ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ??????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9

    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ??????

    κοριτσια εχω μια απορια εσεις οι ποιο εμπειρες που εχετε επισκευτει ειδικους διατροφολογους κ ψυχολογους τι σας ειπαν για το συχνο ζυγισμα???ρωταω γτ σκεφτομαι να την πεταξω στα σκουπιδια την ριμαδα μιας κ στην αποθεραπεια της ψυχαναγκαστηκης υπερφαγειας που ΠΡΟΣΠΑΘΩ να κανω τρωγοντας νορμαλ ποσοτητες μονο οταν πειναω κ εχοντας απαρνηθει πληρως τα γλυκα το μονο που εχω καταφερει ως τωρα ειναι απλα να μην παρω αλλα κιλα χανω 200-300 γρ και φυσικα με ενα υπερφαγικο επεισοδιο τα χω παρει πισω,προσπαθω να μην μετριεμαι αλλα ποσο ευκολο ειναι οταν στον παρελθον ζυγιζομουν σχεδον καθημερινα ??? και εκει που λεω δν με νοιαζει τι λεει η ζυγαρια τσουπ αρχιζω κ στεναχωριεμαι κ να το παλι το επεισοδιο....ουφφφ :sniff::sniff::sniff:

  2. #2
    με αποτρεπει απο υπερφαγικο μερικες φορες, η ιδεα οτι εχω να δωσω 'αναφορα' στην ζυγαρια, οποτε να μην παρεκτραπω. Το γεγονος οτι εδω υπαρχει 'κοινο', μου δινει ενα λογο παραπανω να μην το κανω το υπερφαγικο. Αν κανω, δεν μπορουσα να το αποφυγω με τιποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    φωφη μια καλή ιδέα αφού με την ζυγαριά είστε τσακωμένες... είναι να ζυγίζεσαι κάθε 15 μέρες ή έστω μια φορά τον μήνα... για να έχεις έναν έλεγχο.
    Εγώ πάντως ζυγίζομαι κάθε εβδομάδα για να έχω τον έλεγχο και μόνο. Το επιβάλω στον εαυτό μου για να μην πάρω βάρος, μιας και είμαι σε φάση που τρώω τον αγλέουρα!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    9
    μαλον το καθε 15 μπορει και να βοηθησει το καθε μηνα πολυ δυσκολο δν αντεχω τοσο...επεισης να ρωτησω και το αλλο τι με συμβουλευετε να κανω οταν παω να ξεφυγω????εχω προσπαθησει να ακουσω το στομαχι μ καποιες φορες με βοηθαει πολυ αλλες φορες απλα δν ακουω τπτ δεν μπορω να βρω καποιον προφανη λογο πριν το κανω και εκει ειναι που με ποιανει η τρελα εσας τι σας βοηθαει??? Μαρια μ επιζω να επανελθεις γρηγορα απ αυτην τν φαση...

  5. #5
    να βεβαιωθεις οτι δεν πεινας και οτι ειναι απο βαρεμαρα ή λιγουρα. Και φυγε απο το σπιτι μεχρι να σου περασει.
    Οταν 'σαβουροτρως' δεν το ευχαριστιεσαι κιολας...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Βούρτσισε τα δόντια... μόλις νιώσεις λιγούρα, φάε αλλά κάτι υγιεινό, φρούτα ή λαχανικά. Το καλοκαίρι έχουμε πληθώρα λαχανικών. Εγώ κόβω αγγούρια ή καρότα και ροκανίζω! Ή τρώω φρούτα. 2 μπανάνες να φάω θα με κρατήσουν για ώρες χορτασμένη. Και γενικά ό,τι τρως να το μασάς πολύ καλά! Απασχολείς τον στόμα έτσι αλλά και το μυαλό! Επίσης βγες κάμια βόλτα χωρίς χρήματα, ή να έχεις τόσα όσο χρειάζονται για να πάρεις κάναν καφέ να'χεις να πίνεις όσο θα περπατάς! Και γενικά όπου πας, μην έχεις χρήματα μαζί σου, μόνο αν είναι να πληρωθούν υποχρεώσεις!

    Θα βγω απ' την φάση που είμαι... απλά το τρώω για να διατηρήσω τα κιλά που είμαι πριν αρχίσω πάλι και τρώω υγιεινά. Ο οργανισμός μου ήταν σε κατάσταση σοκ για ένα χρόνο μετά το χειρουργείο και θέλω να φτάσω στο στόχο ήρεμα και χωρίς βιασύνες. Αυτό είναι το ατού σε ένα χειρουργείο παχυσαρκίας, όταν ξέρεις να το χειριστείς σωστά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εγω παντως ανα δυο εβδομαδες βλεπω αποτελεσμα, αλλα δεν μπορω να συγκρατηθω κ ζυγιζομαι ανα εβδομαδα.. αν κακ δεν ειναι καλο ειδικα για καποιον που εχει πολλα κιλα να χασει οπως ειμαι κ εγω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    ασε τη ζυγαρια αμα σε αγχωνει και μετρα με μεζουρα. αρκει να ξερεις πως να μετρησεις. η μεζουρα δειχνει πραγματικη απωλεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ελα που ειμαι ασχετη!! Χαχα!! Εισαι καλα? Σκεφτομουν σημερα οτι εχεις μερες να γραψεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    δεν ειχα σκοπο να γραψω αν δεν εμπαινα σε ρυθμο, αλλα τωρα δε βλεπω μελλον και θα γραφω. Τουλαχιστον να βλεπω τα χαλια μου. Ισως ετσι βοηθηθω. Κι εγω δεν ειμαι σχετικη αλλα αμα ρωτησεις το διατροφολογο θα σου πει/δειξει. Νομιζω η μια μετρηση ειναι στο υψος του αφαλου. Εσυ πως πας?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μεχρι στιγμης καλα παει.. ευχομαι να δω το διψηφιο συντομα!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Τασο αυτα που λες τα εχω σκεφτει κ εγω, πχ εμενα το πιο υψηλο βαρος μου ειναι το πρωι κ το βραδυ, ενω το πιο χαμηλο το απογευμα ειδικα μετα απο εφιδρωση η εαν δεν εχω φαει το μεσημερι. Σε αυτο που λες εχεις δικιο, βεβαια δεν καταλαβαινω εσυ σε φυσιολογικο βαρος πια, γιατι να ζυγιζεσαι 2 φορες ημερησιως?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Τασσο, νομιζω στο εχω ξαναπει και αν οχι στο λεω τωρα, οτι η προσπαθεια σου ειναι αξιεπαινη, κρυβει απίστευτο θαρρος, σθενος και ψυχη. Μπραβο που δεν επαναπαυεσαι και μπράβο που βρισκεις τροπους συνεχως να μαθαινεις κατι παραπανω για το σωμα, τη διατροφη, την ασκηση, τις λειτουργίες του οργανισμού κ.ά. Ομως, ολα ειναι καπου στη μεση. Δηλαδη, κατανοω αφενος πως ενιωθες οταν ειχες παραπανω κιλα και νιωθω οτι δε θες ποτε να γυρισεις στα παλια αλλα αφετερου αυτο δε θα γινει γιατι δε θα το επιτρεψεις στον εαυτο σου να γινει και το ξερεις. Εχεις μαθει σε εναν τροπο ζωης αλφα, υγιεινο, σωστο και εχεις δει το σωμα σου να διατηρειται. Θεωρω οτι το να ζυγιζεσαι τοσο συχνα σου δημιουργει ασυνειδητα ενα ειδος λανθανουσας εμμονης μεσα σου και δε σε αφηνει να χαρεις τη ζωη και τις στιγμες της οπως θα την χαιροσουν αν πχ ποτε δεν αντιμετωπιζες το θεμα της παχυσαρκίας. Γιατι; Δεν εχεις το δικαιωμα; Ειναι σαν να διαλεγεις εμμεσως να τιμωρεις ψυχικα πλεον τον εαυτο σου επειδη καποτε ειχε παρεκτραπει. Ισως να μην το βλεπεις σαν τιμωρια αλλα σαν αγαπη και νοιαξιμο και όντως ισχυει αυτο επειδη σε εκανες υγιεινοτερο. Ομως η υπερβολη ειναι αυτη που δειχνει μια ταση ψυχαναγκασμου. Ειναι σαν να θελεις να εχεις άγχος για κατι ενω δεν συντρεχει λογος. Αν παραλειπεις τις επισκεψεις στη ζυγαριά και κανεις εναν τροπο ζωης αλφα, δεν εχεις θεμα. Αφησε τον εαυτο σου να ζησει. Να ζησει κε ολη του την καρδιά και τημ ψυχη, χωρις να πολυαναλυει και να φοβαται. Χωρις να εχει ενα παραθυρακι εγνοιας στο θεμα αυτο. Και δεν εννοω να μην σε νοιαζει και να πας στο αλλο ακρο, αλλα, καταλαβες... Και επειδή εχω δει σε σενα γενικα στο φορουμ μια διαθεση δια βιου μαθησης ας το πουμε ειμαι σιγουρη οτι θα προσπαθησεις να αξιοποιησεις αυτα που λεω εστω και αν στην αρχη σε ξενισουν και ποστεψεις οτι δεν πολυισχυουν... Στο βαθος ισχύουν...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Βέβαια τον καταλαβαίνω τον Τάσο, πέρασε πολλά για να φτάσει σε αυτό το βάρος, είναι λογικό να θέλει να παρακολουθεί τις επιπτώσεις στο βάρος του από τις τροφές που προσλαμβάνει. Αλλά πραγματικά ειδικά για τον Τάσο πιστευω πως αποκλείεται να κυλήσει ξανά, είναι τοσο συνειδητοποιημένος. Και εγώ στην θέση του θα το απολάμβανα και θα έπαυα να ανησυχώ.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    καθε βδομαδα και εγω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •