εχασα τις αναλογιες μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    3

    εχασα τις αναλογιες μου

    καλησπερα.. θα ηθελα να κανω μαι ερωτηση,μηπως κ καποιος εχει ιδεα να μου πει τι γινεται με το σωμα μου. Ειμαι 27 χρονων κ τα προβληματα με την εμμονη των κιλων αρχισε απο τα 21. Απο τα 22 δεν εχω περιοδο μονο με αντισυληπτικα.. Τους τελευταιους μηνες κανω κ παλι μια προσπαθεια για να παρω κιλα. Αυτο ομως που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι ενω ειμαι 52 κιλα τωρα με υψος 1.73 δεν ειναι το σωμα μου οπως ηταν οταν ημουν παλια 52 δεν εχω πια τις αναλογιες που ειχα. τα χερια κ τα ποδια μου δεν εχουν 'παρει' καθολου κ το μονο που μεγαλωνει ειναι η κοιλια!! ξερει κανεις τι γινεται?θα επανελθει το 'παλιο' μου σωμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου!!! Χωρίς να είμαι ειδικος, με τη μεχρι τωρα πληροφόρησή μου, υποθετω οτι δεν προσπαθείς να παρεις κιλα με το σωστο τροπο. Τι εννοω; Τα κιλα που θα παρεις πανω σου αν ειναι μονο λιπος, δεν θα ειναι κολακευτικο το πως θα φαινονται. Και ας γινει το επιθυμητο βαρος στη ζυγαρια ως ξερο νουμερο. Αν τα κιλα που θα παρεις σε μεγαλο ποσοστο περιεχουν μεσα και μυικη μαζα τοτε το σωμα παιρνει αλλο σχημα και μορφη. Πιστευω θα σου σωσει να μιλησεις με καποιον δεν ξερω γυμναστη; ενδοκρινολογο συνεργατικα για διατροφη; Και να ξεκινησεις υγιεινη διατροφη με κανονικη προς πολλη ποσοτητα σε συνδυασμό με συστηματικες ασκησεις ενδυναμωσης.
    Αυτο το επαθες γιατι (δεν ξερω και την ιστορια σου) αφου λες οτι ειχες εμμονή, φανταζομαι θα ειχες κοψει το φαγητο με αποτελεσμα οι ημερήσιες αναγκες να μην καλυπτονται και το σωμα να τρωει μυικη μαζα. Εξ ου και η διαφορα στις αναλογιες. Βεβαια, δεν ξερω ποσο υπερβολικη μπορει να ειναι η τοποθετηση σου. Αλλος που σε ξερει μπορει να μην βλεπει και φοβερη διαφορα και το μυαλο σου να το υπερβαλει, οπως ολοι καμια φορα κανουμε αυτοσαμποταζ.

    Αλλα αυτο που ανεφερα πανω ισχυει. Ειναι η πιο δυσκολη μορφή γυμναστικης, και ο δρομος ειναι δυσκολος, αλλα αξιζει. Στο λεω γιατι το ζω. Νιωθεις ομως και δυνατοτερος ταυτοχρονα και πιο αισιοδοξος και βαζεις πολλα σκαλοπατακια για αυτο που λεμε αρμονικη ζωη. Ναι, ολα αυτα μεσα απο γυμναστικη σωστη ενδυναμωσης και διατροφη πλουσιας σε θρεπτικα συστατικα αλλα και με ποσοτητα.

    Μακαρι να το ακολουθησεις..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    3
    Ααα... ναι η αληθεια ειναι αυτη,οτι τρωω ως επι το πληστον βρωμιες κ γλυκα κ ετσι τα πηρα τα κιλα .. ηθελα να φαω αυτα που στερηθηκα τοσα χρονια,ειχα ξεχασει σχεδον τη γευση!!😱 πφφφ.. δεν ξερω..απογοητευομαι. ναι ,οπως καλα το καταλαβες ειχα φτασει 45 κιλα,κ ετρωγα ελαχιστες θερμιδες κ καθολου λιπος. Δηλαδη οι μυες που εφαγε το σωμα μου ξαναγινονται?με γυμναστικη? Δε θελω αλλο κοτοπουλο με μαρουλια 😜Στεναχωριεμαι γιατι απο φοτο βλεπω οτι ειχα ενα σωμα γυναικειο με ιδανικες αναλογιες κ τωρα παει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ναι, ξαναγινονται, με γυμναστικη συνδυασμενη καταλληλα με διατροφη. Η καλυτερη λυση ειναι να πας σε ενδοκρινολογο να σε δει, να σου βγαλει μια διατροφη για να αρχίσεις να παίρνεις κιλα μυες και να πας και σε γυμναστηριο ταυτοχρονα για να το κανεις... Φυσικά και δεν απαγορεύεται να φας κ ενα μικρο γλυκο, μην τρελαθούμε, απλα με μετρο κ προς θεου τα κιλα που θα βαλεις να μην ειναι σκετο λιπος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλησπερα, ενας διατροφολογος θα σε μαθει να τρεφεσαι σωστα και θα παρεις ομοιομορφα βαρος και οχι λιπος :thumbup:

    (αυτο με την περιοδο ειναι πολυ σημαντικο αλλα φανταζομαι το κοιτας με το γιατρο σου...)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Οι διατροφολογοι δεν εχουν καμια σχεση με τους ενδοκρινολογους. Οι ενδοκρινολογοι βλεπουν στον οργανισμο τα παντα ολα σου, αναλυουν τα παντα, γι αυτο και βγαζουν εξατομικευμενες διατροφες. Οι διαιτολογοι πανω κατω δινουν σε ολους τα ιδια εστω με μικρες αποκλεισεις. Εχω δει οτι μονο οι ενδοκρινολογοι δινουν αρτιες διατροφες, οχι απλα για να χασεις η να παρεις κιλα, αλλα και για να εχεις υγεια. Σε μαθαινουν να τρως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    ωχ εγω purple μου εχω αλλη εμπειρια...εχω εξαιρετικη μεν ενδροκρινολογο που εχει αναδειχθει πια και ειναι πολυ γνωστη εδω και χρονια αλλα απο διαιτολογια δεν... ασε. στερητικες διαιτες και πας για ΔΠΤ σφαιρα χαχαχαχχα
    Τα εχω ακομα τα διαιτολογια σαν αναμνηση και υπενθυμιση οτι καθε ενας ειναι στο ειδος του...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    3
    θα κανω μια κουβεντα με την ενδοκρινολογο μου κ βλεπω.. ευχαριστω :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •