Γνωριμία και υπόσχεση!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    19

    Γνωριμία και υπόσχεση!!!!

    Καλησπέρα,
    ένιωσα την ανάγκη σήμερα να σας μιλήσω λίγο για τον εαυτό μου. Είμαι καινούργιο μέλος οπότε γίνεται επίσημα και η γνωριμία μας. Από μικρή ήμουν γλυκατζού και παχουλούλα. Σίγουρα δεν πάχυνα με τον αέρα. Πάντα όταν τελείωνα το φαγητό ήθελα ένα γλυκό και επειδή η μητέρα μου με κυνηγούσε , περίμενα να τελειώσει το πλύσιμο των πιάτων και μόλις ξάπλωνε πήγαινα στη κουζίνα κρυφά να εκπληρώσω την επιθυμία μου. Έπαιρνα το βάζο με το γλυκό του κουταλιού και κρυβόμουν κάτω από το τραπέζι και έτρωγα. Ποτέ δεν έτρωγα πολύ φαγητό αλλά πολλά γλυκά. Σίγουρα δεν έτρωγα και σωστά. Έτρωγα πολύ ψωμοτύρι,μισό κιλό φέτα για την πλάκα. Και άλλα σφάλματα που όλοι κάνουμε. Δυστυχώς με τα χρόνια έμαθα να γλυκαίνω τις όποιες στεναχώριες μου με τα γλυκά. Γλύκαινα αλλά δεν έλυνα τα προβλήματά μου. Το τελευταίο βουλιμικό μου επεισόδιο το έπαθα τη δεύτερη μέρα του Πάσχα. Μετά από κάποια στεναχώρια μου αγόρασα μια μπλακ φόρεστ, ένα τυραμισού και ένα καζάν ντιπί και τα έκανα να.Μετά το γεύμα εννοείται. Αν αηδίασα και απογοητεύτηκα μετά;; Ναι... !!! Το 2004 μετακινήθηκα από τη δουλειά μου μακρυά από το σπίτι μου δουλεύοντας δωδεκάωρα με αποτέλεσμα να πάρω 30 κιλά. Έφευγα από το σπίτι 6:30πμ και γυρνούσα 21:00μμ με αποτέλεσμα να τρώω συνέχεια έξω και μετά αργά το βράδυ στο σπίτι. Να μη σας πολυλογώ από τότε υπήρξαν πολλές δίαιτες , πολλά πάνω κάτω αναλόγως τη διάθεση μου. Για μια ακόμα φορά ξεκίνησα διατροφή με τον διατροφολογό μου από τη Δευτέρα. Ελπίζω αυτή τη φορά να τον ακούσω τον άνθρωπο, απορώ πως δεν με πετάει έξω. Λοιπόν σήμερα 28-06-16 δίνω υπόσχεση ενώπιον όλων σας στον εαυτό μου ότι δεν θα αφήσω κανέναν να με φορτώσει με τα προβληματά του και να μου ρίξει την ψυχολογία. Ότι θα βάλω προτεραιότητα τον εαυτό μου και την αυτοβελτίωσή του. Βάζω στόχο μια πιο σωστή διατροφή και στο να χάνω ένα κιλό την εβδομάδα ή πόντους. Θα γράφω να σας ενημερώνω, παρακαλώ για την υποστηριξή σας και να με μαλώνετε όταν χάνομαι ή δεν πετυχαίνω το στόχο μου.
    Φιλιά καλή μας επιτυχία! Καλό βράδυ σε όλους!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μελενια μου, μου θύμισες τον εαυτο μου... Ετσι ακριβως ζούσα κ εγω.. Θυμαμαι που οταν βγαίναμε με τους γονεις μου κ τον αδελφό μου οταν ημαστε μικροί, ο αδελφός μου ζητούσε παιχνιδια κ εγω παντα φαγητο.. Κ εμενα η μητέρα μου παντα με μάλωνε αλλα δεν τα κατάφερε να μην παχαίνω..τα λαθη κ οι αναποδιές ειναι μεσα στο προγραμμα, αλλα το πιο θετικό ειναι οτι ειμαστε εδω.. Καλη αρχη!! Πες μας αν θελεις, το επιθυμητό βάρος που θελεις να χασεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    19
    Ελένη μου έχω ύψος 1,75 και κιλά 105,5 αυτή τη στιγμή. Θα ήθελα να φτάσω τουλάχιστον στα 80 κιλά. Ο αγώνας μου δυστυχώς είναι μακρύς και ο στόχος μεγάλος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγω στα ιδια ειμαι περιπου, 1.70, 108 κιλα, δεν εισαι μονη.. Εχουμε στοχο μεγάλο κ δύσκολο δρομο, αλλα μπορούμε να το καταφερουμε. Ξεκίνησες μονη η με την βοήθεια ειδικού;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    19
    Με τη βοήθεια διαιτολόγου, με είχε βοηθήσει πολύ παλαιότερα.Απλά πάω-εγκαταλείπω,πάω - εγκαταλείπω και η ιστορία συνεχίζεται. Αυτή τη φορά είπα τέλος πρέπει να τα χάσω για λόγους υγείας και ψυχολογίας. Με απασχολεί αρκετά και το θέμα της σχέσης καταλαβαίνεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Χαχαχαχα, μου αρεσει αυτη η ευθύτητα σου, κ εγω πηγαίνω σε διαιτολόγο, πριν δεκα μερες ξεκίνησα.. Η αληθεια ειναι οτι ολα παίζουν ρολο, αλλα κυρίως για την υγεια μας, εγω τελευταια, που δεν ειχα ποτε θεμα, κουράζομαι πολυ με τις σκάλες, κ ειμαι 30 χρόνων.. Αυτο πρεπει να αλλαξει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    19
    Kαλησπέρα ,
    μπάχαλο ξέφυγα, ξέφυγα, ξέφυγα. Δεν έχω να πω τίποτα άλλο. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες πια. Πως να αλλάξεις αυτέ τις ρημαδοσυνήθειες;;;;;;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    μια ,μια.
    Μια συνηθεια την ημερα .Ξεκινα απο την πιο ευκολη. Εδραιωσε την (συμαντικο) και οταν νιωσεις ετοιμη επελεξε την επομενη. Θα παρει χρονο? Ναι! Θα χανεις κιλα ? ναι! Θα τα χανεις ομως με πολυ αργο ρυθμο ? Αναλογος πως το βλεπεις: Αν το συγκρινεις με τις προσδοκιες σου για 1 κιλο/εβδομαδα ,ναι ειναι αργα! Αν ομως το συγκρινεις με τα 10 χρονια εκανες να τα βαλεις ,τοτε οχι ! Αντιθετως θα ειναι πολυ γρηγορα 1-2 χρονια για να τα χασεις και παλι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ο nick εχει δικιο κ αν μπορουσα κ εγω να σκεφτω λογικα κ ψυχραιμα αυτο θα εκανα... ελα ομως που θελιυμε να βλεοιυμε αποτελεσμα για να συνεχιζουμε., εγω την τελευταια φορα ενω ειχα κανει σημαντικη προοδο, εναν μηνα δεν εχανα ουτε γραμμαριο, απογοητευτηκα κ αρχισα παλι να τρωω. Επρεπε να ειχα παει σε διαιτολογο.. ο,τι κ αν εφαγες μελενια μου δεν πειραζει. Εδω ειμαστε να συνεχισουμε μαζι, εισαι κοντα στα 100, κανε πρωτα την προσπαθεια να πεσεις κατω απο τα 100. Μετα θα ειναι πιο ελπιδοφορος ο αγωνας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλησπερα, που χαθηκες, τι κανεις? ειμαι πιο κοντη απο σενα και περισσοτερα κιλα! Μην ανησυχεις θα τα χασεις! Δεν εχει σημασια με τι ρυθμο! Αρκει να το βαλεις στοχο να αλλαξεις σιγα σιγα συνηθειες και να μαθεις να σε προσεχεις. Καλα στο κομματι επιστροφη στο σπιτι απο τη δουλεια πολυ αργα το βραδυ και η παλη με τον εαυτο μας να μη φαμε η να φαμε ελαφρα σε νιωθω απειρα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλημερα κορίτσια,το μονο σίγουρο ειναι οτι θα τα χάσουμε.. Αυριο εχω ραντεβού με την διαιτολόγο, κ θα σας πω τα νεα..μπορούμε να κανουμε δώρο στον εαυτο μας να τρεφόμαστε σωστά, κ ταυτόχρονα να χάνουμε βάρος. Αφου οταν χάνουμε η οταν καταφέρνουμε να κοιμηθούμε χωρις να εχουμε φάει πολυ νιώθουμε καλυτερα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    19
    Καλημέρα,
    μέσα στην εβδομάδα πήρα δύο κιλά, έχασα το ένα και αύριο έχω ραντεβού με τον διατροφολόγο μου. Σκέφτομαι να το ακυρώσω ντρέπομαι να πάω. θέλω να κάνω τη διατροφή μου σωστά και να πάω την άλλη βδομάδα. Τι να του πω τώρα;;;; Μου αρέσει που θ΄ άρχιζα δυναμικά......

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Να μην ντρεπεσε καθολου. Να του τα πεις αμεσως για να σπασεις το παγο. Μη μπαινεις στην αμυνα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Συμφωνω, κ θα πας κ θα του πεις ο,τι εγινε. Το παν ειναι ο διαιτολόγος να προσαρμόζει ενα προγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες μας. Κ εμενα που της ειπα οτι μου αρεσει το παγωτο, μου εχει υπολογίσει για την εβδομαδα, κ μου ειπε φυσικα αν μπορεις να μην το φας, κ εχω αντέξει ως τωρα.. Αυριο θα παω κ εγω να δω τι εχω χασει. Εχω ζυγαριά κ στο σπιτι αλλα εχω δώσει υπόσχεση στον εαυτο μου να ζυγίζονται μονο εκει κ μονο μια φορα την εβδομαδα. Μαλιστα σκεφτομαι να της πω ανα δυο εβδομαδες στην αρχη μεχρι να χασω ενα σεβαστό μέρος .. Για ψυχολογικούς καθαρά λογους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Originally posted by nick
    Να μην ντρεπεσε καθολου. Να του τα πεις αμεσως για να σπασεις το παγο. Μη μπαινεις στην αμυνα.
    συμφωνω μη χασεις το ραντεβου. Ειχα κι εγω ραντεβου και δεν ειχα παει γιατι θεωρησα οτι δεν ειχα καταφερει κατι επειδη ειχα αδιαθετησει. Ενω μπορουσα να εχω παει και να μη ζυγιστω. δεν εχει τοσο σημασια η ενδειξη της ζυγαριας αλλα το ραντεβου, η συζητηση, η επικοινωνια κτλ.
    Δε μετανιωνω που δεν πηγα, για καποιο λογο εγινε, εμενα επαιζαν κι αλλα, με αγχωνε η παρουσια του διατροφολογου κι ας μη μου ειχε δωσει διατροφη.
    Μολις ειμαι ετοιμη θα παω.
    Για να καταλαβεις απλα θα εγραφα τι τρωω και θα του τα εδειχνα και ουτε αυτο δεν εκανα. Τεσπα το θεμα ειναι εσυ τι κανεις και σε παρακαλω πηγαινε να παρω δυναμη να παω κι εγω καποια στιγμη χεχε

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •