remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: remeron

  1. #1

    remeron

    Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγωγή με 30 mg remeron για 6 μήνες, το οποίο τους δύο τελευταίους έκανα 15. Το συγκεκριμένο φάρμακο αυξάνει την όρεξη και μέσα σε αυτό το διάστημα πρέπει να πήρα γύρω στα πέντε κιλά παραπάνω απ το κανονικό μου, που από όσο γνωρίζω είναι και σχετικά λίγα (σε σχέση με τα κιλά που βάζουν άλλοι που παίρνουν αυτό το φάρμακο). Πολύ πρόσφατα το διέκοψα και η μείωση στην όρεξη μου ήταν εμφανής από την πρώτη στιγμή. Φαντάζομαι πως και τα παραπάνω κιλά θα φύγουν με τον καιρό, αυτό που με απασχολεί όμως είναι ότι αισθάνομαι επιβράδυνση στο μεταβολισμό μου (δεν χάνω με τον ίδιο ρυθμό νομίζω). Γνωρίζετε αν αυτό προκαλείται από το συγκεκριμένο χάπι, και αν ναι θα είναι μόνιμη αυτή η αλλαγή του μεταβολισμού? Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Ακόμα, ό,τι άλλη εμπειρία έχει κάποιος/α με παραπανίσια κιλά που \"μπαίνουν\" και χάπια και θέλει να μοιραστεί, καλοδεχούμενη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Γεια σου!Γενικά ολα τα ψυχοφάρμακα ανεβάζουν την όρεξη με αποτέλεσμα και την αύξηση του βάρους..
    έχω την εντύπωση πως το Ladose δεν αυξάνει την όρεξη και γι\'αυτό χορηγείται στην ψυχογενή βουλιμία!!
    Αλλά πρόσεχε!!Είναι ένα ελαφρύ αντικαταθλιπτικό και σε καμιά περίπτωση μην ζητήσεις την αλλαγή του φαρμάκου που παίρνεις!Γιατί μπορεί να υποτροπιάσεις και να λες μετά τι έκανες για να μην παίρνω βάρος!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Υπάρχει άραγε ψυχοφάρμακο που να μην προκαλέι υποτροπή με την διακοπή του?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Eγω επαιρνα λαντος για 2 χρονια κ εβαλα βαρος,σαν να πρηστικα κατι τετοιο,μετα πολυ δυσκολα τα εχασα.Αλλα δε σκεφτηκα με τιποτα να τα κοψω γι\'αυτο το λογο.Πανω απ\'ολα η υγεια.Για μενα συνεχισε τα,εχε ελεγχο στο φαγητο κ γυμνασου κ ολα θα πανε καλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω στην αρχη της θεραπειας μου επερνα 2*5mgr zyprexa και ειχα αυξηση της ορεξης.Το πολεμουσα τρωγωντας πολλα φρουτα και λαχανικα που δεν προσθετουν βαρος.Οταν μειωθηκαν στο ενα χαπι και αντικατασταθηκε το seropram απο το efexor σταματησε η λαιμαργια.Παντως δεν ειναι λογος να μην παιρνεις τα φαρμακα σου γιατι με την σωστη διατροφη περιοριζεις σημαντικα το προβλημα των παραπανω κιλων.

  7. #7
    Καλημέρα παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το φάρμακο το διέκοψα γιατί ήταν ή ώρα του να το διακόψω όχι για τα κιλά. Οπότε λέτε δεν μένει πρόβλημα στο μεταβολισμό?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    marirena εγω δεν επαιρνα αυτο το χαπι αλλα πιστευω πως δεν υπαρχει φαρμακο να επηρεασει το μεταβολισμο για παντα μετα τη διακοπη του.Κ γω δυσκολευτηκα στη αρχη με το μεταβολισμο κ μονο με την ασκηση ειδα διαφορα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Για μενα οχι.Και αν ναι εσυ το ρυθμιζεις με σωστη διατροφη και γυμναστικη.Με αυτο τον τροπο δεν γινεται να παρεις κιλα.Παντως σε μενα μετα απο ενα μηνα επανηλθε πληρως.Την υγειηνη διατροφη παντως προσπαθω να την συνεχιζω οπως συνεχιζω και τα φαρμακα!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    2
    To Ζoloft σε συγκριση με αλλα αντικαταθλιπτικα εχει τα χαμηλοτερο περιστατικα εμφανισης αυξησης του βαρους

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    εγώ έπαιρνα σε κάποια φάση 10mg Syprexa και πήρα 7 κιλά σε ένα περίπου μήνα. όταν το έκοψα μειώθηκε η όρεξή μου. το λαντόζε, σιπραλέξ και εφεξόρ προκαλούν συχνά ναυτία και γι αυτό χάνεις βάρος. πάντως για το ρεμερόν το έχω ακούσει ότι αυξάνει το βάρος αν και τα αντικαταθλιπτικά συνήθως μειώνουν την όρεξη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •