Ημερολόγιο της Αιλουρίτας - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 82 of 82
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    τι κάνετε παιδιά!
    Αποφάσισα να ασχοληθώ πιο σοβαρά στην καταπολέμηση των διατροφικών διαταραχών,
    και για αρχή επειδή έχω και σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών είπα, πριν απευθυνθώ σε ψυχολόγο
    να κλείσω ραντεβού με ενδοκρινολόγο, για να σιγουρευτώ ότι δεν είναι και θέμα ορμονών.
    Ξέρω ότι οι γυναίκες με το σύνδρομο δεν παράγουν αρκετή ινσουλίνη, οπότε θέλω να τσεκάρω αν είναι όλα εντάξει πάνω σε αυτό το
    κομμάτι.

    Θα σας πω τα νέα την Τρίτη

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σε ευχαριστώ ζουζούνι, εσυ πως τα πας;;;

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    ο,τι χρειαστείς μπορείς να μου στείλεις πάντα ενα u2u! :thumbup::thumbup:
    ο,τι και να συμβαίνει! :yes:

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Τι γίνεται παιδιά!
    Τελικά πήγα και μου έγραψε να κάνω κάποιες εξετάσεις, σημερα εκανα την πρωτη εξέταση υπέρηχο θυρεοειδή και μου είπε ο γιατρός
    οτι έχω αυτοάνοση θυρεοειδήτιδα δηλαδή, ο οργανισμός επιτίθεται στον θυρεοειδή αδένα σαν να ήταν ξενο σωμα για να το καταστρεψει!
    ακου να δεις!:shocked2:

    λέω να κρατήσω θετικη σταση και να πω πως ευτυχως το εμαθα πως έχω αυτό, και πως μπορω να το αντιμετωπίσω!
    εννοειται την διατροφη και την γυμναστικη δεν την παραταω με τιποτα!

    μαλλον, απο όσα κατάλαβα θα μου πουν αφου κανω ολες τις εξετασεις τι μπορω να τρωω και τι οχι..
    θα δείξει!

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Περαστικά !!!

    Ποιά συμπτώματα παρατήρησες και έκανες αυτή την εξέταση?

    Σίγουρα,αντιμετωπίζεται !!

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σε ευχαριστώ πολύ Fragolitsa μου!:love:

    Βασικά για να πω την αλήθεια δεν είχα παρατηρήσει κάτι.. δηλαδή και συμπτώματα να είχα τα έριχνα όλα στις πολυκυστικές..

    πήγα στην ενδοκρινολόγο πιο πολύ για το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών που έχω, και νόμιζα ότι ήταν καθαρά αυτός ο λόγος που δεν έχανα εύκολα κιλά.. οπότε τυχαία το ανακαλύψαμε

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Καλημέρα παιδιά! Πώς σας φαίνεται το καινούριο μας στέκι;

    Πήγα τελικά χθες αφού ολοκλήρωσα τις εξετάσεις στην ενδοκρινολόγο και μου είπε οτι τελικά έχω χασιμότο και υπερινσουλιναιμία,
    μου είπε ότι λόγο της ινσουλίνης που παράγει ο οργανισμός μου περισσότερο απο ότι χρειάζεται είναι δύσκολο στο να χάσω βάρος, και το βάρος απο μόνο του επηρεάζει τα επίπεδα της ινσουλίνης, κάτι σαν φαύλος κύκλος. Μου είπε όπως και δίποτε πρέπει να χάσω βάρος, γιατί 100% όταν θα κάνω παιδί θα πάθω διαβήτη. Και μου έδωσε ένα χάπι για την ρύθμιση γλυκόζης που θα με βοηθήσει και στις πολυκυστικές μου.

    Το σημαντικό είναι πως μου είπε να μην απογοητεύομαι καθόλου με τα κιλά, και 1 κιλό τον μήνα είναι καλά γιατί ο μεταβολισμός μου δεν δουλεύει και πολύ καλά. Η αλήθεια είναι οτι πραγματικά ειχα απογοητευτεί γιατί θυμόμουν απο τον εαυτό μου να χάνω 3-4 κιλά τον μήνα και έλεγα τωρα τι κανω λάθος;! Τέλος πάντων συνεχίζω την προσπάθειά μου και ελπίζω με τα χάπια που μου έδωσε να τα πάω καλά.
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •