Όταν ξαφνικά βγαίνεις από μια μαύρη περίοδο της ζωής σου και είσαι 20 κιλά παραπάνω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10

    Όταν ξαφνικά βγαίνεις από μια μαύρη περίοδο της ζωής σου και είσαι 20 κιλά παραπάνω...

    Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου. Είμαι 32 ετών 1,78 μ. και 93 κιλά. Μετά από 3 πολύ άσχημα χρόνια με απώλειες αγαπημένων μου προσώπων και διάφορες στρεσογόνες καταστάσεις, βρέθηκα να κουβαλάω πάνω από 20 περιττά κιλά κ όχι ότι δεν το καταλάβαινα όλο αυτό τον καιρό, αλλά απλά δε με ένοιαζε, μιας που είχα άλλα στο μυαλό μου. Τώρα που έχω ορθοποδήσει προφανώς και θέλω να νιώσω ξανά όμορφα με το σώμα μου κ να βρω τον παλιό μου εαυτό. Ποτέ δεν είχα ξεπεράσει τα 80 κιλά ούτε όμως υπήρξα ιδιαιτέρως αδύνατη. Μέχρι 69 κιλά με θυμάμαι κ πολύ μου άρεσα!!! Βρίσκομαι λοιπόν σε μια πρωτόγνωρη φάση για μένα, το να θέλω δηλαδή να χάσω 20 κιλά. Μέσα σε αυτά τα 3 χρόνια έτρωγα χάλια, ο,τιδήποτε εύκολο, γρήγορο και "παρηγορητικό"... Επίσης, στις πρόσφατες εξετάσεις μου, μου βρήκαν λίγο ανεβασμένη την "κακή" χοληστερίνη και κατεβασμένη την καλή, αναμενόμενο βέβαια, αλλά κ πάλι απογοητευτικό! Τι ζητάω από το φόρουμ... Λογικά θα μου έλεγε κάποιος να αρχίσω γυμναστική, να προσέχω τη διατροφή μου και υπομονή! Αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να αλλάξω τον τρόπο ζωής που είχα τα τελευταία 3 χρόνια! Φαντάζομαι όσοι περνάτε κάτι αντίστοιχο θα με καταλάβετε! Γράφω λοιπόν ζητώντας, βοήθεια, συμβουλές διατροφικές, στήριξη, συμπαράσταση, γιατί πραγματικά είμαι μόνη μου σε όλο αυτό κ για κάποιο περίεργο λόγο, ενώ έχω περάσει πάρα πολλά, νιώθω αδύναμη κ ανασφαλής! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    [/url]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλημέρα Μαρκέλλα και καλώς όρισες στην παρέα μας. Για αρχή γράφε τι τρως καθημερινά εδώ: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ad.php?tid=721
    Υπάρχει πάντα καλή διάθεση, συμβουλές και χιούμορ! Και γενικά διάβασε και όποιο άλλο θέμα βρεις ενδιαφέρον εδώ μέσα. Δεν είσαι μόνη σου!

    Καλή αρχή σου εύχομαι και να σκέφτεσαι πάντα αισιόδοξα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Κάλως σας βρήκα Μαρία! Ευχαριστώ πολύ! Ήδη έχω διαβάσει αρκετά. Προς το παρόν δυσκολεύομαι να ακολουθήσω μια υγιεινή διατροφή.. Πεινάω συνέχεια κ έχω ψιλοπανικοβληθεί! Τουλάχιστον εδώ και 1 εβδομάδα άρχισα γυμναστήριο κ νιώθω ότι με βοηθάει πολύ. Βέβαια κάνω μόνο διάδρομο κ ποδήλατο, άντε κ λίγα όργανα, μέχρι να νιώσω λίγο πιο ανάλαφρη. Ξέχασα να σας πω ότι το τελευταίο εξάμηνο παρουσίασα και πρόβλημα με τη μέση, δισκοπάθεια. Το να χάσω κιλά έχει γίνει πλέον επιτακτική ανάγκη για μένα. Αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Γεια σου Μαρκέλλα. Κατά τη γνώμη μου το να ελέγξουμε αυτό το αίσθημα της επιτακτικής πείνας λες κι έχουμε υπογλυκαιμία είναι το πιο σημαντικό για μένα. Έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτοί που είναι αρκετά παραπάνω κιλά έχουν φτάσει σε σημείο υπερινσουλιναιμίας. Δεν είμαι σίγουρη για τον όρο αλλά έχω παρατηρήσει αυτού του είδους πείνας λες και θα πεθάνουνε αν δεν φάνε μόνο σε παχύσαρκα άτομα. Αν κάνεις δίαιτα Άτκινς όμως θα συνειδητοποιήσεις ότι αυτό το αίσθημα οφείλεται κυρίως σε υδατάνθρακες κει ειδικά στους πιο απλούς όπως η ζάχαρη. Γενικά όσο περισσότερο γλυκαιμικό δείκτη έχει μία τροφή τόσο μας προκαλεί αυτό το αίσθημα και μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο γιατί μετά το απότομο ανέβασμα της ινσουλίνης έχουμε και απότομο κατέβασμα άρα χρειαζόμαστε κάτι που θα μας φτιάξει γρήγορα κι ούτω κάθε εξής. Τα παχύσαρκα άτομα είμαστε ακόμα πιο ευαίσθητοι σε όλο αυτό.

    Δεν μου αρέσει η δίαιτα Άτκινς και δε νιώθω καλά όταν την κάνω οπότε έχω βρει τα τρυκς που χρειάζομαι εγώ για να μην έχω αυτό το αίσθημα πείνας. Το πρώτο είναι όχι στα γλυκά. Μπορώ να φάω μία ελάχιστη ποσότητα του στυλ 2 κομματάκια σοκολάτας μετά από γεύμα χωρίς να με ξετινάξει αλλά παίζωμε τη φωτιά. Φυσικά συμβαίνει μια φορά στο τόσο να φάω σε έξοδο γλυκό και τις επόμενες μέρες ξέρω ότι θα περάσω λίγο δύσκολα να αντισταθώ αλλά τουλάχιστον ξέρω τώρα τον μηχανισμό. Το ίδιο θα μου κάνουν σε λιγότερο βαθμό κι άλλες τροφές με υδατάνθρακες όπως μακαρόνια αλλά σε μεγάλες ποσότητες ή άσπρο ψωμί (αλλά δεν πολυτρώω ψωμί έτσι κι αλλιως) ή τα ποτά, μπύρες κλπ, οπότε προσέχω. Ευτυχώς έχω βρει δύο ρυθμιστικά της ινσουλίνης που την κρατάνε όσο γίνεται σταθερή και τουλάχιστον μπορώ πια να φάω φρούτα και ζυμαρικά χωρίς να μου προκαλούν αυτό το αίσθημα πείνας. Αυτά είναι οι νιφάδες βρώμης ή κριθαρού και η κανέλλα (να είναι όμως Κευλάνης γιατί οι υπόλοιπες κανέλλες είναι επικίνδυνες σε μεγάλες ποσότητες). Οπότε τα τρώω σε πρωινό και με έχουν σώσει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Γεια σου Aphelia κ ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Όντως αυτό το αίσθημα πρέπει να καταφέρουμε να το μετριάσουμε κ πολύ πιθανόν να βοηθούν οι τροφές με σχετικά χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη. Το έψαξα στο διαδίκτυο κ κατατοπίστηκα αρκετά. Θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω. Εκτός από τα γλυκά που μου είναι δύσκολο να στερηθώ, έχω κ ένα θέμα με τα λιπαρά φαγητά, εννοώντας κρέας, μαγιονέζες, τηγανιτά κλπ. Δλδ, είναι τρίτη μέρα που προσέχω τι τρώω, κομμένα γλυκά (χθες μετα το μεσημεριανό έφαγα 2 κομματάκια κουβερτούρα) κ τρώω φαγητά χωρίς περιττά λιπαρά, όπως ψάρια με σαλάτα, ρεβίθια, κοτόπουλο με σαλάτα κ.ά. κ νιώθω ότι δε χορταίνω, πεινάω όλη την ώρα, είμαι νευρική, πίνω νερό για να ξεγελαστώ, τρώω κάνα φρούτο ή λίγους ξηρούς καρπούς κ γίνομαι χειρότερα! Οι ποσότητες που τρώω είναι ικανοποιητικές, κανονικό πιάτο, πιστεύω δεν κάνω υπερβολές.. Αλλά προφανώς σε σχέση με το πως τρεφόμουν πριν αυτό είναι μια σχετική υπερβολή για τον οργανισμό μου. Θα συμφωνήσω σχετικά με την Ατκινς, παρόλο που από φύση μου δεν τρελαίνομαι για υδατάνθρακες, αν εξαιρέσω τα γλυκά, πιστεύω ότι ο αποκλεισμός μιας τόσο βασικής ομάδας τροφών μόνο κακό μπορεί να σου κάνει. Τις νιφάδες βρώμης ή κριθαριού που είπες θα τις δοκιμάσω. Με γιαούρτι θα μου ήταν ευχάριστες κ αν μου μειώσουν αυτό το αίσθημα της μόνιμης πείνας που με διακατέχει θα τις υιοθετήσω. Το μέλι που απ'ότι είδα έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη πειράζει που το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά; Συχνά υποφέρω από καούρες πολύ ενοχλητικές κ τρώω 1 με 2 κουτ. γλυκού μέλι την ημέρα με ανακουφίζουν ιδιαίτερα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Καλωσόρισες Μαρκέλλα.

    Να πω αρχικά πως εντυπωσιάστηκα με το ύψος σου! Μοντέλο! :smilegrin:

    Η δική μου συμβουλή είναι σε πρώτη φάση, να κόψεις τα γλυκά και να περιορίσεις τα τηγανητά.
    Μπορείς να τρως λίγη μαύρη σοκολάτα (αν είναι και 70% κακάο ακόμα καλύτερα) κάθε μέρα.

    Ό,τι άλλο φαγητό δοκίμασε να το τρως σε μικρότερες ποσότητες από αυτές που είχες συνηθίσει.
    Αν δηλαδή έτρωγες δυο πιάτα φαγητό την ημέρα, κάνε τα 1.5, όχι απότομες αλλαγές και τρελαθεί το στομάχι σου...

    Όσο αφορά τους γλυκαιμικούς δείκτες, νομίζω το σιρόπι αγαύης έχει μικρότερο από το μέλι, και προσωπικά το απολαμβάνω εξίσου.

    Καλή πορεία σου εύχομαι, και εδώ είμαστε για να τα συζητάμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Το πιο σημαντικό απ'ολα είναι ότι ψάχνεσαι κι όσο ψάχνεσαι τόσο θα ανακαλύπτεις τι είναι αυτό που σου ταιριάζει.

    Αν ξεκίνησες μόλις τώρα αυτή τη διατροφή είναι φυσικό να σε έχει πιάσει μανία πείνας. Να θυμάσαι ότι περίπου τις πρώτες τρεις μέρες που κόβουμε ζάχαρη και υδατάνθρακες είναι πολύ έντονα τα σημάδια στέρησης, άλλοι έχουν πονοκέφαλο, άλλοι νιώθουν απίστευτη πείνα, κλπ.

    Οι 1-2 κουταλιές μελιού δεν ακούγονται πολλές αλλά το ζήτημα είναι να βρεις μόνη σου αν πράγματι σε επηρρεάζουν ή όχι. Μπορεί τρώγοντας τις νιφάδες και την κανέλλα για πρωινό να μπορείς να προσθέσεις το μέλι μαζί. Να θυμάσαι ότι κάτι τόσο γλυκό πρέπει να το φας μετά από άλλη τροφή ώστε να μη σου εκτοξεύσει την ινσουλίνη απότομα.

    Με γιαούρτι πάνε πολύ ωραία οι νιφάδες. Για καλύτερο αποτέλεσμα (μιλάω εκ πείρας) οι νιφάδες χρειάζονται μούλιασμα σε υγρό. Υπάρχει μία συνταγή που λέει να βάζεις από το βράδυ τις νιφάδες στο γιαούρτι με φρούτα για να είναι έτοιμο το πρωί. Εγώ τις βράζω με λίγο νερό και μετά ρίχνω και λίγο γάλα και το αφήνω να πάρει βράσεις και γίνεται πηκτό μετά. Περίπου 40 γρ νιφάδες είναι καλά, του κριθαριού είναι λίγο πιο αποτελεσματικές γιατί έχουν περισσότερες ίνες.

    Εγώ πια δεν έχω όρεξη για γλυκό. Τρώω όμως κακάω κάθε μέρα, είτε ωμό ανεπεξέργαστο (είναι πικρό) είτε σε συμπλήρωμα πρωτείνης που περιέχει και γλυκαντικό, το προσθέτω στο πόριτζ με τις νιφάδες μου και πιστεύω ότι μου παίρνει την διάθεση για σοκολάτα.

    Όσο για την όρεξη για λιπαρά κι εγώ φυσικά έτσι ήμουν, ενώ ποτέ δεν άντεχα να τρώω τα φαγητά της δίαιτας του στυλ κοτόπουλο με σαλάτα, κλπ, μου φαίνονται πολύ ανιαρά και δεν με ευχαριστούσαν, σαν κάτι να μου λείπει. Αλλά τώρα πια μαγειρεύω ένα σωρό περίεργα φαγητά που με ενθουσιάζουν και με ευχαριστούν, π.χ. σήμερα θα κάτσω να φτιάξω μπουγιαμπέσα που είναι γαλλική ψαρόσουπα και δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου. Έχει ένα κατεβατό από υλικά και το μόνο παχυντικό ας πούμε είναι πόσο λάδι θα προσθέσεις. Προσπάθησε να βρεις τι μπορείς να τρως που να σε ευχαριστεί και χρησιμποποίησε τρικς, π.χ, οι κύβοι δίνουν αρκετή νοστιμιά σε ένα φαγητό γιατί δίνουν τη γεύση ουμάμι. Ή φτιάχνω σνίτσελ με πουρέ αλλά θα βάλω ελάχιστη τριμμένη φρυγανιά, θα τα τηγανίσω σε ειδικό αντικολλητικό με 1 κουταλιά λάδι και στον πουρέ θα βάλω το μισό γάλα που θα έβαζα και το υπόλοιπο νερό.
    Κοίτα άμα θες τις οδηγίες για τη διατροφή μου εδώ:http://www.syntagesmamas.gr/2015/12/slimming-world.html μήπως σου ταιριάζει και βρες συνταγές στο ίντερνετ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Καλώς σας βρήκα Blossom! Σ'ευχαριστώ για τα γλυκά σου λόγια κ τις συμβουλές! Το ύψος μου παλαιότερα μ' έκανε να νιώθω λιγάκι άβολα γιατί ξεχώριζα στο κλαμπ, ποτέ δε φορούσα τακούνια ή μου άρεσαν κοντύτεροι άντρες!!!:smilegrin: Τώρα όμως το χαίρομαι κ το απολαμβάνω! Το σιρόπι αγαύης δεν το γνώριζα. Το είδα σήμερα και σε ένα σούπερ μάρκετ. Θα το δοκιμάσω εννοείται!!! Το τσέκαρα κ οντως έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη από το μέλι. Μπορείς να το προσθέσεις κ σε ροφήματα; καφέ, τσάι κλπ;


    [/url]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Aphelia πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που προτείνεις! Τώρα μελετάω τη διατροφή σου κ που κόλλησα... ένα κρουασάν βουτύρου = 9 πόντοι!!! 3-4 και με μερέντα που κατέβαζα για την πλάκα μου... :shocked2: Τέλος πάντων, είπαμε, νέα αρχή! Αυτό με τη βρώμη κ το γάλα ή νερό είναι το πόριτζ έτσι; Είχα δει πρόσφατα 1 βίντεο του Jamie Oliver με προτάσεις για διάφορα πόριτζ κ φαινόντουσαν υπέροχα! Θέλω να το δοκιμάσω για το θέμα του κορεσμού γιατί τα πρωινά για να χορτάσω πολλές φορές κάνω κατάχρηση του ψωμιού (βέβαια πλέον μόνο ολικής ή ζέα ή πολύσπορο). Και επίσης κρατάω αυτό που είπες για το απότομο ανέβασμα της ινσουλίνης... όχι γλυκά τρόφιμα με άδειο στομάχι! Μετά το μεσημεριανό για να είμαι ειλικρινής τσιμπάω λίγη σοκολάτα υγείας αλλά όχι 70%.. Εκείνη τη βρίσκω υπερβολικά πικρή! :starhit: Πάντως οι συμβουλές σας φωτίζουν αρκετά το γκρίζο μου τοπίο, σας χιλιοευχαριστώ!!!!


    [/url]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Μαρκέλλα γεια σου και από μένα... Και εγώ θα συμφωνήσω με την Blossom ... Για τηγανιτα και γλυκά.. Τρωγε σαλάτα αρκετή, ψητά η βραστά λαχανικά ψάρια κοτόπουλο κυρίως και πιο λίγο κρέας και βάλε και κανένα οσπριο και λαδερο αν σου αρέσουν.... Επίσης επειδή άνθρωπος είσαι και εινα φυσιολογικό στην αρχή να ζορίζεσαι αφού αλλάζεις εντελώς το πως τρως δλδ ςτρωγες τα πάντα και σε ποσότητες και τώρα ξαφνικά τα κόβεις όλα..Μπορείς αν θες γλυκό να χρησιμοποιήσεις στεβθα που δεν έχει θερμίδες και να φτιάξεις πχ μια κρεμουλα η μια μους σοκολάτα η ο.τι σου αρέσει..
    Βέβαια να μη σκέφτεσαι συνέχεια και τα γλυκά να τα τρως αλλα με περιορισμένα...
    Επίσης κάτι που κάνω εγώ για γλυκό κάποιες φορές ενα γιαούρτι με σταφίδες αμύγδαλα η καρύδια η και τα δυο (καποιες φορες μέλι η στεβια η σταγόνες σοκολάτας) και αν θέλω βάζω και λίγο βρωμη... Επίσης αποξηραμένα συκα η δαμασκινα που ειναι γλυκά Αν σου αρέσει τα δοκιμάσεις!!!
    Έχεις μεγάλο δρόμο όμως μην απογοητεύεσαι όλα θα πάνε καλά!!!!
    Γνώμη μου είναι να μη στερηθείς τπτ γιατί μετά θα πέφτεις με τα μούτρα και πολλές φορές και ενδιάμεσα....
    Επίσης μια έξυπνη επιλογή ειναι τα ζυμαρικά ολικής γιατί σε κρατούν χορτάτη!!! Όπως και το ψωμί ολικής δημητριακά κλπ
    Ο.τι άλλο χρειαστείς είμαστε και εδω...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Γεια σου Μαρία κ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Το κρέας προσπαθώ απεγνωσμένα να το μειώσω.. Μου το είπε κ ο γιατρός κ μου πρότεινε να βάλω τα μικρά ψάρια στη διατροφή μου, γεγονός που γευστικά δε με χαλάει, άλλα στο θέμα της πείνας με καταστρέφει!!!! Προσπαθώ να βάζω αρκετά λαχανικά στο πιάτο μου κ γενικά είμαι πολύ εύκολη στο φαγητό, τρώω σχεδόν τα πάντα! Η εξάρτηση με προβληματίζει που νιώθω για τις βρωμίτσες, όπως τις λέω εγώ... Ούτε όταν έκοψα το τσιγάρο τέτοιο σύνδρομο στέρησης! Τη στέβια την ξέρω αλλά δεν έχω μπει στον κόπο να φτιάξω γλυκό με στέβια, μιας που μέχρι τώρα έκανα απλά μια επιδρομή στο ζαχαροπλαστείο... Ζυμαρικά ολικής έφαγα σήμερα κ μπορώ να πω ότι τα λάτρεψα! Μου έδωσαν κάπως την αίσθηση ότι είμαι πλήρης κ ικανοποιημένη!!!! Όμως η μερίδα μου ήταν λίγο μπαμπάτσικη! Νομίζω κ με τις ποσότητες έχω ένα θέμα. Δεν ξέρω πόσο πρέπει κ φορτώνω κατά βούληση!


    [/url]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Μαρκελλα, καλως μας ηλθες!!!!!!!!
    Κατανοω τα οσα λες. Εχω υψος 1,57 και ξεκινησα 75 κιλα (απο πανελληνιες) . Ωστοσο, η μητερα μου που με παρατηρουσε ελεγε πως σιγουρα τα ειχα ξεπερασει ισως ημουν και λιγο πριν τα 80 αλλα ενα διαστημα μετα εφυγαν κατα τη γνωμη της γυρω στα 4-5 με το ματι κατευθειαν που απλα ετρωγα μικροτερες ποσοτηες και ειχα ελαττωσει τα γλυκα αυθορμητα. Και οντως το πιστευω, το βλεπω στις φωτογραφιες.
    Οπως και να χει ξεκινησα οντας 75 με αισθηση οτι ο,τι και να κανω εγω δε θα χει αποτελεσμα με ψυχολογια καταρρακωμενη... Οντως απετυχαν πολλες προσπαθειες μου εξ αιτιας ανειδικευτων ανθρωπων...Τωρα εχω βρει το δρομο μου, ομως παντα υπαρχουν στιγμες που καπως δεν εισαι ευχαριστημενος αλλα αξιζει να κοιτας οοοοολη την πορεια σου και να συγκρινεις τον τωρινο σου εαυτο με τον παλιο και μονο. Και εσυ αν κανεις συγκριση, εχεις κανει το βημα το ψυχολογικο. Αρα, εισαι πιο μακρια απο εκει που ησουν χθες. Και αφου συνειδητοποιεις τι θες να κανεις, εισαι στα μισα του δρομου. Οποτε ωραια μεχρι εδω...Θα το πιστεψεις οταν αρχισεις να βλεπεις το παραμικρο αποτελεσμα!

    Τωρα, ως προς το φαγητο, θελει ευρηματικοτητα το υγιεινο! Το θεμα ειναι να μην το βλεπεις σαν αγγαρεια αλλα σαν διασκεδαση και να σου αρεσει να τρως ετσι! πχ εγω στα πρωινα μ τρωω αλλες φορες τοστ αλλες φορες γιαουρτακι 2% με βρωμη με αμυγδαλα με καρυδια με ροδι με ηλιοσπορους, οσα θες συνδυασμενα (δεν εννοω και εναν τονο, ειδικα οι ξηροι καρποι θελουν μετρο) , αραβικες πιτουλες με τυρι χαμηλων λιπαρων τυπου κοτατζ ντιρολο η τριγωνακια la vas quirit (σαν διαφημιση ακουγεται χαχα αλλα ειναι τα αγαπημενα μου) με γαλοπουλα μαζι με ντοματινια κλπ! Ενδιαμεσα δεν τρωω λογω σχολης κ προγραμματος. Μεσημερι κοτοπουλο,η ψαρι ,κυριως σαρδελα σολομο κ καπνιστο τονο η μπροκολο ολα αυτα σε διαφορετικους συνδυασμους..πχ κοτοπουλο με μανιταρια και πιπεριες...πχ κοτοπουλο με κουταλιες γιαουρτι ... σολομο με φακες στεγνες...ολα αυτα , το κυριως δλδ σε ενα μπολ μεσαιο και αλλο ενα μπολ μεσαιο σαλατας ο,τι θελω. Απογευματινο, αναλογα την ορεξη 1 μεχρι 3 φρουτα εχω φαει ...μηλο με κανελλα ειναι τελειο, ακτινιδια, πορτοκαλια, τα αγαπημενα μου. Βραδυνο τρωω το μισο μεσημεριανο κυριως πιατο την ιδια ποσοτητα σαλατας η αλλιως γιαουρτι με διαφορα συνοδευτικα!
    Αρκετες φορες κανω τις παρεκκλισεις μου...Πχ τωρα στις αποκριες βγηκαμε μεγαλη παρεα, εφαγα και το τυλιχτο μου με απο ολα μεσα και τους λουκουμαδες με τη μερεντα και σημερα ενα μεγαλο μαφιν με πραλινα μεσα...Αλλα να πω την πικρη αληθεια, η διαφορα στην ευεξια και στο πως ενιωθα τον οργανισμο μου ηταν αισθητη και μεγαλη οσο περιεργο και να ακουγεται. Η υγιεινη διατροφη σου φερνει ευεξια και χαρα!
    Και ως προς τη γυμναστικη βρες κατι να σε ευχαριστει. Εγω σα χαζη ακουγα εναν κομπογιαννιτη και ετρεχα σαν λυσασμενη, ενω τωρα περπαταω καποιες φορες τη βδομαδα , εχω αγορασει ελλειπτικο π ειναι το αγαπημενο μ οργανο και κανω κ ασκησεις ενδυναμωσης χρησιμοποιωντας μονο το βαρος του σωματος μου...

    Εν ολιγοις, κανε την ολη προσπαθεια να μοιαζει με μια ευχαριστη ρουτινα!!!
    Ο,τι χρειαστεις εδω θα ειμαι! Και το υπολοιπο φορουμ φυσικα
    Καλη αρχη στο ξεκινημα σου! Εισαι αρκετα δυνατη για να τα καταφερεις!:thumbup::smilegrin:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Purplerose σ' ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές και τα ενθαρρυντικά λόγια! Πραγματικά τα χρειάζομαι! Κ τι σύμπτωση, μόλις διάβαζα το δικό σου topic!!!Χαίρομαι που έφτασες στο σημείο να νιώθεις ευεξία και χαρά τρώγοντας υγιεινά και μπράβο σου που βρήκες μόνη σου την άκρη κ γλίτωσες από διάφορους σαλτιμπάγκους!!! Μακάρι να βρω κ γω τον δρόμο μου γιατί έχω την ψυχολογία, τις γνώσεις τις δουλεύω με τη βοήθειά σας, αλλά μου λείπει η συμπαράσταση! Τι να πω, περιβάλλομαι από εκνευριστικά αδύνατους κ γυμνασμένους ανθρώπους που δε νοιάζονται για κουβέντες διατροφής, ή άθλησης κλπ! Προχθές έλεγα στην κουμπάρα μου για κάποιες υγιεινές συνταγές που βρήκα στο διαδίκτυο κ νομίζω ότι δε με άκουσε καν!!! Γι'αυτό έψαξα το φόρουμ, νιώθω πιο δυνατή όταν έχω κ άλλους ανθρώπους να με κατανοούν, να ανταλλάσσουμε κάποιες κουβέντες για το θέμα που μας καίει. Σίγουρα στη ζωή του ο καθένας έχει τα δικά του, όπως κ γω για 3 χρόνια ούτε που ασχολήθηκα με το τι τρώω, πώς θα το μαγειρέψω, αν θα μου κάνει καλό ή κακό... τους καταλαβαίνω λοιπόν κ γι'αυτό ασχολούμαι αθόρυβα, αλλα διεξοδικά με αυτό που απασχολεί εμένα!
    Τα πρωινά που μου γράφεις τα βρίσκω εξαιρετικά!!!! Θα τα δοκιμάσω από αύριο κιόλας! Μου έχετε δώσει τόσες επιλογές, ενώ μέχρι πρότινος το πρωινό μου ήταν ή κρουασαν με μερέντα ή τυρόπιτα κ πολλοί καφέδες (με 2,5 κουτ. ζάχαρη) !!!! Ελπίζω να νιώσω κ γω την ευεξία που προανέφερες κ ξέρω ότι χρειάζεται υπομονή αλλά προς το παρόν νιώθω μόνο τα συμπτώματα της στέρησης... Πείνα, νεύρα, ανυπομονησία (σκέφτομαι ότι αν φάω ένα πιτόγυρο κ 1 πάστα θα απαλλαγώ από όλα τα αρνητικά...) αλλά κρατιέμαι κ θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω! Κ για την ποσότητα που είπες το μεσαίο μπολ με προβλημάτισες.. εγώ σαφώς τρώω πολύ περισσότερο... θα το δουλέψω κ αυτό αλλά σιγά σιγά γιατί ήδη έχω φρικάρει!!! Γυμναστική ξεκίνησα κ γω! Το ελλειπτικό, ο διάδρομος κ το ποδήλατο μπήκαν δυναμικά μες τη ζωή μου!!! Μ'αρέσει! Μόνο που βρήκα λίγο χρόνο μετά από τόσο καιρό για ΜΕΝΑ μ'αρέσει κ πηγαίνω με κέφι! Καλή συνέχεια κ σε σένα μοβ τριανταφυλλάκι! Εύχομαι τα καλύτερα!


    [/url]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Σ ευχαριστω πολυ και χαιρομαι να βοηθαω!!!!!
    1)Μην σε προβληματιζει καθολου η ποσοτητα στην αρχη, αλλωστε τα πρωτα κιλα σε σχεση με αργοτερα φευγουν πιο ''ευκολα'' μονο και μονο με την αλλαγη των συστατικων που κανεις στη διατροφη σου! Και ενα μεγαλο μπολ -σε φυσιολογικα πλαισια μεγαλο- να γεμισεις, για αρχη αποκλειεται να εχεις προβλημα...!!!!! =)
    2) Ξεχασα το εξης πολυ σημαντικο!!!!!! Να προσεχεις την ποσοτητα στο λαδι! Εγω βαζω δυο κουταλιες του γλυκου στη σαλατα μονο και λιγο αλατακι! Το φαι η βραστο η στο γκριλ η στον ατμο η σε τηγανι χωρις λαδι η ακομα και στο φουρνο πχ το κοτοπουλο με αφθονο νερο! Πιστεψε με ειναι το ιδιο λαχταριστο και ζουμερο και ειδικα αν το ψησεις μαζι με μανιταρια η πιπερια η κολοκυθι παιρνει και αναλογα μυρωδια και γευση! Επισης και τα μπαχαρικα ειναι καλος τροπος για να νοστιμησει το φαγητο σου!!!!
    3) Το περιβαλλον παιζει μεγαλο ρολο!!! Ειχα μια φιλη που ηταν αθλητρια και μου ελεγε συνεχεια (επιτηδες?) οτι ειναι χοντρη με υψος 1.76 και 64 κιλα..Και εγω που ειχα λιπος απο αυτην διπλασιο ενιωθα απαισια...Επισης κινητοποιηθηκα οταν παχυσαρκα ατομα απο το περιβαλλον μου αρχισαν να χανουν κιλα...! Πρεπει να εχεις διπλα σου ατομα με κατανοηση και που να σε στηριζουν! Μου τυχαινει πολλες φορες να με πιεζουν να φαω κατι που δεν θελω στην παρουσα φαση..Και υπαρχουν φορες που και ταυτοχρονα αναγκαζεσαι αλλα το θες κιολας! Γ αυτες δεν νιωθω τυψεις.. Αλλα οντως, το περιβαλλον ειναι μεγαλο θεμα!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Ναι αυτό με την ποσότητα θα το προσαρμόσω σταδιακά, όπως είπες ήδη έχω πάθει τρελό σοκ με την έλλειψη λιπαρών τροφών από το μενού μου!!! Οπότε ένα βήμα τη φορά! Επίσης ο τρόπος μαγειρέματος... αχ πονεμένη ιστορία!!! Είχα τόσο συνηθίσει κ βολευτεί με την ταχύτητα (αλλά κ τη νοστιμάδα) που σου επιτρέπει το τηγανιτό, δλδ ψιλοκόβω ότι γουστάρω, το σοτάρω στο λαδάκι κ σερβίρω... που δυσκολεύομαι κ σε αυτό! Αλλά είπαμε, κάθε αρχή κ δύσκολη!κ ταυτόχρονα με ενδιαφέρει να υιοθετήσω αυτόν τον τρόπο διατροφής κ μετά την επιθυμητή απώλεια... οπότε αλλαγή κ εδώ! Αγοράζω νέα μαγειρικά σκεύη για να καταλάβετε πόσο εκτός!!!! purplerose σε χιλιοευχαριστώ κ συνεχίζουμεεε :thumbup: Ήρθε η ώρα του γυμναστηρίου... Πάω να κάψω μερικά λιποκύτταρα γιατί είχαν κατσικωθεί στα μπουτάκια μου χροοονια τώρα! φτάνει πια!


    [/url]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •