ερωτηση σχετικα με διατροφη, ανορεξια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    11

    ερωτηση σχετικα με διατροφη, ανορεξια?

    καλημερα σε ολους..ειμαι νεο μελος..
    ειμαι 37 κ ζυγιζω κανονικα απο 57-60 κιλα. με υψος 1.70.
    τωρα τελευταια επαιρνα ενα φαρμακο το οποιο με παχυνε κ μου το κοψαν..ομως ειχε ως αποτελεσμα να φτασω τα 65 κιλα.
    με διατροφη που κανω 1 μηνα περιπου εχασα 3 κιλα κ θελω να ξαναπαω 57.μου εχει κολλησει οτι θελω να παω 57.
    τρωω πολυ λιγο κ χωρις καθολου λιπαρα..παραλληλα ομως κοιταω να μην λειπει τιποτα απο την δαιτροφη μου..δεν τρωω κρεας γενικα κκ τρωω ψαρι..ομως εχω παρατηρησει οτι πχ..ενω τωρα νιωθω πιο αναλαφρη κ εχω χασει 3 κιλα..αν κανω μια παρασπονδια νιωθω αμεσως ασχημα κ τυψεις.
    ολοι λενε οτι ειμαι κοκκαλο...κανω κ χορο..ομως εγω εχω 2 ψωμακια απο δω κ απο κει τα οποια μου τη σπανε κ φευγουν μονο οταν παω 57 κιλα. παραλληλα κανω γυμναστικη κ μασαζ κυτταριτιδας.
    γενικα...εχω μια μανια με το φαγητο..να μη βαλω λαδι παραπανω.,.μη φαω λιγα λιπαρα παραπανω. ελεγχω τις ποσοτητες..κλπ..δεν με κουραζει..με ευχαριστει πολυ.απλα νιωθω λιγο φοβο μη παθω νευρικη ανορεξια.
    καποτε ειχα παθει κ εφτασα 53 κιλα..κ εκλαιγα γιατι ηθελα να παρω κιλα αλλα αρνιομουν να φαω οτιδηποτε με λιπαρα.
    τελικα μετα απο κατι χρονια χαλαρωσα κ το ξεπερασα κ ετρωγα νορμαλ.
    πχ σημερα σκεφτηκα να παρω μια τυροπιτα μιας κ απο το πρωι εχω φαει 3 ριζογκοφρετες με τυρι light κ 1 μπαρα..κ το απαγορευω στον εαυτο μου..
    μετα το μεσημερι θα φαω μια τοματα γεμιστη κ το βραδυ 1 αυγο.
    γενικα προσεχω πολυ να παιρνω θρεπτικα συστατικα να μην παθω κατι κακο. ποια η γνωμη σας?πως τα ακουτε ολα αυτα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου!! Τυχαια το ειδα το τοπικ μιας και δεν εχει απαντησει κανεις.
    Πρωτον, το υψος σου σε σχεση με τα κιλα σου ειναι σε ιδανικα πλαισια. Εσυ θες να πας προς το ακρο του αδυνατου. Εχω την εντυπωση οτι αυτο που εχεις ονομαζεται ορθορεξια. Ειναι η εμμονή με το υγιεινο φαγητο. Εμμονη ομως. Το μετρο ειναι υγιης σχεση με το φαγητο, τυπου τρωμε 90% υγιεινα κ υπαρχει κ ενα 10% που θα ξεφυγεις οταν το θες και θες ξα αφησεις τον εαυτο σου ξα φαει κατι αλλο γιατι το θεωρει φυσιολογικο. Υγιεινος τροπος ζωης λεγεται αυτο το συνολο του. Και ο υγιεινος τροπος ζωης περιλαμβανει και υγιες μυαλο, mindset! Αυτο δεν το εχεις μου φαινεται και θες να το δουλεψεις... Εχεις επηρεαστει μαλλον απο τα προτυπα "ομορφιας" κ δινεις σημασια σε ανουσιες λεπτομερειες. Βεβαια το οτι αφιερωσες χρονο να γραψεις σε ενα φορουμ διατροφικων διαταραχων δειχνει οτι εστω ενστικτωδως αντιλαμβανεσαι ισως οτι υποβοσκει ενα θεμα.. Εγω θα σε συμβουλευα να μιλησεις στους δικους σου πρωτα αν θες, αλλα οπωσδηποτε σε ψυχολογο για να προλαβεις αλλες καταστασεις.. Γιατι καθε περιπτωση ανορεξιας καπως ετσι ξεκιναει. Προσπαθησε να βγαλεις το καταστροφικο και γρηγορα πολλαπλασιαζομενο μικροβιο απο το μυαλο σου οσο ειναι νωρις. Φιλικα! Καλη δυναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Originally posted by purplerose
    Γεια σου!! Τυχαια το ειδα το τοπικ μιας και δεν εχει απαντησει κανεις.
    Πρωτον, το υψος σου σε σχεση με τα κιλα σου ειναι σε ιδανικα πλαισια. Εσυ θες να πας προς το ακρο του αδυνατου. Εχω την εντυπωση οτι αυτο που εχεις ονομαζεται ορθορεξια. Ειναι η εμμονή με το υγιεινο φαγητο. Εμμονη ομως. Το μετρο ειναι υγιης σχεση με το φαγητο, τυπου τρωμε 90% υγιεινα κ υπαρχει κ ενα 10% που θα ξεφυγεις οταν το θες και θες ξα αφησεις τον εαυτο σου ξα φαει κατι αλλο γιατι το θεωρει φυσιολογικο. Υγιεινος τροπος ζωης λεγεται αυτο το συνολο του. Και ο υγιεινος τροπος ζωης περιλαμβανει και υγιες μυαλο, mindset! Αυτο δεν το εχεις μου φαινεται και θες να το δουλεψεις... Εχεις επηρεαστει μαλλον απο τα προτυπα "ομορφιας" κ δινεις σημασια σε ανουσιες λεπτομερειες. Βεβαια το οτι αφιερωσες χρονο να γραψεις σε ενα φορουμ διατροφικων διαταραχων δειχνει οτι εστω ενστικτωδως αντιλαμβανεσαι ισως οτι υποβοσκει ενα θεμα.. Εγω θα σε συμβουλευα να μιλησεις στους δικους σου πρωτα αν θες, αλλα οπωσδηποτε σε ψυχολογο για να προλαβεις αλλες καταστασεις.. Γιατι καθε περιπτωση ανορεξιας καπως ετσι ξεκιναει. Προσπαθησε να βγαλεις το καταστροφικο και γρηγορα πολλαπλασιαζομενο μικροβιο απο το μυαλο σου οσο ειναι νωρις. Φιλικα! Καλη δυναμη!
    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=8099

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •