θελω βοηθεια απο καποια σχετικη με το θεμα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31

    θελω βοηθεια απο καποια σχετικη με το θεμα..

    Γεια σας! Με λενε Μαρια και θα ηθελα την βοηθεια σας..
    Ειμαι 17 χρονων και πριν απο περιπου 5-6 χρονια ειχα περασει ανορεξια..στο γυμνασιο ολο αυτο μου γυρισε σε βουλιμια αλλα χωρις να προκαλω εμετους και τετοια..πηρα αρκετα κιλα και μετα προσπαθησα με διαφορους τροπους να τα χασω..ωστοσο εδω και αρκετα χρονια μετα την ανορεξια βρισκομαι σε ενα συνεχη πολεμο με το σωμα μου..τα τελευταια δυο χρονια εχω αρχισει και το ελεγχω λιγο περισσοτερο ομως ενω κανω μεγαλες προσπαθειες να απαλλαγω απο καποια κιλα..με πιανουν κατι φασεις οπου τρωω πολυ παρα πολυ..συνηθως αν ειμαι αγχωμενη απογοητευμενη στεναχωρημενη..και οσο κι αν προσπαθω να το ελεγξω και να το αποφυγω οταν παει να με πιασει ..δεν τα καταφερνω..τι μου συμβαινει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλώς όρισες Μαρία στο forum,

    Πρώτα από όλα ψυχραιμία.
    Είναι πολύ θετικό πως εντόπισες μέσα από τις δύσκολες περιόδους των επεισοδίων ότι κάτι σου συμβαίνει.
    Χρησιμοποιείς την τροφή για να εκφράσεις συναισθήματα όπως το άγχος την απογοήτευση ή τη στεναχώρια...
    Έχεις μιλήσει στους δικούς σου ανθρώπους για αυτό που σου συμβαίνει; Στους γονείς σου ή σε αδέρφια;
    Θα χρειαστείς βοήθεια και στήριξη για να συνεχίσεις τον αγώνα σου.
    Μπορεί τώρα να σου φαίνεται βουνό αλλά ίσως κάποιος ειδικός και η αγάπη των δικών σου να σου δώσει λύσεις.

    Και πάλι καλώς όρισες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
    Δεν έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα γιατί πίστευα ότι το ελέγχω αλλά πλέον έχω κουραστεί.. Και επειδή έχω ξανά πάει σε ειδικούς και ξέρω πως θέλει πολύ χρόνο και δουλεια για να θεραπευτεί η κάθε ειδους εμμονή με το φαγητο.. δεν μπορω να το κάνω σε αυτή τη φαση της ζωής μου, λογω των πανελληνίων και του προγράμματος που έχω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Μόνη σου τη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής σου δε θα είναι πολύ εύκολο να το χειριστείς...
    Χρειάζεσαι στήριξη...
    Επίσης για να ανταπεξέλθεις στο βαρύ πρόγραμμα θα πρέπει είσαι τόσο σωματικά όσο και πνευματικά υγιής.
    Αν η τροφή και η κακή χρήση της σε απασχολεί σοβαρά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχεις τη διαύγεια που απαιτείται...
    Βάλε την υγεία σου πάνω από όλα και ζήτησε τη βοήθεια των δικών σου ανθρώπων.
    Προς θεού μην ξεκινήσεις αυτοσχέδιες δίαιτες ή περιορισμούς.
    Η στέρηση μόνο κακό μπορεί να σου κάνει...

    Είσαι τυχερή που καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά..
    Κι εγώ με ανορεξία ξεκίνησα σε παρόμοια ηλικία κι έπειτα με βουλιμικά επεισόδια και μέχρι τα 22 μου ήμουν σε μεγάλη άρνηση...
    Από τις πανελλήνιες βγήκα με 15 κιλά μπόνους γιατί δεν μπορούσα να ελέγξω μετά από αλλεπάλληλες δίαιτες και περιόδους υποσιτισμού, τον εαυτό μου...

    Μην το περνάς όλο αυτό μόνη σου καλό μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Η πολλη πιεση θα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα, βαλε πρωτο στοχο τις εξετασεις σου, κ προσπαθησε να τρωςοσο γινεται πιο ισορροπημενα. Τα υπολοιπα θα γινιυν με τον καιρο.. νικησες την αξορεξια, τα υπολοιά ειναι πιο βατα, αλλα συμφωνω, βρες στηριξη κ υποστηριξη.

  6. #6
    γεια σου marym. δεν είμαι σχετική σα να λέμε ειδικός απλά έχω περάσει κεγώ ανάλογη φάση.
    θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ίσως έναν διατροφολόγο όμως καταρτισμένο σε θέματα διατροφικών διαταραχών.
    μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις και αυτά τα mondule http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=48
    http://www.cci.health.wa.gov.au/reso...cfm?Info_ID=49

    όπως και κάποιο βιβλίο αυτοβοήθειας. εμένα με βοήθησε πολύ το διατροφική νοημοσύνη γιατί κατάλαβα τι λάθη έκανα στην διατροφή μου. πολύ λάθος να στερούμαστε γεύματα , να τρώμε υποθερμιδικά και όχι ισορροπημένα.

    μην αφήνεις μόνο σου όμως τον εαυτό σου. πάρε υποστήριξη από τους δικούς σου και ίσως από έναν ψυχολόγο γιατί από την στιγμή που ξεπέρασες την ανορεξία φαντάζομαι ότι είναι πολύ κουρασμένο το μυαλό σου όπως λες και εσύ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Εχετε δίκιο και σας ευχαριστώ!! Εχω παει σε διαιτολόγο και μέχρι στιγμής κάνω ενα βήμα μπροστά και δέκα πίσω.. Σκέφτομαι να μην ξανά πάω..

  8. #8
    τι εννοείς με αυτό? το 1 βήμα μπροστά 10 πίσω? δεν σε βοηθάει η διατροφή που σου έδωσε; ή δεν μπορείς να την ακολουθήσεις;

  9. #9
    marym επικοινωνησε μαζι μου μεσω μνματοσ αν θεσ δωσε μου το φβ σου :)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Συγνώμη ήμουν διακοπές και για αυτό χάθηκα.. Εννοούσα με το προηγούμενο μύνημα μου οτι ενω ακολουθώ σωστα το διαιτολόγιο για ενα διάστημα μετα το χαλαω και ξανά απο την αρχή.. Οτάν με πιάνει υπερφαγικο επεισόδιο δεν μπορω να το ελεγχξω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Πως τα πέρασες? Όλοι μας περνάμε υπερφαγικά επεισόδια αλλά συνεχίζουμε την διατροφή. Δεν χαλασε ο κόσμος για ένα ή δυο υπερφαγικά.Εγώ πλέον ακόμα και όταν θέλω να κάνω υπερφαγικό, σκέφτομαι πόσο στενοχωρημένη θα νιώθω μετα και δεν το κάνω, συγκρατούμαι και βοηθάει πραγματικά. Επίσης θέλω να βλέπω την αλλαγή στην ζυγαριά και όταν κάνω υπερφαγικό μετα πρήζομαι, εχω κατακράτηση και κάνω καμιά εβδομάδα να συνέλθω.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Πέρασα πολύ ωραία και παραδόξως ούτε ενα υπερφαγικο! Προσεξα πολύ την διατροφή και μάλιστα πρέπει να έχω χάσει κάποια κιλά.. Τώρα όμως που ξανά μπαίνω στην πίεση και το άγχος αρχίζουν τα δύσκολα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •