Οι διατροφικές διαταραχές δεν έχουν φύλο!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2

    Οι διατροφικές διαταραχές δεν έχουν φύλο!!

    Καλησπέρα σε όλους! Το όνομά μου είναι Σαββίνα.
    Χαίρομαι πολύ που βρίσκω ένα φόρουμ που ασχολείται με το θέμα των διατροφικών δυσκολιών. Με απασχολεί ιδιαιτέρως, καθώς είμαι και φοιτήτρια ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μάλιστα η πτυχιακή μου εργασία αφορά στη νευρική ανορεξία , και συγκεκριμένα σε άντρες που αντιμετωπίζουν αυτή τη διαταραχή, τους οποίους συχνά τους παραμελούμε μιας και δεν είναι τόσο συχνό το πρόβλημα σε εκείνους όσο στις γυναίκες.
    Για μένα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα αυτό και θα ήθελα να έρθω σε επικοινωνία με αυτούς τους ανθρώπους, γιατί όχι και να συνεργαστούμε στα πλαίσια της πτυχιακής μου εργασίας.
    Αν κάποιος έχει τη διαθέση να μιλήσει μαζί μου για το θέμα παρακαλώ να μη διστάσει να έρθει σε επικοινωνία!
    Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους και όλες!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    2
    Η αλήθεια είναι πως δεν είναι συχνό το φαινόμενο. Ωστόσο, τείνει να αυξάνεται τα τελευταία χρόνια ή -πιθάνως- τείνει να διαγιγνώσκεται συχνότερα. Οι διατροφικές διαταραχές έχουν χαρακτηρισθεί και θεωρηθεί ως "γυναικείες" πράγμα που ενδεχομένως δημιουργεί δισταγμό και ντροπή στους άντρες που αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους προβλήματα, και οι οποίοι είναι αρκετοί περισσότεροι απ'όσο πιστεύουμε. Τα συμπτώματα δεν είναι διαμετρικά διαφορετικά με βάση τα όσα γνωρίζω και έχω διδαχθεί. Ωστόσο, είναι σαφές πως απαιτείται μια ευρύτερη και πιο συστηματική ερευνητική προσπάθεια, ώστε να γίνει μια καλύτερη περιγραφή του φαινομένου. Η παρακάτω σελίδα δίνει νομίζω μια ιδέα για τις διατροφικές διαταραχές γενικώς, και στους άντρε πιο συγκεκριμένα :
    http://www.nationaleatingdisorders.o...ting-disorders
    Η ελληνική βιβλιογραφία δυστυχώς είναι περιορισμένη ως προς το θέμα αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    ανορεξικός άντρας δεν νομίζω να υπάρχει στα άγια χώματα μας.

    τους μπουκώνουν οι μανάδες τους από ετών 0

    :bigsmile:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •