Εγκυμοσύνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47

    Εγκυμοσύνη

    Καλησπέρα....
    είμαι έγκυος 6 εβδομάδων, μεθαύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό πρώτη φορά και πραγματικά έχω αγχωθεί. Στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα διαβήτη κύησης και τελικά γέννησα με καισαρική στις 36 εβδομάδες λόγω αυξημένης πίεσης. Πριν 6 χρόνια και με 30 κιλά λιγότερα. Τώρα είμαι 115. Φοβάμαι ότι θα πάω στο γιατρό και θα με διώξει ή θα με βρίσει ή δεν ξέρω κι εγώ τι... φοβάμαι την εγκυμοσύνη, φοβάμαι αν θα είναι γερό το παιδί μου, αν θα τα καταφέρουμε.

    Πείτε μου εμπειρίες και δώστε μου λίγο κουράγιο, please, το θέλω αυτό το μωράκι :saint2:

  2. #2
    Καλησπέρα!

    Συγχαρητήρια για το μωράκι που θα έρθει!

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα για την εγκυμοσύνη και δεν έχω κάποια εμπειρία που μπορώ ν' αναφέρω...
    Όμως θέλω να σου ευχηθώ μέσα από την καρδια μου όλα να πάνε καλά και για σένα και για το πλασματάκι που θα φέρεις στον κόσμο!
    Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε!

    Μην νιώθεις ενοχές απέναντι στον γιατρό. Πρώτον οι ενοχές είναι άχρηστο συναίσθημα και ποτέ δεν πρέπει να τις νιώθουμε. Και δεύτερον, αν ο γιατρός σε κάνει να αισθανθείς άσχημα, τότε μπορείς πολύ εύκολα να τον αλλάξεις!
    Θα σε ενημερώσει για τυχόν κινδύνους, θα σου πει τί είναι καλό να κάνεις, και όλα θα πάνε καλά! ;-)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Συγχαρητήρια για το μωρακι που περιμένεις!! Ολα θα πανε καλα! Θα συμφωνήσω με τη μαντζουράνα, εάν ο γιατρός δεν σε στηρίξει, να τον αλλάξεις. Όσο για τα κιλα κλπ., θα σου προτείνει καποιο προγραμμα διατροφής το οποίο θα πρεπει να τηρήσεις. Αυτο εγινε κ σε μια φιλη μου που ηταν περισσότερα κιλα απο εσενα κ οταν εμεινε έγκυος, ο,τι χρειάστηκε σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, το τήρησε απαρέγκλιτα. Ευχομαι όλα να πανε κατ΄ευχην!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο :starhit:
    Σήμερα είναι το κρίσιμο ραντεβού, έχω άγχος δε λέω... αλλά πιστεύω πως θα πάνε καλά τα πράγματα. Θα σας πω εντυπώσεις το βράδυ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Θα περιμένουμε να μας πεις!! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Le.ka περιμένουμε να μας πεις τα νεα απο τον γιατρο! Ολα καλα;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Καλημέρα! Τελικά ο γιατρός πολύ καλός, πολύ νέος και πολύ υποστηρικτικός. Μου έδιωξε το άγχος και έχω ηρεμήσει. Λίγο το μωρό μας τα χάλασε που είναι νωρίς ακόμα και δεν φάνηκε καλά στον υπέρηχο αλλά θα ξαναπάω την επόμενη εβδομάδα.
    Σας ευχαριστώ πολύ όλες :yes::yes:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλημερα! Χαιρομαι πολυ!! Οποτε περιμένουμε νεότερα την επομενη εβδομαδα!! Ολα να πανε με το καλο!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    le.ka περιμένουμε νέα σου! Όλα καλά? Δεν έγραψες ξανά....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Καλησπέρα!
    Τελικά όλα καλά, είδαμε το μωράκι, ακούσαμε καρδούλα, όλα μια χαρά. Βέβαια επειδή έχω ανεβασμένη πίεση ξεκίνησα χάπι για την πίεση πρωί βράδυ, και ευτυχώς δείχνει να ρυθμίστηκε. Το επόμενο βήμα είναι η σιχαμένη καμπύλη ζαχάρου που θα την κάνω σύντομα για να δούμε και σ'αυτό το μέτωπο τι γίνεται.
    Αυτό που έχω καταλάβει πάντως είναι ότι όταν πας συνειδητοποιημένος και ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις πάνω κάτω, είναι πιο εύκολο. Τουλάχιστον δεν παθαίνεις σοκ όταν σου λένε διάφορα, τύπου "πρέπει να κάνεις ινσουλίνη".
    Δεν μου έχει φύγει τελείως το άγχος, αλλά το κοντρολάρω κάπως προς το παρόν :wink2:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Να εισαι ήρεμη, γιατι αυτο ειναι πρωτίστως που χρειαζεται. Κατα τα αλλα, θα κανεις αυτα που σε συμβουλεύουν οι γιατροί σου κ ολα θα πανε πολυ καλα! Να μας ενημερώνεις!! Να προσεχεις τον εαυτο σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Leka δεν μας εχεις γράψει, αλλα σε εχω στο μυαλο μου! Εισαι καλα; Πως πηγαίνει η εγκυμοσύνη σου; Ευχομαι ολα να κυλάνε ομαλά!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Καλημέρα Ελένη μου! Να'σαι καλά που με σκέφτηκες :yes:

    Όλα πηγαίνουν καλά με το μωρό αλλά με αρκετές δυσκολίες. Προσπαθώ να ρυθμίσω τον διαβήτη, κάνω ινσουλίνη και συνεχίζω την αυστηρή διατροφή (έχω χάσει και κιλά μάλιστα, πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια!). Ο συνδυασμός όμως διαβήτη κύησης με πίεση που έχω, κάνει την εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου και είμαι συνεχώς με το φόβο του τι θα γίνει, πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα, αν θα είναι καλά το μωρό, αν θα μου μείνουν κουσούρια. Όλες οι ψυχολογικές ανασφάλειες κάνουν πάρτυ, καταλαβαίνεις.
    Ευτυχώς η μεγάλη μου (5 χρονών) είναι πολύ καλή, μέχρι που αποφάσισαν με τον μπαμπά της να τρώνε ό,τι τρώω εγώ στις ώρες που τρώω για συμπαράσταση. Βέβαια τους έπιασα προχτές να μοιράζονται στα κρυφά μια σοκολάτα όταν νόμιζαν ότι κοιμάμαι, χαχχαχα είχαν πολλή πλάκα.
    Τώρα είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα, μεθαύριο έχω την αυχενική και κάνω βουντού να έχω καλά αποτελέσματα

    Πολλά φιλιά και καλό φθινόπωρο σε όλους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Το καταλαβαινω οτι περνάς μια αγχωτική περίοδο, αλλα στο τελος ολα θα πανε καλα κ θα ηρεμήσεις, θα προσεχεις τον εαυτο σου κ την οικογένεια σου. Ειναι πολυ συγκινητικό που ο αντρας σου κ η κορούλα σου, βάζουν πρωτα τις δικές σου ανάγκες κ μετα τις δικές τους. Αυτο δειχνει οτι εισαι πολυ καλη σύντροφος κ μητέρα κ το αξίζεις. Καλη συνεχεια σου ευχομαι, να μας λες τα νεα σου!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by le.ka
    Καλημέρα Ελένη μου! Να'σαι καλά που με σκέφτηκες :yes:

    Όλα πηγαίνουν καλά με το μωρό αλλά με αρκετές δυσκολίες. Προσπαθώ να ρυθμίσω τον διαβήτη, κάνω ινσουλίνη και συνεχίζω την αυστηρή διατροφή (έχω χάσει και κιλά μάλιστα, πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια!). Ο συνδυασμός όμως διαβήτη κύησης με πίεση που έχω, κάνει την εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου και είμαι συνεχώς με το φόβο του τι θα γίνει, πώς θα εξελιχτούν τα πράγματα, αν θα είναι καλά το μωρό, αν θα μου μείνουν κουσούρια. Όλες οι ψυχολογικές ανασφάλειες κάνουν πάρτυ, καταλαβαίνεις.
    Ευτυχώς η μεγάλη μου (5 χρονών) είναι πολύ καλή, μέχρι που αποφάσισαν με τον μπαμπά της να τρώνε ό,τι τρώω εγώ στις ώρες που τρώω για συμπαράσταση. Βέβαια τους έπιασα προχτές να μοιράζονται στα κρυφά μια σοκολάτα όταν νόμιζαν ότι κοιμάμαι, χαχχαχα είχαν πολλή πλάκα.
    Τώρα είμαι λίγο σε αναμμένα κάρβουνα, μεθαύριο έχω την αυχενική και κάνω βουντού να έχω καλά αποτελέσματα

    Πολλά φιλιά και καλό φθινόπωρο σε όλους
    le.ka συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Τι καλοί που είναι η μικρή και ο άντρας σου ρε συ ! Μόνο και μόνο από αυτό θα πρέπει να παίρνεις θάρρος... Να είσαι ήρεμη, να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε σίγουρα τέλεια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •