εγχείρηση μανίκι (sleeve)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    4

    εγχείρηση μανίκι (sleeve)

    Καλησπέρα σε όλους....

    Είμαι υπέρβαρος...( νοσογόνος παχυσαρκία ) μπήκα στο χειρουργείο με 171 κιλά και έκανα γαστρεκτομή ( μανίκι ) στις 8 Απριλίου. Έμεινα 12 μέρες στο Νοσοκομείο γιατί παρουσίασα αιμοραγία μετά την επέμβαση και ξαναμπήκα στο χειρουργίο την νύχτα της ίδιας μέρα και ο γιατρός μου αναγκάστηκε να μου κάνει δεύτερο ανοιχτό χειρουργείο ( το πρώτο ήταν λαπαροσκοπικά ) για να βρεί το σημείο διαρροής της αιμοραγίας.
    Σήμερα είμαι στο σπίτι μου αρκετά καλά...με ανησυχεί όμως το ότι μετά από 16 ημέρες μετά το χειρουργείο ανεβάζω δέκατα κάθε απόγευμα μέχρι 37,6. Ο γιατρός μου μου λέει να μην ανησυχώ αλλά εγώ ανησυχώ όπως είναι φυσικό.
    Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει κάνει (sleeve) στο παρελθόν και να είχε πυρετό ( δέκατα ) μετά από 15 ή 16 μέρες ή και περισσότερο ?
    Θα χαρώ πολύ να έχω κάποιες απαντήσεις εδώ....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Καλησπέρα Χάρη!

    Παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω χωρίς να έχω γνώση πάνω σε θέματα χειρουργείου.

    Καταρχάς, εμπιστεύσου το γιατρό σου (τι στο καλό, επιστήμονας είναι) και προσπάθησε να ηρεμήσεις.

    Καμιά φορά δημιουργούνται προβλήματα ψυχοσωματικά, επειδή ακριβώς ανησυχούμε πολύ!

    Στη θέση σου θα περίμενα λίγο ακόμα, και αν δεν έβλεπα βελτίωση, ίσως αναζητούσα και δεύτερη γνώμη, σε άλλο γιατρό.

    (Αυτό εφόσον ο προηγούμενος γιατρός επιμείνει πως δεν υπάρχει θέμα.)

    Δε ξέρω πως αλλιώς να σε βοηθήσω...

    Ελπίζω σύντομα να νιώσεις καλύτερα ώστε να απολαύσεις τη νέα σου ζωή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    4
    Ευχαριστώ για την απάντηση και τα καλά σου λόγια...ο πυρετός σήμερα αργά πήγε 37,8...Ήδη ρώτησα άλλο σχετικό γιατρό και μου είπε πως στη θέση του γιατρού μου θα με υπέβαλε σε αξονική μήπως υπάρχει διαφυγή της τροφής από το στομάχι μου...και αυτό μου δημιουργεί το πυρετό....συνεχίζω να ανησυχώ....αν κάποιος εδώ έχει υποβληθεί σε τέτοιο χειρουργείο μη διστάσει να επικοινωνήσει μαζί μου....Χάρης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Χάρη, και εγώ θα σου πρότεινα να επιμείνεις για αξονική στο γιατρό σου! Εγώ έκανα πυρετό 10 μέρες μετά τη σληβ, ο γιατρός μου με έβαλε αμέσως μέσα στο νοσοκομείο και με πλάκωσε στις εξετάσεις για να δούμε αν είναι διαφυγή(τελικά απλή λοίμωξη του αναπνευστικού είχα) . Επιβάλλεται να ελεγχθείς!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....αυτό θα κάνω...Ελπίζω να μην είναι διαφυγή τροφής....Αν όμως είναι...? Μήπως ξέρεις πως αντιμετωπίζεται ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Αν όντως υπάρχει αυτή η περίπτωση, πως και δε δίνει τη δέουσα προσοχή ο γιατρός; uzzled:

    Καλό κουράγιο βρε Χάρη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Το παρακάτω είναι από ιστοσελίδα χειρουργού:

    "Στο γαστρικό μανίκι τα συνολικά ποσοστά επιπλοκών είναι χαμηλά (<5%). Μια πιθανή επιπλοκή αφορά τη διαφυγή γαστρικών υγρών από τη γραμμή συρραφής του στομάχου. Η επούλωση της περιοχής διαρκεί πάνω από επτά ημέρες και για το διάστημα αυτό απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή. Υπάρχει η πιθανότητα σε κάποιο σημείο να μην επουλωθεί το στομάχι και να ανοίξει μια μικρή «τρύπα». Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη διαρροή υγρών του στομάχου μέσα στην κοιλιά. Η επιπλοκή θα εκδηλωθεί με πόνο, πυρετό και οδηγεί σε παράταση της νοσηλείας.
    γαστρικο μανικι
    Η επιπλοκή αντιμετωπίζεται αρχικά με χορήγηση αντιβιοτικών, διακοπή της σίτισης και παροχέτευση της συλλογής υγρού που δημιουργείται. Οι εξετάσεις που πρέπει τότε να γίνουν είναι ακτινογραφία με λήψη γαστρογραφίνης («διάβαση») και αξονική τομογραφία. Η εξέλιξη της επιπλοκής καθορίζει και την αντιμετώπισή της. Σε πολλούς ασθενείς το πρόβλημα λύνεται συντηρητικά αν και η παραμονή στο νοσοκομείο παρατείνεται αρκετά. Μερικοί ασθενείς με διαφυγή (περίπου ένας στους τέσσερις) μπορεί να αντιμετωπισθούν με γαστροσκόπηση και τοποθέτηση ενός νάρθηκα στο στομάχι («stent»). Ο νάρθηκας αυτός αφαιρείται σε ένα μήνα και ενώ ο ασθενής έχει επιστρέψει σπίτι του. Σε λίγες περιπτώσεις μπορεί να απαιτηθεί νέα χειρουργική επέμβαση.

    Άλλες επιπλοκές μπορεί να αφορούν το αναπνευστικό και το ουροποιητικό σύστημα (λοιμώξεις) οπότε πρέπει με συνέπεια να ακολουθήσετε τις οδηγίες που θα λάβετε. Επίσης, οι θρομβώσεις στις φλέβες των κάτω άκρων είναι συχνότερες στους παχύσαρκους ασθενείς. Πρέπει να ενημερώνετε με ακρίβεια τους ιατρούς για το ιατρικό σας ιστορικό και τα φάρμακα που πιθανώς λαμβάνετε. Τότε θα οργανωθεί με μεγαλύτερη ασφάλεια το χειρουργείο σας. Οι επιπλοκές συμβαίνουν αλλά αντιμετωπίζονται καλύτερα όταν υπάρχει καλή συνεργασία με τους ιατρούς της ομάδας.

    Η μελέτη των επιπλοκών των επεμβάσεων είναι υποχρέωση του χειρουργού..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    6
    Γεια σε όλους σας,
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας, είμαι και εγώ παχύσαρκη και θέλω να κάνω επιμήκης γαστρεκτομή, έχω ξεκινήσει διαδικασία επιλογής γιατρού.
    Σήμερα είχα το πρώτο ραντεβού με ιδιώτη γιατρό, έμεινα πολύ ευχαριστημένη μαζί του μου τα ανέλυσε όλα, απάντησε στις ερωτήσεις μου χωρίς να βιάζεται.
    Για τον συγκεκριμένο γιατρό έχω διαβάσει στο forum σας πολύ καλά λόγια, βέβαια ψάχνω γιατρό και σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί τα τα οικονομικά είναι λιγάκι δύσκολα την σήμερον ημέρα.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω εσείς που έχετε κάνει sleeve και έχουν περάσει κάποια χρόνια τι γίνεται, διατηρείτε τα κιλά σας ? χάσατε τα κιλά που θέλατε ? έχετε προβλήματα υγείας ?

    Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά είμαι χαρούμενη που επιτέλους θα ξεφορτωθώ 45 κιλά .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Καλως ηρθες στη παρεα, kalogma!!! Μπραβο σου που το πηρες αποφαση! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να φτασεις στον στοχο σου!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    4
    το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκσθαρίσεις μέσα σου αν θέλεις πραγματικά να το κάνεις....το δεύτερο είναι να έχεις αποφασίσει να αλλάξεις τρόπο διατροφής για πάντα...δεν εννοώ τις λεγόμενες δίαιτες ορισμένης χρονικής διάρκειας που όταν τη σταματάμε....τρώμε πολύ περισσότερο και ξαναπαίρνουμε τα κιλά που χάσαμε και κάποια άλλα παραπάνω...
    Ισοροπημένη διατροφή σημαίνει να τρώμε αυτά που ξέρουμε πως μας κάνουν καλό στην υγεία μας χωρίς να μας ενδιαφέρει αν δεν ειναι τόσο νόστιμα όσο αυτά που τρώγαμε πριν....δηλαδή τη λεγόμενη βρώμικη διατροφή....που όλοι ξέρουμε τι περιέχει....
    Και το τελευταίο....όταν λέμε αλάζουμε τη διατροφή μας από βρώμικη σε καθαρή....σημαίνει πως αλλάζουμε τρόπο ζωής για ΠΑΝΤΑ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Originally posted by kalogma
    Γεια σε όλους σας,
    Είμαι καινούρια στην παρέα σας, είμαι και εγώ παχύσαρκη και θέλω να κάνω επιμήκης γαστρεκτομή, έχω ξεκινήσει διαδικασία επιλογής γιατρού.
    Σήμερα είχα το πρώτο ραντεβού με ιδιώτη γιατρό, έμεινα πολύ ευχαριστημένη μαζί του μου τα ανέλυσε όλα, απάντησε στις ερωτήσεις μου χωρίς να βιάζεται.
    Για τον συγκεκριμένο γιατρό έχω διαβάσει στο forum σας πολύ καλά λόγια, βέβαια ψάχνω γιατρό και σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί τα τα οικονομικά είναι λιγάκι δύσκολα την σήμερον ημέρα.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω εσείς που έχετε κάνει sleeve και έχουν περάσει κάποια χρόνια τι γίνεται, διατηρείτε τα κιλά σας ? χάσατε τα κιλά που θέλατε ? έχετε προβλήματα υγείας ?

    Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου αλλά είμαι χαρούμενη που επιτέλους θα ξεφορτωθώ 45 κιλά .
    Καλημέρα. Το "θέλω να κάνω επιμήκη γαστρεκτομή" δεν είναι απόλυτο. Πρώτον γιατί μπορεί η διατροφή σου να είναι τέτοια που να απαιτεί άλλου είδους επέμβαση, από την άλλη προσωπικά θα σου έλεγα "μακρυά από μανίκι". Κι απ'το περιβάλλον μου αλλά κι από παραδείγματα μελών εδώ στο φόρουμ που έκαναν την επέμβαση τελικά είτε απέτυχε η επέμβαση πλήρως είτε μερικώς.
    Αυτό σημαίνει δηλαδή πως δεν όταν πέρασαν υπερφαγική φάση, το "μανίκι" ξανάγινε ένα υποτυπώδες στομάχι κι από κει και πέρα ξαναμπήκαν στον αγώνα του να χάσουν τα κιλά τους με διατροφή. Δηλαδή με μια παροιμία: "δώρον άδωρον".

    Τώρα μιας και ψάχνεις δημόσιο νοσοκομείο, αν είσαι κοντά στην Αθήνα, τότε μπορείς να πας στο Ιπποκράτειο, στο παράρτημα επί της Βασ. Σοφίας. Θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις εκεί και να κλείσεις ραντεβού, μην κάνεις άδικα τον κόπο και πας και δεν βρεις κανέναν (λόγω χειρουργείων).

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    6

    ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΑΝΙΚΙ

    Γεια σας χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη σε όλους !!!
    Συγνώμη για την καθυστέρηση μου να απαντήσω αλλά πέρασα μια δύσκολη περίοδο , ευτυχώς τώρα αναρρώνουμε.
    Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
    Μαρία την επιλογή του τύπου του χειρουργείου μου το πρότεινε ο γιατρός.
    Και εγώ ανησυχώ για το μετά αλλά θα συμφωνήσω με την XARIS29 πως πρέπει να αλλάξουμε τρόπο ζωής.
    Σε παρακαλώ θα ήθελα να μου δώσεις το τηλ στο ιπποκράτειο γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το 1535.
    XARIS29 kai afratoulini90 σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σας και για τις συμβουλές σας !!!!

    Δεν έχω μάθει ακόμη την λειτουργία του φόρουμ οπότε αν δεν τα κάνω σωστά συγχωρήστε με .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Σου έστειλα U2U (μήνυμα).

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    6
    Originally posted by Μαρία.
    Σου έστειλα U2U (μήνυμα).

    Σε ευχαριστω πολυ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλησπέρα Χάρη!

    Συμπληρώνω την 12η μέρα μετά την επέμβαση σληβ σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά είχα κι εγώ δέκατα. Σε σημείο που πήγα και πηρα θερμόμετρο laser μετώπου και κάθε ώρα έπαιρνα μετρηση επειδή είχα φοβηθεί. Στην περιπτωση μου έφταιγε η κλεισουρα σε ένα δωμάτιο και το γεγονός ότι ήμουν κυριολεκτικά φασκιωμένη στο κρεββάτι. Λογικό να ανεβαίνει και η θερμοκρασία. Πάντως να το ψάξεις! Δεν ισχύουν για όλους τα ίδια. Τα δέκατα είναι ένδειξη για πολλά. Καλύτερα να είσαι σίγουρος ότι εξάντλησες όλες τις εξετάσεις για να ηρεμήσεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •