Πως θα σταματησω το binge eating και δεν θα ξαναπαρω τα κιλα! (ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες!) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Originally posted by Blossom
    Τα υπερφαγικά επεισόδια ήταν αποτέλεσμα της πολύ άσχημης ψυχολογίας μου.
    Είχα αρκετά προβλήματα που δεν σχετίζονταν με το φαγητό - απλώς ξεσπούσα εκεί.

    Το προσπάθησα κυρίως μόνη μου* και μου πήρε 1.5 χρόνο να ξεφύγω από αυτά.
    *για πολύ μικρό χρονικό διάστημα πήγα σε ψυχολόγο.

    Απενεχοποίησα τον εαυτό μου που δεν είναι πάντα δυνατός,
    και αποφάσισα πως τα κιλά δεν με ορίζουν σαν άνθρωπο - γιατί είχα αρχίσει μεταξύ άλλων να κάνω και τέτοιες σκέψεις.

    Με τον καιρό δεν είχα εξάρσεις με υπερφαγικά, αλλά σίγουρα έτρωγα πολύ περισσότερο από πριν.
    Έτσι πήρα πολλά κιλά.
    Τουλάχιστον στα επόμενα δυο χρόνια ήμουν πιο ήρεμη, και ας αυξανόταν το βάρος μου...
    (Κάπου στα ενδιάμεσα έχανα κάποια κιλά που ξανάπαιρνα πίσω)

    Τον τελευταίο χρόνο τα κιλά και η ψυχολογία μου σταθεροποιήθηκαν κάπως - στα 83.

    Και τώρα δίνω νέο αγώνα, για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στη θεματική 'Ημερολόγιο της Blossom'.


    1. Κακή ψυχολογία -> Ξέσπασμα στο φαγητό - υπερφαγικά επεισόδια -> Ενοχές

    2. Εξισσορόπηση ψυχολογίας -> Υπερφαγία -> Απενεχοποίηση

    3. Σταθεροποίηση ψυχολογίας -> Σταθεροποίηση βάρους

    4. Νέα Αρχή -> Απώλεια βάρους



    Αυτά... Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. Τα πάντα είναι θέμα ψυχολογίας... Να το θυμάσαι!
    Εχεις απολτο δικιο...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω τρωω οταν θυμωνω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oλα εξαρτωνται απο το ποσο badly θες κατι , if there is a will , there is a way , και για τους γαλλομαθεις , vouloir c'est pouvoir , ........ χανω απο 1/12/17 σταθερα 3.5 κιλα / μηνα , με ακινησια , αλλα θελω διακαως το καλοκαιρι ναμαι ακριβως στα κιλα μου ( - 22 κιλα ) , αυτο αρκει για να μεχει κινητοποιημενο ........ και 3 να χασω / μηνα , παλι καλα , η προοδος εχει σημασια ..... και το consistency στην αποφαση σου , ετσι εκοψα το αλκοολ .....
    σκασιλα μου για την κτθλψη μου , αλλο τονα , αλλο ταλλο .....

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Θυμονω και τρώω για εκτόνωση, στεναχωριέμαι και τρώω για παρηγοριά, χαίρομαι και τρώω για να παρατείνω την χαρά, βαρυεμαι και τρώω για να "φτιαχτω", έχω κατάθλιψη και τρώω για να ανέβω, έκοψα το κάπνισμα και τρώω για να αναπληρώσω την σεροτονίνη,
    Ε, λοιπόν όταν καταλάβω ότι το φαγητό δεν είναι λύση για προβλήματα, αλλά οτι η υπερφαγία ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για λύση, τότε θα πάψω να τρώω ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    οι ανθρωποι που εχουν βουλιμια εχουν συναισθηματικο κενο που προσπαθουν να το γεμισουν με το φαγητο. εχουν ελλειψη δηλαδη που προσπαθουν να την πληρωσουν με κατι ασχετο γιατι δεν ξερουν τι πρεπει να κανουν

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν συναισθηματικό κενό. Αυτό λέγεται να είσαι άνθρωπος. Όμως το να προσπαθείς να το γεμίσεις με κάτι που σε βλάπτει, είναι κάτι που δεν το κάνουν όλοι,...είναι Αυτοκαταστροφικο. Εκεί είναι το πρόβλημα. Όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική δραστηριότητα μέσα στον εγκέφαλο, , τότε το συναισθηματικό κενό, αντί να ξεπερνιέται με σκέψη, δημιουργεί ένα αυτοκαταστροφικο σύνδρομο, ναρκωτικά, αλκοόλ,υπερφαγία κτλ... Η λογική πρέπει να επικρατήσει στα συναισθήματα. Αυτό είναι το δύσκολο....πολλοί άνθρωποι είμαστε φτιαγμένοι από την μορφολογία του εγκεφάλου να επικρατεί τομσυναισθημα....άλλοι άνθρωποι είναι από κατασκευής με ισχυρότερη λογική. Ο καθένας έχει διαφορετικά προβλήματα εξαιτίας που είμαστε από κατασκευής διαφορετικοί....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τσαντιστηκα και χλαπακιασα μια κουβρτουρα νεσλε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τσαντιστηκα και χλαπακιασα μια κουβρτουρα νεσλε.
    Τι χρώμα ?? Η μπλε ειναι απίθανη, το ιδιο και η πραλίνα στο κίτρινο χαρτί .... :)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν συναισθηματικό κενό. Αυτό λέγεται να είσαι άνθρωπος. Όμως το να προσπαθείς να το γεμίσεις με κάτι που σε βλάπτει, είναι κάτι που δεν το κάνουν όλοι,...είναι Αυτοκαταστροφικο. Εκεί είναι το πρόβλημα. Όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική δραστηριότητα μέσα στον εγκέφαλο, , τότε το συναισθηματικό κενό, αντί να ξεπερνιέται με σκέψη, δημιουργεί ένα αυτοκαταστροφικο σύνδρομο, ναρκωτικά, αλκοόλ,υπερφαγία κτλ... Η λογική πρέπει να επικρατήσει στα συναισθήματα. Αυτό είναι το δύσκολο....πολλοί άνθρωποι είμαστε φτιαγμένοι από την μορφολογία του εγκεφάλου να επικρατεί τομσυναισθημα....άλλοι άνθρωποι είναι από κατασκευής με ισχυρότερη λογική. Ο καθένας έχει διαφορετικά προβλήματα εξαιτίας που είμαστε από κατασκευής διαφορετικοί....
    Πολύ σωστό !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    τσαντιστηκα για τους αθηναιους
    τσατιστηκα για εμας τους σαλονικιεις

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    42
    Blossom μου!!!! Πολυ σε αγαπω!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά εγώ ένα μήνα που πίνω λαντος εδώ χάσει 4.5 κιλά και δεν με έχει πιάσει ξανά υπερφαγια

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Γεια σας έχει πάρει κανείς jedix για υπερφαγια έκανε δουλειά;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •