.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: .....

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9

    .....

    γεια σας κ απο μενα μολις συνηδητοποιησα οτι εχω μεγααααλοο πρβλημα κ χρειαζομαι βοηθεια ειμαι η φωφη 23 ετων 79 κιλα κ παλευω με τις διατροφικες διαταραχες απο τα 12 συνηθως το προβλημα ηταν η ψυχαναγκαστικη υπερφαγεια αλλα εχω υπαρξει κ βουλιμικη....το προβλημα μ ειναι οτι μετα απο τοοοοσες διαιτες και μεγαλωνοντας ο μεταβολισμος μ τα χει παιξει κ παιρνω κιλα για πλακα παλια επρεπε να τροω σαν το βοδι 1 χρονο για να παρω 10 κιλα τωρα ενο ειχα χασει κ εφτασα 70 τον σεπτεμβρη σταματα ξεκηνα σταματα ξεκηνα την διαιτα εχω παρει σχεδον ολα τα κιλα που εχασα πισω δεν θελω να κανω αλλο διαιτες βαρεθηκα κ κουραστηκα πιστευετε οτι αποκλειετε να χαθουν καποια κιλα εστο κ αργα προσεχοτας λιγο κ περιοριζοντας τα υπερφαγικα επεισοδια???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Φώφη καλησπέρα και καλώς όρισες. Το τι πιστεύουμε ίσως να μην έχει και τόση σημασία αν εσύ η ίδια δεν δοκίμασες να προσπαθήσεις αυτό που προτείνεις.
    Επί της ουσίας όμως αυτό που περιγράφεις χρήζει βοήθειας από ειδικό. Αν δεν μπορείς η ίδια να εντοπίσεις τι είναι αυτό που σε κάνει να τρως πολύ ίσως ένας ψυχολόγος να σε βοηθούσε να βρεις την αιτία και να την αντιμετωπίσεις. Ο οργανισμός μας αντιδρά όταν τον ταλαιπωρούμε. Κάνε διάλειμμα. Βγάλε απ'το μυαλό την λέξη δίαιτα και προσπάθησε να έχεις κανονικά γεύματα: πρωινό-μεσημεριανό-βραδυνό κι ενδιάμεσα σνακ. Δεν έχει σημασία αν θα χάσεις ή θα πάρεις σε αυτή τη φάση, αλλά μόνο να έχεις μια σταθερότητα στα γεύματα σου. Κράτα ημερολόγιο διατροφής και κάθε εβδομάδα κάνε μια ανασκόπηση για να εντοπίσεις ποιες τροφές είναι κακές και πρέπει να αποφεύγεις (πολλά γλυκά για παράδειγμα, φαγητά απ' έξω...). Αν καταφέρεις να είσαι σταθερή θα έχεις κάνει ήδη ένα βήμα επιτυχίας για σένα αλλά και καλό στον οργανισμό σου! Α! Και κάνε γυμναστική... Βγες για περπάτημα, πήγαινε για μπάνιο στη θάλασσα ή αν έχεις δυνατότητα γράψου σε γυμναστήριο!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9

    ....

    μαρια μου ευχαριστω πολυ για την απανηση καλες οι συμβουλες σου αλλα υπαρχει ενα προβλημα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ντρεπομαι να μηλησω στον οποιονδηποτε ακομα κ σε καποιον ειδικο γιαυτο γραφω εδω νοιωθω καποια ασφαλεια πισω απο εναν υπολογιστη....ευχομαι να μπορουσα να βοηθηθω καπως απο δω μεσα τουλαχιστον για αρχη....:starhit::starhit::starhit::starhit:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Ένα βήμα την φορά καλή μου. Για αρχή: ξέχνα τη "δίαιτα" και κάνε όπως σου πρότεινα, με τα υπόλοιπα. Ο βραχνάς αυτός είναι το μεγαλύτερο άγχος και πρέπει να το ελαττώσεις όσο γίνεται! Κι άσε τον ψυχολόγο για όποτε εσύ νιώσεις που τον χρειάζεσαι!
    :yes:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Φώφη, αν μου επιτρέπεις, το πρόβλημα δεν είναι πως έχεις πάρει τα κιλά που είχες χάσει,
    αλλά ότι χάνεις τα καλύτερά σου χρόνια, ήδη από τα 12 να ασχολείσαι με δίαιτες και ζυγαριές!
    Η διατροφική διαταραχή αφορά ακριβώς σε αυτό! Να ασχολούμαστε με το δέντρο και να χάνουμε το δάσος!
    Να αγνοούμε το πρόβλημα και να υπερμεγενθύνουμε το σύμπτωμα! Θα χάσεις κι άλλα χρόνια, φοβάμαι...
    Δε χάνεις καλύτερα την ντροπή σου αντ' αυτού; Αυτό που σε ταλαιπωρεί και συνηθισμένο πολύ είναι
    και ο ειδικός ψυχολόγος το έχει πολύ καλά μελετήσει, οπότε κι εξοικειωθεί. Επίσης δουλειά του είναι
    η αποδοχή χωρίς όρους, η μη κατάκριση, η ενσυναίσθηση, όλα αυτά που χρειάζεσαι αυτήν τη στιγμή
    να χαλαρώσεις με τον εαυτό σου λίγο και να βοηθηθείς να δεις από άλλη οπτική γωνία θέασης
    αυτά που πραγματικά σε ταλαιπωρούν. Δεν είναι ένδειξη αδυναμίας η αναζήτηση βοήθειας.
    Το να κάνουμε τα ίδια πράγματα ελπίζοντας δε διαφορετικά αποτελέσματα είναι η παγίδα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9
    μαρια μ σημερα ξεκηνησα παλι ΟΧΙ διαιτα απλα μια προσπαθεια στο να τροω μονο οταν πειναω και σαν ανθρωπος οχι σαν ζωο ελπιζω να τα καταφερω... παντως 2 πραγματα που παρατηρησα εδω και 10 μερες που σταματησα τις διαιτες ειναι οτι τα υπεφαγικα επεισοδεια μειωθηκαν απο 4-5 την βδομαδα σε 2 και οτι ακομα κ οταν ξεφευγω δεν ξεφευγω οπως πριν εχω καποιο οριο...βεβαια δεν εχω χασει γραμμαριο αλλα αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα πρωτα η θεραπεια απο αυτον τον διαολο!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9

    ΝΑDINE

    γεια σου nadine ευχαριστω για τις συμβουλες εχεις απολυτο δικαιο σε ολα αλλα η αληθεια ειναι οτι η ζωη μ δν εχει παει και πολυ πισω ισως κ αυτος ειναι ο λογος που δν εχω κανει κατι νοιωθω οτι δν εχω ποιασει πατο ακομη εχω ακομη ελπιδα οτι θα τα καταφερω μονη η τουλαχιστον με παρεα εσας :starhit::starhit:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Θα προτιμούσα να μη χρειαστεί να πιάσεις πάτο...
    Την ελπίδα πως θα τα καταφέρεις ασφαλώς και να μην τη χάσεις ποτέ!
    Απλά δεν είναι θέμα προσωπικής ήττας το να λάβεις βοήθεια.
    Εύχομαι να νιώσεις σύντομα έτοιμη...
    Καλή σου δύναμη με όλα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9
    ευχαριστω πολυ :saint:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •