χασιμο κιλων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65

    χασιμο κιλων

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να χάσει κάποιος κιλά (διατροφικά)? Με λεπτομέρεια

    Θα σταματησω το τσιγάρο και δεν θέλω να βάλω κιλά ούτε να αρχίσω διαίτα πάλι γιατι απογοητευομαι συνέχεια αφου τα ξαναβάζω τα κιλά μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    1. ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΣ (ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ)
    2. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ
    3. ΝΑ ΤΡΩΣ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΙΝΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ. ΠΧ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ 3 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ; ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.

    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Να τρως οταν πεινας και μεχρι να χορτασεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1
    ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά? εγώ δεν τρώω τίποτα όταν είμαι στεναχωρημένη, όταν είμαι αγχωμένη, όταν είμαι χαρούμενη, ερωτευμένη και γενικά όταν είμαι καλά ή άσχημα δεν τρώω....αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο κάθε οργανισμός και ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός...άρα η καλύτερη λύση για να χάσεις κιλά είναι να πας σε έναν διαιτολόγο αφου πρώτα πάρεις την απόφαση ότι θέλεις να είσαι κάποια κιλά λιγότερα. το θέμα είναι ότι δεν το έχεις πάρει απόφαση ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που σε οδηγεί στο να παίρνεις κιλά. λες ότι τα χάνεις και μετα τα ξαναπαίρνεις έτσι δεν είναι? άρα δεν είσαι αποφασισμένη για αυτό. άσε που με τις συνεχείς δίαιτες θα χαλάσεις στομάχι, έντερο και γενικά υποβάλλεις τον εαυτό σου κάθε λίγο και λιγάκι σε μια διαδικασία ασανσέρ... κάτι που τον καταπονεί σίγουρα.
    έτσι νομίζω τουλάχιστον. άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το συζητήσεις με έναν γιατρό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Παιδιά εγώ έψαξα για μια ουσία που κάνει κάτι άλλο, και αδυνατίζει κιόλας. Γιοχιμβίνη λέγεται, και είναι στην εξής σελίδα http://www4.netrition.com/cgi/product_categories_display.cgi?categories=HERB,YOH M
    Επίσης,ανεβάζει τη λίμπιντο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by libpa
    Παιδιά εγώ έψαξα για μια ουσία που κάνει κάτι άλλο, και αδυνατίζει κιόλας. Γιοχιμβίνη λέγεται, και είναι στην εξής σελίδα http://www4.netrition.com/cgi/product_categories_display.cgi?categories=HERB,YOH M
    Επίσης,ανεβάζει τη λίμπιντο
    Ε οχι ουσία και για αυτά...
    Με το παραμικρό ουσίες. Και τότε μόνοι μας τί θα κάνουμε? Όλα θα μας τα κανονίζουν οι ουσίες.....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να αδυατίσω με τίποτα. Ίσως επειδή παίρνω φάρμακο
    Βασικά είναι βότανο,αλλά εδώ διερωτάσαι τι θέλεις πιο πολύ. Να αδυνατίσεις ή να υποστείς τις παρενέργειες που είναι κρίσεις πανικού. Εγώ άμα μπορούσα θα το παιρνα, αλλά κάνει αλληλεπλιδραση με το φάρμακο που παίρνω..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Και το \'βότανο\' ουσία είναι και η συγκεκριμένη μάλιστα αρκετά δραστική με επικίνδυνες παρενέργειες. Το \'αδυνατίζει κιόλας\' είναι πέρα για πέρα ατεκμηρίωτο, στις σεξουαλικές δυσλειτουργίες ναι, έχει χρησιμοποιηθεί, πάντοτε με συνταγογράφηση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    20
    Τι ουσίες και αηδίες....Αλλαγή διατροφικής συμπεριφοράς χρειάζεσαι...Να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να τρώει όταν και όσο χρειάζεσαι πραγματικά...Να μην νοιώθεις ενοχές αν κάτι φάς παραπάνο κάποια στιγμή..Είμαστε άνθρωποι και το φαγητό μας προσφέρει απόλαυση...Κατα τη γνώμη μου χρειάζεσαι την βοήθεια ενός καλού επαγγελματία διαιτολόγου..Να του πείς τι ακριβώς θέλεις και βασισμένος πάνω στις δικές σου ανάγκες και προτιμήσεις να σου φτιάξει την κατάλληλη διατροφή και να σου εξηγήσει και μερικά πράγματα που οι περισσότεροι δεν τα γνωρίζουμε...ή τα έχουμε ακούσει λάθος...Μην ξεχνάς κυκλοφορούν πολλοί μύθοι γύρω απ το θέμα της καλής δίαιτας...Σωστή διατροφή δεν σημαίνει πάντα στερήσεις..Ο διαιτολόγος που θα επισκεφτείς δεν θα πρέπει να είναι τσαρλατάνος...Μπορώ να σου προτείνω κάτι αν θέλεις πριβέ..
    Επίσης πολύ βασικό - απ τα βασικότερα για εμένα - είναι να αποκτήσεις θετική εικόνα για το σώμα σου!Όπως και να είναι αυτό...δεν μας διευκρίνησες αν έχεις παραπάνω κιλά..Ακόμα και αν έχεις αρκετά, μπορείς να αγαπήσεις το σώμα σου...στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα..Πιστεύω επίσης ότι σε μια προσπάθεια απώλειας βάρους, σημαντικό ρόλο παίζει και η βοήθεια ψυχολόγου..Οτιδήποτε θελήσεις, μπορείς να με ρωτήσεις πριβέ..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Προσωπικά δεν μπορώ να χάσω βάρος. Για δύο εβδομάδες δεν έτρωγα τίποτα σχεδόν, δύο μπουκιές το βράδυ ίσα για να ζω, και δεν έχασα ούτε κιλό. Μετά δοκίμασα δύο βδομάδες να μην τρώω βράδυ, πάλι τα ίδια, απογοητεύτηκα, λέω γιατί να κάνω τη δίαιτα αφού δεν χάνω, ούτε μετά έχασα να πεις ενεργοποιήθηκε ο μεταβολισμός, σε διαιτολόγο πήγα και όπως το περίμενα ούτε εκεί έχασα έκανα μία εβδομάδα υπομονή. Ενώ άλλοι, χάνουν και 2 κιλά σε μια μέρα, άλλοι ένα τη βδομάδα, όμως κανένα και σε δύο βδομάδες, είναι πολύ...
    Τελικά, έχω αυξημένη προλακτίνη, μάλλον, γι\'αυτό. Έκανα εξετάσεις. Η φυσιολογική τιμή είναι στο 400 κοντά αν θυμάμαι καλά, και εγώ έχω 1100 και....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σίγουρα ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικούς ρυθμούς. Αλλά παρατηρώ ότι βιάζεσαι και αλλάζεις πρόγραμμα διατροφής πολύ γρήγορα. Δύο εβδομάδες στέρηση, μετά δύο εβδομάδες δεν τρως βράδυ, μετά μία εβδομάδα με μενού από διατολόγο....Έτσι δεν είναι δυνατόν να χάσεις κιλά γιατί \'μπερδεύεις\' τον οργανισμό σου.

    Τις 4 εβδομάδες που έμενες πολλές ώρες χωρίς φαγητό (είτε τρώγοντας μόνο λίγο το βράδυ, είτε μην τρώγοντας το βράδυ), δίνεις στον οργανισμό σου το μήνυμα της στέρησης και του κινδύνου, οπότε προσπαθεί να διατηρήσει τα αποθέματα του και δεν χάνεις κιλά. Αν μετά από τέτοια σοκ στο σώμα σου, προσπαθήσεις να ακολουθήσεις δίαιτα από διαιτολόγο, φυσικά και δεν θα αποδώσει γιατί δεν είσαι σταθεροποιημένη.

    Και κανένας δεν \'χάνει\' δύο κιλά σε μία μέρα, το μόνο που μπορεί να χάσει είναι υγρά. Το θέμα δεν είναι να ξεφουσκώνεις γρήγορα, αλλά να αδυνατίζεις πραγματικά μέσα από μια ισορροπημένη διατροφή και σωματική άσκηση. Χρειάζεται σταθερότητα και υπομονή και βέβαια αν συνεργαστείς με διαιτολόγο να είναι πλήρως ενημερωμένος για τη φαρμακευτική αγωγή σου και γενικά την υγεία σου, τις συνήθειες σου, τις προτιμήσεις σου κλπ.

    Πάντως νομίζω ότι προέχει να συνεννοηθείς καλύτερα με τον γιατρό σου. Η αυξημένη προλακτίνη είναι κάτι σοβαρό, που όμως μπορεί και πρέπει να αντιμετωπιστεί.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Όχι, δεν τα έχανα συνεχόμενα δύο βδομάδες το καλοκαίρι, μετά το φθινόπωρο τα υπόλοιπα. Δεν καταλαβαίνω τι άλλο πρέπει να κάνω για να χάσω κιλά. Τα έχω δοκιμάσει όλα..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τα έχεις δοκιμάσει όλα λες...για πόσο όμως διάστημα το καθένα? Είπαμε, η μια-δύο εβδομάδες δεν είναι αρκετές. Ειδικά αν έχεις προσπαθήσει αρκετές φορές να χάσεις βάρος με ανορθόδοξους τρόπους ή σύντομες δίαιτες. Υπάρχει ένας πολύ απλός κανόνας για την απώλεια βάρους: να καις περισσότερες θερμίδες από όσες προσλαμβάνεις. Είσαι σίγουρη ότι συμβαίνει αυτό και παρόλα αυτά δεν χάνεις βάρος? Συνεργάσου συστηματικά με το γιατρό σου και τον διαιτολόγο, κι αν επιμείνεις σε μια σωστή προσπάθεια και δεν απογοητεύεσαι, τελικά θα δεις αποτελέσματα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ πιστεύω ότι φταίει η προλακτίνη, γιατί πριν την προλακτίνη, είχα καταφέρει να χάσω δέκα κιλά..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ναι, μπορεί να φταίει η προλακτίνη. Νομίζω είχα διαβάσει σε άλλο θέμα σου ότι δεν έχεις ερωτική επιθυμία? Αυτό είναι επίσης μια από τις παρενέργειες των φαρμάκων που οφείλεται στην αύξηση της προλακτίνης. Μην την αφήνεις στην τύχη της, τα υψηλά επίπεδα προλακτίνης έχουν μακροπρόθεσμα σοβαρές συνέπειες για τον οργανισμό. Και σήμερα υπάρχουν φάρμακα που μπορούν να επαναφέρουν την προλακτίνη στο φυσιολογικό χωρίς να διακόψεις την άλλη φαρμακευτική αγωγή που παίρνεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •