Αναλογία Μέσης–Ισχίων [Waist–Hip Ratio]
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299

    Αναλογία Μέσης–Ισχίων [Waist–Hip Ratio]

    Ο λόγος αυτός δείχνει την κατανομή λίπους στο σώμα μας.

    Όσο πιο μεγάλος είναι ο λόγος αυτός, τόσο πιο πολύ λίπος συσσωρεύεται στο πάνω μέρος του σώματος μας και τόσο μεγαλύτεροι οι κίνδυνοι για την υγεία μας.
    Αυξημένος κίνδυνος προκύπτει όταν ο λόγος μέσης-ισχίων είναι μεγαλύτερος από 1,020.
    Ωστόσο, και η απλή μέτρηση της περιμέτρου της μέσης, μας δίνει ανάλογες πληροφορίες.
    Αυξημένος κίνδυνος προκύπτει όταν η περίμετρος της μέσης είναι πάνω από 119,8 εκατοστά.



    • Εσείς τι πιστεύετε για την αναλογία αυτή;
    • Θεωρείτε πως είναι ένα σημαντικό ή σημαντικότερο εργαλείο από τον ΔΜΣ;
    • Τι συμβαίνει όταν ο δείκτης αυτός μπλέκεται με την αισθητική και την αυτοπεποίθησή μας;

    Επίσης, όποιος θέλει μπορεί να καταγράφει τις μετρήσεις του και να παρακολουθεί την πορεία αλλαγής στο σώμα του κατά τη διάρκεια διατροφής και άσκησης. :thumbup:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Μετά από χρόνια άρνησης να πιάσω τη μεζούρα, είπα να το επιχειρήσω απόψε και να δω που κυμαίνονται οι μετρήσεις μου.

    Πολλοί άνθρωποι το θεωρούν πιο αξιόπιστο εργαλείο από τη ζυγαριά, για ευνόητους λόγους...

    Σήμερα, 06/09/16, ζυγίζω 74 κιλά με 1.70 ύψος και μετρήσεις:

    α) Περιφέρεια ώμων - 106 cm
    β) Περιφέρεια στήθους - 93 cm
    γ) Περιφέρεια μέσης - 79 cm (οριακά <80 cm)
    δ) Περιφέρεια ισχίων - 104 cm

    Η αναλογία WHR είναι 0.76, δηλαδή σε ακίνδυνα πλαίσια (<0.80), και ο σωματότυπος μου hourglass προς pear.

    Σκέφτομαι να μετριέμαι κάθε ένα ή ενάμιση μήνα. Άραγε θα δω αλλαγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Παρα πολυ σωστο και ενδιαφερον. Για αυτο εχω μιλησει για αναλογια μυων και λιπους, γιατι στη ζυγαρια αφενος δεν φαινεται, αφετερου φαινεται στο ματι, και αρα στη μεζουρα!! Εγω εχω 0,66 παρολο που νιωθω λιγο φουσκωμενη γιατι εκανα διακοπες κυριολεκτικα απο διατροφη και γυμναστικη. Το χαμηλοτερο μου ηταν 61,5 με 1,57 τωρα ετσι οπως με υπολογιζω θα εχω βαλει 2-3,αλλα ξαναξεκινησα και ειμαι εδω για να χασω το λιπος που θελω. Μπορω να πω οτι με χαροποιησε ιδιαιτερα αυτο το συστημα γιατι με δειχνει σε ιδανικο πλαισιο, χωρις να εχω ιδανικα κιλα.
    Blossom σιγουρα θα δεις αλλαγη!! Εγω θυμαμαι απο περιέργεια χωρις να εχω στο μυαλο το συστημα με τις μεζουρες, οταν τελειωσα απο πανελληνιες και εφτιαχνα το γραφειο μου βρηκα μια, που την ηθελα για το σχολειο (ποτε δεν την χρησιμοποιησαμε παρολα αυτα χαχα) και λεω δεν μετραω τους γλουτους γιατι μου ειχε πει η μανα μου οτι σιγουρα εχω βαλει ενα 15ακιλο. Και βλεπω 120! Δεν ειχα μετρησει μεση. Τωρα βλεπω 98 στους γλουτους ή ισχια οπως λεει το σαιτ σου! Και σκεφτομαι οτι τελικα εχω κανει δουλεια, και δεν το εχω συνειδητοποιησει ακομη. :shocked2:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Είμαι πολύ περήφανη για 'σενα purple, και πιστεύω πως θα τα καταφέρεις επειδή έχεις πείσμα και θέληση.

    Η αναλογίες σου είναι εξαιρετικές.

    Προσπάθησε να μην είσαι σκληρή με τον εαυτό σου, στο έχω πει και άλλες φορές...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Eυχαριστω πολυ Blossom μου!!! Ειναι πολυ συγκινητικη αυτη η στηριξη, σαν σημερα θυμαμαι που εφτιαξες το ημερολογιο σου και ειχες και το λουλουδακι διπλα στον τιτλο, και εμπαινα καθε βραδυ πριν κοιμηθω απο το κινητο και εγραφα! Οταν επεστρεψα στο φορουμ, πρωτομπηκες και εχω δει την πορεια σου απο την αρχη! Το ιδιο φυσικα ισχυει και για εσενα, και με 4 κιλα πανω απο το υψος σου, σιγουρα εχεις παρει τα πανω σου και μονο βηματα μπροστα μπορεις να πηγαινεις!!! Πλακα πλακα, εγω δεν νιωθω ετσι για τον εαυτο μου, νιωθω οτι δεν εχω κ μεγαλη θεληση γιατι ειναι σαν να χαλαω παντα κατι στη μεση. Το παθαινω γιατι πολλες φορες νιωθω αυτοπεποιθηση και δεν με πειραζει να φαω κατι και μετα το μετανιωνω οταν ειμαι σε φαση ανασφαλειας. Καπως ετσι. Δηαδη χανω νιωθω ωραια τρωω κατι μετα νιωθω τυψεις. :crazy::crazy::crazy: Αν διαβασεις στο ημερολογιο μου, τι εγραψα στην απαντηση προς την jasmine ομως, θα δεις την ψυχολογικη μου προοδο και νομιζω οτι αυτη η χρονια αναμενεται καλυτερη απο πολλες πολλες αποψεις. Πειθαρχιας, ισορροπιας, μη τυψεων, γυμναστικης, αλλαγης ουσιαστικης και πολυεπιπεδης.


    Μια αλλη παρατηρηση σχετικα με τις αναλογιες! Και 120 ομως οταν ειχα, προφανως ειχα και αναλογη μεση και η αναλογια παλι 0,66 θα εβγαινε, ετσι; Αρα το νουμερο αυτο δεν σχετιζεται με τα κιλα αλλα σχετιζεται με τον σωματοτυπο, που ο σωματοτυπος δειχνει αν εχεις καποια συγκεκριμενη προδιαθεση η εισαι ευαλωτος σε κατι ; Δηλαδη μπορει να εισαι και σε ιδανικα κιλα και να εχεις περιεργες αναλογιες πιο επικινδυνες απο καποιου που δεν εχει ιδανικα κιλα αλλα καλυτερες αναλογιες; Αρα να φαμε, δεν πειραζει, εχουμε καλες αναλογιες :smilegrin::smilegrin: πλακα κανω, φυσικα:smirk:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Τασσο, απο οτι καταλαβα, παιζει καποιο ρολο και ειναι και αυτος ενας δεικτης, αλλα φυσικα δεν ειναι ο μοναδικος. Ομως, εχω την εντυπωση οτι ,αν καταπιαστεις πολυ με γυμναστηριο και κανεις ασκησεις για το πανω μερος του σωματος δηλαδη κοιλιακους χερια κλπ, μπορεις να το βελτιωσεις ισως, αν και δεν ξερω ποση σημασια εχει, γιατι το να νικησεις τοσο πανυγηρικα την παχυσαρκια και να διατηρεισαι ειναι απο μονο του πολυ γερο χαρτι για την υγεια σου. Θα ρωτησω εναν οικογενειακο μας φιλο γιατρο και θα σας πω παντως γιατι μου εκανε κλικ το θεμα!

    Εγω ομως, εχω μια απορια. Πως γινεται αυτη η αναλογια να αλλαξει? Αφου πολυ απλα ειναι αναλογια, αν βαλεις κιλα, θα βαλεις και στους γλουτους και στην μεση και η αναλογια θα ειναι ιδια. Δηλαδη και 120 οταν ειχα στα ισχια παλι η μεση ηταν πιο πολλη και παλι το κλασμα θα ηταν ιδιο λογικα. Επομενως η αναλογια δεν εχει να κανει με τον σωματοτυπο, που οσο ζουμε μενει ιδιος?!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    299
    Χαχαχ, στ'αλήθεια θυμάσαι το λουλουδάκι purple;
    Το είχα προσθέσει στον τίτλο για πολύ μικρό χρονικό διάστημα, στην αρχή...
    Τελικά έμεινε μόνο το 'Ημερολόγιο', το οποίο και έγινε πλέον trend απ'ό, τι αντιλαμβάνομαι..! :lol:

    Με συγκινείς πολύ με αυτά που γράφεις. Σύντομα θα κάνω επίσκεψη στο ημερολόγιο σου, θέλω να έχω χρόνο
    να γράψω με την ησυχία μου (ή να στα γράψω σε u2u, χμ; ).

    Άνοιξε τα μάτια σου σε παρακαλώ και δες πόσα έχεις καταφέρει. Τα έχουμε πει και ξαναπεί, η αργή πορεία
    δεν πρέπει να μας ανησυχεί, όσο συνεχίζουμε να πηγαίνουμε μπροστά!
    Κατανοώ την ανυπομονησία σου, προσπάθησε όμως να την τιθασεύσεις για να μη νιώθεις ενοχές και άσχημα με τον εαυτό σου.

    Σχετικά με την αναλογία, επειδή και εγώ ήμουν περίεργη και κοίταξα τα παλιά μου αρχεία από το διατροφολόγο το 2011,
    οι μετρήσεις μου ήταν 73/104, δηλαδή WHR 0.70, στα 71.5 κιλά.

    Μου κάνει τρομερή εντύπωση που μετά από 5 χρόνια έχω την ίδια περιφέρεια γλουτών,
    ενώ της μέσης μου έχει αυξηθεί κατά 6 εκατοστά (σπλαχνικό λίπος; )

    Σίγουρα λοιπόν η αναλογία αλλάζει, μπορεί να παίζει ρόλο η ηλικία, δεν έχω ιδέα.
    Πάντως γυμναστική δεν έκανα καθόλου αυτά τα χρόνια.

    Μένει να δούμε τι θα γίνει όταν φτάσω στα ίδια κιλά με τότε, θα έχουμε μια καλή εικόνα σύγκρισης!
    __

    Τάσο μου, ο δικός σου αγώνας είναι παραπάνω από αξιοθαύμαστος, και το γεγονός πως συνεχίζεις καθημερινά
    να ενδιαφέρεσαι και να φροντίζεις το σώμα, τον οργανισμό σου.

    Συμφωνώ με την purple, ίσως μια πιο εντατική και στοχευμένη άσκηση να σε βοηθούσε, όμως...
    Έχεις καταφέρει ΤΟΣΑ πολλά, που μοιάζει αστείο να το συζητάμε.

    Ένας ακόμα δείκτης είναι και αυτός.
    Αν οι εξετάσεις σου είναι καλές και οι κινήσεις σου προσεχτικές δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.

    Καλά, για το θέμα μαγιώ τι να γράψω...
    Πες μου τουλάχιστον πως το απόλαυσες φέτος στην παραλία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Φυσικα και το θυμαμαι!!!!!!
    Ειναι ωραια ''συντροφια'' συμπληρωματικη το φορουμ αυτο. Εχω επενδυσει αρκετο χρονο, ενεργεια και αγαπη και νομιζω βγαινει και προς εσας αυτο!

    Eγινε τρεντ, γιατι ειναι ευστοχος τιτλος που δειχνει οτι εκει μεσα ειναι γραμμενη ολη η πορεια του καθενος και ενημερωνεται συνεχως!

    Nαι, εχεις δικιο απολυτο, σε ολα. Ξερω ομως οτι η αργη προοδος ειναι πολυ περισσοτερο σταθεροποιητικη του βαρους. Δηλαδη εχω συνηθισει σε μια συγκεκριμενη γραμμη, τρωω και τα εκτος μου, οταν νιωθω οτι τα εχω αναγκη, με αποτελεσμα να χανω, να σταθεροποιουμαι για λιγο, ισως και να βαζω λιγο, μετα να χανω, αλλα σε βαθος χρονου θα εχω χασει αρκετα. Καπως ετσι εγινε και τωρα. Ξεκινησα γυρω στα 78 φανταζομαι, δεν νομιζω να ηταν και 80 ουτε κατα διανοια, απλως μεχρι να ζυγιστω πρωτη φορα μετα τις πανελληνιες του 2014 ειχα χασει σιγουρα γιατι φαινοταν, με δικη μου προσοχη. Οποτε ας πουμε ξεκινησα απο 78. Οταν ζυγιστηκα ημουν 75. Θα εχω γινει γραφικη και θα εχετε βαρεθει να με ακουτε, αλλα ξεκινησα Νοεμβριο 2014 προσπαθεια και εως τον Οκτωβρη του 2015 εκανα μια τρυπα στο νερο, με τελειως ακαταλληλους ανθρωπους και ημουν ρακος. Εστω αυτα τα 3 κιλα που ειχα χασει μονη μου στην αρχη ας το πουμε, δεν ηταν αρκετα για να δειξουν οτι εχασα, προφανως. Ξεκινησα τελη Οκτωβρη- αρχες Νοεμβρη 2015 και σημερα ειμαι εδω που ειμαι. Ξεκινησα αυστηρη υγιεινη διατροφη, οχι στις ποσοτητες, στις τροφες. Υπηρχε καιρος που εκανα σοβαρη αποχη απο τροφες εκτος, και οι παρεκκλισεις μου ηταν παραπανω γιαουρτι η μικρα μπισκοτακια πτι μπερ ας πουμε η δημητριακα αυτα τα συσκευασμενα, που τα αντικατεστησα μια δυο φορες αντι να φαω την καθιερωμενη βρωμη. Ειχα να φαω εναν χρονο σουβλακι, που συνηθιζα να τρωω μη σου πω καθε εβδομαδα μια φορα, εναν χρονο βαφλα που ετρωγα αρκετες το καλοκαιρι, σοκολατα, σχεδον καθολου απο τον Οκτωβρη του 15.
    Αυτο το καλοκαιρι εφαγα και παγωτα, και βαφλα, και σουβλακι και ο,τι αλλο ηθελα, φυσικα οχι σε μια μερα, χαχα, απλα συγκεντρωτικα. Νιωθω λιγο φουσκωμενη, ναι, αλλα δεν βλεπω ουσιωδη διαφορα , στη ζυγαρια θα παω μετα γιατι αν δω καμια ανοδο θα με παρει απο κατω και επηρεαζομαι. Αλλα δεν μετανιωνω καθοοοολου! Γιατι το ειχα αναγκη. Γιατι αν δεν το εκανα τοτε θα το εκανα τωρα σε χειροτερο βαθμο. Γιατι εναρμονιζεται τελεια το νεο ξεκινημα-συνεχεια με την αρχη της ακαδημαικης χρονιας και με την κινητικοτητα μου στο κεντρο, που θα με βοηθησει σιγουρα. Γιατι νιωθω δυνατη πια, να ξεκινησω σοβαρη προπονηση και γυμναστικη μεσα στο γενικοτερο πλαισιο της ζωης μου.
    Αυτα τα δυο χρονια, δεν πολυπηγαινα σχολη, ενιωθα κατι να με χαλαει. Οτι εχω καποια προβληματα να λυσω σοβαροτερα. Πηρα το χρονο μου, αρχισα να αφουγκραζομαι την κοινωνια, τις αναγκες μου, να σκεφτομαι ποια ειναι η θεση μου εδω, η σχεση μου με τους αλλους, κυριως με τον εαυτο μου. Βρηκα τις απαντησεις μεσα απο ενδοσκοπηση αυτα τα δυο χρονια και νιωθω λες και εχει αλλαξει τελειως ο εγκεφαλος μου και ο τροπος που σκεφτεται. Εχω ανοιξει και νιωθω οτι πηγαινω σε ενα επιπεδο πολυ καλο, ισορροπιας, γαληνης και αγαπης. Δεν λεω οτι κατεκτησα κατι, λεω οτι προχωρησα ενα βηματακι μικρο και εκανα μια προπαρασκευη της ζωης μου. Φετος εχω κανονισει να ασχοληθω με πολλα δημιουργικα πραγματα. Και η αποφαση μου να κανω διατροφη και γυμναστικη, που ποτε δεν το πιστευα οτι θα το εκανα οντως, με πηγαινει προς αυτην την κατευθυνση. Και το οτι απετυχα εκεινον τον εναν χρονο και συνεχισα. Γιατι δεν ηταν οτι δεν εχανα, ηταν οτι εφτασα στα 70 κιλα και μετα τα ξαναπηρα. Μου εχουν πει καποιοι οτι αν ηταν στη θεση μου δε θα ειχαν κουραγιο να συνεχισουν. Συμπεριλαμβανομενων των συνθηκων ετσι, μητερα με αφημενο εαυτο και αρνητισμο, προδοσια και ζηλεια απο κολλητη και κακια με την προοδο μου.. Εγω να εχω μια διαλυμμενη ψυχολογια απο τα οσα ειχα βιωσει στο σχολειο, δικες μου αναζητησεις και και και....

    Επομενως δεν μετανιωνω για το οτι το καλοκαιρι δεν εκατσα να γινω 5 κιλα ελαφρυτερη. Και νιωθω καλα που υπο τις χειροτερες συνθηκες εφτασα δειλα δειλα χωρις να το καταλαβω να ειμαι απο τα 78 στα 61 συνολικα. Και ας πηρα το καλοκαιρι 2-3 κιλα (που απλα υποθετω) και τι εγινε?! Τωρα ξαναξεκινησα.

    Θελω να πω, οτι ο,τι μας συμβαινει κατι μας μαθαινει. Εμαθα. Εμαθα οτι οι γονεις σου νοιαζονται για σενα και οχι ο χ,ψ που θα σου πει κανε την ταδε διαιτα ενω ξερει πως δεν λειτουργει. Εμαθα οτι για να αλλαξεις mindset θες χρονο. Οτι για να χτισεις πρεπει να γκρεμισεις. Οτι για να κανεις κατι σωστα πρεπει να το κανεις τιμια και με κοπο. Οτι για να γινει κατι σωστα πρεπει να γινει αργα με μεθοδικοτητα. Οτι αν εισαι αυστηρος με εσενα ειναι σαν να εχεις κομπλεξ. Οτι πρεπει να αντιμετωπιζουμε εμας οπως θα αντιμετωπιζαμε εναν φιλο μας, με κατανοηση, αγαπη και σεβασμο. Οτι αξιζουμε και μια παρεκκλιση. Οτι δεν γινεται η πορεια μας να ειναι ανοδικη και αυτο ειναι οκει!! Οτι δεν γινεται να εισαι τελειος σε ολα και να ανεβαινεις παντα. Οταν σε μαθαινουν οτι ΠΡΕΠΕΙ να εισαι αριστος και ο καλυτερος στο σχολειο και στα μαθηματα και οτι ΠΡΕΠΕΙ να παρεις ακριβως το 20 γιατι αλλιως ειναι κατι κακο και βλασφημο και αδιαντροπο και δεν ξερω τι, προφανως και αυτοτιμωρεισαι που δεν εισαι το τελειο. Μα αυτο ειναι το νοημα, να μην εισαι τελειο, και να διαχειριζεσαι με επιδεξιοτητα το καθε τι. Εμαθα οτι ο οργανισμος δεν ειναι μηχανη και ειναι απλα οργανισμος και εχει το δικο του ενστικτο και τις δικες του αναγκες. Εμαθα οτι οι πραγματικοι γιατροι δεν εχουν μονο τυπικα χαρτια, πτυχια και βιογραφικα αλλα και ηθος και καρδια και τροπο να σε κανουν να μην τα παρατας. Δεν θα τελειωσει η λιστα με ποσα εμαθα.

    Και δεν ειναι ευκολο αυτα που εμαθες να τα πραγματωσεις ταυτοχρονα αλλα θες χρονο. Σε διαβεβαιωνω οτι δεν ειμαι τοσο αυστηρη, λιιιιιιιγο λιγοτερο χαχα, και υποσχομαι στον εαυτο μου, επισης, οτι δεν θα τον κακοποιω ουτε θα τον τιμωρω χωρις λογο. Αν εβλεπα μια purple απεναντι μου να μου λεει οσα λεω τωρα, θα την προσκυνουσα. Αν τα λεω εγω, με σνομπαρω. Ειρωνεια!? Ε, αυτο πρεπει να αλλαξει.....


    (Αυτο μπορουσε να ειναι και ξεχωριστο ποστ, αλλα οκει!)
    Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου, με συγκινει πραγματικα πολυ :yes:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •