ανορεξια ειναι αυτο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11

    ανορεξια ειναι αυτο?

    ερωτηση σχετικα με διατροφη, ανορεξια?


    καλημερα σε ολους..ειμαι νεο μελος..
    ειμαι 37 κ ζυγιζω κανονικα απο 57-60 κιλα. με υψος 1.70.
    τωρα τελευταια επαιρνα ενα φαρμακο το οποιο με παχυνε κ μου το κοψαν..ομως ειχε ως αποτελεσμα να φτασω τα 65 κιλα.
    με διατροφη που κανω 1 μηνα περιπου εχασα 3 κιλα κ θελω να ξαναπαω 57.μου εχει κολλησει οτι θελω να παω 57.
    τρωω πολυ λιγο κ χωρις καθολου λιπαρα..παραλληλα ομως κοιταω να μην λειπει τιποτα απο την δαιτροφη μου..δεν τρωω κρεας γενικα κκ τρωω ψαρι..ομως εχω παρατηρησει οτι πχ..ενω τωρα νιωθω πιο αναλαφρη κ εχω χασει 3 κιλα..αν κανω μια παρασπονδια νιωθω αμεσως ασχημα κ τυψεις.
    ολοι λενε οτι ειμαι κοκκαλο...κανω κ χορο..ομως εγω εχω 2 ψωμακια απο δω κ απο κει τα οποια μου τη σπανε κ φευγουν μονο οταν παω 57 κιλα. παραλληλα κανω γυμναστικη κ μασαζ κυτταριτιδας.
    γενικα...εχω μια μανια με το φαγητο..να μη βαλω λαδι παραπανω.,.μη φαω λιγα λιπαρα παραπανω. ελεγχω τις ποσοτητες..κλπ..δεν με κουραζει..με ευχαριστει πολυ.απλα νιωθω λιγο φοβο μη παθω νευρικη ανορεξια.
    καποτε ειχα παθει κ εφτασα 53 κιλα..κ εκλαιγα γιατι ηθελα να παρω κιλα αλλα αρνιομουν να φαω οτιδηποτε με λιπαρα.
    τελικα μετα απο κατι χρονια χαλαρωσα κ το ξεπερασα κ ετρωγα νορμαλ.
    πχ σημερα σκεφτηκα να παρω μια τυροπιτα μιας κ απο το πρωι εχω φαει 3 ριζογκοφρετες με τυρι light κ 1 μπαρα..κ το απαγορευω στον εαυτο μου..
    μετα το μεσημερι θα φαω μια τοματα γεμιστη κ το βραδυ 1 αυγο.
    γενικα προσεχω πολυ να παιρνω θρεπτικα συστατικα να μην παθω κατι κακο. ποια η γνωμη σας?πως τα ακουτε ολα αυτα?συγγνωμη αλλα κατα λαθος ποσταρα κ στο θεμα παχυσαρκια..το ιδιο ακρβως.
    View user's profile E-Mail User View All Posts By User U2U Member

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά, αλλά διακρίνω μια ψύχωση με το θέμα κιλών-διατροφής-εμφάνισης. Είσαι μια χαρά κιλά, τρώγε φυσιολογικά σαν άνθρωπος, να προσέχεις τόσο όσο πρέπει όχι όμως να το παρακάνεις τόσο πολύ. Είσαι 37 κι όσο ανεβαίνεις ηλικιακά να ξέρεις πως τα κιλά που είχες σε νεώτερη ηλικία ίσως απλά να τα πλησιάσεις όχι όμως να τα αγγίξεις. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά όσο μεγαλώνουμε το βιολογικό μας ρολόι αλλάζει κατά πολύ.
    Και 65 κιλά που έφτασες μετά την φαρμακευτική σου αγωγή πάλι μια χαρά ήσουν. Μείνε όπως είσαι, απόλαυσε τον χορό και την γυμναστική σου και το φαγητό σου είτε είναι λιπαρό είτε όχι. Ο οργανισμός χρειάζεται απ' όλα για να μπορεί να κάνεις καύσεις. Είναι σαν να μην βάζεις λάδια στο αυτοκίνητο, η αποφυγή των λιπαρών! Με μέτρο όλα!

    Σκέφτηκες να ζητήσεις ψυχολογική υποστήριξη από ειδικό για το θέμα σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    μμ..οχι δεν το σκεφτηκα να ζητησω υποστηριξη..πολυ απλα γιατι εχω ενα ατιμο πεισμα μεσα μου κ νιωθω οτι αν παω σε ειδικο, θα με πεισει να μην προσεχω..
    γενικα ναι το εχω αυτο απο μικρη με το σωμα..παντα προσεχα κ παντα ημουν αδυνατη..κ τωρα με θεωρουν αδυνατη..απλα εχω φαει κολλημα οτι θελω να μη χαλασει το σωμαμο εξαιτιας των χρονων κλπ..
    παντα εκανα γυμναστικες, χορους κλπ κ ασκησεις ακομα κ στο σπιτι.
    ειμαστε ετσι οικογενειακως γενικα..κ τα αδερφια μου εχουν το ιδιο θεμα.ειναι μανιωδεις ολοι με την σωστη διατροφη..
    μεγαλωσα σε ενα σπιτι που ολοι προσεχαν παντα. ολοι εχουν ωραια σωματα κ ας ειναι μεγαλοι σε ηλικια(ειμαι η μικροτερη)..οποτε οπως καταλαβαινεις μας δερνει ολους η ιδια μουρλια..τα αδερφια ειναι αθλητες ποδηλασιας κ στιβου, οποτε ορθοφαγια μεχρι αηδιας.!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •