My Story
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: My Story

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656

    My Story

    Παρόλο που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό που γράφεις "Ξερω οτι αυτο το site δεν ειναι τιποτα proana", μάλλον για να εγγραφείς και να γράψεις την ιστορία σου εδώ, σημαίνει ότι καταλαβαίνεις ότι κάποιο πρόβλημα έχεις. Το μικρότερο από τα προβλήματά σου είναι αν θα μπλέξεις όταν το καταλάβει ο "κόσμος" όπως λες. Περίμενε να δεις τι προβλήματα τα έχεις όταν το δέρμα σου χαλάσει δια βίου, τα εσωτερικά σου όργανα υπολειτουργούν και αρρωσταίνεις, όταν η περίοδος σου θα κοπεί, όταν από την αδυναμία , δεν θα μπορείς να λειτουργήσεις ούτε στο σχολείο και στις κοινωνικές σου σχέσεις, όταν κάθε σου στόχος θα πέφτει στο κενό γιατί εσύ θα είσαι υπερ-απασχολημένη από "αν θα δεις αυτό που σου αρέσει στον καθρέφτη".
    Αν όντως είσαι 15, αν όντως αντιμετωπίζεις τον εφιάλτη της ασθένειας που λέγεται Νευρική Ανορεξία, αν δεν είσαι τρολ (τύπου πρόσφατου μέλους Kadi), μίλα στους γονείς σου και μαζί αποφασίστε την καλύτερη δυνατή αντιμέτωπιση από ειδικό στις διατροφικές διαταραχές.
    Δεν είναι εφηβικό παιχνίδι η Νευρική Ανορεξία, που άμα χάσεις δεν τρέχει τίποτα. Αν χάσεις , χάνεται η υγεία σου, η ζωή σου, τα όνειρα που έχεις κάνει για το μέλλον.
    Ελπίζω να μην είναι το μοναδικό σου όνειρο να να χάνεις βάρος μέχρι να βάλεις σε κίνδυνο τη ζωή σου. Είσαι στην καλύτερη ηλικία για να ονειρευτείς πραγματικά εξαιρετικά πράγματα για σένα και να τα βάλεις σε εφαρμογή. Κάνε κάτι τώρα, δεν φτάνει να γράφεις σε αυτό το φόρουμ. Πρέπει μαζί με τους γονείς σου να αναζητήσετε ψυχολογική βοήθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Kαλως ηρθες!...

    Κοπελα μου συνελθε λιγο. Λογικα θα ξερεις οτι αν κανεις μετρηση ΔΜΣ με 1,70 υψος και τετοια κιλα εισαι ελλιποβαρης. Ξερεις, η παχυσαρκια ειναι προβλημα του ενος ακρου, αλλα αυτο που κανεις εσυ, λεγεται νευρικη ανορεξια, το αλλο ακρο, η αλλη οψη του νομισματος, η οποια ειναι πολυ περισσοτερο επικινδυνη . Ετσι τουλαχιστον εχω καταλαβει με βαση την μικρη εστω εμπειρια μου. Οι παχυσαρκοι εχουν και μεταβολισμο, απλα πρεπει να ξεκινησουν διαιτα. Και με θεληση αλλαζουν. Εχω δει σημαντικα ελαχιστους ανθρωπους να ξεπερνανε τη νευρικη ανορεξια!

    Δεν στα λεω για να σε κρινω η να σε κανω να νιωσεις ασχημα, απλα ΠΡΕΠΕΙ να αντιληφθεις την σοβαροτητα της καταστασης. Αγαπας τον εαυτο σου; Θες να εισαι γερη, υγιης και δυνατη; Γιατι εχεις ενα συγκεκριμενο προτυπο στο μυαλο σου και θες να αδυνατιζεις κιαλλο; Δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα ανθρωποι, που ολοι ειμαστε εξυπνοι, εχουμε λογικη και αυτο μας διακρινει απο τα αλλα ζωα, πως γινεται κοριτσια της ηλικιας σου που υποτιθεται επρεπε να εχουν χαρα και ορεξη για ζωη, να κανουν ονειρα, να εχουν διψα για καλλιεργεια, να εχουν φαντασια, μια χαρουμενη ζωη γενικα, να εχουν υποστει τετοια πλυση εγκεφαλου και να φαινονται τοσα κομπλεξ στην επιφανεια που εν τελει ναι η κοινωνια τα προβαλει αλλα ειναι στο χερι μας να μην γινουμε ετσι...

    Εγω πιστευω οτι το γεγονος οτι γραφεις στο φορουμ θα σε βοηθησει στο ελαχιστο μονο εαν παρεις στα σοβαρα τις απαντησεις μας. Απο κει και περα, αυτη η κατασταση δεν χρηζει φορουμ, αλλα ψυχοθεραπειας και οχι μονο. Πες το στους γονεις σου, κανονιστε να αρχισεις καμια συνεδρια, γιατι λυπαμαι που στο λεω, αν συνεχισεις ετσι, αφαιρεις χρονια απο τη ζωη σου σιγουρα, το ποσα χρονια αφαιρεις ισως και να μην θες να το μαθεις..

    Α και κατι που ξεχασα.. Λες ''συνεχιζω μεχρι αυτο που θα δω στον καθρεφτη να μου αρεσει'' . Ο,τι κιλα και να φτασεις πλεον προς τα κατω, τιποτα δε θα σου αρεσει στον καθρεφτη, γιατι πολυ απλα αυτο που εχεις ειναι νευρικη ανορεξια. Καπως ετσι φτανουν κοπελες σαν τα κρυα τα νερα να γινονται 25 κιλα και να πεθαινουν. Ξερεις ποτε θα σε κοιταζεις στον καθρεφτη και θα νιωθεις ωραια; Οταν κανεις γυμναστικη καλη, υγιεινη διατροφη, ισορροπημενη, γεματη... Μονο τοτε πραγματικα μεταμορφωνεται το σωμα.

    Και να ρωτησω κατι. Ηθελα να ρωτησω καποιον που πασχει απο την ανορεξια και υποστηριζει οτι για να ειναι ομορφος πρεπει να αδυνατισει κιαλλο. (Να μια διαφορα με τους παχυσαρκους, εχουν συνειδηση, δεν πιστευουν οτι θα ειναι ωραιοτεροι αν χοντρυνουν κιαλλο, εδω το προβλημα ειναι πολυ περισσοτερο διανοητικης φυσης)
    Τοση μεγαλη αξια εχει η ιδεα σωμα; Εσενα οι προτεραιοτητες στη ζωη σου ειναι μονο αυτο; Δεν θα σε ενδιεφερε να ησουν ενδιαφερουσα προσωπικοτητα, να εχεις αυτοπεποιθηση ανεξαρτητα κιλων και νουμερων, να ασχολιοσουν με την παιδεια; Να αποτελουσε προτεραιοτητα σου;

    Παλι ακουγομαι επικριτικη, και συγγνωμη για αυτο. Τα λεω ομως καλοπροαιρετα, για να σε κινητοποιησω, και πραγματικα θα με ενδιεφερε το τι πιστευεις γιατι διακρινω μια εμμονικη προσκολληση στο θεμα, χωρις να υπαρχει λογικη βαση.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Γεια σου μικρό κορίτσι!
    Αν δεν είσαι τρολ μάλλον συνειδητοποιείς οτι κάτι πάει στραβά..Μπήκες σε ένα site που λέγεται Eating Disorders, και μάλλον ξέρεις τι σημαίνει το disorder. Διαταραχή.
    Το μόνο που μένει είναι να καταλάβεις ότι δεν είναι παιχνίδι, αλλά κάτι θανατηφόρο.
    Δεν ξέρω τι να σου πω, είχα ακούσει και εγώ χιλιάδες συμβουλές και "συνελθε" , αλλά θεραπεία ξεκίνησα όταν εγώ καταλάβα πόσο δυστυχισμένη είμαι..
    Κακά τα ψέματα,έτσι είναι.Το αδύνατο σώμα δεν μας κάνει ευτυχισμένες. Μόνο πόνο, αγωνία, δυστυχία.
    Καλή μου φρόντησε να ακούς τις φωνές εκείνων που σε αγαπούν.Των γονιών σου, του αγοριού σου.Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι μόνο το καλό σου θέλουν. Ξέρω πολύ καλά και από πρώτο χέρι ότι δεν είναι εύκολο..Εδώ ακόμα κι όταν είμαστε σε θεραπεία κάνουμε πισωγυρίσματα.Αλλά δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να είναι ξέγνοιαστος και ευτυχισμένος..Είσαι μόνο 15 χρονων..
    Αν θες να μιλήσεις είμαστε όλοι εδω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλημερα, σκοπευεις να συνεχισεις μεχρι να δεις αυτο που σου αρεσει στον καθρεφτη.Ομως Εχεις διαστρεβλωμενη αποψη του τι βλεπεις στον καθρεφτη. Αρα δεν εισαι καλος κριτης.
    Ρωτα λοιπον εναν ειδικο, εναν διατροφολογο, αυτοι ξερουν τις ιδανικες αναλογιες. Επισης καλο θα ηταν να επισκεφτεις ενα παθολογο να τσεκαρεις οτι εισαι καλα στην υγεια σου. Το ιδανικο θα ηταν να δεχτεις βοηθεια απο καποιον ειδικο ψυχικης υγειας, αλλα καταλαβαινω οτι δεν εισαι σε φαση τωρα. Εχε το ομως στην ακρη του μυαλου σου. Δεν ειναι ευκολο αυτο που περνας. Σε ξεγελα το ιδιο σου το μυαλο.
    Καλη δυναμη και συμβουλεψου εναν ειδικο. Εκεινοι ξερουν καλυτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    μμμ,μυρίζομαι τρολιά... και μακάρι να είναι, εδώ που τα λέμε από το να είναι ακόμη μια υποψήφια ασθενής...

    Αυτό το proana με έβαλε σε σκέψεις , γκούγκλαρα και είδα ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο: "pro-ana refers to the promotion of behaviors related to the eating disorder anorexia nervosa. It is often referred to simply as ana and is sometimes personified by anorexics as a girl named 'Ana'".

    Και από αλλού: "το pro-ana αποτελειται απο κοριτσια που θεωρουν ομορφο το ανορεξικο σωμα. με περιεργες λεξεις κλειδια προσπαθουν να δειξουν πως αυτο που κανουν, δεν ειναι να στηριζουν τα ατομα με ανορεξια ωστε να τα προωθουν σε αυτο. απλα προσπαθουν να τα ενταξουν καπου. αυτο λοιπον, αποτελει τον πυρηνα του ολο συστηματος. το σαιτ αυτο φιλοξενει κοπελες με διαταραχες οι οποιες ανταλλαζουν αποψεις, το λεγομενο thinspiration, οσο αναφορα το πως θα χασεις βαρος, πως θα μειωσεις θερμιδες, ειναι ακραδαντα ΥΠΕΡ των διαφορων μορφων διαιτας εξπρες και αλλα πολλα."

    Κατά πόσο ένα τόσο μικρό κορίτσι, έχει γνώση και πρόσβαση σε αγγλόφωνα μπλογκς και forums και ξέρει για την τάση αυτή ...κρατάω αμφιβολίες..

    Αγαπητή dyingtofit, καλύτερα θα σου έλεγα dyingtolive, από όλες τις απόψεις! Αν όντως έχεις ανορεξία, προστάτεψε τη ζωή σου ζητώντας βοήθεια, αν είσαι τρολ, απλά get a life! :puzzled:

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Originally posted by Mak
    μμμ,μυρίζομαι τρολιά... και μακάρι να είναι, εδώ που τα λέμε από το να είναι ακόμη μια υποψήφια ασθενής...

    Αυτό το proana με έβαλε σε σκέψεις , γκούγκλαρα και είδα ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο: "pro-ana refers to the promotion of behaviors related to the eating disorder anorexia nervosa. It is often referred to simply as ana and is sometimes personified by anorexics as a girl named 'Ana'".

    Και από αλλού: "το pro-ana αποτελειται απο κοριτσια που θεωρουν ομορφο το ανορεξικο σωμα. με περιεργες λεξεις κλειδια προσπαθουν να δειξουν πως αυτο που κανουν, δεν ειναι να στηριζουν τα ατομα με ανορεξια ωστε να τα προωθουν σε αυτο. απλα προσπαθουν να τα ενταξουν καπου. αυτο λοιπον, αποτελει τον πυρηνα του ολο συστηματος. το σαιτ αυτο φιλοξενει κοπελες με διαταραχες οι οποιες ανταλλαζουν αποψεις, το λεγομενο thinspiration, οσο αναφορα το πως θα χασεις βαρος, πως θα μειωσεις θερμιδες, ειναι ακραδαντα ΥΠΕΡ των διαφορων μορφων διαιτας εξπρες και αλλα πολλα."

    Κατά πόσο ένα τόσο μικρό κορίτσι, έχει γνώση και πρόσβαση σε αγγλόφωνα μπλογκς και forums και ξέρει για την τάση αυτή ...κρατάω αμφιβολίες..

    Αγαπητή dyingtofit, καλύτερα θα σου έλεγα dyingtolive, από όλες τις απόψεις! Αν όντως έχεις ανορεξία, προστάτεψε τη ζωή σου ζητώντας βοήθεια, αν είσαι τρολ, απλά get a life! :puzzled:
    Οχι δεν ειμαι τρολ και πλεον η προσβαση σε αυτα ειναι πανευκολη δεν ειναι και αστροπυρινικη φυσικη.

  7. #7
    dyingtobethin δεν μπορώ να ξέρω αν είσαι τρολ αλλά πιστεύω οτι μας διαβάζουν και άλλα κορίτσια που μπορεί να έχουν διαταραγμένη σχέση με το φαγητό κ το σώμα τους γιαυτό κ μπαίνω στον κόπο να πω κ εγώ μια άποψη χωρίς να είμαι ειδικός.
    έχω διαβάσει 2 πράματα για την ανορεξία. τα κορίτσια με τέτοια διαταραχή έχουν ανάγκη το υπερβολικό αδυνάτισμα είτε γιατί θέλουν υποσυνείδητα να εξαφανίσουν τον εαυτό τους είτε γιατί θέλουν να μείνουν σε προεφηβική ηλικία κοινώς να μην μεγαλώσουν ποτέ. οπότε με το φτωχό μου το μυαλό θα σου πρότεινα να σκεφτείς α) γιατί σιχαίνεσαι τον εαυτό σου και β) μήπως φοβάσαι να μεγαλώσεις γιατί σε φοβίζει το μέλλον και η ενηλικίωση.
    ένας ψυχίατρος θα μπορέσει να σε βοηθήσει να ξεμπερδέψεις το νήμα κ να βρει την πηγή της διαταραχής ώστε να ξεπεράσεις κάτι που είναι αυτοκαταστροφικό και μάταιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Γεια σου Κορίτσι,

    Εγώ ανησυχώ για σένα. Και μιλώντας ειλικρινά αυτό που σου συμβαίνει με σοκάρει.
    Θα μου πεις κάνω λες κι εγώ δεν έχω ψυχαναγκαστική σχέση με το φαγητό..
    Απλά επειδή μάλλον όταν πέρασα τη φάση της ανορεξίας μου δεν υπήρχε το ίντερνετ για να μου δώσει συμβουλές για το πώς να επιτύχω το στόχο μου χωρίς να με πάρουν χαμπάρι με κατάλαβε και η μάνα και η δασκάλα...

    Λογικά μου φαίνεται αδύνατο να μην μπορούν να δουν τι σου συμβαίνει ενώ είσαι ήδη σε πολύ χαμηλό βάρος.
    Εσύ δείχνεις να έχεις καταστρώσει ολόκληρη στρατηγική για να μην καταλαβαίνουν οι γονείς, οι φίλοι, οι δάσκαλοι ίσως και γιατροί ακόμα ότι δεν τρως..

    Η ειρωνία είναι πως από τη μία προσπαθείς να κρύψεις τι σου συμβαίνει για να μπορέσεις να επιτύχεις το στόχο σου κι από την άλλη όλο αυτό το στρατήγημα σε έχει κουράσει γιατί κανένας δεν καταλαβαίνει ότι κάτι κακό σου συμβαίνει.

    Εγώ θα σου πρότεινα να επαναξιολογήσεις την επιλογή του pro ana lifestyle.
    Να αναλογιστείς αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.
    Αν πραγματικά κάνει καλύτερη τη ζωή σου.
    Καλό θα ήταν να μιλήσεις σε κάποιο κοντινό σου άνθρωπο που πιστεύεις ότι σε νοιάζεται και ενδιαφέρεται για σένα για αυτό που έχεις επιλέξει και να μιλήσεις ειλικρινά για το βάρος που νιώθεις μέσα σου και για τους κινδύνους που διατρέχεις. (ψυχολογικούς και σωματικούς). Ας πούμε να αναφέρεις αν πιέζεσαι ψυχολογικά, ή πως αν συνεχίσεις να μην τρως ζωτικά όργανα δε θα λειτουργούν όπως θα έπρεπε, και η καρδούλα σου θα κινδυνεύει από καρδιακή προσβολή.

    Επίσης αναρωτιέμαι αν κατανοείς ότι αυτό το lifestyle είναι μία διατροφική διαταραχή.
    Δοκίμασε κάποιο ερωτηματολόγιο αυτοαξιολόγησης για να δεις τι σου συμβαίνει ( όπως για παράδειγμα αυτό εδώ http://screening.mentalhealthscreeni...screening/6534 )

  9. #9
    Originally posted by dyingtofit
    Θα προτιμούσα να μην ειχα γεννηθει γενικότερα αν σου δινει καποια απαντηση.Ωστοσο,το να παρεις την ζωη σου ειναι δυσκολο και εχω κολλησει σε αυτον τον κοσμο.Το τι μπορει να παθω απο την ανορεξια ειναι το λιγότερο που με ανησυχεί αυτη τη στιγμή.Στη χειροτερη περίπτωση θα πεθανω χωρίς να το καταλαβω και θα γλιτωσω και στην καλύτερη περίπτωση θα φτασω επιτέλους αυτόν τον στόχο που κυνηγαω.Δεν περιμενω να διξεις κατανοηση η τιποτα πανω σε αυτα που λεω,πιθανοτερο ειναι να με βρισεις.Δεν γραφω εδω τοσο για υποστήριξη οσο επειδή δεν έχω κανεναν να μιλησω.Επίσης δεν ξερει κάνεις τι κρυβω,ειναι θλιβερο το ποσο ευκολα περνάνε απαρατηρητα τα προβλήματα μου.Με κουραζει το να κανω την χαρωπη κοπελα ολη την ωρα.
    κοίτα έχουμε περάσει πολλοί άνθρωποι εδώ παρόμοιες καταστάσεις, δεν το παίζουμε ισορροπημένοι ,μπορείς να μιλήσεις όσο θες απλά κανένας δεν θα υποστηρίξει την επιλογή σου και επιμονή σου να καταστρέψεις τον εαυτό σου. το πρόβλημα είναι οτι δείχνεις να μην ξέρεις τι αποζητάς εδώ που ήρθες. θες απλά να μιλήσεις ή θες κάποιον που μοιράζεστε την ίδια "αγάπη"; μπορεί όλο αυτό το μπερδεμένο κουβάρι να είναι και θέμα της διαταραχής σου.
    χαίρομαι οτι παραδέχεσαι οτι δεν θέλεις να πάρεις την ζωή στα χέρια σου. καταλαβαίνεις τότε οτι η ανορεξία δεν είναι λάιφστάιλ κ επιλογή αλλά ένας τρόπος να ξεγλιστράς από την ζωή. αυτό δεν χρειάζεται να σε κάνει να νιώθεις άσχημα για τον εαυτό σου. όλοι οι άνθρωποι το περνάνε αυτό με τον έναν ή άλλο τρόπο και όλα τα παιδιά τρομάζουν με την ενηλικίωση.
    δεν χρειάζεται να τιμωρείς τον εαυτό σου επειδή φοβάσαι. είναι κάτι φυσιολογικό.
    λες οτι βαρέθηκες να το κρύβεις. ε μην το κρύβεις. πες το στην μανούλα σου, ζήτα υποστήριξη, ζήτα να σε πάει σε έναν ειδικό.

  10. #10
    Της έχεις ζητήσει ποτέ να βρείτε μαζί έναν ειδικό να σε βοηθήσει? Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες στο άλλο τόπικ , ποιο είναι το πρόβλημα να πας σε κάποιον ψυχίατρο; μπορείς να ξεκινήσεις να πας σε έναν ψυχολόγο ή σε έναν διατροφολόγο πουόμως έχουν εμπειρία απο δδ. Αυτοί μπορούν να σε παραπέμψουν σε ψυχίατρο αν το κρίνουν σκόπιμο. οι γονείς κάνουν πολλές βλακείες στο μεγάλωμα ενός παιδιού η αλήθεια είναι αυτή αλλά παρόλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά να μας δώσουν την στήριξη τους αν τους μιλήσουμε κ τους εξηγήσουμε. Απλά εμείς εδώ δεν θα σου πούμε πάντα αυτά που πρέπει ούτε είμαστε επιστήμονες να δώσουμε θεραπεία. Υπάρχει θεραπεία όμως, και μπορείς να βγεις από όλο αυτό που περνάς. Επίσης μπορείς να απευθυνθείς στο ανάσα ή στο αιγηνείτιο νομιζω υπάρχει μονάδα που ασχολείτε με τις δδ. Ξέρω πως νιώθεις οτι βρίσκεσαι σε αδιέξοδο αλλά υπάρχουν λύσεις. Δν πρόκειτε να σε εγκαταλείψει η μητέρα σου, θα σε βοηθήσει κ ας μην ξέρει τον τρόπο. Την χρειάζεσαι. Μην την αφήνεις απέξω. Συγχώρεσε την κ βοήθησε την να σε βοηθήσει. ακομα κ αν αντιδράση άσχημα κ μόνο η εξομολόγηση θα σε κάνει να νιώσεις οτι μοιράζεσαι το φορτίο.
    Επίθεση σου έγινε γιατί έχουμε βαρεθεί τα τρολ εδώ μέσα, δεν είναι ωραίο να παρουσιάζεται μια διαταραχή σαν λαιφ σταιλ κ να ωραιοποιείται, προσπαθούμε να θέτουμε τα πράματα στην σωστή τους βάση.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Aν ειχε καταλαβει την σοβαροτητα του θεματος,θα το ειχε κανει ηδη αυτο ειναι το θεμα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Δοκίμασε κάποιο ερωτηματολόγιο αυτοαξιολόγησης για να δεις τι σου συμβαίνει ( όπως για παράδειγμα αυτό εδώ http://screening.mentalhealthscreeni...screening/6534 ) [/quote]


    Το πατησα και δεν εγινε τιποτα

  13. #13
    Πιστεύω οτι θα ήταν καλό να της δώσεις κ αλλες ευκαιρίες. Το ξέρω οτι θα έπρεπε να είχε καταλάβει αλλα κ οι γονείς είναι άνθρωποι κ τα χάνουν ή δεν μπορούν να μας καταλάβουν ή δεν ξέρουν πως να χειριστούν μια κατάσταση, ή να δεχτούν οτι κάνανε λάθος.πες της το αυτό οτι ακόμα μπορεί να σε βοηθήσει κ να διορθωθεί η κατάσταση. Αν ξαναπροσπαθήσεις κ δεν βγάλεις άκρη σκέψου μήπως ζητήσεις βοήθεια από κάποιον άλλο δικό σου. Πατέρα , αδέρφια , θείους. Επίσης μπορεί να αντιδράσει πάλι χάλια αλλά αφού το σκεφτεί να αρχίσει να καταλαβαίνει κ να κάνει προσπάθειες οι οποίες θα σε βοηθήσουν.

  14. #14
    Κατέβασε κ αυτά τα module
    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=48

    Μπορείς πάντα να μας λες αυτά που νιώθεις κ περνάς. Πολλοί εδώ μέσα έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις κ σε καταλαβαίνουμε

  15. #15
    Κ κάτι ακόμη, επειδή δεν ξέρει να σου δείχνει με τον σωστό τρόπο η μητέρα σου οτι σαγαπάει δεν σημαίνει οτι δεν το κάνει ή οτι εσύ δεν αξίζεις αγάπη. Ή οτι φταις εσύ γιαυτό

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •