Όταν τα πράγματα ζορίζουν χωρίς προφανή λόγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46

    Όταν τα πράγματα ζορίζουν χωρίς προφανή λόγο

    Καλησπέρα..Δε ξέρω αν κάνω καλά που γράφω αυτό το πόστ ούτε αν είμαι στο σωστό τόπικ...
    Είναι μια ώρα δύσκολη.
    Παλεύω με τον εαυτό μου αυτή τη στιγμη για να μην πάω να κάνω εμετό το λίγο σταφύλι και τη μία χούφτα πασατέμπο που έφαγα..
    Γράφω λοιπόν σε εσας, σε ανθρώπους που ξέρω πως θα καταλαβουν.
    Ίσως το να τα δω γραμμένα θα με βοηθήσει.
    Τα πάω καλά τελευταία.Με την θεραπεύτριά μου βάζουμε μικρούς στόχους που προσπαθώ να πιάσω.Έχω αυξήσει τα γεύματα μου, και εχω απομυθοποιήσει κάπως την ζυγαριά.Σήμερα όμως δυσκολεύομαι πολύ..Αισθανομαι πως είμαι πολύ παχιά , κι ας είναι το βάρος μου κάτω του φυσιολογικού.Ταυτόχρονα νιώθω αδυναμία και προσπαθώ να φάω το βρδυνό μου μικρό γεύμα. Παιδιά δυσκολεύομαι σήμερα.Δεν θέλω να κανω εμετό, και θέλω να νιώσω καλύτερα..Συγνωμη αν σας κούρασα.Αν το ποστ μου είναι άτοπο και λάθος μπορείτε να το σβήσετε..Απλώς κάπου έπρεπε να απλώσω το χέρι αυτή τη στιγμή..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Γεια σου Μαργκω, μη ζητας συγγνωμη!! Γ αυτο υπαρχει το σαιτ αυτο, για να μοιραζομαστε εμπειριες και να μιλαμε.
    Αν και δεν εχω βρεθει στη θεση σου, ξερω ποση δυναμη εχει το μυαλο και δη καταστρεπτικη στην περιπτωση των διατροφικων διαταραχων. Ειναι δυσκολο και μονο εσυ ξερεις πως νιωθεις. Εσυ το βιωνεις. Ομως πρεπει να σου πω, ο,τι θα ελεγα ως purple στον οποιονδηποτε με αυτο το προβλημα. Εχεις βαρος κατω του φυσιολογικου. Που σημαινει, ρεαλιστικα, πραγματικα, λογικα, οτι πρεπει να παρεις κιλα. Οτι ο οργανισμος σου προσλαμβανει ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ θερμιδες που χρειάζεται για να ΖΗΣΕΙ. Ο εγκεφαλος σου ειναι σαν να λεει εαυτε μου θελω να σε σκοτωσω. Δε θελω να ζησεις. Ομως εσενα η ψυχη σου επειδη ειναι δυνατη αντιστεκεται στον εγκεφαλο και λεει, οχι, θα ζησεις. Οχι, ΕΠΡΕΠΕ να φας το σταφυλι και επρεπε να φας και περισσότερο αν το ηθελες... Και απο τη στιγμη που εφαγες τωρα αστο να παει στον οργανισμο σου και να διασπαστει, για να λειτουργησεις. Μην τρομαζεις. Ειναι ενα τερατακι που μπορεις να νικησεις...
    Κ γω με τη σειρα μου, ελπιζω να βοηθησα! Καλη συνεχεια γλυκια μου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλα εκανες κ εγραψες! Ξερεις ποσα βραδια η μεσημερι μετα το φαγητο θελω να φαω γλυκο? Ποσο προσπαθω να μην φαω.... αρα παλευουμε για κατι, κ παρα το οτι δυσκολευομαι πολυ τα καταφερνω! Αφου εισαι καλυτερα, αφου ξερεις οτι κατι δεν παει καλα, εχεις χαμηλο βαρος, κατω του φυσιολογικου, αυτο πρεπει να το δεχτεις. Ξεχνα την ζυγαρια, πολεμησε τις εμμονες σου κ τα πραγματα θα γινουν καλυτερα. Πρεπει να γινεις καλα κ να ζεις φυσιολογικα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Πολύ σε ευχαριστώ purple...τα ξέρω όλα αυτά και γι αυτό ακριβώς δεν παραδίνομαι και πολεμάω το παλιοτέρας..:) Σε ευχαριστω που αφιερωσες χρονο να διαβασεις και να απαντήσεις..:)

    Ελένη και εσένα σε ευχαριστώ πολυ!!


    Ειμαστε δυνατοί ανθρωποι, οχι αδυναμοι.αυτο μου επαναλαμβάνω..αυτο να λετε κι εσεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ εγω θελω να φαω την κρεπα σοκολατας που αφησε ο αντρας μου κ πιστεψε με κρατιεμαι... κ θα τα καταφερω. Αλλο θεμα εχω εγω βεβαια, εγω πρεπει να χασω βαρος, αλλα ειναι εξισου δυσκολο να επιβληθουμε στον εαυτο μας!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Εχει δικιο η Ελενη!!! Εγω ξερεις πως την ταραξα την φανουροπιτα τις προαλλες;;;!!! Δεν εχεις ιδεα.. :( και ξαναξεκινησα τη διατροφη μου τωρα κ επειδη νιωθω λες κ ξεκιναω απο την σρχη ειναι δυσκολο, αλλα ειναι στο μυαλο μου και το ξερω! Οποτε δεν θα φαω τιποτα εκτος!! Λεω να πιω ενα τσαι λεμονι με 0 λιπαρα που εχει ομως και 20 θερμιδες, αλλα αφου ουτως η αλλως τρωω λιγοτερες, δεν νομιζω να μ κανει κακο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Δεν θα σου κανει κακο!! :) μπραβο σου που ξεκινας με δυναμη παλι..

    2 ωρες μετά και ουτε εμετο εκανα ουτε νηστικη εμεινα.Νομιζω ήταν καλο βήμα!!Κοριτσια ευχαριστω!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Eυχαριστω!! Και σε εσενα :D
    Και οπως εγραψα και στο ημερολογιο μου, θα το πω και εδω γιατι κολλαει, χαιρομαι που ενω ηπια το τσαι δεν θελησα μπισκοτο η καραμελιτσα γαλακτος, που η αληθεια ειναι οτι στις διακοπες τα τιμησα και με το παραπανω!:smilegrin::lol:
    Νικησαμε ολες σημερα! Και εγω ευχαριστω :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Περιμενουμε κ σημερα να μας γραψεις!! Προσωοικα χαρηκα πολυ για την δυναμη πιυ επεδειξες! Αφου μπορεις μια μπορεις παντα! Να μας γραφεις!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    46
    Καλημερα!!
    Χθες ήταν μια τρελή μέρα, γεμάτη δραστηριότητες και τρέξιμο, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω εμετό..Ελπίζω να είναι έτσι και σήμερα.
    Νομίζω πως κάθε φορά που καταφέρνω να μην υποκείψω στην ανορεξία και τα τερτίπια της γίνομαι όλο και πιο δυνατή..
    Στόχος τώρα να μην ακυρώνομαι όποτε τύχει να "παραπατήσω"..Παραπατήματ α θα υπάρχουν..πρέπει να συνεχίζουμε σαν καινούριοι όμως...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Όσο σκέφτεσαι να μην το πάθω, να μην κάνω εμετό κλπ. τόσο αγχώνεσαι, κορίτσι μου έχεις επιβληθεί στην "εχθρική" πλευρά του εαυτού σου, όλα είναι λίγο πιο εύκολα τώρα! Χαίρομαι πραγματικά γιατί μου φαίνεσαι και πιο δυνατή, και πιο σίγουρη και πιο αισιόδοξη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •