Γαστρίτιδα κ Διαφραγματοκήλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    1

    Γαστρίτιδα κ Διαφραγματοκήλη

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, με λενε Μαρία και είμαι 30 ετών. Δεν θέλω να σας κουράσω για αυτό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομη γίνεται. Στις 15 Μαίου έπαθα ρήξη κύστης ωοθήκης και χειρουργήθηκα εκτάκτως στο νοσοκομείο έλενα. Δύο εβδομάδες αφότου επέστρεψα σπίτι άρχισα να έχω ένα κόμπο στο λαιμό ( όπως όταν είμαστε κρυωμένοι και νιώθουμε φλέγμα) και μετά ξαφνικά ένα βράδυ καούρα στο στέρνο και δυσπεψία. Τα συμπτώματα συνεχίστηκαν και κορυφώθηκαν με το να εμφάνισω συχνές ερυγές και απώλεια της όρεξης. Για να μην τα πολυλογώ έκανα γαστροσκόπηση και μου είπαν ότι έχω μόλις υποσημαινόμενη διαφραγματοκήλη χωρίς οισοφαγίτιδα και ήπια γαστρίτιδα ( ερυθρότητα στο άντρο). Ο γιατρός μου έγραψε πραζόλη για ένα μήνα και είμαι τώρα που σας γράφω στη 12 μέρα θεραπείας.
    Αυτό που με προβληματίζει και αποφάσισα να το μοιραστώ στο φόρουμ για να πάρω γνώμες από άτομα που ίσως έχουν παρόμοια περιπέτεια υγείας είναι ότι παρόλο που οι καούρες και ο πόνος στην κοιλιά υποχώρησαν αμέσως με τη λήψη του χαπιού, έχω ακόμη δυσκαταποσία, ερυγές ( συμπτώματα της διαφραγματοκήλης) και το πιο σημαντικό δεν πεινάω ( απώλεια όρεξης- σύμπτωμα της γαστρίτιδας). Δε μου ανοίγει η όρεξη με τίποτα.
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι πάρα πολύ αγχωμένη γιατί εκτός των υπολοίπων ο γαστρεντερολόγος μου δεν προχώρησε σε βιοψία για να δούμε αν η γαστρίτιδα οφείλεται στο ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού. Φοβάμαι μήπως έκανε ελλιπή διάγνωση και έχω τίποτα πιο σοβαρό ( π.χ λέμφωμα στομάχου)
    Θα περιμένω με αγωνία οποιαδήποτε απάντηση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Γεια σου Μαρία.
    Καλύτερα αυτά που περιγράφεις (με λεπτομέρειες) και σε προβληματίζουν να τα συζητήσεις με το γιατρό σου.
    Είναι ο ειδικός, και αν δε σε εμπνέει για οποιοδήποτε λόγο, ίσως θα 'πρεπε να επισκεφθείς κάποιον άλλο.

    Με θέματα υγείας δεν παίζουμε.

    Φιλικά. :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •