δεν ξερω τι να κανω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5

    δεν ξερω τι να κανω..

    Γεια σας,παρακολουθώ καιρό αυτό το φόρουμ,απ τη στιγμή που κατάλαβα οτι ίσως με αφορά ελάχιστα.είμαι 18 χρονών,162 και 59 κιλα..τελειώνοντας πέρυσι τις πανελλήνιες είχα φτάσει 68 κιλά.μικρή ήμουν αρκετά αδύνατη και απο τα 15-16 κ μετά είχα πάρει κάποια κιλά.Αφού έφτασα 68 κιλά και ενώ ασχολούμαι πολύ με την καλή διατροφή και τη γυμναστική,δυσκολευόμουν να χάσω..υπήρχαν μέρες που έτρωγα πολύ σωστά και ένιωθα τέλεια κ μέρες που έτρωγα αηδίες και ένιωθα ενοχές..κάπως έτσι άρχισα να κάνω εμμετό όταν έτρωγα πολύ η όταν έτρωγα κάτι πολύ λιπαρό..Το περίεργο είναι ότι ενώ καταλαβαίνω το λάθος μου δεν το ελέγχω πάντα.λέω πάντα ότι δε θα το ξανακάνω,ή όταν το κάνω λέω θα ναι η τελευταία φορά.αλλά όταν τρώω άσχημα,δεν ξέρω,θολώνω και πάλι το ίδιο..δεν ξέρω τι να κάνω.πραγματικά θέλω να χάσω 3-4 κιλά ακόμα,αλλα όχι έτσι.δε νιώθω καλά με τον εαυτό μου.μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει?:sniff:

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    γλυκια μου καταρχην προσπαθησε να σταματησεις να κανεις εμετο..ειναι δυσκολο πολυ το ξερω, αλλα γίνεται.Στη συνεχεια μίλησε σε καποιον που εμπιστευεσαι.Ειτε ειναι οι γονεις σου, είτε τ αδερφια σου..ζητα βοηθεια!Ειναι καλο να ζητας βοηθεια!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    αν κανεις εμετους..καλο θα ηταν να αναζητησεις βοηθεια απο ειδικο..το θεωρω πολυ σοβαρο αυτο που κανεις!
    ειναι τρομερα κακο για την υγεια σου, για τα δοντια σου..τα οργανα σου..
    ξερνας την τροφη σου! ειναι ο.τι χειροτερο υπαρχει σχετικα με τις διατροφικες διαταραχες..ζητα βοηθεια κ επαγγελματικη κ απο γονεις.
    μη το αφηνεις γτ οσο το αφηνεις αυτο το πραμα θα σε φαει.
    πιστευω οτι κ γω εχω θεμα εννοειται με το να μην παρω κιλα ..ειμαι αδυνατη..κ ειαμ ιστην τσιτα με τα κιλα..αλλα αν εφτανα στο σημειο να κανω εμετο...κ να μην μπορω να το σταματησω..θα μιλαγα αμεσα σε καποιον ειδικο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    οι γονείς μου δεν το ξέρουν..έχω σκεφτεί να το πω σε μια φίλη μου,αλλά νιώθω άβολα,γιατί πάντα τη συμβούλευα να τρώει σωστά...Dulcinea del Toboso αυτό γίνεται περίπου απ το φθινόπωρο,αλλά όχι συνέχεια..στην αρχή πολύ σπάνια,μετά πιο συχνά,κ τώρα πάλι πιο σπάνια.margkw μου αυτό λέω πάντα..ότι θα σταματήσω.δεν ξέρω,εκείνη την ώρα το βρίσκω λογικό,μετά λέω γιατί το κάνω?δεν πρέπει...ίσως αν πιεστώ για λίγο καιρό να τρώω σωστά,ώστε να μην νιώθω ενοχές,λέτε να σταματήσω?το περίεργο για μένα είναι ότι δεν είμαι κολλημένη με τα κιλά..οκ,πρεπει να χάσω λιγάκι,αλλά δεν τρελαίνομαι!Δεν ξέρω γιατί το κάνω..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    γι αυτο ελεγα να πας σε ειδικο..ολο αυτο εχει καποιο ψυχολογικο υποβαθρο.οχι οτι εγω ειμαι τελεια..εννοειται κ πως κ γω εχω θεμα με ανορεξιες κλπ..
    απλα οταν κανεις εμετο..για μενα ειναι καταστροφη του οργανισμου.
    γι αυτο θα ελεγα να το προλαβεις πριν γινει καθημερινο.
    μια φορα το ειχα σκεφτει κ γ πολυ παλια..ειχα φαει τοσο πολυ μαι μερα κ λεω θα παω να ξερασω..αλλα οχι γιατι ενιωθα τυψεις απλα επειδη ποναγε το στομαχι μου κ δεν μπορουσα να κουνηθω..
    ομως πολυ παλια..πριν απειρα χρονια..τελικα ενιωσα ασχημα στην σκεψη να προκαλεσω εμετο..απλα αραξα..χαλαρωσα..ηπια μια σοδα..κ ειπα απο μεσα μου οτι ο οργανισμος μου θα τα καταφερει απο μονος του να τα χωνεψει κ σε λιγη ωρα θα νιωθω καλυτερα.
    αυτο ομως ειναι κατι αλλο που περιγραφω..
    προσπαθησε να μιλησεις σε καποιον..
    μη το αποφευγεις..δεν ειναι ντροπη..συμβαινουν αυτα στους ανθρωπους..κανεις δεν ειναι τελειος.μηως εχεις πολυ στρες αυτον τον καιρο?μηωπς γενικα στην ζωη σου νιωθεις να σε πιεζει κατι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    δεν ήμουν καλά τους προηγούμενους μήνες..αυτό τον καιρό είμαι καλύτερα και ίσως και γι αυτό να έχω ελαττώσει κ τους εμμετούς.ασχολούμαι περισσότερο με τον ευατό μου,γυμνάζομαι,τρώω σωστά(κατα κύριο λόγο)..Στο μόνο που ποντάρω και είναι ο λόγος που πιστεύω ότι μπορώ να το σταματήσω μόνη μου είναι ότι καταλαβαίνω τη βλακεία μου!πιστεύεις ότι είναι αδύνατο να το σταματήσω μόνη μου?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα γι αυτη τη διαταρραχη...ειχα στην ομαδα μου μια κοπελα η οποια εκαναε πολλα χρονια ψυχοθεραπεια για να θεραπευτει.
    ειναι κατι δυσκολο..
    ειναι οπως το τσιγαρο κανει κακο κ το ξερεις κ τελιακ το καπνιζεις..λες αλλη μια φορα κ τι θα πειραξει?
    κ στο τελος χανεις τον ελεγχο..νομιζω οτι δεν ειναι ακατορθωτο..αλλα οχι κ ευκολο.
    καλο θα ηταν να παρεις τα μετρα σου κ να εξετασεις για ποιον ακριβως τον λογο εχεις αυτην την συμπεριφορα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11
    εγω συμφωνω οτι πρεπει αμεσα να το πει..απλα εκεινη δε θελει..
    να ρωτησω κατι? οσοι κανουν αυτο..αδυνατιζουν πολυ?
    τυπου νανα καραγιαννη ας πουμε?
    η το αποτελεσμα νανα καταγιαννη ειναι θεμα ανορεξιας απλα.?
    συγγνωμη που ρωταω αλλα ειμαι εντελως ασχετη.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    Καλησπερα..δεν ξερω αν με βοηθησε τοσο πολυ που πρωτη φορα μιλησα για το προβλημα μου ή αν απλά εχω πεισμώσει γιατί δε θέλω να απευθυνθώ σε ειδικό,αλλά αυτές τις μέρες δεν εχω κανει καθολου εμμετο..επισης εφαγα κ γλυκο κ μακαρονάδα στην γιορτή του αδερφού μου,κ συγκρατήθηκα :) dreambody δε νομιζω οτι αδυνατιζει τοσο πολυ...εκτος κ αν κανεις πολλους εμετους οτι τρως...
    Επισης καταλαβαινω πως πρεπει να το πω,ισως θελω να συνειδητοποιησω το προβλημα μου μονη μου πρωτα..δεν παει να πει οτι επειδη τα παω καλυτερα δε χρειαζεται να το πω.ευχαριστω για τις συμβουλες σας.αληθεια ενιωσα καλυτερα :)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    με τους εμετους κρατας ετσι κι αλλιως γυρω στο 30% των θερμίδων..Αλλλα δεν ειναι αυτό το θέμα ρε παιδια..Ειναι μια θανατηφορα συνηθεια και πολυ υπουλη αρρωστια η ανορεξια.

    @Sofma χωρίς να θελω να σου κοψω τα φτερά..το οτι εφαγες γλυκο και μακαροναδα δε λεει τιποτα..ουτε το οτι δεν εκανες καποιες μερες εμετο..Ειναι σιγουρο οτι χρειαζεσαι μια βοηθεια, εστω μικρή απο καποιον.Ελπίζω να ξεπισμώσεις γιατί μου θυμίζεις ασχημες καταστασεις (δικες μου) που δεν θα ευχομουν ουτε σε εχθρό μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Με το να οεισμωνεις και να μη θέλεις να δεις ειδικό παλι κακό σου κανεις !!! Όντως το οτι δεν έκανες εμετό αυτή τη φορά δεν σημαίνει απολύτως τπτ!!!
    Ενα βήμα μικρό που όμως χωρις βοήθεια δεν αντιμετωπίζεται ... Γιατί συτο είναι απλώς το σύμπτωμα!!!
    Το οποίο ειναι και πιο επικίνδυνο στη δικη σου περίπτωση...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    5
    ναι,σε περιπτωση που δεν το καταλαβατε το ειπα κ μονη μου οτι δε σημαινει κατι αυτο και οτι πρεπει να μιλησω..απλα λογικο ειναι να χρειαζομαι το χρονο μου.επισης συνεχιζω να μην κανω καθολου εμετους και να τρωω καλυτερα..ξερω οτι δεν ειναι η λυση,αλλα ξερω οτι ειναι ενα 1ο βημα,και χαιρομαι πολυ γι αυτο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Ειναι σίγουρα ενα βήμα και μπραβο σου!!
    Να έχεις όμως στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι η Ανορεξία είναι μια πολύ ύπουλη αρρωστια που έρχεται όποτε θέλει, ξανα και ξανα, και δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια..Μπορεί να σε κάνει να νομίζεις οτι είσαι καλύτερα και τρως πιο σωστά..Πάρε τον χρόνο σου και μη φοβάσαι..ζήτα τη βοήθεια και θα δεις όλα θα είναι καλύτερα..Στο λέει κάποια που παλεύει 9 χρόνια τωρα να ξεφύγει..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •