ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΤΖΟΥΡΑΝΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7

    ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΤΖΟΥΡΑΝΑ

    Καλησπερα παιδια

    Ζεστη ε?Ενταξει καλο το κλιματιστικο αλλα θα παει ο λογαριασμος οσο το δανειο του εξοχικου μου στη Μυκονο.(αυτο που δεν εχω).Μαλλον θα πρεπει να σταματησω να τρωω η τετοιο,αλλιως δεν βγαινει :starhit:

    Λοιπον διαβαζα την ιστορια της αγαπημενης και διασημης Ματζουρανας και αποφασισα να το δοκιμασω κι εγω.Αυτo τo diet-free,scale-free,weight-free lifestyle(Πως το λετε εκει στο Ελλαντα?)

    Το main προβλημα μου ειναι η ανυπομονησια.Επειδη τη πρωτη βδομαδα αν ακολουθησω ενα συγκεκριμενο υποθερμιδικο προγραμμα,με συγκεκριμενη γυμναστικη και συγκεκριμενο ωραριο εχανα 4 κιλα(νερο,μυες και κανα κιλο λιπους λογικα) ειχα παθει ψυχωση.αυτο που κανω εδω και πεντε χρονια ειναι να πιεζω τον ευατο μου να τα χασει σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα,καταληγω σε υπερφαγικο και οχι μονο δεν εχω χασει δραμι μεχρι την ημερομηνια που εχω βαλει στοχο αλλα εχω βαλει κιολας.γτ δεν λεω ααα εχω να παω σε γαμο σε ενα μηνα θα χασω κανα κιλο,λεω ααα εχω να παω σε γαμο σε ενα μηνα πως χανω εικοσι κιλα?Αν ειχα αρχισει σιγα-σιγα πριν χρονια τωρα θα ημουν μια χαρα αλλα τι εκανα?πιεζα τον ευατο μου,πεινουσα,ετρωγα και αντε παλι απο την αρχη....

    ΤΕΡΜΑ.


    Ξεκινησα καλη διατροφη και γυμναστικη και ας τα χασω και σε 3 χρονια.Βαρεθηκα να μετραω θερμιδες,να ζυγιζομαι καθε μερα,να δοκιμαζω χημικες διαιτες,να,να,να...

    Και κατι αλλο που πρεπει να γινει ειναι να βγαλω απο τη ζωη μου φιλους και γνωστους που νομιζουν οτι ειναι οκ να με κρινουν συνεχως για τα κιλα μου.δεν ειμαι καν τοσο ασχημα (20 κιλα υπερβαρη). αυτο το χοντρε/χοντρη πρεπει να παψει να υπαρχει σαν παρατσουκλι.δεν ειναι οτι εχω κομπλεξ αλλα οταν σε χαιρετανε με αυτο τροπο και το λενε συνεχεια γινεται η ταμπελα σου λες και δεν εχεις αλλα χαρισματα.

    Ενας μηνας λοιπον που δεν ζυγιστικα.(λιπομετρηση στο τελος του μηνα-4 κιλα μειον λιπος και 1 κιλο συν απο μυες)

    Ενας μηνας που ετρωγα αρκετα για να μην πειναω.

    Ενας μηνας που εκανα γυμναστικη 3-4 φορες τη βδομαδα και οχι ειτε καθολου ειτε καθε μερα(ειμαι ανθρωπος <<ολα ή τιποτα>>)

    Ενας μηνας που δεν με ενοιαζε οτι και να ακουγα απο τριτους.

    Και τελος...ενα μηνας χωρις τυψεις.

    Και στο κατω-κατω μπορει να μη προλαβα αυτο το καλοκαιρι αλλα υπαρχει το επομενο.δεν θα κατσω να χασω 20 κιλα σε ενα μηνα για να βγω παραλια.



  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Καλημέρα! Διαβάζω το φόρουμ συχνά τελευταία αλλά δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω γιατί δεν έχω κάτι να πω. Αυτό που θέλω να σου πω είναι μπράβο σου έτσι να μην στερείσαι τίποτα, να τρως ότι θες μέχρι κάποιο όριο και θα τα χάσεις τα κιλά μην ανησυχείς! Βρίσκομαι σε παρόμοια θέση με σένα στο πως βλέπω τα πράγματα και αυτό που έκανα εγώ ήταν ότι άφησα ελεύθερο τον εαυτό μου να τρώει ότι θέλει όσο θέλει σε ένα διάστημα 5 μηνών επειδή πεινούσα! Τώρα πια αρχίζω κι εγώ προσπάθεια τρώγοντας από τα πάντα όσο μπορώ λιγότερο έτσι ώστε να μην υπερβάλλω, ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω στις θερμίδες. Καλή αρχή και στις δυο μας, εγώ ξεκίνησα πριν κάτι μέρες με κάτι σκαμπανεβάσματα εύχομαι να τα πάμε καλά.:roll::bouncy::smug b::bigsmile:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κορίτσια, καλή αρχή και από εμένα! Προσπαθώ να χάσω και εγώ από την αρχή κιλά... Αυτήν την φορά συμβουλεύτηκα κάποιον διαιτολόγο για να με βοηθήσει με συνδυασμούς τροφίμων και ποσότητες γιατί πλέον δεν ξέρω ποια είναι η μεγάλη ποσότητα, ποια η κανονική και ποια η μικρή.. Ούτε εμένα με νοιάζει η παραλία, αλλά να μπορώ να νιώθω καλά με τον εαυτό μου.. Να κινούμαι πιο άνετα, και να γίνω πιο αισιόδοξη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    3
    Δε θα σου το συνιστούσα. Η Μαντζουράνα απέτυχε συστηματικά και πολλές φορές με την λεγόμενη αυθαίρετα δική της εκδοχή για "ποιοτική διατροφή". Η πορεία κάθε ενός είναι μοναδική, επομένως δεν είναι φασόν οι ιδέες, σε κάποιους ταιριάζουν, σε κάποιους όχι. Συμφωνώ να εμπνευστείς από την αγωνιστικότητά της, όχι όμως από την εφαρμογή, μιας και παλινδρομεί συνεχώς και δυστυχώς δεν πιάνει το κόλπο σε μια ασθένεια σαν την νοσογόνο παχυσαρκία. Συμφωνώ με την έμπνευση όταν ακολουθείται από ρεαλισμό και ανατροφοδότηση.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    7
    Originally posted by Σάββας
    Δε θα σου το συνιστούσα. Η Μαντζουράνα απέτυχε συστηματικά και πολλές φορές με την λεγόμενη αυθαίρετα δική της εκδοχή για "ποιοτική διατροφή". Η πορεία κάθε ενός είναι μοναδική, επομένως δεν είναι φασόν οι ιδέες, σε κάποιους ταιριάζουν, σε κάποιους όχι. Συμφωνώ να εμπνευστείς από την αγωνιστικότητά της, όχι όμως από την εφαρμογή, μιας και παλινδρομεί συνεχώς και δυστυχώς δεν πιάνει το κόλπο σε μια ασθένεια σαν την νοσογόνο παχυσαρκία. Συμφωνώ με την έμπνευση όταν ακολουθείται από ρεαλισμό και ανατροφοδότηση.
    Εννοειται οτι θα βαζιστω στις προτασεις του διαιτολογου μου που δουλευουν σε μενα και ο απωτερος σκοπος μου θα ειναι η απωλεια καποιων κιλων για να μπω στη κατηγορια κανονικη και γενικοτερα θα εχω καποιο ελεγχο σε οτι τρωω αλλα πριν εκανα γυμναστικη 2 ωρες την ημερα,δεν ετρωγα ουτε ιχνος υδατανθρακα,900 θερμιδες το πολυ τη μερα και γενικοτερα ειχα ψυχωση με τη γρηγορη απωλεια κιλων.δεν ξερω αν ειχε επιτυχια η ματζουρανα γιατι δεν διαβασα ολη την εξελιξη αλλα σαν τροπος σκεψης μου δινει δυναμη.το να τρωω 1500 θερμιδες για παραδειγμα και να μη νιωθω τυψεις ειναι προοδος για μενα.παντα κολλαω σε μια υποχρεωση που εχω σε ενα μηνα η δυο βδομαδες και παθαινω σοκ αλλα τελικα αφηνω τα χρονια να περνουν χωρις να κανω βημα μπροστα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Η Μαντζουράνα έχει υπάρξει έμπνευση για πολλούς στο φόρουμ, όχι απαραίτητα για την αποτελεσματικότητα του αγώνα της αλλά για τον αγώνα της τον ίδιο. Και έναν άνθρωπο να μπορέσεις να επηρεάσεις θετικά ώστε να πάρει σοβαρά το θέμα του βάρους του και της αλλαγής διατροφικών συμπεριφορών και διαχείρισης συναισθηματικών κρίσεων, είναι αρκετά σημαντικό και αξιέπαινο. Άσε που νομίζω ποτέ η Μαντζουράνα δεν διεκδίκησε εδώ μέσα τον τίτλο της πετυχημένης φιναλίστ στο διαγωνισμό αποτελεσματικότερης μεθόδου. Απλά πάντα κατέθετε την πορεία της, είχε έναν καλό λόγο για όλους τους συνοδοιπόρους ακόμη και για όσους πολλές φορές τη στεναχώρησαν επιτιθέμενοι στα όσα πίστευε και ακολουθούσε. Δεν το έπαιξε ποτέ γκουρού της διατροφής, ήταν ανθρώπινη και είχε ενσυναίσθηση.
    Αρνούμαι να δω την Μαντζουράνα ως "συστηματικά αποτυχημένη" στον αγώνα της. Ο αγώνας είναι εις το διηνεκές, δεν είναι πεπερασμένο σύνολο ενεργειών με τον οποίο ξεμπερδεύεις. Δοκιμάζουμε τι μας ταιριάζει, αποτυγχάνουμε, ξαναδοκιμάζουμε και φυσικά έχουμε δικαίωμα στο λάθος, χωρίς αυτό όμως να δίνει στον οποιοδήποτε το δικαίωμα να μας αποκαλεί βάναυσα αποτυχημένους ή κολπατζήδες λες και μας ήξερε και από χτες...

  7. #7
    καλή αρχή πινκμπατερφλαι και καλή συνέχεια. όσο για την μάντζη μας, όχι οτι έχει ανάγκη από κάποια υποστήριξη, αλλά εμένα προσωπικά η παρακολούθηση της προσπάθειάς της μόνο καλό μου έχει κάνει, εκτός από κάποιες φορές που μου άνοιγαν την όρεξη η φωτο των πιάτων της. το τονίζει πάντα άλλωστε οτι η διατροφή της δεν είναι προς μίμηση και παραδειγματισμό και οτι σε κάθε άνθρωπο λειτουργούν διαφορετικά πράματα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    3
    Originally posted by Mak
    Η Μαντζουράνα έχει υπάρξει έμπνευση για πολλούς στο φόρουμ, όχι απαραίτητα για την αποτελεσματικότητα του αγώνα της αλλά για τον αγώνα της τον ίδιο. Και έναν άνθρωπο να μπορέσεις να επηρεάσεις θετικά ώστε να πάρει σοβαρά το θέμα του βάρους του και της αλλαγής διατροφικών συμπεριφορών και διαχείρισης συναισθηματικών κρίσεων, είναι αρκετά σημαντικό και αξιέπαινο. Άσε που νομίζω ποτέ η Μαντζουράνα δεν διεκδίκησε εδώ μέσα τον τίτλο της πετυχημένης φιναλίστ στο διαγωνισμό αποτελεσματικότερης μεθόδου. Απλά πάντα κατέθετε την πορεία της, είχε έναν καλό λόγο για όλους τους συνοδοιπόρους ακόμη και για όσους πολλές φορές τη στεναχώρησαν επιτιθέμενοι στα όσα πίστευε και ακολουθούσε. Δεν το έπαιξε ποτέ γκουρού της διατροφής, ήταν ανθρώπινη και είχε ενσυναίσθηση.
    Αρνούμαι να δω την Μαντζουράνα ως "συστηματικά αποτυχημένη" στον αγώνα της. Ο αγώνας είναι εις το διηνεκές, δεν είναι πεπερασμένο σύνολο ενεργειών με τον οποίο ξεμπερδεύεις. Δοκιμάζουμε τι μας ταιριάζει, αποτυγχάνουμε, ξαναδοκιμάζουμε και φυσικά έχουμε δικαίωμα στο λάθος, χωρίς αυτό όμως να δίνει στον οποιοδήποτε το δικαίωμα να μας αποκαλεί βάναυσα αποτυχημένους ή κολπατζήδες λες και μας ήξερε και από χτες...
    Είναι η άποψή σου. ΔΕΝ τη σέβομαι, την ακούω όμως. Ζήτα και ΦΠΑ στο τέλος από το συνηγοριλίκι, μην ξεχαστείς. Το ότι συστηματικά απέτυχε δεν μειώνει το ότι αγωνίζεται. Νομίζω ότι ήταν σαφής η τοποθέτηση. Δικαίωμα έχω όσο υπάρχω και θα λέω τη γνώμη μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Οι τοποθετήσεις σου είναι σαφείς. Ουδεμία αμφιβολία περί τούτου.
    Θα ζητήσω ΦΠΑ για το "συνηγοριλίκι" μου, όπως και εσύ φαντάζομαι τα ένσημά σου για την καριέρα σου εδώ μέσα ως δημόσιου κατήγορου/εισαγγελέα στη δίκη της Μαντζουράνας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    3
    Με ποιά ιδιοτητα με καλωσορίζεις? Είναι τσιφλίκι σου το σάιτ? Βλέπω άρχισες κι εσύ προβλεπόμενα την επίθεσή σου ως μαντζουρολάγνος χρόνια τώρα και ιδιαζόντως ευγενής...Να μάθετε ότι υπάρχουν αντίθετες γνώμες και να τις αντέχετε. Δεν είναι δικό σας εύρημα η παχυσαρκία ούτε οι λύσεις της. Δυστυχώς τα γεγονότα έκριναν αποτυχημένη οικτρά την προσπάθειά της. Κατανοώ τη δυσκολία να βλέπεις το είδωλο να καταβαραθρώνεται, αλλά δεν έχουν όλες οι ιστορίες καλό τέλος. Αφήστε με λοιπόν να εκφραστώ και σταματήστε την μαντουρολαγνεία. Δεν έπεισε....Επιτέλους αφήστε με να μιλήσω χωρίς να παρεμβαίνετε συνέχεια με τους άκρατους δονκιχωτισμούς σας....Όλοι θύματα είμαστε της παχυσαρκίας, δεν ξέρετε μόνο εσείς να πολεμάτε, ούτε είστε των πάντων τιμητές, Αφήστε τις αντίθετες γνώμες να ακουστούν. Να εμπευστεί από τί η κοπέλα? Από τα χιλιάδες βρασμένα και φωτογραφημένα κολοκυθάκια αλλά πάντα "ποιοτικά" που τελικά δεν βοήθησαν...? Δεν έθιξα την αγωνιστικότητά της, το αποτέλεσμα έθιξα που είναι αναμφισβήτητο και επίβεβαιωμένο από την ίδια. Και όσο σιχαίνομαι να γράφω τα αυτονόητα, τόσο συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασίστας από τον θιασώτη που συνεχίζει να επιμένει ενώ η αλήθεια βοά....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Συγνώμη που θα παρέμβω (με καθυστέρηση) στο post αλλά (αν και έχω μήνες να δω τι γίνεται στο forum) η Ματζουράνα ξανάβαλε κιλά επειδή άρχισε να τρώει πάλι "λάθος".

    Η αυτοσχέδια δίαιτα (την οποία "υποτίθεται" οτι κάνω και εγώ) που βασίζεται στην λογική του "ξέρεις τι πρέπει να τρως, τρώγε αυτό που πρέπει και μην τρως αυτό που δεν πρέπει" μια χαρά δουλεύει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    baklavas, γεια σου! Εσυ εισαι ανδρας να υποθεσω? Εχασες με αυτοσχεδιο τροπο και εσυ? Χιλια μπραβο

  13. #13
    μα που βόσκει πια η μαντζουράνα! δεν μπορώ να την βρω! που είσαι ρε μάντζη???????????????????????????? ποιος γνωρίζει νέα της??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Πραγματικα δεν εχουμε νεα της!! Μακαρι να το δει κ να μας γραψει!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Στεναχωριέμαι...
    Γιατί το μυαλό μου πάει εκεί που φαντάζομαι πάει και των περισσότερων. Στο "πήρα πίσω κάποια κιλά και τώρα ας κλάψω με μια σοκολάτα στο στόμα"...

    Θα ξαναμπεί όμως. Είμαι σίγουρος!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •