Δεν χάνω πλέον κιλά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ετσι ειναι γι αυτο την αύξησα απο μονη μου.. Θα δω αν θα την προσαρμόσει κ πως θα παει αλλιως θα βρω αλλον.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Γεια σου ClaireThan, καλωσόρισες!

    Καταρχήν, το να μη χάνεις γρήγορα κιλά δεν είναι κακό. Αντιθέτως, είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις στον οργανισμό σου, που
    δεν θα καταπονηθεί, θα συνηθίσει σιγά σιγά στα νέα κιλά και δεν θα τα ξανακερδίσει εύκολα πίσω.
    Ένας σωστός διατροφολόγος, κατά τη γνώμη μου, οφείλει να σε ενημερώσει πως το να χάσεις γρήγορα πολλά κιλά θα επιφέρει,
    εκτός από απώλεια λίπους, απώλεια σημαντικού μυϊκού ιστού.

    Από τη στιγμή που δεν συντρέχουν προβλήματα υγείας, ακολουθείς μια υγιεινή και σχετικά χαμηλή θερμιδικά διατροφή,
    και συνδυάζεις κάποια άσκηση (ακόμα και απλό περπάτημα), είναι αναπόφευκτη η απώλεια βάρους.
    Μπορεί για λίγο καιρό να μείνεις σταθερή, όμως τελικά η προσπάθειά σου θα φανεί!

    Λίγο πολύ είναι μια προσθαφαίρεση θερμίδων η απώλεια βάρους (ξαναγράφω, όταν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα).
    Εννοείται πως η ποιότητα της τροφής έρχεται να παίξει τον πιο σημαντικό ρόλο, γιατί άλλο πράγμα να χάνεις υγρά και μύες,
    άλλο λίπος.

    Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνεις καθημερινά για να χάσεις κιλά;

    9 Μύθοι για την Απώλεια Βάρους


    Οι διατροφολόγοι συνήθως συστήνουν δίαιτες 1200 ή 1500 θερμίδων, ανάλογα το μεταβολικό σου ρυθμό, και προσπαθούν
    να συνδυάσουν τις τροφές έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η μέγιστη απώλεια λίπους.
    Αυτό στο γράφω από προσωπική εμπειρία και εμπειρίες φίλων και γνωστών.
    Μετά την περίοδο απώλειας βάρους, ακολουθεί η περίοδος διατήρησης αυτού, κατά την οποία ο διατροφολόγος σου ανεβάζει σταδιακά
    και τις θερμίδες πρόσληψης.

    Επειδή γράφεις πως εσύ όχι μόνο δεν χάνεις βάρος, αλλά βλέπεις και τη ζυγαριά ν'ανεβαίνει, είναι σημαντικό να εξετάσεις τις διατροφικές
    σου συνήθειες, κατά πόσο δηλαδή οι θερμίδες που προσλαμβάνεις είναι όντως τόσες όσες σου συστήνει ο ειδικός.
    Μήπως τρως περισσότερο απ'όσο νομίζεις; Μήπως κινείσαι λιγότερο απ'όσο νομίζεις;

    Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, μια μερίδα μουσακά μπορεί να περιέχει από 700 έως 1000 θερμίδες. Και με πρόχειρα μαθηματικά, η
    διατροφή που περιέγραψες παραπάνω φτάνει τις 2000 θερμίδες (χωρίς να έχω υπολογίσει ελαιόλαδο στη βραδινή σαλάτα).

    Που θέλω να καταλήξω: 2000 θερμίδες/ημέρα είναι μια χαρά πρόσληψη, αν όμως επιθυμείς να δεις γρηγορότερα αποτελέσματα σε
    επίπεδο ζυγαριάς, μάλλον πρέπει να τις περιορίσεις.

    Επίσης, αν γυμνάζεσαι τακτικά, μπορεί να προσθέτεις βάρος σε μυϊκό ιστό και αυτό, παρότι δε θα φανεί στο ζύγισμά σου, θα φανεί
    έντονα στο σώμα σου, πράγμα εξαιρετικά σημαντικό.

    Συνέχισε την προσπάθειά σου, και στο τέλος θα ανταμειφθείς. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία, και πάντα με χαμόγελο! :wink2:

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Καλημέρα παιδιά

    ναι Ελένη μου,κοίταξε το και εσυ γιατί μου φαίνεται πολύ λίγο και δεν ξέρω μακροπρόθεσμα αν θα βγεί σε καλό..

    Γειά σου Blossom,Κλαίρη εδω καλώς σας βρήκα καταρχήν...

    Σε ευχαριστώ για όλα όσα έγραψες..που λες σε αυτή τη διατροφή καταλήξαμε,αφού είδε η διατροφολόγος το προηγούμενο πρόγραμμα που έκανα (5μηνο -20 κιλά) και αφού είχα κολλήσει τόσους μήνες...να σημειώσω εδω,ότι επειδή το Σεπτέμβρη έμαθα ότι ένα ογκίδιο που είχα στο στήθος είχε μεγαλώσει,αλλά ο γιατρός που είχα πάει τότε φρόντισε και με τρομοκράτησε,είχα πάθει ψυχολογικό από τότε τελοσπάντων φρέναρα άσχημα...μέσα Φεβρουάριου εντέλει έκανα το χειρουργείο,όλα οκ...αλλά έως τότε κατάσταση πανικού!

    Πέρα από αυτό...γενικότερα δεν ξεφεύγω αλλά οφείλω να παραδεχθώ,ότι παίζει να φάω πχ 1 κουλουράκι μετά το μεσημεριανό μου ή λίγα φυστίκια το βράδυ όχι κάθε μέρα αλλά το κάνω...αυτή την εβδομάδα το πάω κατά γράμμα,δεν περιμένω να αδιαθετήσω οπότε λογικά θα είναι οκ..

    Τα 5 κιλά παραπάνω που είδαμε τις προάλλες δεν τα σημείωσε καν...κατακράτηση ορθά κοφτά και τέλος!

    Τέλος όσον αφορά την γυμναστική ναι...πόντοι χάνονται αυτό το βλέπουμε στη μεζούρα,σίγουρα αυτό είναι κάτι

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Σίγουρα δεν θα βγει σε καλό, γι αυτό και από μόνη μου αύξησα την ποσοτητα, θα την κρατήσω μέχρι τέλος του μήνα, μετα και αυτή και εγώ θα φύγω για διακοπές, οπότε θα είναι ευκαιρί να την αντικαταστήσω. Χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγαν καλά στο χειρουργείο σου ! Πέρασες τέτοια περιπετεια και τώρα ανησυχείς για τα κιλά? Σιγα, θα χαθούν... Ας χαθούν λίγο αργότερα, αφού έκανες αυτό το δώρο στον εαυτό σου να τρέφεσαι σωστά, θα συνεχίσεις και θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, σιγά σιγά...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Οφείλω να σημειώσω πως δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά σταθώ μόνο σε 2 σημεία που μόνο το κεφάλι μου στον τοίχο δεν βάρεσα.
    Απ' τον Απρίλιο μέχρι τον Σεπτέμβριο που έχασες 20 κιλά, είναι μια ωραιότατη φυσιολογική απώλεια κι όχι απότομη. Ο οργανισμός θα σοκαριστεί αν ξαφνικά τον πρώτο μήνα χάσει 8-10 κιλά και στους 4-5 μήνες έπειτα χαθούν άλλα 20-25! Εγώ που έχω κάνει χειρουργείο λοιπόν, έχασα σχετικά απότομα τα κιλά μου άρα ο οργανισμός βρίσκεται σε απόλυτο σοκ.
    Από την άλλη διαβάζοντας το δείγμα της διατροφής σου, διαπίστωσα πως τρως πάρα μα πάρα πολλούς υδατάνθρακες. Προσπάθησε να τους μειώσεις σε 2-3 μερίδες στα γεύματα σου και δες αν έχεις έστω μια απώλεια σε γραμμάρια.
    Επίσης δοκίμασε να αποφύγεις την στέβια, μήπως ευθύνεται κι αυτή.

    Οι διαιτολόγοι προσπαθούν πλέον να προσαρμόσουν διαιτολόγια ανάλογα τις συνήθειες των πελατών τους, αλλά δεν μπορούν να είναι μέσα στον οργανισμό ώστε να σου δικαιολογήσουν απόλυτα τη μη απώλεια έστω και γραμμαρίων μέσα στη βδομάδα.
    Όσο δε για την ηλικία σου, μια χαρά είναι ώστε να έχεις μια σταθερή απώλεια και δεν θα έπρεπε να σε αγχώνει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαρία δες σε παρακαλώ και το δικό μου διαιτολόγιο, αν μπορείς.. Γράφω στο τι έφαγα σήμερα, ευχαριστω. Συγγνώμη που μπαίνω στο θέμα της Κλαίρης.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Μαρία και εμένα εντύπωση μου έκανε το όλο γεγονός...θέλω να πω,έχω αρκετό ψωμί μέσα σε 1 μέρα...ενω πριν είχα μόνο το ψωμί που έτρωγα στο τοστ...δεν ξέρω και εγω τι να πω?
    την ρώτησα κάποια φάση αλλά μου είπε ότι χρειάζομαι το παραπάνω...σαφώς και δεν περιμένω να χάνω 3 κιλά την εβδομάδα ,τις 2 προηγούμενες είχα χάσει από 1/2 κιλό, ε πραγματικά όμως έχω λαλήσει

    μάλλον θα αρχίσω να γράφω ακριβώς τι τρώω μέσα στην ημέρα εδω στο φόρουμ (χωρίς να κλέβω αλήθεια) μπας και εντέλει την κάνω εγω την χαζομάρα και δεν το καταλαβαίνω!!

    Ελα Ελένη,σιγά σιγά θα την βρούμε την άκρη και οι 2 μας δεν μπορεί,θα στρώσουμε άλλωστε τώρα που βρεθήκαμε θα τα λέμε συχνά από'δω !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ετσι ειναι.. εγω σμρ που ζυγιστηκα, ειδα το 106.2 (απο 107.6) οποτε μειον 1.4 μια χαρα ειμαι ευχαριστημενη!!! Ευχομαι κλαιρη μου κ στα δικα σου!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Κλαίρη η διαιτολόγος σου, σου έβαλε υδατάνθρακες περισσότερους επειδή ασκείσαι. Τήρησε το πρόγραμμα που σου έχει δώσει, απλά τρώγοντας λιγότερους υδατάνθρακες. Επίσης την στέβια δοκίμασε να την αποφύγεις για λίγες μέρες, γιατί όσο κι αν την πλασάρουν ως το πιο τέλειο γλυκαντικό, είναι αρκετοί οι άνθρωποι που έχουν προβλήματα μαζί της. Στο προτείνω μήπως σου μπλοκάρει κάπως τον μεταβολισμό. Ίσως να είναι χαζό αυτό που γράφω, αλλά στον δικό μου οργανισμό και στομάχι έχω προσέξει που όποτε την χρησιμοποίησα μου δημιουργούσε θέματα (φούσκωμα, αλλοίωση της γεύσης).

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαρια εσυ πως εισαι; Πως ειναι η ζωη σου σημερα?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    άντε Ελένη μου μπράβο και εις κατώτερα εύχομαι
    ελπίζω να πάρω και εγω σειρά σιγά σιγά !!

    Μαρία ,δεν το σκέφθηκα καν..αυτό θα κάνω γιατί έτσι και αλλιώς πλέον γυμνάζομαι μόνο 3 φορές την εβδομάδα από Σεπτέμβριο πάλι στις 5!
    θα δοκιμάσω και αυτό που μου είπες με την στέβια,την χρησιμοποιώ αρκετό καιρό βέβαια αλλά δεν χάνω και κάτι να την αφήσω στην άκρη για λίγο...το προσπαθώ από το Σάββατο το να είμαι τύπος και υπογραμμός ,αποφεύγω να ζυγιστώ σπίτι γιατί βλέπω ότι να'ναι (καινούργια ζυγαριά) και τρελαίνομαι...μια και καλή την Παρασκευή

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    ααα και κορίτσια,διαβάζω σιγά σιγά τα θέματα του φόρουμ,οπότε συγχωρήστε μου την όποια άγνοια που μπορεί να έχω σε κάποιες περιπτώσεις!
    Δεν γνωρίζω τον δικό σας αγώνα,αλλά το μόνο σίγουρο ότι είναι εξίσου σκληρός και δύσκολος όπως για όλους μας που έχουμε να παλεύουμε με τα κιλά και με ότι βαλίτσα αυτά κουβαλούν μαζί τους.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κλαιρη μου να σου πω κατι, βλεπω οτι ο δείκτης μυικης μάζας σου ειναι πολυ μικρότερος απο τον δικο μου που ειμαστε περιπου σε αυτα τα κιλα, άρα εχεις λιγότερο λίπος κ προφανώς το σωμα σου φαινεται πιο λεπτό απο το δικο μου, άρα η γυμναστικη σου καίει πόντους κ αυτο ειναι το καλυτερο, τα κιλα θα φανούν μαζεμένα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Κοιτα,παντα ημουν "προβληματικη" σε περιφερεια,γοφους κτλ,στο πανω μερος ημουν φυσιολογικη...οταν παχυνα περαιτερω και πηγα 130 πλεον εβαζα κιλα στην κοιλια,μεση,μπρατσα..εντελε ι αυτα εφυγαν αμεσως και πλεον ειμαι στα φυσιολογικα μου ,σε περιφερεια παντως το χαμηλοτερο που εχω παει ειναι 109 εκ και το μεγιστο 145εκ..οταν λεμε ξεφυγα,εδωσα ρεσιταλ..
    Τεσπα,ειναι να μην σου γυρισει το ματι,γιατι αμα σου γυρισει μπορεις να κανεις τα παντα.
    .εσυ παντως επειδη κανεις πολυ αυστηρη διατροφη θα δεις πως θα χασεις και ποντους,γιατι βλεπω πως τα λιπαρα απουσιαζουν απο τη διατροφη σου,εκτος κι αν κανω λαθος οποτε με διορθωνεις..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Originally posted by eleni1986
    Μαρια εσυ πως εισαι; Πως ειναι η ζωη σου σημερα?
    Πως είμαι; Στα καλύτερα μου. Διατροφικά τρώω τα πάντα και ίσως κάτι παραπάνω απ' όσο έτρωγα πριν το χειρουργείο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διατηρούμε στα κιλά μου και μετά να χάνω. Κοντεύω τον στόχο, άλλα 3 κιλά παρέμειναν κι αν καταφέρω να φτάσω τα 65 θα είμαι στα φυσιολογικά μου κιλά.
    Το μειονέκτημα της γρήγορης απώλειας είναι πως έχω χαλάρωση και για να βελτιωθεί η κατάσταση είναι λίγο δύσκολο λόγω ηλικίας (είμαι 48). Θα δυναμώσουν οι μύες με γυμναστική αλλά η χαλάρωση θα παραμείνει στη θέση της. Χρήματα για πλαστικές δεν υπάρχουν.
    Έχω ένα θέμα με τα ρούχα. Κάθε φορά που τα βάζω μου φαίνονται και λίγο φαρδύτερα ή αρχίζουν να μου πέφτουν!
    Είναι η πρώτη φορά που με το χειρουργείο μου μπορώ να ελέγχω το βάρος μου. Με κάθε ζύγισμα όταν βλέπω πως με τις "παρασπονδίες" μου έχω βάλει γραμμάρια φροντίζω την επόμενη εβδομάδα να τα χάσω και χάνω και παραπάνω!
    Γενικά πάντως αν και οι οδηγίες που μου έχουν δωθεί η διατροφή μου πρέπει να είναι ως επί το πλείστον πρωτεινική, δυστυχώς δεν έχω και πολλές επιλογές. Έτσι τρώω ότι υπάρχει διαθέσιμο. Κι αυτό λόγω οικονομικής κατάστασης. Ότι εισόδημα μπαίνει στο σπίτι φεύγει για τα άκρως απαραίτητα και μόνο. Αυτά...

    Κλαίρη συγγνώμη για την κατάχρηση του θέματος σου! :smilegrin:

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •