σου..Είναι δύσκολος δρόμος αλλά μπορείς να τα καταφέρεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    23
    Εχω σχεδον το ιδιο με εσενα ομορφη, ειμαι σχεδον 20 χρονων και 1.61 μισο 1.62 και 40 κιλα..Μπορεις να δεις την ιστορια μου..το ανωτερο νουμερο καθαρτικων που εχω φτασει να καταναλωσω ειναι 20 Κουραγιο.. ο.τι θες μπορεις να με ρωτησεις..Εγω εκλεισα ραντεβου στην Ανασα.Και γω θελω να καταφερω να μαθω τον οργανισμο μου να ζει χωρις φαγητο.Μια ερωτηση μονο οταν πεφτεις με τα μουτρα στο φαγητο, τι ακριβως τρως?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Queen bee, αν είσαι σε φάση/στόχο να μάθεις τον οργανισμό σου να ζει χωρίς φαγητό , όπως λες με επιμονή, πως συνδυάζεται με το ραντεβού στην Ανάσα; Είσαι αρκετά αντιφατική. Συνήθως, οι άνθρωποι που έχουν γράψει εδώ μέσα και αντιμετωπίζουν το δικό σου πρόβλημα, ή είναι σε πλήρη άρνηση για το θέμα τους και ακόμη πιστεύουν πως το μεγαλύτερο πρόβλημά τους είναι να χάσουν κι άλλο βάρος με εξωφρενικούς τρόπους (όπως κάνεις και εσύ κατά τα λεγόμενά σου) ή έχουν συνειδητοποιήσει την κατάσταση και θέλουν να ξεφύγουν από την καταστροφή οπότε και στρέφονται σε ψυχίατρο, νοσοκομείο ή κέντρα όπως η Ανάσα.
    Εσύ, που ακριβώς βρίσκεσαι;
    Μια γράφεις ότι καταστρέφεται η ζωή σου και μια ότι επιθυμείς να καθιερώσεις το xxxxxxs μέγεθος και να γίνεις 22 κιλά.
    Είμαι σίγουρη ότι εδώ δεν βοηθιέσαι. Μίλα στους δικούς σου και όσους εμπιστεύεσαι και δώσε μια ευκαιρία να θεραπευτείς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    "Dying to be thin"... Κυριολεκτικότατος τίτλος...Δυστυχώς...
    Στην Ανάσα πάντως δεν πρόκειται να σε μάθουν να ζεις χωρίς φαγητό.
    Ελπίζω πράγματι να πας αύριο και να θέλεις να βοηθηθείς να βρεις τρόπο
    να συμφιλιωθείς με την τροφή, για να ζήσεις. Είναι μονόδρομος της Φύσης.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    23
    Οχι εγω θελω να χασω και αλλο βαρος και είμαι ξεκαθαρη! Στην Ανασα απλα παω για να ζυγιζομαι και επειδη θελουν και οι γονεις μου.Αλλωστε για μενα οποιος ειναι πανω απο 14 ΒΜΙ ειναι τσουπωτος-χοντρος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •