Έλλειψη Βιταμίνης Β12 και Φυλλικού οξέος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    5

    Έλλειψη Βιταμίνης Β12 και Φυλλικού οξέος.

    Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Ευγενία και ειμαι 30ετων και πριν 3 χρόνια εβαλα και εγω τον αγαπημενο μου γαστρικο δακτυλιο. Ως και πέρυσι όλα ηταν τέλεια... απωλεια 20 κιλων. Απο πέρυσι ομως ειχα καποια νεα συπτώματα όπως κόπωση, οπως ζαλαδες, πονοκεφαλους, ατωνειες κλπ. Πηγα σε εναν γιατρο παθολογο δεν εχεισ τιποτα. Πηγα σε δευτερο τιποτα. Μιλάμε για επαρχια. Ετσι θεωρησα οτι επειδη ημουν ολη μερα σπιτι (λογω ανεργιας) οφειλοταν εκει... Τα Χριστουγεννα που περασαν πηγα στον γυναικολογο μου (Αθήνα) για ελεγχο ειδε κατι παλιες εξετασεις μου του 2014 & 2015 που ειχα σοβαρη έλειψη Β12 & φυλλικου οξέως. Και με παρεπεμψε σε εναν ιδικο αιματολογο που συνεργαζεται. Μου εξηγησε οτι εχει σχεση το δακτυλιδι που εχω, διοτι δεν αποροφα καλα τις ουσιες αυτες ο οργανισμός μου. Μου ειπε βεβαια να μην το αφαιρεσω. Καναμε μια θεραπεια (πανακρυβη σε ιδιωτικο κεντρο) και για 6 μηνες ημουν τελεια. Τωρα εχουν αρχισει παλι τα ιδια συπτωματα. Κανω εξετασεις πάλι πεσμενες οι συγκεκριμενες Βιταμινες.
    Μήπως σας εχει τυχει και σε εσας κατι παρόμοιο?
    Ειμαι σε απογνωση....
    Φυσικα εγκυμοσυνες κλπ ουτε να το σκεφτομαι.
    Μια συμβουλή σας παρακαλώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Γεια σου Ευγενία,
    και εγώ έχω έλλειψη Β12 , όχι τραγική , αλλά σταθερά στο μεταίχμιο, οπότε παίρνω μόνιμα neurobion (επειδή είναι φθηνή λύση για το σύμπλεγμα βιταμινών Β) και κάνω και ενέσεις κάθε χρόνο, μία κάθε μήνα για τρεις μήνες. Και για το φυλλικό οξύ έχω πάρει αγωγή με Filicine. Σε συνδυασμό με το Hashimoto που έχω (αυτοάνοσο του θυρεοειδούς) έχω , όπως και εσύ , τεράστια κόπωση και πονοκεφάλους σε μόνιμη βάση.
    Αν παρακολουθείσαι από γιατρό, κάνε συχνά έλεγχο και ξεκίνησε τα συμπληρώματα ή τις ενέσεις , αν το κρίνει ο γιατρός σου.
    Πάντως, δεν θα γίνουμε ποτέ ντούρασελ ή βιονικές γυναίκες όσες έχουμε κακή απορρόφηση βιταμινών, ίσως απλά μειώσουμε την ένταση των συμπτωμάτων για να μην κλατάρουμε τόσο εύκολα.
    Καλή συνέχεια εύχομαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    92
    όλα αυτά με βιταμίνη c.

    όταν ανακάλυψα την αναιμία, είχα 18 σίδηρο, 1 φεριτίνη, 26 αιματοκρίτη.

    αφού τραβολογήθηκα σε ακριβούς γιατρούς, καθηγητήτες κτλ, βρέθηκε ένας και μου πε να παίρνω το σίδηρο και το φιλισιν με βιταμίνη c.

    σε τρεις μήνες είχα φτάσει 33 αιματοκρίτη.

    έκτοτε παίρνω haemovit plus + vit c


    ξέχασα να σας πω, ότι δύο χρόνια έκανα θεραπεία με ορούς σιδήρου στο αττικό νοσοκομειο - 4 ώρεις διάρκεια εκάστη και τπτ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    5
    Γεια σας και σας ευχαριστώ για τα σχολια σας...
    Να σας ρωτησω κατι ακομα?
    Εχετε τοποθετησει γαστρικο δακτυλιο εσεις?
    Εχετε εμπιστευφτει καποιον διατροφολογο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Ευγενία, εγώ έχω κάνει γαστρικό μανίκι, το οποίο μου έφερε μετεγχειρητικά γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση και αναγκαστική λήψη laprazol. To συγκεκριμένο σκεύασμα από ό,τι μου εξήγησαν μάλλον ευθύνεται για την κακή απορρόφηση των βιταμινών. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί εσύ έχεις δυσαπορρόφηση με το δακτύλιο. Δεν σου έχει εξηγήσει ο γιατρός που σε χειρούργησε;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    5
    Η θεραπεια που ακολουθησα στο ιδιωτικο νοσοκομειο ηταν πανω στην αυξηση των ποσοστων της Β12 καθως και του Φυλλικου οξεως. Ηταν καποιοι οροί που μου χορηγουσαν καθως και κατι ενεσεις articlox αν τις θυμαμαι καλα.

    Το λαθος μου ισως να ηταν οτι δεν συμβουλευτικα τον γιατρο που με χειρουργισε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by Tassos67i
    http://hashimoto.gr/hashimoto-enochl...-vitamini-v12/
    Για αυτοάνοσο θυρεοειδούς έχεις κοιταχθεί ; Θερίζει στις γυναίκες.
    έχει δίκιο ο Tassos, Ευγενία, το αυτοάνοσο του θυρεοειδούς θερίζει και πρέπει να ελέγξεις αν ο θυρεοειδής σου αδένας λειτουργεί σωστά.
    Από τότε που ανακάλυψα ότι και εγώ πάσχω, μου εξηγήθηκε όλη η ζωή μου μέχρι πρόσφατα, τα αναπάντητα ερωτήματα για το γιατί είμαι από μικρό παιδί κουρασμένη,με πονοκέφαλο, με ευμετάβλητο θυμικό, με συναισθηματικές τραμπάλες, με , με , με , μην αρχίσω την απαρίθμηση.
    Όλα μπορούν να φτιάξουν με τη σωστή παρακολούθηση και επαγρύπνηση!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    5
    Εχω κανει εξετασεις για θυρωειδη και ειναι φυσιολογικες. Αυτην την παθηση που αναγραφεται δεν την εχς ακουσει.
    Για το φυλλικο οξυ τι αγωγη ακολουθατε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Eygenia22 ειχα ελλειψη β12, η τιμη ηταν σε διψηφιο.
    εκανα θεραπεια με articlox για καποια χρονια (και αυτες πονανε οντως δηλητηριωδώς), οι οποιες συνταγογραφουνται κ ειναι προσιτες οικονομικα.
    κατα μια αποψη η ελλειψη της Β12 δεν αντιμετωπιζεται με χαπια, αφου οφειλεται σε δυσαπορροφηση αρα αντιμετωπιζεται μονο με ενεσεις.
    εκανα διαφορες εξετασεις για να βρουν την αιτια την ελλειψης αλλα κατεληξαν σε ιδιοπαθη.

    το φυλλικο οξυ επισης ανεβαινει με χαπια παμφηνα ακομη κ χωρις συνταγογραφηση.
    τωρα ψαξου σε αλλο γιατρο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εμφάνισα τρελή έλλειψη Β12 μετα την σλιβ στον πρώτο χρονο πάνω. Έκανα την θεραπεία μου κι όλα καλά. Δεν ξερω βεβαια σε τι επηρεάζει ο δακτύλιος, αλλά για μένα το ένα χαπάκι την μέρα μια χαρά δούλεψε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    5
    Scarllet_D ποιο χαπακι επερνες?
    Στο ειχε δωσει ο χειρουργος σου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Βασικά μου είπε να πάω σε ενα φαρμακείο και να ζητήσω ένα συμπλήρωμα Β12 που να εχει και φυλλικό οξύ μέσα. Μου δώσαν της power health εμένα, γιατί ήθελα καποιο που να μην εχει λακτόζη μέσα. Αρα δεν ειχα και πολλές εναλλακτικές :P Πάντως την δουλεια του την εκανε, κι ενω ο γιατρος ειχε πει πως μπορεί να χρειαζόντουσαν ενέσεις, εγώ την εβγαλα με το χαπάκι μου

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    7
    Την αδερφη μου,που εχει Χασιμοτο,την βαζει καθε φορα η ενδοκρινολογος να τσεκαρει και Β12 και d....σχετιζεται με την αυτοανοσια λεει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •