Ειναι φυσιολογικο που δε χαιρομαι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    26

    Ειναι φυσιολογικο που δε χαιρομαι;

    Οπως θα εχετε δει μερικοι ημουν 110 κιλα κι εχω φτασει τα 65. Στη αρχη οταν εβλεπα τη ζυγαρια να πεφτει χ;ιρομου αρκετα οσο παιρναγε ο καιρος και πεφταν ακομα πιο πολυ ενοιοθα μια ικανοποιηση αλλα μεχρι εκει...οταν ειδα 65 ημουν σε φαση " οκ ναι 65"
    Νομιζω οτι αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι ξερω οτι δε ξεμπερδεψα...δε τελιωσε τιποτα..ειναι ευκολο να ξανακυλισω. Αλλα παντα πιστευα οτι αν φτασω ποτε εδω που ειμαι θα εκανα παρτι απο τη χαρα μου κι ομως μονο μια μικρη ικανοποιηση νιωθω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Εγω πιστευω οτι εβρισκες μια ικανοποιηση κ ειχες κατι να περιμενεις που σου εδινε χαρα.. τωρα που ο στοχος πραγματοποιηθηκε, επαυσε να εχει ενδιαφερον αυτο το ταξιδι κ πρεπει να ψαξεις να βρεις αλλους τροπους για να παιρνεις χαρα κ ευχαριστηση!! Κ σγρ υπαρχουν.. οσο για το βαρος οταν χανεις τοσα κιλα μετα γινεται τροπος ζωης κ για εσενα δεν ανησυχω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    26
    Απλα κι απο τα 80 οταν πηγα 75 πχ δεν ενοιωθα χαρα...ισως ηταν πιστη οτι ηταν σαν μια φυσικη ροη πραγματων...οτι αφου εκανα σωστη διατροφη θα εχανα αλλα με τρομαζει που δε χαιρομαι σαν να ειναι αφυσικο γι αυτο ρωταω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Σε προβληματιζει μηπως κατι αλλο κ δεν σε αφηνει να το χαρεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    26
    Οχι ισως μονο οτι φοβαμαι μη τα ξαναπαρω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η προσωπική μου άποψη και βς πρωην παχυσαρκος αλλά και ως ψυχολόγος που του λείπει μια πτυχιακή για το πτυχίο (:P) είναι πως δεν το χαιρόμαστε, ναι βαζω και τον εαυτό μου μέσα, γιατί πρακτικά ξερουμε πως ποτέ δεν ήταν εκει το προβλημά μας.... Άλλα κάλυπτε.
    Προσωπικά όταν εφαγα αυτο το σοκ, οτι "οκ 60 κιλά και τωρα τι;" και όλο αυτο το κενό και την έλλειψη ικανοποίησης λίγο καιρό μετά ξέσπασε μια πολύ άσχημη κατάθλιψη. Κλινική κατάθλιψη. Γιατι ακριβως καταλαβα πως όλα οσα ενιωθα δεν ειχαν να κανουν με το βαρος και την εικονα. Ναι μεν βοηθούσαν, αλλά ως εκεί. Εμένα με βοήθησε, και με βοηθάει ακόμα, η ψυχοθεραπεία. Δεν ξερω αν το εχεις σκεφτεί, αλλά το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Scarllet, πόσο συμφωνώ μ'αυτά που γράφεις...

    Να προσθέσω, νομίζω πως οι άνθρωποι πάντα βρίσκουμε λόγους να μην είμαστε ικανοποιημένοι,
    και όταν κάτι πετυχαίνουμε, είναι στη φύση μας να στοχεύουμε αμέσως στο επόμενο.

    Λειτουργεί δηλαδή και ως κινητήριος δύναμη αυτή η αδυναμία να χαρούμε εξ'ολοκλήρου την προσπάθειά μας.

    Λίγο άσχετο μ'αυτό, τώρα τελευταία έχω αρχίσει να ψιλοφοβάμαι μην τα πάρω πίσω τα κιλά.
    Είναι και η πρώτη φορά στη ζωή μου που χάνω τόσα πολλά - σχεδόν 10.

    Εσύ κάνεις τέτοιες σκέψεις; Και αν ναι, πως τις διαχειρίζεσαι;

    Αναγνωρίζω βέβαια πως είναι διαφορετικό να έχεις κάνει εγχείρηση, αλλά φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη...
    (και σπουδάζεις ψυχολογία! )

    Το ίδιο πράγμα, απ'ό,τι κατάλαβα, απασχολέί και τη geotek.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Η αλήθεια είναι πως πολύ σπάνια κάνω τέτοιες σκέψεις. Κυρίως γιατί το βλέπω πως είναι πολύ δυσκολο. Πρακτικά εγώ παλεύω με νύχια και με δόντια να μην χάσω άλλα κιλά. Είχα πέσει στα 58 σε καποια φάση και δεν ηταν καθόλου ωραίο χΔ (1,76 ύψος)
    Αλλά τις σπάνιες φορές που το παθαίνω σκέφτομαι πως είναι στο χέρι μου το αν θα γινει ή όχι. Ατομική ευθύνη και τα συναφή ^_^

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •