Υπνοφαγια με μερικη συνειδηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37

    Υπνοφαγια με μερικη συνειδηση

    Καλησπερα,
    Εχω το προβλημα να σηκωνομαι στη μεση του υπνου και να τρωω οτι γλυκο υπαρχει σε ντουλαπια και ψυγειο ,με αποτελεσμα ο υπνος μου να μη με ξεκουραζει .
    Το προβλημα το απεκτησα πριν χρονια οταν αντιμετωπισα το πρωτο μου οικονομικο προβλημα.Δεν ηταν κατι ιδιετερο αλλα επειδη εχω μια ταση για τελειομανεια (σε ολα ,εκτος της ορθογραφιας ) ανχωθηκα υπερβολικα και αρχισα να ξυπναω το βραδυ.Στη βαρεμαρα μου ανοιγα το ψυγειο και μασουλουσα οτι μου εκανε ορεξη . Τα επομενα 9 χρονια σε μια σταθερη πορεια αρχισα να παιρνω κιλα εως οτου κατεληξα στα 100+ κιλα με 177 υψος, συνεχιζοντας να ξυπναω το βραδυ και να τρωω ,ενω δεν εχω πλεον ανχος.
    Ολα αυτα χρονια δοκιμασα πολλες εναλακτικες διατροφες ,ασχετα με το αν θα εχανα ή θα εβαζα βαρος.Πρωταρχικος μου στοχος ηταν να σταματησω να ξυπναω για να φαω .Δοκιμασα τα παντα (αφαγια ή υπερφαγια την ημερα,πολλους ή λιγους υδατανθρακες-πρωτεινες-λιπη, αλκοολ και γενικα οτι βαζουμε στο στομα).Το μονο που δεν πηρα ηταν υπνωτικα γιατι τα φοβαμε, ως εξαρτησιογονα.Ξεκινισα γυμναστικη αλλα και παλι δεν βοηθηθικα.
    Οσο και να προσπαθω να πιεσω τον εαυτο μου,οταν σηκωθω το βραδυ , νιωθω λες και δεν με ελεγχω. Αλλες φορες παλαιοτερα ουτε καν θυμομουνα οτι σηκωθηκα και το καταλαβαινα βλεποντας το μαχαιρι με τη μερεντα στο νεροχυτη.Τις φορες που αδειαζα κυριολεκτικα το σπιτι απο γλυκα ,ειτε ξενυχτουσα ωρες ολοκληρες ψαχνοντας ,ειτε ετρωγα αλλες βλακειες ,οπως κονσερβες.
    Δεν εχω προβλημα με τα κιλα μου .Με γυμναστικη και μια σωστη διατροφη ειμαι και παλι στα 88 κιλα με ποσοστο λιπους 12% . Αλλα ο υπνος μου δεν υποφερετε.
    Τωρα δεν νομιζω να το περναει και αλλος αυτο ,αλλα ειπα να το καταθεσω ως αλλη μια πρωτοτυπη ΔΠΤ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    414
    Μάλλον 22% λίπος εννοεί...

    Τεσπά αυτό που περιγράφεις nick εμένα μου κάνει ως μια εκδήλωση άγχους και τίποτα διαφορετικό.
    Στα κιλά/υγεία σου αυτό δεν φαίνεται να επιδρά σημαντικά. Όμως πρέπει να δεις από τι προκαλείται αυτό το άγχος που εκδηλώνεται με την "υπνοφαγία" (το λέω λες και είναι κάτι εύκολο...)

    Θα μπορούσε όμως να είναι και ένα χαρακτηριστικό του οργανισμού σου και να σε πιάνει υπογλυκαιμία μετά από 1-2 ώρες ύπνου και να σηκώνεσαι να φας γιατί έχει πέσει το ζάχαρο. Εγώ το παθαίνω σχεδόν πάντα μετά τον μεσημεριανό ύπνο και θέλω γλυκό σαν τρελός.
    Δοκίμασε να μην φας τίποτα μετά τις 7 το βράδυ παρά μόνο κανένα γιαούρτι ή κανένα φρούτο. Την υπόλοιπη μέρα κανονικά εννοείται...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Οχι αληθεια 12-14% λιπος εχω μετρημενα.Τι νοημα εχει να λεω ψεμματα εδω? Εμφανισιακα και σωματικα ειμαι περαν του δεοντος. Σας ειπα οτι εχω μια ταση τελειομανειας. 1 χρονο γυμναζομουν και διαβαζα περι διαιτης σαν τρελος. χαμηλη υδατανθρακων διατροφη (οχι διαιτα) και τεσσερεις 3ωρες προπονησεις την εβδομαδα ,με επανεφεραν σε εμφανιση που ειχα στα 25 μου .(Τωρα πλησιαζω τα 40...).Ναι ηταν δυσκολο αλλα οταν ξερεις τι πρεπει να κανεις ξαρεις και πως θα το καταφερεις .Ειτε το κανεις και τα καταφερνεις , ειτε δεν το κανεις και αποτυνχανεις.
    Οταν ενα προβλημα μπορεσω να το εντοπισω,να το αναλυσω, να το αποδομισω σε μικροτερα προβληματα τοτε θα βρω την ακρη, θα το διορθωσω.
    Αυτη την υπνοφαγια την εχω ψαξει σε επιπεδο διαιτας μετα το απογευμα αλλα δεν ειχε αποτελεσμα. Σκεφτομαι να παρω ενα μετρητη ζαχαρου και να κανω μετρησεις το βραδυ οποτε ξυπναω .Αλλα και παλι τι νοημα θα βγαλω? Τι χρησιμα συμπερασματα μπορω να εχω ?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Originally posted by Tassos67i
    Είμαι μόλις δύο εκατοστά κοντύτερος 25% ελαφρύτερος και 4% παχύτερος. Οπότε έχω μια πολύ καλή εικόνα της κατάστασής σου.
    Εγώ έχω καλό έλεγχο της όρεξής μου
    Εχασες 86 κιλα και λες οτι εγω καταφερα μεγαλα πραγματα? Σοβαρα μιλας ? Αυτο που εκανες εσυ το εχω δει μονο σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας (endy merfy)
    μπραβο σε σενα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Γεια σας, το ίδιο πρόβλημα έχει ένας φίλος μου ο οποίος τις περισσοτερες φορές δεν θυμάται τι τρώει. Μπορεί να ξυπνήσει 2-3 φορές και πάει απευθείας στο ψυγείο και στα ντουλαπάκια τα οποία και αδειάζει. Πήρε αρκετά κιλά με αποτέλεσμα να μειώσει το φαγητό κατά την διάρκεια της μέρας για να έχει περιθώριο το βράδυ. Επισκέφθηκε ψυχολόγο και του είπε να προσπαθήσει να καταγράφει τι νιώθει ακριβώς την στιγμή που ξυπνάει, την πρόθεση του και τι τρώει κάθε φορά. Με αυτό είδε μερική βελτίωση επειδή τον κάνει να συνειδητοποιεί τι πρόκειται να ακολουθήσει κάθε φορά που ξυπνά.

  6. #6
    Γεια σου νικ. Το έχεις εντωπίσει το βασικό πρόβλημα θαρρώ, την τελειομανία. Ίσως πιέζεις αρκετά τον εαυτό σου κατά την διάρκεια της μέρας κ την νύχτα που όλες οι αντιστάσεις υποχωρούν αφήνεσαι. Λέω εγώ τώρα. Αν θες φάε κάτι πριν πέσεις για ύπνο , ίσως κανά καρύδι κ κανα φρουτάκι. Κ έχε δίπλα σου ένα τετράδιο όταν ξυπνάς αντί να πηγαίνεις στο ψυγείο γράφε εκεί οτι αρλούμπα σου κατέβει. Καλό το τιπ της νεφέλης για νυχτερινολόγιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Αυτο που λενε οτι ο καθε ανθρωπος την πιεση κ το αγχος του τα ξεσπαει καπου.... ισως εχει την βαση του, τα διαφορα ψυχοσωματικα που ολους μας ταλαιπωρουν.. το κανεις αυτο κ σε περιοδους χαλαρωσης η διακοπων? Οχι οτι ξερω, αλλα μου προξενηθηκε η περιεργεια.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Ναι εχω αρχισει και ενωνω καποιες τελειες στο μυαλο μου...Ξαναλεω οτι εχω δοκιμασει πολλα ως προς το φαγητο .Αν ηταν θεμα τροφης δεν θα εγραφα εδω.Θα εγραφα σε ενα σαιτ για διατροφη μονο. Πιστευω οτι ειναι εντελως ψυχολογικο και γιαυτο ρωτησα αν το περναει αλλος και τι εκανε για αυτο. Καταγραφω τι τρωω αλλα την επομενη ημερα, που κανω εναν λογαριασμο στη ζημια που παθαμε...
    Νεφελη ευχαριστω .Θα το δοκιμασω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καλησπερα, συμβουλη του διατροφολογου μου ενα διαστημα που το εκανα κι εγω (συντομο μεν οδυνυρο δε), με συμβουλευε να βαζω καροτα διπλα στο κρεβατι και κανονας ηταν να προσπαθησω να μην σηκωθω. Αν ηθελα να φαω ετρωγα εκει επιτοπου καροτο, δινει μηνυμα κορεσμου ευκολα λογω μασουληματος. Ηταν καποια περιοδο πολυ εντονου στρες. μετα το εβγαλα αλλου. Το στρες παντα καπου βγαινει δυστηχως η ευτυχως.
    Κι εγω τοτε ημουν καλλιγραμμη, οχι ομως σε φυσιολογικα κιλα. Παντως δεν με προβληματιζε απο θεμα βαρους οσο υπνου και δυσπεψιας, αλλα και συνηθειας...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Η απωλεια του βαρους μου ηταν προιον μεγαλης μελετης και σταδιακης προσαρμογης ,στα πλαισια που το μυαλο μου αντεχε. Δηλαδη προσπαθουσα να βρω παντα την πιο αποδοτικη και συναμα ευκολη προσεγγιση.Αν δεν μου αρεσε εβρισκα κατι που μπορουσα να το ακολουθησω.Οταν αποφασιζα οτι αυτο μπορω να το κανω ,αφοσιωνομουν. Ξεκινησα με βαρη, βρηκα ενα πολυ καλο προγραμμα γυμναστικης αναμεσα σε πολλα που μελετησα και το ακολουθησα πιστα .Δυσκολο αλλα αποδοτικο. Μετα αρχισα να προσαρμοζω την διατροφη μου σε πιο υγειινες τροφες (μελετη). Επομενο βημα (μπαινοντας στα δυσκολα ) η αεροβια.Το απλο τρεξιμο το βαριομουν ,οποτε μετα απο (μαντεψτε)... μελετη ,διαλεξα την διαλειματικη ασκηση .Ακολουθησε η σωστη διατροφη με λιγοτερους υδατανθρακες , χαμηλου Γ.Δ. και πολυ πρωτεινη (2γρ/κιλο βαρους) .Εκει επεσε ξενυχτι να διαβαζω για γλυκεμικους δεικτες ζαχαρο ,ινσουλινες, κετωση,σκευασματα που υποσχονταν να γινεις πεταλουδα και ενα σωρο πληροφοριες .Μετα εκοψα το καπνισμα και αρχισα το ατμισμα ,οποτε η αεροβια εγινε πιο ανεκτη και το εχω παει σε αεροβια 4-5 χλμ /μερα. Τελευταιο βημα που εχω αρχισει εδω και μια βδομαδα ειναι η διαιτα με πολυ λιγους υδατανθρακες(>150γρ) πολυ πρωτεινη (2γρ/ανα κιλο βαρους) και τα ρεστα σε λιπη. Υποθερμικη κατα 400 θερμιδες . μου τα χαλανε οι νυχτερινες επιθεσεις στα γλυκα αλλα θα το παλεψω. Σε μια βδομαδα εχασα σχεδον ενα κιλο αλλα δεν με τρελενει γιατι ξερω καλα οτι εφοσον χανεις δεν εχει σημασια η ταχυτητα αλλα η υπομονη στον στοχο . Ετσι κ'αλλιως ο πρωτος μου στοχος, που ηταν τα 10 κιλα ηξερα οτι η διαδικασια να τα χασω θα κρατουσε 1 χρονο με τον τροπο που αποφασισα να τα χασω. Αυτα τα 5 κιλα που θελω τωρα να χασω τα εχω στο προγραμμα για 1,5 μηνα .Ειχα ξαναδοκιμασει με κετωνικη διαιτα (δεν απαιτητε θερμιδομετρηση στις τροφες οποτε ηταν περισσοτερο διατροφη παρτα διαιτα) αλλα οποτε προσπαθουσα να μπω στη κετωση νομιζα οτι θα κοπω στα δυο και τα παρατησα .
    Στο θεμα μου τωρα.Πρεπει να δω τι συμβαινει το βραδυ με το ζαχαρο.Υπαρχει περιπτωση να κανω "κουραστικο" υπνο το βραδυ και να πεφτει τοσο πολυ το ζαχαρο ,που να με ξυπναει η αναγκη για αναπληρωση ? μαλλον θα δανειστω ενα μετρητη. Οπως και να χει πρεπει να το αποκλεισω για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι ψυχολογικο .Μετα θα παω στους ειδικους σε ψυχολογικα προβληματα.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Originally posted by MissButterfly
    καροτα διπλα στο κρεβατι και κανονας ηταν να προσπαθησω να μην σηκωθω.
    θα το δοκιμασω και αυτο .Ευχαριστω πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    αν σε προβληματιζει το ζαχαρο γιατι να μην απευθυνθεις σε διαβητολογο? οσο για το φρουτο με γιαουρτι που αναφερθηκε παραπανω δε συμφων διολου. Εμενα μονο πεινα μου εφερνε παντα. Αντιθετως η μη καταναλωση τροφης μετα απο καποια ωρα ηταν το ενδεδειγμενο. Αλλωστε δεν ειμαστε σχεδιασμενοι να τρωμε διαρκως.
    Εννοειται σε διαβητικους αλλαζουν αυτα και τρως ακομα και προ υπνου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Originally posted by nick
    Originally posted by MissButterfly
    καροτα διπλα στο κρεβατι και κανονας ηταν να προσπαθησω να μην σηκωθω.
    θα το δοκιμασω και αυτο .Ευχαριστω πολυ
    τιποτα, λυπαμαι που δε θυμαμαι λεπτομερειες, ηταν πολυ παλια, εχω καιρο να ειμαι σε φυσιολογικα κιλα χαχα
    Παντως ενας ψυχολογος σιγουρα θα βοηθουσε, αρκει να ειναι καλος. Αν δε μπορεις να το χειριστεις μονος εννοω δεν ειναι ντροπη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Πολυ ομορφα οσα γραφεις, μου θυμιζεις την ορεξη που ειχα παλια και ασχολιομουν κι εγω. Να σε ρωτησω, εχασες δηλαδη βαρος στο παρελθον? Αυτο μου διεφυγε. Θα σου πω κατι που περασε απο το μυαλο μου...μηπως με ολη αυτη την πιεση ασκηση διατροφη γυμναστικη απλα μισοξυπνας και γευεσαι οσα ξυπνιος δεν σου επιτρεπεις?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Τα 10 κιλα (απο 100 στα 90) τα εχασα απο περισυ το μαιο εως το τελος του χρονου .Μετα δοκιμασα μερικες τεχνικες (χωρις να μετραω τι τρωω) ανεπιτυχως (ατκινς, Intermittent Fasting klp) και τωρα ξεκινησα υποθερμιδικη διαιτα με καλο ξεκινημα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •