Βόλτα στα μαγαζιά και απογοήτευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133

    Βόλτα στα μαγαζιά και απογοήτευση

    Dulcinea del toboso μπράβο που διεκπαιρεωσες με επιτυχία τις δουλειές που είχες να κάνεις σήμερα, παρόλο που αποτι έχω διαβάσει τα ποστ σου δεν είσαι και στην καλύτερη σου φάση!! Εγώ πιστεύω ότι το κάθε ρούχο έχει τα δικά του νούμερα, πχ εγώ πριν 1 βδομάδα περίπου είχα πάει σε ένα μαγαζί και είδα μια προσφορά σε αυτό το μαγαζί που πήγα, η προσφορά έλεγε ότι αν πάρεις 1 φούτερ μπορείς να πάρεις άλλο ένα φούτερ οποιο θέλεις εσύ δώρο, στην ουσία και τα 2 φούτερ τα πήρα με 15,30 ?, όταν τα δοκίμασα στο δοκιμαστηριο ήταν μέγεθος xl και μου έρχονται σχεδόν εφαρμοστα, ενώ όλες οι υπόλοιπες μπλούζες που έχω είναι νούμερο small, εγώ σήμερα που ζυγιστηκα είμαι 52,3 κιλά. Κάπου διάβασα ότι στην Γαλλία απαγορεύτηκαν τα ανορεξικα μοντέλα και κατά την γνώμη μου αυτό θα πρέπει να γίνει και στις υπόλοιπες χώρες.Εγώ στην ζωή μου μέχρι τώρα είχα φάει μεγάλη φρίκη σχετικά με τα ρούχα, όταν ήμουν 93 κιλά και πήγαινα τότε ακόμα σχολείο, όταν πήγαινα σε μαγαζιά ρούχων μαζί με την μαμά μου, καθόμασταν ώρες στα μαγαζιά μέχρι να βρουν το πιο μεγάλο νούμερο σε ρούχο για να μου δώσουν, ό,τι ρούχο και αν δοκίμαζα μου ερχόταν ή πολύ στενό ή το πιο συνηθισμένο ήταν να μην μου έμπαινε καθόλου. Μια φορά θυμάμαι είχα πάει με την μαμά μου πριν κάτι χρόνια για να πάρω μια φόρμα παντελόνι και από τις γυναικιες φόρμες παντελόνι δεν μου έμπαινε καμιά και η πωλητρια μου έδωσε μια xl φόρμα παντελόνι από τα αντρικές φόρμες και μου έκανε και αναγκαστικά την είχα αγοράσει. Όταν ήμουν 93 κιλά όλα τα τζιν που είχα τότε με πάρα πολύ δυσκολία θυμάμαι τα κουμπωνα και όταν ερχόμουν στο σπίτι από το σχολείο το φερμουάρ του Τζιν ήταν πάντα ανοιχτό και η μαμά μου μου το έλεγε εγώ δεν το καταλάβαινα. Μάλλον όταν ήμουν 93 κιλά έπρεπε να ψωνίζω από ορισμένα μόνο καταστήματα που έχουν μεγάλα μεγέθη, αλλά σε νησί ήμουν τότε και δεν είχε τέτοια μαγαζιά και σε αυτά τα μαγαζιά πουλάνε μόνο μεγαλιστικα ρούχα και εγώ τότε ήμουν ακόμα ανήλικη. Τώρα που είμαι 52.3 κιλά μπορώ να πηγαίνω στα καταστήματα και να αγοράζω ρούχα που μου αρέσουν και να τελειώνω γρήγορα με τα ψώνια, να μην χρειάζεται να δοκιμάζω πολλά ρούχα!! Το καλό όταν κανείς έχει φυσιολογικό βάρος ή είναι αδύνατος είναι ότι βρίσκει εύκολα ρούχα!!

    * Επίσης, και 2 σορτσάκια που έχω είναι μέγεθος xl

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Προσωπικα, βρισκω δυσκολα ρουχα σε καποια μαγαζια...αλλα συνηθως το xl μου κανει. Υπαρχουν ομως και κατι xl που ειναι πραγματικα για κοπελες 50 κιλων.

    Θυμαμαι σε μια φαση που ζυγιζα γυρω στα 86 κιλα... Παιδια, δεν εβρισκα πουθενα!!!! Ουτε στα μαγαζια με τα νουμερα εως 14 (τα αγγλικα νουμερα), ουτε στα plus size. Τα μεν μικρα, τα δε μεγαλα! Απογοητευτικη φαση....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα στην Ελλάδα και ερχόμενη στην Αγγλία απλά βρίσκω τα πάντα σε όλα τα μαγαζιά και μάλιστα δεν είναι και το μεγαλύτερο νούμερο (σε μερικά υπάρχουν πολλά νούμερα παραπάνω).

    Διάβαζα τελευταία πόσο διαφορετικά είναι τα νούμερα ανά τον κόσμο. Ο λόγος που βλέπεται σε αυτά τα μαγαζιά xl να πηγαίνει σε αδύνατη κοπέλα είναι ότι προφανώς τα ράβουν στην Κίνα και δεν μπαίνουν καν στο κόπο να αλλάξουν τις ετικέτες του μεγέθους. Τα μεγάθη αυτά δεν είναι τα Ευρωπαϊκά. Στην Ασία πραγματικά είναι ο σωματότυπός τους πιο λεπτός και κοντός. Από την άλλη μεριά στην Σκανδιναβικές χώρες τα νούμερα είναι τελείως διαφορετικά γιατί πρέπει να λάβουν υπόψη ότι οι περισσότεροι είναι ψηλοί.

    Οπότε μην στενοχωριέσται για τα νούμερα, γιατί απλά δείχνει ότι δεν ενδιαφέρθηκαν να προσαρμόσουν την ετικέτα, το πρόβλημα είναι ότι δε φέρνουν νούμερα για μεγαλύτερα μεγέθη το οποίο απλά δεν το κατάλαβα ποτέ. Υπάρχουν άρθρα που αναλύουν το φαινόμενο, π.χ. το Zara ακολουθεί αυτή την πολιτική σε όλες τις μεσογειακές χώρες αλλά ακόμα και στην Αγγλία φτάνουν απλά ένα-δύο νούμερα παραπάνω από την Ελλάδα. Στην Αγγλία πάντως εγώ φοράω τώρα 18 και το έχουν παντού, σκεφτείτε ότι υπάρχει 32 αν και όχι σε όλα αυτό, μέχρι 22 πάντως βρίσκεις σχεδόν παντού (εκτός από τα πολύ τρέντυ και για πιτσιρίκες όπου εκεί το όριο νομίζω είναι γύρω στο 18)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Παρα πολύ δίκιο έχεις Dulcinea!! Αυτό το παρατηρώ κι εγώ κάθε φορά και είνια και ένας παράγοντας που με αγχώνει πολυ.
    Αυτή τη στγμή είμαι σε πολύ χαμηλά κιλά (45), κανω θεραπεία για να ξεφύγω από το μαρτύριο της ανορεξίας και προσπαθώ να μην κολλάω στα νούμερα, αλλά οταν μπαίνω σε ένα τέτοιο μαγαζί και το μικρότερο νούμερο ίσα που μου κανει αγχώνομαι πολυ..
    Πάντως μαλλον είναι και στο κεφάλι μας αυτό με τα νούμερα..το θέμα είναι να νιώθεις ομορφα και ανετα μέσα σε ενα ρούχο..(τα λεω για να τα εμεδωσω κι εγω :) )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    13
    Αχ πόσο μα πόσο ήθελα να γράψω κι εγώ για ένα τέτοιο θέμα!!
    Θα μπορούσα να πω πως τα νουμερακια των ρούχων ήταν πριν 1.5χρονο που με εκαναν να φτάσω σε σημείο να ζυγιζω39-40κιλά!
    Και τι καταφέρνεις;να χωράς στα παντελόνια και να μην έχεις περίοδο κ να εμφανίσεις ένα σωρό άλλα προβλήματα !!
    Πιολυ εξωφρενικό όλο αυτό και με αγχώνει σε μεγάλο βαθμό!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    13
    Πάντως Dulcinea, oντως θα μπορούσαν να είναι οι διπλάσιες τιμές...
    Ωστόσο θα τα επέλεγα με 1000,καθώς προτιμώ να βγω εντελώς από το τρυπακι αυτό και να ζυγιζω 4-5κιλα παραπάνω πλέον κι ας πληρώσω και παραπάνω..
    Βασικά,τα συγκεκριμένα καταστήματα δεν είναι ο μόνος παράγοντας μέσω τ όποιου προωθείται όλο αυτό
    Αλλά είναι στην καθημερινοτητα κι αυτό είναι το πιο άσχημο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ποσο δικιο!!! Δεν θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο, τα εχω σκεφτει αυτα απειρες φορες! Και οπως λεει η marianna:) ειναι και στην καθημερινοτητα...

    Τις προαλλες ειχα παει σε ενα τετοιο καταστημα και διαλεξα μερικα κομματια και μπλουζες και παντελονια να δοκιμασω που δεν μου πολυαρεσαν ολα, αλλα ετσι για χαβαλε, για να περναει η ωρα, μηπως μ αρεσει τιποτα φορεμενο και το επαιρνα. Νουμερα εβρισκα, απλως δεν μου αρεσαν φορεμενα, δεν ηταν το στυλ μου, δεν μαρεσαν σαν ποιοτητα; Δεν ξερω, παντως, κατι με χαλαγε.

    Και για να μην τα πολυλογω, ηταν απεξω μια πωλητρια που καθεται σαν μπαστακας μη χασει να σε δει οτι και να φορεσεις γιατι εχει καθρεφτη μονο εξω. Και καθως δοκιμαζα εγω ακουγα που ελεγε σε μια αλλη, μμμ νταξει δεν πειραζει που εισαι κοντη. Και μιλαμε εφριξα! Δηλαδη ειναι μειονεκτημα να ειναι καποιος κοντος? Και αυτη ηταν και πιο ψηλη απο μενα! Εγω ειμαι 1,57! Και μαρεσω παρα πολυ! Μαρεσει το υψος μου, νιωθω σαν μπουκιτσα, οτι χωραω στις αγκαλιτσες, οτι ειμαι χαριτωμενη, μαρεσει τελος παντων. Και αν με ρωταγες αν θα ηθελα να ειμαι ψηλοτερη θα σου ελεγα οχι!!!! Μπορω και φοραω και τακουνια και φαινομαι καλη επισης! Τελος παντων, δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο επιφανειακο στυλ. Ολες οι γυναικες εχουμε χαρη, και η 1,50 και η 1,70 και η 1,80!!! Και ηθελα να βγω εξω να της δωσω μπουνια... Τεσπα, λεει μετα η αλλη που δοκιμαζε, αχχχχχ πρεπει να χασω 10 κιλα! Και ηταν σχεδον κοκαλιασμενη. Και εκεινη την ωρα σκεφτεσαι ρε παιδι μου, εμενα που με ειδαν, που ειμαι 1,57 και πιο παχια απο αυτην, με θεωρουν τερας που πρεπει να μενει μεσα στο σπιτι ολη μερα??? Και καπως ετσι στεναχωριεσαι. Το παραδεχομαι, οση λογικη και να βαλω εκεινη τη στιγμη, νιωθεις μειονεκτικα. Και τελος παντων, ειχα καταληξει σε ενα παντελονι. Βγαινω εξω να το πληρωσω, και μου λεει η πωλητρια με υφος, μπλουζα? Καμια δεν σου εκανε ε? Ολες μου εκαναν και δεν μου αρεσαν.............. Και ημουν σε φαση! !@#$%^&*()_)(*&^%$# και λεω μπαα ουτε το παντελονι θα παρω, αντε γεια!
    Την επομενη μερα ξαναβγηκα, πηγα σε αλλο μαγαζι και πηρα και καλυτερο!:bouncy: (μου μπηκε το 38 και δεν μπορουσα να το πιστεψω, σε τετοιου ειδους παντελονια ειχα ξεκινησει απο 44:bigsmile::bigsmile ... Νταξει ισως ειχε και λιγο μεγαλη φορμα, δε λεω αλλα το νουμερο σαν νουμερο ηταν σοκ για τα δεδομενα μου )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Εγω δοκιμαζα μεσα στο δοκιμαστηριο και αυτη ηταν εξω με την αλλη στον καθρεφτη. Εμενα, οταν εβγαινα, δεν με σχολιαζε καν (παλι καλα!) Το τελειωτικο σχολιο ηταν αυτο με τις μπλουζες, λες και δεν εβλεπε αν μου εκαναν η οχι! Ειχε αναλαβει την αλλη βασικα και ηταν απεξω συνεχεια, εγω δεν ειχα ζητησει βοηθεια σε κατι.

    Και γω high waist skinny πηρα, γκρι :D

    Nταξει ειναι λιγο ακραιο, αλλα υπαρχουν πολλα κοριτσια που σε μικρες ηλικιες ψαχνονται αγρια. Οποτε θελουν και τα αγοραζουν. Η αληθεια ειναι οτι αν θες κατι σεμνο οσο αδυνατος και να εισαι, βρισκεις. Εγω παρατηρω οτι οκ και σε μενα υπηρχαν τετοιες αλλα οσο περναει ο καιρος, βλεπω πολυ περισσοτερα κοριτσια να φορανε τα δωδεκαποντα και να ντυνονται λες και πανε σε μπαρ σε χωρους που πρεπει να εισαι πιο ευπρεπης. Δεν γινεται να τα ισοπεδωνουμε και ολα. Εγω για παραδειγμα, ναι θα ντρεπομουν, ανεξαρτητα το σωμα μου, να πηγαινω σχολειο και να φοραω το κοντο το σορτς και να ειναι ο καθηγητης διπλα μου. Δεν ζουν για την ηλικια τους. Εγω ακομα και τωρα νιωθω πολλες φορες παιδακι! Και μου κανει εντυπωση γιατι σε ενα σημειο απο αυτο το trashy αντανακλαται και η σαπιλα στα αισθηματα... Γενικα παμε απο το κακο στο χειροτερο..... Η πικρη αληθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ευχαριστω ευχαριστω!:yes:

    Ναι, συμφωνω!!! Το κακο ειναι να θες σκοπιμα να εισαι ετσι. Τι εννοω; Ο κοσμος συνηθιζει να ψωνιζει απο τετοια μαγαζια λογω της τιμης τους, οποτε ειναι αναποφευκτο να μην υπαρχουν ομοιοτητες. Βεβαια, ειναι πως θα το ντυσεις το ολο στυλ. Υπαρχουν αυτες που με τον τροπο που ντυνονται και βαφονται ειναι σαν να σου λενε, πηρα το προτυπο το καθιερωμενο και ειπα να γινω ετσι. Οτι δεν βλεπεις πολυ στυλ, ναι. Οτι βαζουν σοβα στη μουρη γιατι πιστευουν οτι θα ομορφυνουν νταξει, ελεος. Προσωπικα, ειχα βαλει μια φορα μεχρι τωρα στη ζωη μου μεικ απ και δεν μου αρεσα καθολου! Αυτο που βαζω ειναι κανενα μολυβι, μασκαρα λιγο πιο σπανια αλλα βαζω, λιγο κονσιλερ κατω απο τα ματια και κραγιον προτιμαω νουντ αποχρωσεις η ανοιχτο καφε επειδη εχω γινει και ξανθια (ξανθιες ανταυγειες) και παει πολυ ωραια! Οταν ημουν καστανη φορουσα πιο συχνα κοκκινο και φουξια! Εγω εχω ισια μαλλια =( Μ αρεσουν τα σγουρα πολυ και κανω συχνα πλεξουδες αλλα χαλανε στο 3ωρο ρε γαμωτο =/
    Κραγιον βεβαια, ειδικα τα πιο εντονα, θα φορεσω κυριως βραδυ. Τις αλλες ωρες με το μολυβι και το κονσιλερ κ τη μασκαριτσα μου ειμαι μια χαρα! Και φυσικα υπαρχουν απειρες φορες που βγαινω χωρις να εχω βαφτει καν!!
    Επισης πολλες φορες βλεπω οτι οι περισσοτερες απο αυτες εχουν σχεσεις απο νωρις. Και σκεφτομαι, αυτες τι παραπανω εχουν; Προσωπικοτητα; Ψυχη παραπανω απο σενα που εισαι πιο παχια και δεν βαφεσαι ετσι; Μυαλο; νοοοοτ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ναι ακριβως!!!! Μην παρεξηγηθουμε, εμεις καταδικαζουμε την ομοιομορφια, την μαζοποιηση, το μιμητισμο, καθε τι μαζικο, χωρις προσωπικο χρωμα! Γιατι αυτοπεποιθηση πρεπει να εχουμε ολοι! (τα λεω για να τα ακουω :crazy::crazy: !!!!!!!!!! )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •