Σημάδια αγάπης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Σημάδια αγάπης..

    Πως καταλαβαίνουμε εάν το ταίρι μας αγαπάει πραγματικά?Εάν φιλίσω μια γυναίκα και αυτή κοιτάει τον τοίχο ή έχει ανοιχτά τα μάτια της σημαίνει οτι δεν αγαπάει? Όταν τα κλείνει σημάινει οτι αγαπάει? Έχει η πραγματική αγάπη διάρκεια ή κάνει διαλείματα? Όταν λέμε το σ'άγαπω στον τοίχο σημαίνει οτι παίζουμε παιχνιδάκια? Ζητάω πιο πολλά απ'όσα θέλω να δώσω ίσον αγαπάω πιο πολύ τον εαυτό μου? Γυναίκες του φόρουμ περιμένω την άποψη σας επι του θέματος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Εγω παντως οταν φυλαω καποιον εχω τα ματια μου γουρλομενα αλλα δεν ξερω γιατι.δεν νομιζω να σημενει κατι ομως αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εμένα μου έχει μείνει η απορία πως μια γυναίκα μπορεί να μου δείχνει οτι με αγαπάει και με λατρέυει τη μία στιγμή και την άλλη να δείχνει οτι με μισεί και με απεχθάνεται και πάει λέγοντας..:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    vince ωραίο τοπικ, αλλά ο καθενας είναι διαφορετικός κ αυτό σημαίνει πως εκφράζεται κ διαφορετικά, αν γνωρίζεις καλά το σύντροφό σου, κάθε του κίνηση, κάθε μικρό σπάσιμο του προσώπου σε κάνει να γνωρίζεις κ τι νιώθει.. μέχρι κ ο τόνος της φωνής διαφέρει ανάλογα το τι λέει κ πως αισθάνεται γι\' αυτό που λέει.. δεν λέω υπάρχουν κ υποκριτές γι\'αυτό όχι βιαστικές αποφάσεις πριν γνωρίσεις καλά τον άλλον.
    τη μια στιγμή μπορεί να δείχνει ότι σε λατρεύει κ ύστερα απο ανασφάλεια με τον τρόπο της να το αναιρεί, ίσως γιατί μέσα της δεν είναι σίγουρη γι\'αυτο που αισθάνεται ή ίσως κρατάει κάποια άμυνα.. με τον καιρό θα ξέρεις..
    προσωπικά πάντα κλείνω τα μάτια, για να νιώσω την αίσθηση, αν μου αρέσει(το φιλί) συνεχίζω, αν όχι.. την κοπανάω.. δηλ. πως μπορεί ένα φιλί να σου ταιριάξει κ μέσα σου να σε αναστατώσει κ δεν συμβαίνει πάντα κ μου \'χει τύχει το φιλί να με τρελαινει, αλλα να μην ταιριαζω κ φυσικά το αντίθετο. όσο για τον τοίχο, άμυνα θα το έλεγα κ αυτό για να αποφύγει την συγκίνηση, εγω μια φορά το \'πα κ βούρκωσαν τα μάτια μου, εε δεν ήθελα να με δεί κιολας! όλοι χρειαζόμαστε το διάλειμά μας νομίζω κ αν η αγάπη είναι πραγματική, το πάθος αναζωπυρώνεται, φρεσκάρετε, δυναμώνει..
    σε μια σχέση αληθινή δεν ζητάς, δίνεις κ παίρνεις αμοιβαία.. δεν υπάρχει μέτρηση σε αυτό.
    το να αγαπας πιο πολυ τον εαυτό σου, εξαρτάται σε τι βάθμο, δηλ. αν περιμένεις μόνο να πάρεις χωρίς εσύ να δώσεις, αν κοιτάς εσένα κ δεν κοιτάς το μαζι.
    νομίζω πως ο καθένας μέσα του έχει τις απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς, δεν μπορείς να απαντησεις γενικά κ απροσδιόριστα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by mstrouf
    όλοι χρειαζόμαστε το διάλειμά μας νομίζω κ αν η αγάπη είναι πραγματική, το πάθος αναζωπυρώνεται, φρεσκάρετε, δυναμώνει..
    σε μια σχέση αληθινή δεν ζητάς, δίνεις κ παίρνεις αμοιβαία.. δεν υπάρχει μέτρηση σε αυτό.
    Πολύ σωστά αυτά που λές.

    Σαφέστατα η εικόνα που σχηματίζουμε για τον/την σύντροφο μας μετά απο καιρό είναι κατατοπιστική και οι γενικεύσεις δεν μπορούν να μας προσφέρουν μία ολοκληρωμένη απάντηση.

    Όσον αφορά το ζητάω - παίρνω σε μία σχέση, θα έλεγα πως παίζει ρόλο και ή συνήθεια. Έτσι εάν εγώ, για παράδειγμα, τον πρώτο καιρό έδινα πολλά στην σύντροφο μου και στην πορεία μετριάζω, δείχνω κάποια σημάδεια αναστροφής και της δημιουργώ ανασφάλεια χωρίς όμως να το έχω επιδιώξει. Με αυτά τα δεδομένα είναι λογικό επόμενο μια γυναίκα να επιζητά αυτά που είχε τον πρώτο καιρό και την έκαναν να νιώθει βασίλισσα. Εδώ όμως θα επανέλθω στα δικά σου λόγια..η αγάπη αναζωπυρώνεται. Σωστά τα λέω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by maria...
    Εγω παντως οταν φυλαω καποιον εχω τα ματια μου γουρλομενα αλλα δεν ξερω γιατι.δεν νομιζω να σημενει κατι ομως αυτο.
    χαχαχα και εγω maria χανωμαι... ομίχλη .... άλλες φορές ξεστραβώνομαι τόσο πολύ που πονάνε τα μάτια μου καθώς προσπαθώ να δω αυτό το λατρεμένο πλάσμα που φιλάω , και δεν χορταίνω. Μετά κουράζομαι και τα κλείνω … :)

    Originally posted by mstrouf... κάθε του κίνηση, κάθε μικρό σπάσιμο του προσώπου σε κάνει να γνωρίζεις κ τι νιώθει...
    Ετσι ακριβώς με κάθε τι που λέει, κάθε βλέμμα κάθε άγγιγμα κάθε φορά που αφήνεται και εκδηλώνεται αυθόρμητα όλα αυτά θα σου απαντήσουν και θα σου επαναλάβουν αυτό που νιώθει για σένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    προσωπικα πιστευω vince πως το αν σ\'αγαπαει καποιος/καποια η οχι δεν το καταλαβαινεις απο αντιδρασεις αλλα το νιωθεις.Δεν ξερω πως γινεται,γινονται πολλα πραγματα-μη λεκτικη επικοινωνια-λειτουργιες της ψυχης-που δεν τα καταλαβαινουμε αλλα μεσα μας ξερουμε αν καποιος μας αγαπαει η οχι οτι κ αν κανει.Επισης πιστευω οτι η αγαπη δεν εχει διαλλειματα αλλα το παθος κ ο ερωτας.Τωρα το ποσα ζηταει καποιος ειναι θμα αναγκων,χαρακτηρα..κ.λ.π.Εχε ις απολυτο δικιο παντως οταν ξαφνικα ταραζεται η δεδομενη ισορροπια του παρε δωσε δημιουργειται ανασφαλεια κ αντιδραση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Vince εχεις καποιες αμφιβολιες για την κοπελα σου? :P
    Γιατι απευθυνεσαι ειδικα στις γυναικες του site?
    Πως καταλαβαινεις αν καποιος σε αγαπαει? Το καταλαβαινεις! Οπως και καταλαβαινεις αν καποιος σε μισει, σε ζηλευει, σε κουτσομπολευει, σε θαυμαζει κτλ κτλ, εφοσον εχεις ανοιχτα τα αυτια σου και τα ματια σου και εχεις φτασει μαι ηλικια που εχεις βιωσει πολλα συναισθηματα και τα εχεις ταυτοποιησει. Δε λεω ότι ειναι ευκολο ή οτι πεφτεις παντα μεσα και ξερεις για ολους τι αισθανονται ακριβως για σενα, αλλα για αυτους που ειναι κοντα σου και τους γνωριζεις, πρεπει ν αεχεις μια πολλη καλη εικονα, εκτος κι αν πια η περιπτωση ειναι λιγο εως προβληματικη συναισθηματικα και ψυχολογικα. Δεν ξερεις τι συναισθηματα εχει για σενα η μανα σου, ο πατερας σου, ο αδερφος σου, ο φιλος σου? Αμα τους ξερεις, αμα εχεις βιωματα και μηνμη των διαφορων συναισθηματων, νομιζω πως μπορεις να δεις σε μεγαλο ποσοστο τι συμβαινει. Γιατι λοιπον να μην καταλαβαινεις τι αισθανεται η κοπελα σου, που υποτιθεται την ξερεις καλα αν ειστε καποιο χρονικο διαστημα μαζι? Το προβλημα εγκυπτει όταν νομιζεις πως εχεις αναγνωρισει καποια συναισθηματα, που όμως τελικα σημαινουν αλλα πραγματα (σε καταστασεις ανωριμες και σχεσεις δυσλειτουργικες)!!! Δηλαδη αυτο που μπορει να θεωρεις αγαπη να ειναι εξαρτηση κτλ κτλ. Τα αμα με φιλαει κοιταει τον τοιχο ή κλεινει τα ματια δεν νομιζω ότι μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για την αγαπη. Για το παθος (ειναι φιλι ρουτινας ή παθιασμενο?), τις προτιμησεις της κοπελας (π.χ. η Μαρια φιλάει με τα ματια ανοιχτα, εγω με κλειστα) και για το ποσο το φιλι τελικα εγινε συνηθεια στο ζευγαρι, μπορει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Arsi
    προσωπικα πιστευω vince πως το αν σ\'αγαπαει καποιος/καποια η οχι δεν το καταλαβαινεις απο αντιδρασεις αλλα το νιωθεις.
    Αυτό εξαρτάται απο το άτομο και την ικανότητα του να διαισθάνεται. Όμως δεν έχω βιώσει ποτέ μια σχέση που να κινείται συνεχώς σε αποθεωτικές συχνότητες. Το καρδιογράφημα έχει εναλασσόμενη συχνότητα.

    Originally posted by Arsi
    Επισης πιστευω οτι η αγαπη δεν εχει διαλλειματα αλλα το παθος κ ο ερωτας.
    Πάνω σε αυτό θα έπρεπε να τοποθετήσω την ερώτηση μου. Συμφωνώ με αυτά που λές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by carrie
    Vince εχεις καποιες αμφιβολιες για την κοπελα σου? :P
    Γιατι απευθυνεσαι ειδικα στις γυναικες του site?
    Πως καταλαβαινεις αν καποιος σε αγαπαει? Το καταλαβαινεις! Οπως και καταλαβαινεις αν καποιος σε μισει, σε ζηλευει, σε κουτσομπολευει, σε θαυμαζει κτλ κτλ, εφοσον εχεις ανοιχτα τα αυτια σου και τα ματια σου και εχεις φτασει μαι ηλικια που εχεις βιωσει πολλα συναισθηματα και τα εχεις ταυτοποιησει. Δε λεω ότι ειναι ευκολο ή οτι πεφτεις παντα μεσα και ξερεις για ολους τι αισθανονται ακριβως για σενα, αλλα για αυτους που ειναι κοντα σου και τους γνωριζεις, πρεπει ν αεχεις μια πολλη καλη εικονα, εκτος κι αν πια η περιπτωση ειναι λιγο εως προβληματικη συναισθηματικα και ψυχολογικα. Δεν ξερεις τι συναισθηματα εχει για σενα η μανα σου, ο πατερας σου, ο αδερφος σου, ο φιλος σου? Αμα τους ξερεις, αμα εχεις βιωματα και μηνμη των διαφορων συναισθηματων, νομιζω πως μπορεις να δεις σε μεγαλο ποσοστο τι συμβαινει. Γιατι λοιπον να μην καταλαβαινεις τι αισθανεται η κοπελα σου, που υποτιθεται την ξερεις καλα αν ειστε καποιο χρονικο διαστημα μαζι? Το προβλημα εγκυπτει όταν νομιζεις πως εχεις αναγνωρισει καποια συναισθηματα, που όμως τελικα σημαινουν αλλα πραγματα (σε καταστασεις ανωριμες και σχεσεις δυσλειτουργικες)!!! Δηλαδη αυτο που μπορει να θεωρεις αγαπη να ειναι εξαρτηση κτλ κτλ. Τα αμα με φιλαει κοιταει τον τοιχο ή κλεινει τα ματια δεν νομιζω ότι μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για την αγαπη. Για το παθος (ειναι φιλι ρουτινας ή παθιασμενο?), τις προτιμησεις της κοπελας (π.χ. η Μαρια φιλάει με τα ματια ανοιχτα, εγω με κλειστα) και για το ποσο το φιλι τελικα εγινε συνηθεια στο ζευγαρι, μπορει.
    Δεν έχω καμία αμφιβολία οτι η κοπέλα μου με αγαπάει. Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν το δείχνει πάντα.....

    Απο την άλλη βέβαια είναι αυτό που λέει η Arsi. Το πάθος και ο έρωτας δεν είναι μία σταθερά. Η αγάπη είναι ένα κτίριο με γερές βάσεις, ο έρωτας όμως κινείται σαν το καρδιογράφημα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Vince, εκει που κολλαει ο καρδιογραφος και δε βρισκει συναισθηματα, μπορει να φταιει το οτι τα συναισθηματα εναλλασσονται και παθαινει τραλαλα το μηχανημα. Μπορουμε να αισθανθουμε απειρα συναισθηματα για τον ιδσιο ανθρωπο, αντιφατικα, αναποδα και ο,τι θες. Και απο ερωτα μισος, ακι απο θαυμασμο ζηλεια, και απο κατανοηση απεχθεια. Αυτο βλεπω γυρω μου σταθερα. Εδω μανες εχουν πνιξει παιδια, παθιασμενοι εραστες εχουν σκοτωθει απο ζηλεια κτλ κτλ. Φαντασου αν μπορουν να αλλαξουν τοσο μεγαλα και εντονα συναισθηματα οπως της μητρικης αγαπης και του παθιασμενου ερωτα, ποσο ευκολα αλλα ζουν λιγοτερο εντονα και διαρκη συναισθηματα. Δεν ειναι παραξενο. Δυστυχως όμως αυτο ειναι ακομα ταμπου για τους ανθρωπους. Δεν παραδεχονται και οι ιδιοι ότι μερικες φορες εχουν μισησει αυτον που τοσο αγαπουν, η πως να παραδχτει ενας πατερας οτι ζηλευει το παιδι του επειδη ασχολειται μαζι του η γυναικα του. Τα καταπνιγουμε, τα θεωρουμε ακρως ανυποστατα, και τα θαβουεμ κανοντας οτι δεν υπαρχουν. Αμ δε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Και επιτελους, τι μου λες τωρα! Θες να στο δειχνει συνεχεια οτι σε αγαπει! τι ειναι αυτο? ανασφαλεια? Δεν το ξερεις? Δεν το πιστευεις? Τον αρχαιο ελληνικο μυθο με την Ψυχη και τον Ερωτα δεν τον ξερεις???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by carrie
    Και επιτελους, τι μου λες τωρα! Θες να στο δειχνει συνεχεια οτι σε αγαπει! τι ειναι αυτο? ανασφαλεια? Δεν το ξερεις? Δεν το πιστευεις? Τον αρχαιο ελληνικο μυθο με την Ψυχη και τον Ερωτα δεν τον ξερεις???
    Χμμ..ίσως να με ξενέρωνε αυτό, δίκιο έχεις. Άσε μην το ψάχνεις άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...:)

    Ό μύθος τι λέει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    κατσε να δω αν το βρω στο νετ να κανw copy paste

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Το βρηκα! :D


    Μια φορά κι εναν καιρό, ο βασιλιάς και η βασίλισσα απέκτησαν τρεις όμορφες κόρες. Η πιο όμορφη ήταν η Ψυχή, η νεότερη απο τις τρεις. Άνθρωποι από όλα τα μέρη της γης μαζεύτηκαν για να θαυμάσουν την ομορφιά αυτής της νέας γυναίκας. Κάποιοι είπαν οτι ήταν η Αφροδίτη, η θεά του ερωτα, ενώ άλλοι υποστήριζαν ότ η Ψυχή την είχε αντικαταστήσει και ότι τώρα εκείνη ήταν η θεά του έρωτα. Όπως ήταν φυσικο, η Αφροδίτη εξοργίστηκε από την προσοχή που έδιναν τώρα στην Ψυχή-μια απλή,θνητή γυναίκα- και όχι πλεον σε εκείνη. Έτσι αποφάσισε να δηλητηριάσει τις καρδιές των μνηστήρων της Ψυχής, με αποτέλεσμα ολοι ο ανδρες να την απορρίπτουν. Ο πατέρας της Ψυχης προβληματίστηκε από την ελλειψη μνηστήρων για την όμορφη κόρη του και άρχισε να υποπτεύεται ότι κάποια ανάμειξη ειχαν οι θεοι.
    Αναζητώντας να μάθει τι είχε συμβεί, ο βασιλιάς συμβουλεύτηκε ένα μαντειο απ΄όπου η Αφροδίτη του έδωσε την απάντηση. Του ειπε οτι η κόρη του ήταν προορισμενη ν παντρευτεί ένα τέρας, ενα φτερωτό ερπετό που προξενούσε φόβο ακόμη και στον Δία. Έπειτα διέταξε το βασιλιά να ντύσει την κόρη του με ρούχα του πενθους και να την οδηγήσει σε μια απομακρυσμένη βουνοκορφή, όπου θα γινόταν ο καταραμένος γάμος της.

    Η Ψυχή, ντυμένη με νεκρικά ρούχα και συνοδευόμενη απο πένθινη μουσική και απο τους γονείς της που θρηνουσαν, οδήγηθηκαν στην κορυφή του βουνού για την παράξενη γαμήλια τελετή. Όταν πια έφτασαν εκεί, οι γονεις της υπακούοντας στην εντολη της θεάς έφυγαν και την αφησαν μονη.
    Μόνη και τρομαγμένη, η Ψυχη περίμενε. Ξαφνικά ένας απαλός άνεμος την ανασήκωσε και αφού τη μετέφερε στην πλαγιά του βουνου, την άφησε μέσα σ΄ένα ευωδιαστό λιβάδι. Ένα παλάτι απο χρυσό και πολυτιμους λιθους, απίστευτα όμορφο και γεμάτο θησαυρούς, ορθωνόταν μπροστά της. Σκεπτόμενη ότι είχε πεθάνει και πως αυτο ήταν το σπίτι κάποιας θεότητας, η Ψυχή μπηκε μέσα και αθόρυβα άρχισε να περιπλανιέται απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Σε ια πολυτελη κάμαρα αόρατα χέρια την πλησιάσαν και, αφου την έλουσαν και την έντυσαν, της πρόσφεραν υπέροχα φαγητά και όλων των ειδών τις ανέσεις.
    Στολισμένη με υπέροχα υφάσματα και νιώθοντας άνετα μέσα στο πολυτελές περιβάλλον του παλατιού, η Ψυχή ΄επεσε σε βαθύ ύπνο, αλλά κατα τα μεσάνυχτα της ξύπνησε ενας απαλός ψιθυρος. Επειδή γνώριζε πως θα μπορούσε να συμβεί οτιδήποτε μέσα σ΄αυτό το απέραντο και ακατοίκητο μέρος, η Ψυχή φοβήθηκε για τη ζωή και την αγνοτητα της. Όμως η ψθυριστή ανδική φωνή, που ξαφνικά άκουσε καθαρά, της υποσχέθηκε ότ δεν θα της επιβαλλόταν ούτε θα την έβλαπτε. Ο αόρατος επισκέπτης αγκάλιασε την Ψυχή με απίστευτη τρυφερότητα και της έκανε έρωτα με τον πιο διεγερτικό και ευγενή τρόπο. Οι σεξουαλικές της επιθυμίες αφυπνίστηκαν, αλλα και ικανοποιήθηκαν απο το αγκάλιασμά του.

    Όταν η νύχτα του πάθους τους τέλειωσε, ο επισκέπτης της είπε οτι ηταν ο σύζυγος της και οτι δεν θα μπορούσε πότε να τον δει. Της είπε ακόμη πως όλες οι ανάγκες της μέσα στο παλάτι θα ικανοποιούνταν απο αόρατα χέρια και ότι, αν δεν προσπαθουσε να ανακαλύψει ποιος ηταν, θα συνεχιζαν να χαίρονται ο ένας τον άλλον κάθε βραδυ.
    Στην αρχή η Ψυχη δέχτηκε προθυμα αυτους τους όρους. Έκπληκτη απο τη μεγαλοπρέπει και τα πλούτη του παλατιού της, περνουσε τις μερες της με ευχάριστες ενασχολήσεις και τις νύχτες της έχοντας συντροφιά τον αόρατο συζυγό της. Σύντομα όμως η Ψυχή άρχισε να επιθυμεί τους γονείς και τις αδερφές τις. Ήθελε να τους συναντησει και να τους πει ότι δεν είχε πεθάνει, αλλά ότι ευημερούσε στο νέο της σπιτι. Η Ψυχή ικέτευσε το σύζυγο της να την αφήσει να επιστρέψει στους δικούς της, για να τους διαβεβαιώσει για την ασφάλεια και την καλή της τύχη. Εκείνος συμφώνησε απρόθυμα. Της υπενθύμισε όμως τους όρους του γάμου τους: δεν έπρεπε να γνωρίζει ή να αποκαλυψει της ταυτότητα του, αλλιώς όλα θα τέλειωναν.
    Η Ψυχή επέστρεψε στην οικογένεια της και με περηφάνεια τους περιέγραψε της περιπέτεια της- το ταξίδι της πάνω από την πλαγιά του βουνού, το ένδοξο παλάτι και τον ευγνεή σύζυγο της. Ομως οι αδερφές της Ψυχής, επειδή ζηλεψαν την καλή της τύχη, αρχισαν να τη μαλώνουν και να μιλούν για τους κινδυνους στους οποίους είχε εκθεσει τον εαυτό της. Στο τέλος της ειπαν ότι σύζυγος της θα μπορούσε να είναι ένα φτερωτό ερπετό, ένα τέρας, που εκεινη του παραδόθηκε, χωρίς να γνωρίζει την ταυτότητα του.
    Όταν η Ψυχή επέστρεψε στο παλάτι, είχε καταστρώσει μαζί με τις αδερφές της ένα σχέδιο, για να αποκαλυψει την αληθινή φύση του συζυγου της. Ετοιμάστηκε λοιπόν να αντιμετωπίσει το σύζυγο της, οπλισμένη μ΄ενα μαχαίρι και ένα κερί. Αφού εκανα έρωτα και εκείνος αποκοιμήθηκε, η Ψυχή άναψε το κερί και το υψωσε πάνω στο σωμα του. Μπροστά της αποκαλύφθηκε ο θεός Έρωτας- ο γιος της Αφροδίτης- σ΄ολη του τη λαμπρότητα. Έκπληκτη απο την ομορφιά του, η Ψυχη έκανε μια αποτομη κίνηση και έριξε το καυτό κερί στο γυμνο του στηθος. Ο Έρωτας, αφού ξύπνησε αιφνιδιασμένος, την καταράστηκε και τράπηκε σε φυγή. Από την κορ΄θφη ενός κυπαρισσιού, κατηγόρησε τη γυναικα του για την απερισκεψία της και χάθηκε στους ουρανούς. Απο τη στιγμή που η ταυτότητα του ειχε αποκαλυφθεί σε μια θνητή, ηταν υποχρεωμένος να επιστρέψει στη μητέρα του και να μην αναμιχθεί ποτέ ξανά στη ζωή ενός ανθρώπινου πλάσματος.

    Η Ψυχη το μετανιωσε βαθιά και άρχισε να περιπλανιέται στη γη, αναζητώντας τον αγαπημένο της σύζυγο. Εξαντλημένη και απελπισμενη, έφτασε σ΄ένα ναό της Αφροδίτης όπου μπήκε μέσα και εκλιπαρησε τη θεά του έρωτα να την βοηθήσει να ξαναβρεί τον Έρωτα. Επειδη όμως η Αφροδιτη ειχε εξοργιστει με τη συμμαχία της Ψυχης και του Έρωτα, έθεσε διάφορες επίπονες δοκιμασίες στη νύφη της. Αφου επελεξε άθλους που κανενας θνητός δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει, η Αφροδίτη υποσχέθηκε στην Ψυχη ότι θα εσμιγε ξανά με τον Έρωτα, αν τους έφερνε σε πέρας.
    Έχοντας πιστη στη μεγάλη της αγάπη για τον Έρωτα, η Ψυχή ξεκίνησε την ηρωική της περιπετεια. Σε καθε προσπάθεια της οι δυνάμεις του φυσικού κόσμου υποστήριζαν το κουράγιο και την αγάπη της. Ο τελευταίος και πιο δύσκολος άθλος της όριζε να πάρει απο τη Περσεφόνη, που βρισκόταν στον κάτω κόσμο, το κουτι της \"ομορφιάς\", ετσι ώστε η Αφροδιτη να μπορέσει να αποκτήσει παλι την νεανικη της εμφανιση που είχε αλλοιωθεί, καθως προσπαθουσε να αναθρέψει το γιό της.
    Με τη βοηθεια ενός πέτρινου πυργου που μιλούσε, η Ψυχή πηρε οδηγίες για τα ακριβή βήματα που έπρεπε να ακολουθήσει για να μπει και να βγει απο τον κάτω κόσμο. Αφού επέστρεψε και έχοντας πλέον ολοκληρώσει τον τελευταίο της άθλο, η Ψυχή απέρισκεπτα αποφάσισε να κρατήσει για τον εαυτο της λιγη ομορφιά απο το κουτί της Περσεφόνης. Όμως η Περσεφόνη είχε τοποθετησει το θάνατο και όχι την ομορφιά στο κουτι που προοριζόταν για την Αφροδίτη. Όταν λοιπόν η Ψυχή ανοιξε το κουτί, επεσε σ΄ένα θανάσιμο ύπνο.

    Οταν ο Έρωτας ανακάλυψε τη μοίρα της συζύγου του, αρχισε να ικετευει τη μητέρα του να επιστρέψει στην Ψυχή να γινει μια αθάνατη θεά. Τελικα η Αφροδίτη αποδεχτηκε την επιθυμία του γιού της και έτσι ο Έρωτας έσωσε τη γυναίκα του από το θανατηφόρο ύπνο της και την οδηγησε στον ΄Ολυμπο ως αιώνια συντροφο του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •