Το δικό μου στόρυ (παλια + τωρα)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10

    Το δικό μου στόρυ (παλια + τωρα)

    Προσωπικά θεωρώ πως για να εφαρμόσεις ένα διατροφικό πρόγραμμα, πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου συμβουλευόμενος το ίντερνετ ή καλύτερα με βοήθεια του διαιτολόγου.
    Αλλά άμα ξέρεις τι τρως και τι θερμίδες περιλαμβάνει η κάθε ποσότητα, σου δίνει ένα πάτημα. (όσον αφορά το φαγητό)

    Το ότι αποδέχεσαι και ξέρεις πως πρέπει να πάρεις στα σοβαρά κάποια πράγματα είναι πολύ σημαντικό.
    Αγκάλιασε τον εαυτό σου και φροντισε τον..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    10
    Ειλικρινά σε καταλαβαίνω απόλυτα καθότι με τέτοια παλεύω και εγώ. Έχεις σκευτεί εναλλακτικές λύσεις;

  3. #3
    "Η να τρωω για 2-3 μερες παρα πολυ, και μετα πολυ λιγο, δεν εχω δηλαδη μια σταθερότητα."

    αυτο παιζει να ειναι το μονο φυσιολογικο. Οσο και να σου φαινεται περιεργο, το να ειμαστε σταθεροι στο φαγητο ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο.

    Άλλες αναγκες εχεις σημερα και άλλες αυριο. Δεν μιλαω ως επιπεδο ασκησης κτλ.

    Εχεις κατοικιδια. Φανταζομαι πως , εκτος κι αν μετρας το φαι τους, τους γεμισεις το μπολ φαγητου, μπορει να το φανε ολο σημερα, μπορει να το αδειασουν σε 2 μερες .
    Με τα δικα μου, αυτο γινεται. Εχουν ελευθερη προσβαση στη 10κιλη σακουλα και τρωνε οποτε πεινανε. Μερικες φορες η σακουλα κραταει 2 βδομαδες, μερικες φορες κραταει 3 μεχρι ενα μηνα.

    Αυτη η πιεση του 'πρεπει/δεν πρεπει' με το φαι, εχει καταστρεψει κοσμο.

  4. #4
    Γενικα εχουμε κανει πολλα λαθη ως προς το φαγητο απο τοτε που εμπορευματοποιηθηκε τοσο πολυ.
    Αρχικα, "πανικοβαλομαστε' αν φαγαμε 300 θερμιδες λιγοτερο σημερα... οτι θα κανουμε ζημια
    εχω μια γιαγια κοντα μου, στα 80 της (86 για τη ακριβια), αδυνατη και χωρις αναγκη φαρμακων και καποια μερα ειπα να παρακολουθησω τι κανει...

    το πρωι πινει τον καφε της ή κανα γαλα με κανενα κουλουρακι/μπισκοτακι αν εχει φτιαξει, ισως κανενα παξιμαδι αγοραστο, μετα παει και κανει τις δουλειες στο σπιτι και στον κηπο, το κυριως γευμα της ειναι το μεσημερι, 1 πιατο φαι, χωρις υπερβολες να τρωει μεχρι να σκασει, καθεται το μεσημερι και ξεκουραζεται λιγο, το απογευμα/βραδυ δε θα φαει, αντε κανα φρουτο και αν εχει λιγουρα, κανενα αυγο, αλλά οχι πληρως γευμα.

    την εβλεπα και σκεφτομουν, εγω ουτε κανω τοσες δουλειες, αλλά παντα ακουγα οτι πρεπει να τρωω 3 γευματα ή 'λιγο και συχνα' αλλιως θα κανω ζημια..
    και βλεπω τη γιαγια μετα απο μια ζωη που ΔΕΝ τρωει 3 γευματα την ημερα, και αδυνατη ειναι και χωρις αναγκη φαρμακων.
    Που η ζημια της; Ακομα σκαβει στον κηπο...

    Αυτο με τα 'πρεπει Χ γευματα την ημερα/σνακ' , τα εχουν βγαλει εταιριες που σου πουλανε και ευκολα γευματα..
    δημητριακα, μπαρες δημητριακων, πατατακια, σοκολατακια, σαντουιτς κτλ..

    Χρειαζεται να τρως για οσο πεινας. Οπως η γιαγια. Δεν θα στερειθει δευτερο πιατο αν πειναει ακομα και ουτε και πιεσει τον εαυτο της να φαει παραπανω αν δεν εχει φαει αρκετα.

    Ακολουθουμε ενα μοτιβο και κανονες που δεν ειναι φυσιολογικα για μας και καταλληγουμε να εχουμε διατροφικες διαταραχες...

    Η ειρωνεια ειναι οτι γενικα, αν για καποιο λογο βρεθεις χωρις φαγητο, θα ζησεις μεχρι και 15 μερες, αλλά αν βρεθεις χωρις νερο, δε τη βγαζεις ουτε 4.

    Δεν πιεζει κανεις "ΠΡΕΠΕΙ να πιεις 8 ποτηρια νερο αλλιως θα παθεις ζημια'', που θα το καταλαβαινα, πολλά προβληματα που εχουν σημερα οι ανθρωποι λυνονται με το να πιουν πιο πολυ νερο, αλλά πιεζουν στο 'ΠΡΕΠΕΙ να τρως Χ θερμιδες την ημερα αλλιως θα παθεις ζημια', και ετσι εχουμε ατομα παχυσαρκα με υποθρεψια.

    Ειναι κοινη λογικη οτι για ενυδατωση ΔΕΝ θα πιεις κοκα κολα αλλά δεν ειναι κοινη λογικη οτι για θρεψη θα φας καθαρο φαγητο απο τον μαναβη και τον χασαπη/ψαρά και ΟΧΙ απο κουτια/συσκευασιες και μακντοναλτς.

    Ενας απο τους λογους διαταραχων ειναι και αυτος. Η σχεση που αποκταμε με το φαγητο, εχει γινει πλεον εμπορευμα.

  5. #5
    ετσι ειναι. Ειναι δυσκολο να 'αποπρογραμματιστουμε'.
    Αντε και καλη μας προσπαθεια !! Αν οχι εντελως, να καταφερουμε τουλαχιστον τα μισα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •