Υπνοφαγια με μερικη συνειδηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Πω πω τι περνάς κι εσύ άνθρωπε...
    Δηλαδή τώρα αυτό είναι διατροφική διαταραχή σε συνδυασμό με διαταραχή του ύπνου;
    Όταν λες με μερική συνείδηση εννοείς ότι σχεδόν υπνοβατείς και φτάνεις στις τροφές που καταναλώνεις;
    Ας πούμε μπορεί να ξυπνήσεις το πρωί και να βρεις συσκευασίες τροφίμων που δε θυμάσαι ότι κατανάλωσες το βράδυ;

    Κι εν τω μεταξύ στα διάφορα άρθρα προτείνουν ως λύσεις αυτά που ήδη κάνεις πχ γυμναστική ή ισορροπημένη διατροφή ή διαχείριση άγχους... Έχεις επισκεφτεί κάποιο ψυχολόγο; Μπορεί να σε βοηθήσει να εντοπίσεις γιατί επιμένεις σε αυτή τη συμπεριφορά αν και δεν υπαρχουν πια οι λόγοι που τη δημιούργησαν. Ίσως σε βοηθήσει να εντοπίσεις ποιο είναι το προβλημα, να το αναλύσεις και να το αποδομήσεις ώστε να βρεις την άκρη και να το διορθώσεις...

    Εναλλακτικά αν φοβάσαι τα υπνωτικά μήπως να αρχίσεις το διαλογισμό ή να πάρεις κατι πιο φυτικό όπως βαλεριάνα;
    Πιο άνετο στρώμα, χαλαρωτικούς ήχους κάτι που να σε βοηθάει να κοιμηθείς με γαλήνη..

    Τι να πω..
    Καλή δύναμη να έχεις στον αγώνα σου

  2. #17
    Originally posted by MissButterfly
    αν σε προβληματιζει το ζαχαρο γιατι να μην απευθυνθεις σε διαβητολογο? οσο για το φρουτο με γιαουρτι που αναφερθηκε παραπανω δε συμφων διολου. Εμενα μονο πεινα μου εφερνε παντα. Αντιθετως η μη καταναλωση τροφης μετα απο καποια ωρα ηταν το ενδεδειγμενο. Αλλωστε δεν ειμαστε σχεδιασμενοι να τρωμε διαρκως.
    Εννοειται σε διαβητικους αλλαζουν αυτα και τρως ακομα και προ υπνου.
    μιςμαρί δεν αναφέρθηκε φρούτο με γιαούρτι αλλά φρούτο με ξηρούς καρπούς. αυτό το σνακ(πχ 1 καρύδι με ένα βερίκοκο) ανεβάζει τα επίπεδα της σεροτονίνης υπεύθυνη κ για το στρες κ για τα νεύρα κ για τον καλό ύπνο. . αυτό το μη κατανάλωση τροφής μετά από κάποια ώρα μου ακούγεται σα κανόνας κ οι κανόνες δεν μου αρέσουν παρά την εξαίρεση. ναι καλό θα είναι να αποφεύγεται πλήρες γεύμα τρεις ώρες προ ύπνου αλλά ο καθένας άμα πεινάσει μπορεί να φάει κάτι μικρό κ ελαφρύ. δεν χρειάζεται να είσαι διαβητικός για να το κάνεις αυτό. εμένα πάντως αυτό το τιπ μου το σύστησε η διαιτολόγος να το κάνω το πρωί μόλις ξυπνήσω ή το βράδυ πριν κοιμηθώ για να ελέγχω περισσότερο τα υπερφαγικά μου. και με βοήθησε παρόλο που ξέρω οτι μεγάλο ρόλο θα παίξει πάντα κατά την διάρκεια της μέρας το πως χειρίζομαι τα ψυχολογικά μου και με επηρεάζει πάρα πολύ το θέμα ρουτίνας δηλαδή μόλις νιώσω κάποιο συναίσθημα που δεν μπορώ να διαχειριστώ το μυαλό πάει αυτόματα στο φαγητό γιατί έτσι έχει εκπαιδευτεί τόσα χρόνια.

    φίλε νικ το ξέρω οτι δεν μπήκες για συμβουλές διατροφής αλλά επειδή εγώ είμαι χρόνια υπερφαγική-βουλιμική κατά την διάρκεια της μέρας κ σε καταλαβαίνω(χωρίς να συγκρίνω τις δδ) ,είπα να πω κάτι που εμένα μου φάνηκε χρήσιμο.
    επίσης θεωρώ οτι όσα κ να ξέρεις για την διατροφή όλο κ κάτι μπορεί να ξεφεύγει ή να μην έχει γίνει σωστή προσέγγιση, γιαυτό κατά την γνώμη μου μπορείς να ζητήσεις κ την γνώμη κάποιου ειδικού διατροφολόγου με κατάρτιση όμως στις δδ. σαν άσχετη το λέω αλλά νομίζω οτι η πρωτεϊνική δίαιτα δεν βοηθάει την κατάσταση και γενικώς η δίαιτα, ενώ μια ισορροπημένη διατροφή μπορεί να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. άλλωστε μόνος σου το λες οτι τρέχεις να φας υδατάνθρακες το βράδυ. ξέρω οτι οι πρωτεϊνικές δίαιτες κόβουν την όρεξη αλλά καμιά φορά δημιουργούν στερήσεις. απλά σου καταθέτω μια άποψη. δηλαδή μην απορρίπτεις το θέμα της διατροφής , σίγουρα το ψυχολογικό κομμάτι είναι πολύ σημαντικό κ κύριο. επίσης σε ένα σαιτ διατροφής ίσως υπάρχει διαφορετική προσέγγιση ενώ για έναν υπερφάγο πχ η λέξη "δίαιτα" είναι κόκκινο πανί. δεν θέλω να δυναμιτίσω το κλίμα ούτε να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου που είμαι σίγουρη οτι είναι πολλαπλάσιες από τις δικές μου. φιλικά μιλάω σκεπτόμενη αυτά που βοηθούν εμένα.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    ο,τι ακουω μου ειναι χρησιμο . Ακομη και να το ξερω μπορει να το ειχα ξεχασει/αμελησει.
    Στο θεμα της διατροφης , που εχει να κανει πριν/μετα τον υπνο ,ακομη και κατα την διαρκεια εχω δοκιμασει και αυτο που προτεινεις.ειμαι χρονια με αυτο το προβλημα και τα 3τελαιυτεα προσπαθω να το ξεπερασω. Γενικα διατροφικα κολπα εχουν δοκιμαστει και γιαυτο πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο .
    Το μυαλο ομως ειναι πολυ πονηρο ρε γμτ.Π.χ. χτες το βραδυ ετοιμαζω σε πρωτη θεση (φατσα καρτα) το γιαουρτακι. Θα το πολεμησω φτεφτομαι. Ενα γιαουρτακι με μια χουφτα ξηρους καρπους και ενα γλυκαντικο .Τι αλλο θελω? Φουλ στους υδ/κες
    Σηκωνομαι το βραδυ τρωω το ετοιμο γευμα και μετα σκεφτομαι : "τα καταφερα!....τωρα μπορω να φαω." Ε μετα εφαγα ολο το σακουλι με τους ξηρους καρπους και μια φετα καρπουζι .Τη φετα την εφαγα σαν τους γιους μου με το στομα. Μιλαμε για αρχαιγονα ενστικτα Λετε να εχει να κανει που με ειχε δαγκωσει λyκανθρωπος και ξυπναω το βραδυ ? :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Καταλαβα Μανταμ :like:
    nick πως νομιζα οτι κανεις ατκινς ή κατι τετοιο? (με το οποιο κι εγω δε συμφωνω αλλα περι ορεξεως...)
    Ωπ εχεις δοκιμασει intermittent fasting? Δε αε βοηθησε?
    Τις περιοδους που καταφερνα μετα το τελευταιο γευμα να μην καταναλωσω τροφη ειχα φοβερη ευεξια και δεν εβαζα βαρος οσο αστατη διατροφη κι αν ειχα. Ουτε καν ζυγιζομουν, δεν ειχα θεματα.
    Το εφαρμοζω απο τα 20 μου περιπου (μιση ζζωη) χωρις να ξερω πως λεγεται βεβαια.
    Πασχιζω να επανελθω αλλαδεν ειναι ευκολο ετσι που εχω ξεφυγει επι χρονια. Σημερα εκανα την πρωτη μου 20ωρη και π ε τ α ω
    τωρα παω να αρχισω γευματα ταπερ

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Πρεπει να τονισω οτι ΠΟΤΕ μεχρι και πριν μια βδομαδα δεν εκανα διαιτα με την στενη εννοια του ζυγισματος τροφης και θερμιδομετρησης αυτου. Ετρωγα οσο ηθελα αλλα συγκεκριμενα πραγματα .Ετρωγα αυτα που περιγραφω στα προηγουμενα ποστ με ποσοτητες που μου γεμιζαν το ματι . Ναι περασα και απο την περιοδο που δεν αντεχα αλλο γαλοπουλα αλλα προσασμοζομουν και ετρωγα κατι αλλο και παλι σε ποσοτητες που γεμιζαν καλα την κοιλιτσα. Επισης ετρωγα ολη μερα .Τρωω στις 8:00 στις 12:00 στις 16:00 στις 19:00 στις 22:00 στις 24:00 και φυσικα.... στις 3:00 :/ . Δεν εκανα διαιτα .Εκανα διατροφη . Αυτο το τονιζω γιατι η λεξη διαιτα ειναι κοκκινο πανι .Δεν ξερω και αν οι η λεξη διατροφη ειναι επισης κοκκινο πανι. Αν ναι μπορω να το αναλυσω (εχω κατι μια μικρη αναλυση σε αλλα ποστ) και να καταλαβετε οτι ηταν μια σταδιακη προσαρμογη μου σε ενα πιο υγειο τροπο ζωης
    Υ.Γ. Σημερα σκεφτομαι οτι ερχετε αλλο ενα ιδιο βραδυ .Ελπιζω οτι θα ειμαι αρκετα κουρασμενος για μην σηκωθω να φαω,αλλα ξερω οτι δεν προκειτε να μου κατσει ουτε σημερα . Οταν σηκωνομαι ειναι σαν να σε ξυπνανε με το ζορι και σε βαζουν να βλεπεις τηλεοραση με εκπομπη μαγειρικης. Εισαι τοσο κουρασμενος να ψαξεις να βρεις το τηλεκοντρολ να το αλλαξεις, που λες αστο να τελειωσει να παω για υπνο .ουφ...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Nick συμβουλεψου καποιον ειδικό, ειδικά αν οπως λες καθε βραδυ υπαρχει αυτος ο φόβος.. Δηλαδη ακομα κ αν εισαι άυπνος η κουρασμένος θα ξυπνησεις; Κ για το σάκχαρο σου να κανεις εξετασεις

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Υπνοφαγία; Αυτό καλή μου λέγεται νυχτερινή υπερφαγία. Την αντιμετώπισα πριν πολύ πολύ καιρό και έκανα ακριβώς ότι κι εσύ. Πως την αντιμετώπισα; Απλά έβαζα επάνω στον πάγκο της κουζίνας φρούτα. Και πήγαινα απευθείας εκεί. Αν έκανα πως άνοιγα το ψυγείο έτρωγα ένα γιαούρτι με λίγο μέλι και μετά τα φρούτα. Γενικά προσπάθησα να τρώω υγιεινά. Το γιαούρτι ή το γάλα λειτουργούν σαν χαλαρωτικά (τουλάχιστον σε μένα). Σιγά σιγά λοιπόν τα φρούτα μειώθηκαν και προσπάθησα να αλλάξω τον τρόπο του ύπνου μου. Με το που νύσταζα πήγαινα για ύπνο.
    Υπήρξε και διάστημα που πήρα χαπάκια βαλεριάνας (φυτικής προέλευσης) και με βοήθησαν να κοιμάμαι φυσιολογικά και όταν ξυπνούσα ήταν μόνο για να πάω τουαλέτα.

    Συνεχίζω να έχω θέμα με τον ύπνο, λόγω ηλικίας κυρίως. Σπάνια να κοιμηθώ 7-8 ώρες, το συνηθισμένο μου είναι 5 το πάρα πολύ 6 ώρες. Και Σκέφτομαι να πάρω αποξηραμένη βαλεριάνα να την πίνω σαν ρόφημα για να με χαλαρώνει να κοιμάμαι (λόγω χειρουργείου δεν ξέρω κατά πόσο κάποιο χάπι θα με βοηθήσει, λόγω δυσαπορρόφησης κι έτσι δεν θέλω να πάνε τα χρήματα μου χαμένα).

    Να ξέρεις πως η υπερφαγία είναι καθαρά και μόνο στο μυαλό μας. Προσπάθησε να την κατευνάσεις όσο μπορείς, στο χέρι σου είναι!

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    δεν ξερω τι να σου πω... Μπορει και να ειναι υπερφαγια. Η αληθεια ειναι οτι οταν σηκωνομαι δεν ενθουσιαζομαι και πολυ με φρουτα και καροτα, αλλα θα τα βαλω μπροστα μου και θα δω πως θα παει .
    Αυτη τη βαλεριανα και τα λοιπα υπνωτικα τα φοβαμαι λιγο .
    Ειμαι σε συνενοηση πλεον με ψυχιατρο και θα τον επισκεφτω σε λιγες μερες. Μου ζητησε ενα προγραμμα απο τα γευματα και ενα ημερολογιο των συναισθηματων μου την ωρα που κατρακιλω

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    230
    Originally posted by Μαρία.
    Υπνοφαγία; Αυτό καλή μου λέγεται νυχτερινή υπερφαγία.
    αυτο ακριβως ειναι...αλλα οι ταμπελες ειναι για τους γιατρους. σημασια εχει να ξεφυγεις.
    Πως πας νικ?

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Χτες πηγα για την μικρη μου στο φαρμακειο να παρω μια κενακομπ ,και πηρα και ενα κουτι βαλεριανα valmane. Μετα ομως βγηκα εξω και ηπια πολυ (ειχα πολυ καιρο να πιω και του εδωσα και καταλαβε). Οταν πηγα για υπνο ,πηρα ενα χαπι (αντι για 3 με 5 που προτεινει ) και ουσιαστικα δεν μπορω να πω τιποτα. Σηκωθηκα φυσικα και παλι και εφαγα κατι δημητρικα των παιδιων 3-4 χουφτες .Σχετικα καλα ηταν, αλλα απο σημερα θα δω αν βοηθαν. Ποσα χαπια προτεινετε να να παιρνω ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δινονται χωρις συνταγη; δεν υπαρχουν οδηγιες;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    eleni1986 ναι δίνονται χωρίς συνταγή... Δεν είναι απ'τα χάπια που βοηθάνε σε κατάθλιψη ή άγχος. Απλά βοηθάνε στο να χαλαρώσει ο οργανισμός και να κάνει έναν φυσιολογικό ύπνο, τίποτε άλλο.

    nick δεν ρώτησες στο φαρμακείο που πήρες τα χάπια να σου πει δοσολογία; Κοίτα και τις οδηγίες στο φυλλάδιο αν έχει η συσκευασία.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Καλημέρα, εγω πιστεύω οτι δεν έχει να κάνει με την διατροφή,τις υπερφαγίες και τα λοιπά.

    Πιστεύω ότι ίσως είναι κάτι το ψυχολογικό..αφού είπες οτι όλο αυτό άρχισε απο την πρώτη οικονομική σου δυσκολία.

    Θα σου πρότεινα,να βάλεις πριν κοιμηθείς μία κάμερα έστω για ένα βράδυ, στην κουζίνα σου,για να καταγράψεις τι ακριβώς σου συμβαίνει εκείνη τη στιγμή.

    ίσως αν δεις τον εαφτό σου μέσα απο την καταγραφή, απο μία άλλη γωνία την ημέρα που θα έχεις ξυπνήσει, τουλάχιστον θα βγάλεις κάποιο συμπέρασμα απο αυτό που θα δεις, και μπορεί να σε βοηθήσει να το διορθώσεις.

    ελπίζω να σου έδωσα καλή ιδέα, και να σε βοηθήσει!

    :starhit:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλημέρα, και εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα, θα μπορείς να δεις αντιδράσεις σου που ενδεχομένως δεν έχεις παρατηρήσει και θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση σε κάποιον ειδικό, και εγώ πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Uptade:
    Συνεχιζοντας τις ιδιες συνηθειες και (ευτυχως) στα ιδια κιλα , αρχισα παλι να κουραζομαι πολυ απο τον κακο υπνο.
    Απευθυνθυκα σε φιλο ψυχιατρο ,ο οποιος ,ακομη και μετα απο πιεσεις μου,αρνηθηκε να δωσει κατι (υπνωτικα ,ανχωλιτικα) .Αντ'αυτου με πααρεπεμψε σε ψυχολογο που αρχικα θα κανουμε το τεστ προσωπικοτητας και μετα καποιες συνεδριες ,εως οτου ψηλαφισει το προβλημα μου .Κατοπιν θα μιλησουν μεταξυ τους και...θα με κλεισουν σε ασυλο!! Ελπιζω πως οχι ,αλλα οτι μου πουν θα κανω.
    Το πηρα λιγο ασχημα ,να τριγυρναω μεσα στην ψυχιτρικη κλινικη , αλλα να σας πω την αληθεια ,απο το να κουβαλαω αυτο το βαρος, δε γ@μι3τ3, ας με δουνε . Ετσι κ'αλλιως λιγο πολυ ολοι τρελοι ειμαστε....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •