χρειάζομαι εμψύχωση!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    12

    χρειάζομαι εμψύχωση!!

    Γεια σας! Νέα στην παρέα!
    Σας διαβάζω καιρό τώρα και χαίρομαι με την προσπάθεια που κάνετε. Σας αξίζουν συγχαρητήρια φίλοι μου!

    Ονομάζομαι Μελίτα, είμαι 25 ετών και βρίσκομαι στη 5η ημέρα διατροφής. Έχω χρόνια θυρεοειδοπάθεια με πολλούς όζους να με παιδεύουν εδώ και χρόνια, έχω πολυκυστικές ωοθήκες και φοβερό άγχος. Την προηγούμενη εβδομάδα ο νέος ενδοκρινολόγος μου, μετά από εξετάσεις αίματος μου είπε ότι έχω και την ινσουλίνη στο Θεό!! Μου έδωσε glucophage για να την ρίξω και μου είπε να ξεκινήσω διατροφή και άσκηση.

    Την επόμενη κιόλας ημέρα έκοψα όλες τις κακές μου συνήθειες και γενικά άλλαξα ολόκληρη τη διατροφή μου.

    Δεν έτρωγα φρούτα, λαχανικά και κρέας. Έτρωγα πολλά γλυκά, πολλά ανθυγιεινά φαγητά!Όλα άλλαξαν πλέον.

    Είμαι 1.71 σε ύψος και 95 κιλά. Και χαίρομαι από την μία γι αυτό. Γιατί πριν 2 χρόνια περίπου ξεκίνησα με 93 κιλά την πρώτη μου εγκυμοσύνη, πήρα συνολικά 13 κιλά, γέννησα και τα έχασα. Τρεις μήνες αφού γέννησα έμεινα ξανά έγκυος και πήρα 16 κιλά. Πέντε μήνες μετά τον δεύτερο τοκετό μου είμαι εδώ με 2 κιλά υπόλειμμα της εγκυμοσύνης.

    Χρόνος ελεύθερος δεν υπάρχει. Η άσκηση μου είναι να προσπαθώ όλη μέρα να τα βγάλω πέρα με δύο μωρά ολομόναχη χωρίς βοήθεια. Όταν είμαι στα καλά μου κουβαλάω το ένα μωρό πάνω μου και το άλλο στο καρότσι και βγαίνουμε βόλτα. Κάθε Κυριακή περπατάω για περίπου 5 ώρες κάνοντας τον γύρο της Αθήνας.

    Θέλω πολύ να δω τον εαυτό μου όπως παλιά, πριν 5 χρόνια, στα 65 κιλά. Φοβάμαι όμως μην υποκύψω. Η ψυχολογία μου δεν είναι και η καλύτερη με τόση κούραση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου Μελιτα!!!!!!!
    Διαβαζα αρχικα οσα εγραψες και μολις εφτασα στους τοκετους τους 2 εμεινα με ανοιχτο το στομα !!!!! Οχι γιατι μου φανηκε κατι αφυσικο αλλα εισαι τοσο νεα, ειχες τη δυναμη να κανεις 2 παιδια!!!!!!! Εγω ειμαι 19 χρονων και οταν ακουω για εγκυμοσυνες και τετοια φοβαμαι πολυ και δεν πιστευω οτι σε 6 χρονια θα εχει αλλαξει ο φοβος μου :dork::dork:
    Οταν εχεις δοκιμαστει τοσο πολυ, εχεις κανει 2 παιδια, εχεις δημιουργησεις 2 νεες ζωες!!!!! Ξερεις αυτοματα ποσο σημαντικη εισαι, ετσι????
    Εαν δεν ειχες δυναμη δε θα τα εκανες, ουτε θα πηγαινες σε ενδοκρινολογο να φροντισεις την υγεια σου!!!! Θα εβρισκες δικαιολογιες και δε θα εκανες τιποτα! Εχεις απειρη δυναμη απ οτι βλεπω και δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα καταφερεις. Και δεν προκειται να υποκυψεις, γιατι εχεις κινητρο την υγεια σου πανω απο ολα, να νιωθεις εσυ ανετα ως γυναικα αλλα και να εμπνευσεις τα παιδια σου που μεγαλωνοντας σιγουρα θα το αναγνωρισουν ! Και πιστεψε με, αυτος ειναι ενας τροπος , εστω εμμεσος, να τα κανεις δυνατα , να πιστευουν οτι μπορουν να καταφερουν οοο,τι θελουν! =)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    12
    Γλυκιά μου purplerose,
    Τα λόγια σου βάλσαμο στην ψυχή μου.


    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στα 19 μου πέρα από τις σπουδές μου δεν είχα στο μυαλό μου τίποτε άλλο. Δεν ένιωθα καθόλου ώριμη για κάτι τέτοιο. Στα υπόλοιπα τέσσερα χρονια όμως μεσολάβησαν αρκετά και άλλαξα μέσα μου αλλά και έξω μου. Τα παιδάκια μου ήρθαν επειδή το ήθελα και όχι επειδή έτυχε. Δε σου κρύβω ότι πέρασα πολλά και περνάω αλλά δε μετανιώνω.
    Γι αυτό και θέλω να χάσω κιλά, θέλω να το κάνω δώρο στον εαυτό μου. Πιστεύω τα κιλά είναι ο κύριος λόγος που ευθύνεται για την κυκλοθυμία μου και την κακή μου διάθεση, αν εξαιρέσεις την κούραση.

    Μακάρι να τα καταφέρω! Στο μυαλό μου τρυπώνει συνέχεια η σκέψη να γουρουνιάσω και να καταβροχθίσω ότι υπάρχει στο σπίτι αλλά κάτι με μαγκώνει και με κρατάει πίσω.

    Οφείλω να ομολογήσω ότι φαίνεσαι πολύ ώριμο παιδί, έχω αδερφάκι στην ηλικία σου και μόλις την διάβασα, έτσι σε ένιωσα. Εύχομαι να πετυχαίνεις κι εσύ τους στόχους σου. Δεν έχω διαβάσει τίποτα για εσένα ακόμα αλλά θα το κάνω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    καλημέρα Μελιτάκι,

    25 ε? υπάρχουν τέτοιες ηλικίες? :bigsmile:

    καλή αρχή σου εύχομαι στην προσπάθεια σου. έχω και εγώ προβλήματα με τον θυρεοειδή και ψάχνομαι για νέο γιατρό.

    ο παλιός μας άφησε δυστυχώς χρόνους.

    νομίζω ότι ο θυρεοειδής κρύβεται πίσω από το γουρούνιασμα. τις τελευταίες μέρες και εγώ έχω απίστευτες πείνες που δεν δικαιολογούνται μετά από 2 μήνες δίαιτας.

    είναι και το ζάχαρο...

    σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου :roll:

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    12
    Σε ευχαριστώ πολύ Naranja!!

    Ύπουλος ο θυρεοειδής, έχει κι αυτός μερίδιο ευθύνης, αυτό είναι σίγουρο!
    Εγώ άλλαξα ενδοκρινολόγο γιατί η προηγούμενη που με παρακολουθούσε χρόνια τώρα, συνειδητοποίησα ότι είναι άσχετη τελείως!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Καλησπέρα κορίτσια μου!
    Αυτό το θέμα με τον θυρεοειδή πως ευθύνεται για τυχόν υπερφαγίες κλπ έχει βολέψει αρκετές γυναίκες! Δεν είναι έτσι κορίτσια μου. Αν ευθύνεται σε κάτι ο θυρεοειδής είναι ως εξής:
    - υποθυρεοειδισμός (σύνδρομο χασιμότο) - που έχω κι εγώ- απλά κάνει τον μεταβολισμό λίγο τεμπέλη, όχι πως ευθύνεται για τις υπερφαγίες. Αν ακολουθηθεί πιστά μια φυσιολογική διατροφή θα δείτε την ζυγαριά να κατεβαίνει, αργά μεν σταθερά δε. Με ρύθμιση του θυρεοειδή με φαρμακευτική αγωγή, ο μεταβολισμός αρχίζει να δουλεύει φυσιολογικά. Που και πάλι αν τυχόν το ρίξουμε στο γουρούνιασμα όσο φυσιολογικά και να γίνονται οι καύσεις τα κιλά θα μπαίνουν!
    - υπερθυρεοειδισμός, στην περίπτωση αυτή είναι που ο θυρεοειδής ευθύνεται για την ραγδαία μείωση κιλών. Καμιά φορά δεν πάει το μυαλό και το δικαιολογούμαι πως η απώλεια φταίει απ' το άγχος ή από άλλες κακές ασθένειες. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν αρκεί μόνο η φαρμακευτική αγωγή, μπορεί να γίνει και χειρουργείο.

    Καλό είναι λοιπόν τον θυρεοειδή να τον ελέγχουμε. Σε μας τις γυναίκες παίζει μεγάλο ρόλο γιατί οι ορμόνες είναι αυτές που καθορίζουν το βιολογικό μας ρολόι, την διάθεση και τη ψυχοσύνθεση μας.
    Προσωπικά παρά το ότι έχω ρυθμισμένο θυρεοειδή είναι φορές που κάνω υπερφαγικά παρά το ότι έχω κάνει χειρουργείο. Κι αυτό επειδή είναι του μυαλού φάση, που αποσυντονίζεται και κάνει τα δικά του αγνοώντας το βασικό εργαλείο που είναι το στομάχι: επιμένει να μην το ακούει!
    Βρείτε λοιπόν τις βαθύτερες αιτίες που καταφεύγετε στο πολύ φαγητό, αναρωτηθείτε αν πεινάτε εκείνη την ώρα, αναζητήστε τι προηγήθηκε και προτιμήσατε να φάτε παραπάνω απ' το να ξεσπάσετε το θυμό ή τη θλίψη σας με άλλο τρόπο.

    melitaki μπράβο σου κορίτσι μου για τα παιδάκια σου. Η εμπειρία της ηλικίας μου με δίδαξε πως οι γυναίκες πρέπει να γίνονται μαμάδες σε νεαρή ηλικία κι όχι μετά τα 30. Καλές και οι καριέρες καλό και το γενικό ξεφάντωμα - οι διασκεδάσεις, άλλα όταν έρθει η ώρα και το βιολογικό ρολόι αρχίζει να υπολειτουργεί... εμάς τις γυναίκες μας παίρνει η κάτω βόλτα!

    :blush:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    Από όσο ξέρω τα άτομα που έχουν υποθυροειδισμο έχουν αύξηση σωματικού βάρους πάρα την μειωμένη όρεξη, όσα άτομα έχουν υπερφαγια δεν πάει να πει ότι έχουν πρόβλημα με τον θυρεοειδή, μπορεί και να μην σχετίζονται καν η υπερφαγια με τις παθήσεις του θυρεοειδή...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Αν υπάρχει υποθυρεοειδισμός και μειωμένη όρεξη, αλλά το βάρος αυξάνεται... τότε κάτι άλλο συμβαίνει και χρειάζεται έλεγχο σε βάθος. Δυστυχώς αυτοί οι έλεγχοι έχουν κόστος πλέον... Δεν ξεχνάω το 200άρι που πλήρωσα για παρακέντηση στον Ευαγγελισμό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Μελιτακι γενικά η διάθεσή μας παίζει μεγάλο ρόλο κι εσύ φαίνεται ότι έχεις διάθεση. Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να μην αγχώνεσαι, τα πράγματα είναι πολύ απλά αρκεί να αλλάξει η οπτική σου γωνία.

    Π.χ. το είδος της διατροφής μας είναι απλά μία εδραιωμένη συνήθεια που βασίζεται στο τι μας βολεύει, στο τι τρώνε οι γύρω μας, στο τι μας ζητάει ο οργανισμός μας, κλπ. Σκέψου ότι άλλοι άνθρωποι έχουν άλλες συνήθειες, π.χ. τρώνε μόνο φρούτα και λαχανικά και όχι ζωική πρωτείνη, άλλοι τρώνε έντομα, άλλοι τρώνε μόνο ρύζι και θαλασινά, άλλοι τρώνε μόνο κρέας και λίπος με ελάχιστα μούρα (παραδοσιακή Ινουίτ δίιαιτα). Τα γράφω γιατί σε εμένα τουλάχιστον ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα ήταν να ξεφύγω από αυτό που έχω στο μυαλό μου ως φυσιολογική διατροφή (που αποτελούσε κατά πολύ γλυκά, σουβλάκια, σάντουιτσ, πίτσες, κλπ). Όταν λοιπόν έκανα δίαιτα έλεγα στο μυαλό μου ότι οκ θα κάνουμε τώρα αυτή τη διατροφή για να αδυνατίσουμε και μετά θα επανέλθουμε σε αυτά που έτρωγα πριν. Μόνο όταν απελευθερώθηκα από αυτή τη σκέψη και συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι δέσμια της παλιάς μου διατροφής συνειδητοποίησα ότι αν θέλω να είμαι σε κανονικά κιλά και υγιής θα πρέπει να τρώω σε όλη μου τη ζωή ως λεπτή και υγιής και παρόλο που μερικοί άνθρωποι μπορούν να το κάνουν αυτό με κακή διατροφή, στους περισσότερους δεν ισχύει. Αν θες λοιπόν να είσαι υγιής και λεπτή θα πρέπει να τρως ανάλογα. Η εδραίωση των καινούριων συνηθειών θα πάρει λίγο χρόνο ενώ χρειάζεται να ανακαλύψεις κι εσύ σιγά σιγά τι θα τρως, τι σε βολεύει, τι σου αρέσει κλπ.
    Πρόσεξε να μην εισάγεις πράγματα στη διατροφή σου που σε ρίχνουν, π.χ. πρόσεξε αν το φας έστω κι ένα γλυκό σε κάνει μετά από μερικές ώρες να πεθαίνεις της πείνας και να σε κάνει να διακινδυνεύεις τη διατροφή σου. Γενικά θα πρέπει να μην πεινάς με τη σωστή διατροφή.
    Το άλλο είναι ότι δεν χρειάζεται να πας σε γυμναστήριο για να κάνεις άσκηση. Εγώ μάλιστα αυτόν τον μήνα λέω να το κόψω το γυμναστήριο γιατί λόγω μυοσκελετικών προβλημάτων μου δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα άλλο εκτός από διάδρομο και τώρα που καλυτερεύει ο καιρός θα μπορώ να περπατάω έξω. Υπάρχουν μερικές ασκήσεις που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν μυικά αλλά μπορείς να κοιτάξεις στο Youtube και να τις κάνεις στο σπίτι σου. Π.χ. εγώ ξέρω 2 φοβερές ασκήσεις για κοιλιακούς που βασίζονται σε πιλάτες και τις ασκήσεις για τα χέρια τις κάνω χωρίς βαράκια και έχω μια χαρά αποτέλεσμα.
    Βάλε ένα στόχο για το πόσο να κάνεις άσκηση κάθε εβδομάδα, βοηθάει πάρα πολύ για να μην ξεχνιέσαι και σταματάς να τα κάνεις. Π.χ. ας πούμε ότι θα κάνεις 150 λεπτά άσκηση την εβδομάδα χωρισμένο σε 5 μέρες την εβδομάδα. Η άσκηση μπορεί να είναι απλά γρήγορο περπάτημα. Να θυμάσαι να έχεις σωστή στάση όταν περπατάς, ευθυτενής και να ψιλοσφίγγεται η κοιλιά σου (θα κάνεις και κοιλιακούς με αυτόν τον τρόπο).
    Γενικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι χρειάζεται να ανακαλύψεις τους καινούριους τρόπους που θα κάνεις πράγματα σιγά σιγά και να θυμάσαι να είσαι ευγνώμων για αυτά γιατί θα σου επιτρέπουν να είναι υγιής. Εμένα π.χ. που δε μου αρέσουν οι σαλάτες τώρα κάθε φορά σκέφτομαι ότι είμαι ευγνώμων που την τρώω γιατί μου επιτρέπει να τρώω άλλα πράγματα που μου αρέσουν και να μην παχαίνω (πράσινη σαλάτα).

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    melitaki καλωσόρισες, και καλή δύναμη στον αγώνα σου.

    Δεν είναι δύσκολο, ειδικά για 'σενα που όπως γράφεις, έχασες τα πιο 'δύσκολα' κιλά -
    αυτά της εγκυμοσύνης.

    Αν κάνεις καλή διατροφή και περπάτημα θα δεις πολύ σύντομα αποτελέσματα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    12
    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Δύο εβδομάδες μετά, είμαι 2,5 κιλά ελαφρύτερη. Υπήρξαν δυο-τρεις φορές που λύγισα και έφαγα λίγο γλυκάκι. Αλλά συνέχισα από ΄κει που είχα μείνει.

    Ελεύθερος χρόνος μηδέν, σας διαβάζω αλλά δεν γράφω!!
    Τα μωρά δε με αφήνουν!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Μελιτάκι τα πας πολύ καλά μπράβο. Το πιο σημαντικό είναι ότι ακόμα κι αν παρέκλινες λίγο, δεν άφησες να σε επηρεάσει και συνέχισες ακάθεκτη. Το ότι παρέκλινες λίγο δεν εχει σημασία. Μη σου πω ότι κάνει καλό καμιά φορά ακόμα και στο χάσιμο βάρους αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένη για αυτο, να ξέρεις πως μπορεί να σε επηρεάσει και να είσαι προετοιμασμένη να μη σε επηρεάσει αρνητικά.

    Να είσαι επίσης προετοιμασμένη ότι μετά από ένα σημείο θα αρχίσεις να χάνεις πιο αργά τα κιλά. Να μην σε αγχώσει κι ανησυχήσει καθόλου. Κι η χελώνα κάποια στιγμή θα φτάσει στον προορισμό της αρκεί να μην σταματήσει.

  13. #13
    και να συμπληρώσω μάλιστα ότι η χελώνα τελικά έφτασε πριν τον λαγό!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    12
    Πάντως η χαρά που πήρα σήμερα άλλο πράγμα! Από το 2013 έχω να δω τέτοιο αριθμό!!!
    Άντε να ομορφαίνουμε σιγά σιγά!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Αχ αυτό με το λαγό μου θύμησε τι έπαθα την προηγούμενη εβδομάδα. Κάθε εβδομάδα βάζω στόχο ένα μεγάλο αριθμό που θέλω να χάσω την επόμενη εβδομάδα (2 κιλά τα οποία είναι τελικά πάρα πολλά πια σε αυτό το σημείο). Επειδή όλο το ΣΚ ήμουν μακριά από το σπίτι αναγκαστικά έφαγα παχυντικά και μάλιστα την Κυριακή το παράκανα (μιλάμε για πλούσιο γεύμα και πλατώ τυριών). Σκέφτηκα όμως, οκ, την Δευτέρα και την Τρίτη θα είμαι καλή οπότε την Τετάρτη το απόγευμα που είναι να ζυγιστώ στην ομάδα αδυνατίσματος που συμμετέχω θα έχω χάσει απλά λιγότερο. Την Δευτέρα το πρωί που ζυγίστηκα στο σπίτι όμως ήμουν 2 κιλά πια βαριά και το έχασα τελείως από την απογοήτευση γιατί λέω αποκλείεται να μπορέσω τώρα την Τετάρτη να έχω κάνει κάτι, άρχισα λοιπόν να τρώω ότι να'ναι, μπισκοτάκια, κλπ. Την Τετάρτη όμως στη συνάντηση τελικά ήμουν στα ίδια κιλά με την προηγούμενη εβδομάδα.

    Το συμπέρασμα: αν δεν είχα ξεφύγει την Δευτέρα και Τρίτη την Τετάρτη θα ήμουν μισό κιλό μείον. Αν χάνω μισό κιλό την εβδομάδα κάποια στιγμή θα έχω χάσει αυτά που θέλω, αν μένω όμως στα ίδια τότε δε θα φτάσω ποτέ. Δεν το μετάνιωσα για το ΣΚ, το είχα υπολογίσει, αυτό που με πείραξε είναι ότι έχασα τον έλεγχο από την απογοήτευση και το άγχος την Δευτέρα και την Τρίτη. Οπότε συνειδητοποίησα ότι δεν πρέπει να ζυγίζομαι πάνω από μία φορά την εβδομάδα γιατί αν δω κάτι άσχημο αγχώνομαι και μπορεί να μην καταφέρω να το ελέγξω. Σταμάτησα να δηλώνω κιόλας στη συνάντηση πόσα θα χάσω την επόμενη εβδομάδα ως στόχο, αρκεί να χάσω κάτι, έστω 200 γρ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •