Δεν αντέχω άλλο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9

    Δεν αντέχω άλλο..

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες..

    Καταρχάς να σας ενημερώσω φτάνω στο σημείο να σας γράψω για να πάρω κουράγιο, να μιλήσουμε να ανταλλάξουμε απόψεις...

    Δεν θα ρωτήσω τι έχω... Και πολύ περισσότερο εάν έχω κάτι, γτ σίγουρα ΚΤ ΔΕν πάει καλά με εμένα. Με τη σχέση μου μέτρο φαΐ κ σίγουρα με την εικόνα του σώματος μ.
    Ξεκάθαρα είμαι κανονικού βάρους.
    Πριν δυο χρόνια είχα φτάσει τα 47 kg με ύψος 1,63. Τώρα είμαι 53 για να καταλάβετε. Νούμερο που το έμαθα πρόςφατα γτ φοβούμενη το τι θα αντικρίσω δεν ανέβαινα ποτέ στη ζυγαριά. Απογοητευτικά με αυτό που είδα εννοείται γτ πίστευα ότι ήμουν πιο λίγα κιλά.
    Για τα μην τα πολυλογώ, μονίμως θέλω να χάσω κιλά. Δεν τρώω τροφές παχυντικές ποτέ. Την βγάζω μόνο με σαλάτες και χωρίς καν να έχουν λάδι. Του πιο παχυντικά που τρώω είναι δημητριακά και αυτά σκέτα για να γλιτώνω θερμίδες κ από το γάλα.
    Ωστόσο να σημειωθεί ότι δεν χάνω γραμμάριο. Γ γυμνάζομαι πει καθημερινής βάσης, και έχω συνεχώς υπογλυκαιμίες. Τις αντιμετωπίζω μασοντας ΚΤ γλυκό μα φτυνοντας το μετά.
    Βρίσκω συνεχώς ελαττώματα στο σώμα μ και μερικές φορές παχαίνω δηλαδή έτσι νιώθω τα ρούχα μ. Όχι ότι με στενεύουν αλλά ότι πετάει ΚΤ παραπάνω από όσο πετούσε έως τώρα...
    Τεσπα, μη μόνο λόγω...
    Περιμένω τις απαντήσεις σας, τις ερωτήσεις σας γτ φυσικά είναι άπειρα όσα δεν έχω αποκαλύψει αλλά θα βγει το κείμενο έκθεση...

    Σας περιμένω....

    Φιλία..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου και καλώς ήρθες!
    Δεν έχω καταλάβει τι δεν αντέχεις άλλο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    nadine καλησπέρα..
    έχεις τα δίκια σου..
    δεν αντέχω άλλο αυτή την εμμονή. όλη μέρα, 24 ώρες το 24 ωρο να σκέφτομαι το πωσ είμαι και το οτι πετάνε τα ψωμάκια μου και πωσ θα γίνει να αδυνατίσω κ.ο.κ.
    Εαν ποτέ φάω κτ που μου έχω απαγορεύσει νιώθω σοβαρές τύψεισ και με ρίχνει ψυχολογικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έχεις σκεφτεί ποτέ από τι σε προφυλάσσει αυτή η εμμονική ενασχόληση;
    Από ποιά άλλα σημαντικά σου θέματα, των οποίων η αντιμετώπιση αναβάλλεται
    καθώς το θέμα του βάρος σου έχει μονοπωλήσει όλη σου την προσοχή;
    Αν βρεις το δευτερογενές αυτό όφελος καθώς και τι ακριβώς σε φοβίζει
    θα είσαι, πιστεύω, ένα βήμα πιο κοντά στη λύση σου, αν όντως την επιθυμείς!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Έχει δίκιο η NADINE Πίσω από τις διατροφικές διαταραχές υπάρχει πάντα κάτι άλλο !!! Ίσως οχι μόνο ένα .... Αν θες να ξεφύγεις πραγματικά αλο αυτό πρέπει να είσαι αποφασισμένη να δεις κάποια πράγματα πιο καθαρά

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    Αυτό που είναι πρωταρχικής σημασίας για μένα είναι να είμαι στα κιλά που θέλω. εαν αυτό είναι οκ , τότε και η ψυχολογία μου είναι καλή. το θέμα είναι οτι εάν δεν, αυτό με ρίχνει πολύ περισσότερο από ότι πρέπει ψυχολογικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    jennieA αυτο που προσπαθούμε να σου πούμε πως πίσω από αυτο υπάρχουν βασικές αιτίες .... Αυτή η εμμονη έχει κάποια πηγή και είναι πολύ φυσιολογικό το γεγονός οτι ακομα δεν είσαι καν σε θέση οχι να το δεις αλλα έστω να το σκεφτείς !!!;
    Ξέρεις τι είναι οι ΔΠΤ? Γράφτηκες εδω ... Ξέρεις σε ποιους απευθύνεται ?
    Έχεις γνώση του πραγματικού σου προβλήματος η δεν το συνειδητοποιείς? Στις διαταραχές αυτές δεν έχει σημασία το σύμπτωμα αλλα το απο πίσω !!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημέρα, Τζένη!
    Είχες πει πως δεν αντέχεις άλλο αυτήν την εμμονή.
    Αν τελικά αυτο που δεν αντέχεις άλλο είναι να μην είσαι στα κιλά που θέλεις,
    αυτό είναι ένα εντελώς άλλο θέμα. Προφανώς αντέχεις κάμποσο ακόμη για να συνεχίζεις...
    Καλή δύναμη λοιπόν κι εύχομαι σύντομα να αλλάξεις οπτική θέασης!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    Κοιτάξτε.. Δεν θελω τα κιλά που έχω. αν και φυσιολογικα.
    Αυτο που δεν αντεχω είναι πωσ καλή ώρα αυτή τη στιγμή για παράδειγμα απλα δεν έχω όρεξη να κάνω το παραμικρό λόγω του ότι θεωρώ οτι δεν μπορώ να φάω.. να ζήσω μια φυσιολογική ζωή γτ την περιστρέφω γύρω από το φαγητό. ΜΟυ έχω απαγορεύσει τροφέσ τισ οποίεσ στερούμαι κλπ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Δεν έχεις πιάσει το νόημα των όσων προσπαθούμε να σου πούμε ... Το πρόβλημα σου δεν ειναι τα κιλά δεν ειναι οτι το μυαλό σου είναι κολλημένη σε καλές κακες απαγορευμένες η μη για σένα τροφές ...Οταν το καταλάβεις αυτο θα είσαι σε σωστό δρόμο !!!;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    i know that :saint2:

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ..
    ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ Κ ΑΣΧΟΛΕΊΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου Τζενη, εχεις και ωραιο ονομα :)
    Θα συμφωνησω, το πρόβλημα ειναι στο πως σκεφτεσαι. Το προβλημα ειναι ψυχολογικο.. Κατ εμε ο αγωνας σου περιστρεφεται απο το να μην αφησεις τον εαυτο σου να χασει αυτα τα τρια κιλα.. Γιατι ακομα και να τα χασεις παλι δε θα σου αρεσει το σωμα σου και θα θες να χασεις κι αλλο και καπως ετσι πολλες κοπελες σαν εσενα χωνονται πιο βαθια σε αυτο που ονομαζεται νευρικη ανορεξια. Οπως σε ολα, ετσι και στο θεμα του φαγητου κιλων κλπ πρεπει να τηρουμε το μετρο για να ειμαστε καλα. Ειπες πριν i know that. Ναι το ξερεις αλλα τι κανεις γ αυτο; Βαζεις μπροστά την προσπαθεια να χασεις τα κιλα.. Γεγονος που αν γινει γιγαντωνει κατ εμε το θεμα. Συμβουλη μου ειναι να μιλησεις με καποιον ειδικο, να ξεκινησεις συνεδριες γιατι συνεχισεις ετσι φτανες πραγματικα στα ορια... Νομιζω ξερεις οτι κατω απο δμς 18 εισαι ελλθποβαρης κ σημαινει οτι πρεπει να παρεις. Μου εκανε εντυπωση το οτι εγω ενω ειμαι 1,57 οταν ειχα παει τον οκτωβρη στον ενδοκρινολογο για να κανω εξεταση θυρεοειδους, του ειπα να με ανεβασει κ σε ενα μηχανημα να δω τι παιζει με τα κιλα και μου έβγαλε φυσιολογικη τιμη ιδανικη απο 57 μεχρι 59! Νομιζω αυτο λεει πολλα. Ειτε εχεις δμς 20 ειτε 22 ειτε 23 εισαι κανονικος. Φυσικα παιζει ρολο η αναλογια μυων λιπους. Και η γυμνασικη που λες δεν ειναι μεθοδος αντικαταστασης του φαγητου, ειναι μεθοδος επικουρικη του φαγητου. Σε βοηθαει οταν κανεις διατροφη να μην εχεις απωλεια μυικης μαζας και βοηθα σε ενα ποσοστο την καυση του λιπους. Οταν παλι δε θες νοα χασεις σε βοηθαει στο να διατηρει τους μυες σου εφοσον φυσικα την κανεις σωστα γιατι απ οτι βλεπω λιγοι ξερουν τι θα πει γυμναστικη. Επομενως για να καταληξω, αφου λες οτι το ξέρεις βοηθησε τον εαυτο σου πηγαινε σε ειδικο και προσπαθησε ετσι με τον καιρο να αλλάξεις τροπο σκεψης.. Γιατι ειναι λυπηρο να βλεπεις την πλυση εγκεφαλου ως προς τα σκελετωμενα προτυπα να διογκωνεται και κοπελες που εχουν ολη τη ζωη μπροστα τους να χαραμιζονται ετσι...
    Ελπιζω να βρεις το δρομο σου..
    Με αγαπη!! Καλη συνεχεια :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    9
    καλησπέρα και σε εσένα purple rose.. Πραγματικα χαίρομαι πολύ που έγραψες..
    Έχεισ δίκιο και το ξέρω..
    Έχω ήδη απευθυνθει σε κάποιον ειδικό και ελπίζω να λύσω το πρόβλημα μου.
    Ειμαι μόλισ 31 και ειμαι δυστυχισμένη.
    Έχεισ 1000 δικια σε σχέση με το οτι εαν παω και εκει που θελω σε κιλά πάλι δεν θα μου είναι αρκετό, γτ όντας 46-47 κιλα (!) στο παρελθόν, πάλι δεν μου άρεσα.
    Τρόμαζα κόσμο κατα τα λεγόμενα τουσ αλλα εγώ ήθελα και άλλο.
    Στον ψυχιατρο απευθύνθηκα για άλλο λόγο. Ωστόσο φυσικά ανέφερα την εμμονή μου. Λόγω πρώτησ συνεδρίας και μή έχοντασ την ευχέρεια δεν έδωσα ίσωσ όση έμφαση έπρεπε στο θέμα. Σκοπεύω στην επόμενη συνεδρία να έμβαθύνω. Ηδη μου χορηγείται φλουεξιτίνη αλλά είναι πολύ νωρίσ ακόμα για κάποια αλλαγή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Πολύ με χαροποιεί που το συνειδητοποιεις αφενος και που εχεις απευθυνθει σε ειδικο αφετερου. Τωρα να σου ευχηθω καλο κουραγιο με δυναμη και επιμονη. Σιγουρα ειναι δυσκολο, σιγουρα υπαρχουν σκαμπανεβασματα αλλα να θυμασαι οτι σημασια εχει να εισαι μερικα βηματα μπροστα σε σχεση με παλαιοτερα και το μέλλον να σε βρισκει με την καποια εξελιξη. Και σιγα σιγα τα μικρα βηματα γινονται ενα μεγαλο... Σου ευχομαι τα καλυτερα, και για τις εξελιξεις σου ενημέρωνε μας :) Ευχομαι να πανε ολα καλα!! :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •