ποσο χρονων ειμαστε παιδια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230

    ποσο χρονων ειμαστε παιδια?

    για να γνωριστουμε λιγο καλυτερα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    26 :tumble:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Και σαν πόσο καλύτερα θα γνωριστούμε μέσα από έναν αριθμό;
    Χρόνια, κιλά δε λένε τίποτα πραγματικά, πέρα ίσως από τις αναμενόμενες γενικεύσεις
    ή κάποια βάρη μας, για όσους από μας τα βιώνουν ως τέτοια... Ρώτα για όνειρα, για έρωτες,
    χαμόγελα, για όσα μας κάνουν να νιώθουμε γεμάτοι και με κάθε κύτταρό μας ζωντανοί...
    Ρώτα για την αλήθεια του καθένα, όσα τον κάνουν μοναδικό κι ίσως τότε να γνωριστούμε.
    Είχαμε ένα τέτοιο τόπικ παλιά, όπου συστηνόμασταν κι ήταν υπέροχο! Δυστυχώς χάθηκε...
    Θα ήθελα πολύ να διάβαζα τώρα μετά από χρόνια ποιά ένιωθα να είμαι τότε...Τέλος πάντων...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    19 !!!!
    Nadine, μπορεις να δημιουργησεις δημοσιευση με αυτο
    Αλλωστε κανεις δεν απεκλεισε απο τη συζητηση ολα αυτα που λες, απλως ξεκιναει ετσι, με το να πει ο καθενας την ηλικια του... Φυσικα αυτο που λες ειναι η ουσιαστικη γνωριμια, και συμφωνω μαζι σου οτι ειδικα σε τετοιο φορουμ, ετσι πρεπει να συζηταμε, και ισως '' εφ ολης της υλης'' της ζωης μας... Τωρα θα μου πει κανεις, εσυ 19 εισαι σιγα τι εχεις ζησει μεχρι τωρα.. Οχι δεν ισχυει...
    (Ερωτηση απο την περιεργη, γιατι χαθηκε; )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    133
    20

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Ποσο ομορφο θα ηταν να λεγαμε ολες τοσο απλα οσα λεει η nadine! Τοτε οντως θα ηταν κατι σαν γνωριμια!
    εγω δε θα πω ποσο ειμαι γιατι παω 40 παρα και σοκαρομαι χαχα! Ειμαι του 79 :love:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Εχω πεσει λιγο ψυχολογικα η αληθεια ειναι, ειστε ολες μικρες, και με λιγα κιλα. Στα κιλα μου ολο χειρουργεια βλεπω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Δε θελω τετοια τωρα. Αν ψαξεις να δεις ποσοι στην ηλικια σου και μεγαλυτεροι και με περισσοτερα κιλα κανουν προσπαθεια και μεσω γυμναστικης και διατροφης αλλαζουν τελειως και γινονται αλλοι ανθρωποι θα αλλαξει κατι μεσα σου. Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο εαν το θες. Το θεμα ειναι τι θες. Ανεξαρτητα απο τις συνθηκες. Στο λεω εγω που δεν με ευνοουν και τοσο οι συνθηκες. Κυλαω πολλες φορες αλλα δεν σταματαω μακροπροθεσμα. Και δεν εχει σημασια που αντικειμενικα εχω πιο λιγα κιλα, γιατι ολοι το ιδιο προβλημα περναμε... Αν θες μπορουμε να τα λεμε και με u2u

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Να εισαι καλα σε ευχαριστω για το μηνυμα, ενταξει μου ηρθε λιγο ξαφνικο. Φυσικα το ειχα σκεφτει κι εγω το χειρουργειο. Για την ακριβεια μου το ειχαν προτεινει αγαρμπα πανω σε κουβεντα βαρους με οικογενεια, τυπου "κανε κατι, αλλιως χειρουργειο"και ειχα απαντησει τελειως αυθορμητα οτι δε θα το εκανα. Τωρα βλεπω και τη διατροφη οποτε δεν παιζει καθολου να ξαναφαω πτωμα. Ομως βλεπω λιγα μελη ενεργα, τα περισσοτερα εχουν χασει κιλα και τα τικερ δειχνουν χειρουργειο...τεσπα. να εισαι καλα πραγματικα. λιγο συγχιστηκα θα επανελθω. Δεν παιζει το χειρουργειο. εκτος αν ειχα προβλημα υγειας και επιβαλλοταν. Που δε νομιζω να μου επεβαλλε κανεις να χειρουργηθω και να φαω ζωικα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    purple ανοιξα αντιστοιχο θεμα να δουμε ποσοι ειναι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γιατι συγχηστηκες; Δεν στα ειπα για να σε κρινω η οτιδηποτε, προς Θεου, δεν ειχα προθεση να σε κανω να αισθανθεις ασχημα, στα ειπα για να πιστεψεις γιατι ΜΠΟΡΕΙΣ. Ολα ειναι στο μυαλο μας και ειναι τοσο δυσκολο να το αλλαξουμε τροχια αλλα μπορουμε. Και δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι ακατορθωτο. Ισως μιλαω εκ του ασφαλους απο την αποψη οτι δεν αντιμετωπιζω διλημμα χειρουργιου- διατροφης/ ασκησης και δεν ξερω και την κατασταση σου την υγεια σου γενικοτερα για να εκφερω γνωμη, αλλα πιστευω θα προσπαθουσα με διατροφη, δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις κατι επιστημονικα ελεγμενο απο ειδικο ( κυριως ενδοκρινολογο) και να παει χαμενο η να μην πετυχει. Δε θα εβαζα τον εαυτο μου στη διαδικασια του χειρουργιου γιατι νιωθω οτι θα ρισκαρα κατι, δεν ξερω, ειμαι λιγο φοβιτσιαρα... Εως πολυ :crazy: Δεν θα εισαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια..... μπορεις, πιστεψε το, πλιζ :love:

    Και κατι ακομα, το γεγονος οτι η πλειοψηφια εχει κανει χειρουργιο μεσα στο σαιτ δεν εγγυαται αυτο καθεαυτο οτι καποια προσπαθεια με διατροφη και ασκηση θα παει χαμενη. Εγω σου λεω οτι δε θα παει. Σιγουρα. Στο λεει ενας ανθρωπος που ειχε πιστεψει με ολη του την δυναμη οτι δεν προκειται να χασει κιλα ποτε...

    Ενδιαφερον!! Αλλα και πολλες απαντησεις να μην εχεις δεν εχει σημασια. Ειλικρινα. Η πιστη σου εχει σημασια... Δεν ειναι τυχαια η φραση του Disney ''Ιf you can dream it, you can do it'' οταν φυσικα μιλαμε για πραγματα που γινονται. Αν ονειρευομαι οτι πεταω προφανως δεν θα πεταξω ποτε, αλλα το δικο σου ονειρο ειναι πραγματικο, ρεαλιστικο και ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΙΜΟ. Και στο 95% εξαρταται μονο απο εσενα!

    (Αν καθως διαβαζεις κουγεται τιποτα αποτομο δεν ειναι, απλως ο λογος ειναι γραπτος, δεν μπορεις να δεις εκφρασεις προσωπου κλπ και ισως ευλογα να παρεξηγηθει καμια φορα το υφος μου, δεν μιλαω ποτε με θυμο η επικριτικα, λεω τα παντα με σιγουρια, δυναμη, πεποιθηση και συνειδηση οτι ισχυουν, αλλα και ταυτοχρονα γλυκα και καλοπροαιρετα.:smirk: )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Ω καμμια σχεση βρε, υα εγραψα λιγο μπουρδουκλωμμενα. Συγχιστηκα που ειδα οτι στα κιλα μου χειρουργουνται, εννοουσα.
    Δε με προσβαλες φυσικα! Παλια ειχα μια κουβεντα και μου την ειπαν για το βαρος μου αγαρμπα και ανεφεραν το χειρουργειο. Τοτε το πρωτοσκεφτηκα. Και απαντησα οχι. Ημουν ψιλοκαθετη. Τωρα που ειδα και τη διατροφη με τα κρεατικα εδω μεσα ειμαι καθετη τελειως. Δεν παιζει να φαω αυτα. Οσο για την υγεια μου ειναι αψογη. Η μεση μου αγκομαχει η καυμμενη, και λογικο. Και πρεπει να χασω αμεσα βαρος για τη διαθεση μου. Ειναι κυκλος. Σα να νυσταξα. Ξαναμπηκα που ειδα το μηνυμα σου. Καλο ξημερωμα. Ελπιζω να ξεκαθαρισα. Να μη μου ανησυχεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ενταξει γλυκουλι!!!! Ονειρα γλυκα!!! Να διαβαζεις οσα εγραψα καθε μερα σχεδον, για να πιστεψεις. Εγω θα ηθελα να μου στελνεις και u2u να μιλαμε γενικα. :starhit:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by MissButterfly
    Συγχιστηκα που ειδα οτι στα κιλα μου χειρουργουνται
    καλημέρα Miss Butterfly και καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Δεν υπάρχει πραγματικά κανένας λόγος σύγχυσης από την πλευρά σου καθώς όσοι ήταν στα κιλά σου ή παραπάνω και χειρουργήθηκαν (και εγώ είμαι μια από αυτούς) , το κάναμε μετά λόγου γνώσεως και με χαρά παρά τους φόβους και τις αγωνίες για τα ρίσκα. Κανένας που είναι αρνητικός με τη λύση του βαριατρικού χειρουργείου δεν πρέπει να προβαίνει σε κάτι τέτοιο. Όσο κι αν οι γύρω του του το λένε , άγαρμπα ή κομψά δεν έχει σημασία. Το σώμα μας έχει αποκλειστικούς διαχειριστές εμάς τους ίδιους και κανένας δεν δικαιούται να μας υποδείξει τι είναι καλύτερο για να κάνουμε, αν εμείς οι ίδιοι δεν το πιστεύουμε με όλη μας την καρδιά.
    Ειδικά εσύ, που είσαι, αν κατάλαβα καλά, χορτοφάγος, καλά κάνεις και δεν επιθυμείς να κάνεις χειρουργείο εφόσον η διατροφή σου δεν περιλαμβάνει κρέας και δεν είσαι διατεθειμένη να το προσθέσεις στο διατροφολόγιό σου. Είναι υπεύθυνη στάση αυτή κατά την άποψή μου και καλά κάνεις. Εύχομαι να βρεις το δρόμο που σου ταιριάζει και γρήγορα να απαλλαχθείς από το πλεονάζον βάρος.
    Η μόνη ένσταση μου απέναντι σε αυτά που γράφεις δεν έχει να κάνει με την ουσία αλλά με μια μικρή λεπτομέρεια που μου "κόλλησε" στο μάτι και δεν λέει να βγει, αυτό περί "πτωμάτων"... Καταλαβαίνεις ότι όταν ένας κρεατοφάγος ακούει ότι τρώει "πτώματα", είναι όπως όταν ένας χορτοφάγος ακούει ότι τρώει "φύκια, βρύα και λειχήνες"...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Νομιζω η ηλικια δεν παιζει τοσο ρολο οσο οι εμπειριες και τα βιωματα που κουβαλαει ο καθενας ... Ισως θα μπορουσαμε να ξανακανουμε κατι τετοιο που λεει και η NADINE... Συνηθως εδω μευαξυ αγνωστων λεγονται οι μεγαλυτερς αληθειες και οσα δεν τολμαμε να πουμε ουτε καν στους πιο κοντινους μας... Το τι θελει να πει κανεις , να μοιραστει ειναι δικαιωμα του !!!!!
    Για την ιστορια ανηκω και εγω στις μεγαλες τις παρεας.. Στα 34 πια ...

    Επισης MissButterfly το θεμα χειρουργιο ειναι διαφορετικο για τον καθενα και για τους λογους που τον οδηγησαν σε αυτο... Αλλος προσπαθει με διατροφη αλλος προφανως για λογους υγειας περισσοτερο σε χειρουργιο... Ουτε εγω ειμαι υπερ αλλα δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι ο καθενας... Ασε που ειναι και μεγαλη αποφαση ολο αυτο!!!!!! Και το πριν και το μετα κυριως!!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •