Υπνοφαγια με μερικη συνειδηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Τι τραβάς κι εσύ.
    Δύναμη κι υπομονή σου εύχομαι.
    Μπορείς να το δεις λίγο πιο ετσι ανάλαφρα, ότι πας σε ένα θέρετρο
    (όπως πανε κάτι διάσημοι και πλούσιοι) για να έρθεις σε ειρήνη με τον εαυτό σου.

    Πάντως η στάση του φιλου σου του ψυχίατρου δε φανερώνει να θέλει να σε "κλεισει σε άσυλο".
    Πιο πολύ α σε βοηθήσει να κάνεις ενδοσκόπηση μου μοιάζει, ώστε να βρεις τι σου δημιουργεί αυτά τα επεισόδια υπνοφαγίας.
    Κάπως πρέπει να βρεις τι είναι αυτό που σου δυσκολεύει τόσο πολύ την καθημερινότητα.
    Να σταθείς στα πόδια σου.
    Γιατί είσαι και πατέρας και πρέπει να γίνεις πρώτα καλά για σένα για να είσαι και καλά για τα παιδιά σου.
    Καλή δύναμη στον αγώνα σου.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Να σε καλα. Δεν το βλεπω βεβαια τοσο τραγικα (μετα απο 2 καφεδες) αλλα σιγουρα με εχει κουρασει τοσα χρονια.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Ακριβώς επειδή σε έχει κουράσει δες τα θετικά του "ασύλου ' .. :grin:
    Δες το όλο αυτό ως αφετηρία για να αρχίσεις σιγά σιγά να λύνεις το πρόβλημα σου . Ναι οκ δεν ειναι ότι καλύτερο όμως μπορεί αυτό τελικά να ειναι το καλύτερο για σένα ...
    Αα και μην νιώθεις άσχημα όλοι λίγο πολύ μια δόση την έχουμε ... Τουλάχιστον εμείς είμαστε και συνειδητοποιημένοι παλαβοί χα χα ...
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχουμε σύντομα νέα σου και καλά !!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγω ευχομαι να πανε ολα καλα, κ να γινει η αρχη για να βρεθει λυση στο προβλημα που σε ταλαιπωρει.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Καλέ ο άνθρωπος δεν είπε οτι θα εγκλειστεί πέρα του οτι αυτοσαρκάζεται ...
    Θα κάνει κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο να δει που βρίσκεται και από εκεί και πέρα βλέποντας και κάνοντας !!!
    Αν εχω καταλάβει εγω καθος Νικ με διορθώνεις... Ωστόσο θέλω να πω πως κρίνω σωστή την κίνηση αυτή του γιατρού ... Οχι να σε χαπακωσει όπως κάνουν οι περισσότεροι ... Θέλει να δει πως πάει με το ψυχολόγο τι συμπεράσματα θα βγάλει απο τις συναντήσεις και αναλόγως θα πράξει...

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Ναι οντως αυτοσαρκαζομουν . Συγνωμη αν σας μπερδεψα.
    Παντως με το πρωτο τεστ προσωπικοτητας δεν φανηκε καμοια μανια,υπερβολη ή ψυχασθενια. Το γραφιμα ηταν στα πλαισια του εντελως φυσιολογικου, πραγμα που ειναι καλο για μενα (γλiτωσα το ασυλο :P ) αλλα δυσκολο για την παθηση ,αφου ειναι κατι πιο βαθυ.
    Η αληθεια ειναι οτι ειμαι κουρασμενος απο την κατασταση και το μονο που κανουμε ειναι να πηγενουμε απο τεστ σε τεστ.
    -Δε μου γραφεις ενα υπνωτικο , να σε αφησω ησυχο του λεω ?
    -Οοοοχι ! Να βρουμε πρωτα τι φταει !
    ....θα παρει χρονια, σκεφτομαι .....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Οχι δεν παιρνει χρονια μην πτοεισαι, υπομονη κι επιμονη, συνεργασια ψυχολογου / ψυχιατρου και φυσικα ασθενους ειναι το βελτιστο!

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    1
    Καλησπέρα... Ψάχνοντας για το δικό μου πρόβλημα έπεσα πάνω στο θέμα σας. Με ταλαιπωρεί ακριβώς το ίδιο πράγμα όλη μου τη ζωή και θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να μάθω την όποια εξέλιξη είχατε.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Update :
    Οι συνεδριες συνεχιζονται κανονικα και αρχισα να ελπιζω σε πολυ καλες εξελιξεις. Οι νυχτοφαγιες συνεχιζονται ,οχι γιατι δεν μπορουμε να το σταματησουμε ,αλλα γιατι το θελουμε ακομη.
    Με λιγα λογια ,εντοπιστηκε οτι τελικα η νυχτοφαγια ειναι η ψυχολογικη εκτονωση του εαυτου μου σε στρεσογονες και αλλες δυσαρεστες καταστασεις.
    Παιδικα τραυματα,μικρα "ελατωματα" της ψυχοσυνθεσης μου (π.χ. τελειομανια, και αλλα ) ,οδηγησαν σε μια μορφη ψυχαναγκασμου που εκτονωνεται σαν νυχτοφαγια. Δεν ειχα κατι χτυπητο ,αλλα δυστηχως αυτα τα μικρα ενωθηκαν σε κατι βαθυ ,που δεν αντιλαμβανομουν.
    Οποτε η ψυχολογος προτημα να μην με "ξεφορτωθει " με φαρμακα , αλλα να εντοπισει ακριβως την "πηγη του κακου" και να την θεραπευσει αναλογα.Συμφωνισαμε να κανω λιγο υπομονη ακομη ,γιατι αν "ταπωσει" την ψυχολογικη "βαλβιδα εκτονωσης" μπορει να σκασει σε αλλο ειδους συμπεριφορα.
    Υ.Γ. Μου εκανε εντυπωση πως μου τονιζε , λεπτομεριες της ψυχοσυνθεσης μου , που γνωριζα μονο εγω ,αλλα νομιζα οτι "ετσι ειναι για ολους". Ειναι μεγαλη βοηθεια .Νομιζα οτι απλως ειχα χαλασει το ρολοι του υπνου μου και τελικα συνειδιτοποιω οτι το κανω θελημενα ,για να αυτοπροστατευτω ψυχολογικα. Μερικες φορες σε εκλισει ο ιδιος σου ο εαυτος... "ΕΓΩ: Αυτος ο αγνωστος..."

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    2

    και εγω τα ίδια!

    Δεν το γνωριζα οτι εχουν και άλλοι το ιδιο πρόβλημα με μένα!

    Σηκώνομαι το βραδυ και τρωω οτι υπάρχει.. και πολλές φορες δεν το θυμαμαι καν την άλλη μερα..

    Μπορει να βγαλω το τυρι απο το ψυγειο να φαω στα κρυφα και να το κρυψω μετα σε κανενα ντουλάπι.

    Και το πρωι αντε να βρω που ειναι το τυρι... γιατι δεν θυμαμαι.

    Μπορει να χρειαστει να μαγειρεψω ενα αβγο.. αλλα μεχρι να γινει, να με παρει ο υπνος.. και να βαλω καμια φωτια!

    Ειναι τρομερο προβλημα

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    2
    Εχεις κάποια εξέλιξη να μας πεις?

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Μετα την ευχετηρια καρτα του site ειπα να δωσω ενα update.
    Λαμβανα για περισωτερο απο 1 χρονο ladose . Ακολουθουσα εβδομαδιαια συνεδρια με την ψυχολογο .
    Τα αποτελεσματα στην ψυχικη μου υγεια ηταν πραγματικα πολυ θετικα. Ηρεμισα σαν ανθρωπος, εντοπισα αυτα που με βασανιζαν και βρηκα τροπους να πλησιασω τους ανθρωπους που αγαπω και τα παιδια μου .
    Τις βραδινες συνηθειες δεν τις εκοψα δυστηχως αλλα τα ξυπνηματα περιοριστηκαν . η ψυχολογος με πιεζε να πιεσω για καποιες μερες τον εαυτο μου,να μην πλησιασω στην κουζινα ,για να σπασω την συνηθεια αλλα δεν ξερω γιατι δεν το εκανα. Αυτες τις μερες σκεφτομαι να το ξαναπροσπαθησω ενεκα και του καλοκαιριου που θα πλησιασει .
    Καλη συνεχεια σε ολους και ολες .

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •