Η ιστορία μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17

    Η ιστορία μου.

    Hey everyone.
    Ονομάζομαι Αγγελική.
    Δεν είμαι σίγουρη αν πάσχω από κάποια μορφή διατροφικής διαταραχής.
    Ας ξεκινήσουμε από την αρχή όμως.
    Όταν ήμουν 15 χρονών ζύγιζα 135 κιλά. Είχα νοσογόνο παχυσαρκία δηλαδή. Αποφασίζω να αδυνατίσω. Στην αρχή απλά έκοψα περιττές θερμίδες, αλλά όχι ιδιαίτερα. Μετά έτρωγα όση ποσότητα ήθελα και επειδή είχα τύψεις, προκαλούσα εμετό. Με το καιρό το ξεπέρασα (μόνη μου, χωρίς ψυχολόγους κλπ). Εντωμεταξύ είχα φτάσει 80-85 κιλά. Μετά άρχισα να περιορίζω σε εξαιρετικά επικίνδυνο βαθμό τις θερμίδες (κάτω από 300-500 τη μέρα) κάνοντάς ώρες γυμναστικής καθημερινά και έχασα σε 1 μήνα 10-15 κιλά που τα ξανά πήρα. Όταν έφτασα πάλι 85 κιλά και κάνοντας συχνά πάλι υπερφαγίες και πρόκληση εμετού λόγω τύψεων (και για κάποιο λόγο ένιωθα καλά όταν προκαλούσα εμετό) αποφάσισα να πάω σε διατροφολόγο (δεν θα πω το όνομα του, αλλά με βοήθησε ΠΟΛΥ και δεν ξέρει ούτε ο ίδιος το πόσο). Ξεκίνησα εκεί και έμαθα τη ποσότητα που πρέπει να τρώω από το κάθε φαγητό. Μεν ένιωθα πείνα τη πρώτη βδομάδα, αλλά μετά συνήθισα. Εντωμεταξύ έκανα και γυμναστική 6 ώρες τη βδομάδα. Ξέχασα να αναφέρω ότι στα 18 μου, μου εμφανίστηκε ΣΚΠ και τα επεισόδια αυτά (υπερφαγίας με πρόκληση εμετού ή άρνησης τροφής) είχαν άσχημα αποτελέσματα στην υγεία μου. Στο διατροφολόγο έκατσα ένα χρόνο και πλέον ακολουθώ όσο μπορώ τη μορφή του διατροφικού προγράμματος με 3 φορές τη βδομάδα ψάρι/κοτόπουλο, 2 όσπρια,1 λαδερό και 1 μακαρόνια σε συνδυασμό με 6 ώρες γυμναστική τη βδομάδα (κυρίως αερόβια). Να μην τα πολυλογώ πλέον 22 χρονών, 63 κιλά με ύψος 1.62. Ο διατροφολόγος μου είχε πει ότι τα περισσότερα κιλά που μπορώ να είμαι και να μην θεωρούμαι υπέρβαρη είναι τα 65, το ιδανικό μου βάρος είναι 57, ενώ το κατώτατο χωρίς να προκαλέσω κάποιο πρόβλημα στην υγεία μου είναι 47-48 κιλά. Το θέμα μου είναι ότι εγώ ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένη και θέλω να πάω 50-55 κιλά. Έχω κατεβάσει στο κινητό μου την εφαρμογή my fitnesspal και παρακολουθώ πόσες θερμίδες προσλαμβάνω (έχω όριο τις 1400/μέρα εκτός αν γυμναστώ εκείνη τη μέρα) και τι βιταμίνες, σίδηρο, ασβέστιο κλπ θα πρέπει να προσλαμβάνω καθημερινά. Λόγω δουλειάς βέβαια αυτή και τη προηγούμενη εβδομάδα σε διανομή εντύπων πρέπει να προσλαμβάνω 2.500 την ημέρα και με το ζόρι φτάνω τις 2.000 (με μια σοκολάτα υγείας τη μέρα φτάνω τόσες, όχι μερίδα, ολόκληρη σοκολάτα 100 γραμ.). Τώρα με τη δουλειά ούτε λόγος για γυμναστική. Περπατάω 4 ώρες τη μέρα, δηλαδή περίπου 10-13 χιλιόμετρα.
    Έχω αρκετά μεγάλη εμμονή με το φαγητό και τις θερμίδες. Να τρώω δηλαδή σπιτικό φαγητό, ελάχιστες φορές έξω έως καθόλου απ'έξω και να ζυγίζω το φαγητό μου ώστε να ξέρω πόσες θερμίδες προσλαμβάνω (στο περίπου φυσικά). Δεν ανέφερα ότι ζυγίζομαι κάθε πρωί. Αν ζυγίζομαι 1 φορά τη βδομάδα, αφήνομαι και τρώω ΠΟΛΥ και μπορώ να πάρω άνετα 4 κιλά σε μια βδομάδα. Αυτό με το να ζυγίζομαι καθημερινά μου το πρότεινε ο διατροφολόγος μου, γιατί οι γονείς μου είναι παχύσαρκοι και έχω το γονίδιο της παχυσαρκίας και ότι πιο εύκολα θα χάσω 100-200 γραμ. παρά 1-2 κιλά. Τρέμω στην ιδέα του να παχύνω πάλι. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένη ακόμα, αλλά νιώθω πιο κοντά στο στόχο μου από ότι στα 15 μου. Και τουλάχιστον πλέον δεν έχω επεισόδια υπερφαγίας ή άρνησης πρόσληψης τροφής. Κάτι που ο διατροφολόγος μου δεν γνώριζε και με βοήθησε να το καταπολεμήσω εν αγνοία του.
    Αυτή είναι η δική μου ιστορία. Η ειλικρινή και αληθινή ιστορία μου. Έχασα πολλά κιλά με λάθος τρόπο. Ευτυχώς όμως έχω μάθει το σωστό.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Originally posted by Tassos67i
    Έχεις πολύ-πολύ κουράγιο. (..ΣΚΠ κι από τα 18;!) Μεγάλη θέληση. Μπράβο σου!
    Ναι από τα 18 μου... Ένα μήνα μετά τα γενέθλια μου που έκλενα τα 17 και έμπαινα στα 18. Σε ευχαριστώ πολύ.

  3. #3
    Angi, καλώς μας ήρθες!!

    Συγχαρητήρια για την μεγάλη απώλεια των κιλών σου και ακόμα πιο πολλά συγχαρητήρια που έμαθες ποιός είναι ο σωστός τρόπος διατροφής και τον τηρείς!

    Προσωπικά πιστεύω ότι 63 κιλά με 1.62 ύψος είναι μια χαρά, βέβαια το σημαντικό είναι να νιώθεις εσύ καλά.

    Εύχομαι να είσαι πάντα υγιής, δυνατή και να αγαπάς πολύ-πολύ τον εαυτό σου!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Originally posted by Μαντζουράνα
    Angi, καλώς μας ήρθες!!

    Συγχαρητήρια για την μεγάλη απώλεια των κιλών σου και ακόμα πιο πολλά συγχαρητήρια που έμαθες ποιός είναι ο σωστός τρόπος διατροφής και τον τηρείς!

    Προσωπικά πιστεύω ότι 63 κιλά με 1.62 ύψος είναι μια χαρά, βέβαια το σημαντικό είναι να νιώθεις εσύ καλά.

    Εύχομαι να είσαι πάντα υγιής, δυνατή και να αγαπάς πολύ-πολύ τον εαυτό σου!
    Και η μητέρα μου έχει την ίδια άποψη... Ελπίζω ότανμ φτάσω τα 55 να νιώθω ότι εκεί πρέπει να μείνω! Σε ευχαριστώ πολύ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Καλώς όρισες κορίτσι στην παρέα μας!! Συγχαρητήρια κι από εμένα για την πορεία τη θέληση και τον αγώνα σου.
    Συγγνώμη που ρωτάω, με το ΣΚΠ εννοείς σκλήρυνση κατά πλάκας;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Originally posted by marulenia
    Καλώς όρισες κορίτσι στην παρέα μας!! Συγχαρητήρια κι από εμένα για την πορεία τη θέληση και τον αγώνα σου.
    Συγγνώμη που ρωτάω, με το ΣΚΠ εννοείς σκλήρυνση κατά πλάκας;
    Σε ευχαριστώ πολύ αν και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Ναι τη σκληρυνση κατά πλάκας εννοώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    4 ώρες περπάτημα ανέβα κατέβα σκάλα πρέπει να είναι τρομερή γυμναστική!!! Τι άλλο να κάνεις; Να παίρνεις και δέκα κάμψεις; :P

    Όντως θα πρέπει να τρέφεσαι δυναμωτικά, ίσως ξηροί καρποί σε σακουλάκι (μύγδαλα στάσου μύγδαλα, φουντούκια και κάστανα που' ναι και της εποχής) να σε βοηθήσουν με το ισοζύγιο... Θυμάμαι παλιά που πήγαινα σε κάτι τρεκινγκ τετοια μας συμβούλευαν να έχουμε μαζί, σοκολάτα και σταφίδες για να κρατιόμαστε στο πολύωρο περπάτημα

    Ωραίο το φιτνες παλ στο κινητό, αν εχεις σμαρτφον...

    Φαίνεσαι πολύ συνειδητοποιημένη και σίγουρα δεν είσαι ο άνθρωπος που ήσουν στα 15. Μη φοβάσαι τίποτα

  8. #8
    angi καλως ήρθες! εύχομαι με κατάλληλους γιατρούς κ τις συμβουλές τους να πάνε όλα καλά.



    μαρουλένια [φιτνεσ φρικ ντετεκτιντ]. εσύ άλλα έλεγες κ άλλα βλέπω για την σχέση σου με την άσκηση!!!! γουελ νταν!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    17
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Σήμερα ήταν η τελευταία μέρα και μέχρι να τελειώσω τη σχολή δεν το ξανά κάνω. Έκοβα ώρες από τον ύπνο μου για να τα βγάλω πέρα με σχολή και δουλειά, οπότε να τελειώσω τη σχολή μου και μετά δουλεύω πάλι!
    Μέχρι στιγμής ξεχνάω τη γυμναστική για μια βδομάδα! Μετακόμιση από το σπίτι που έμενα (πλημμύρισα και ήμουν σε νοίκι) στο σπίτι της μάνας μου και έχω να τακτοποιήσω τα πράγματα που λόγω δουλειάς δεν γινόταν!
    Εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    43
    Originally posted by marulenia
    4 ώρες περπάτημα ανέβα κατέβα σκάλα πρέπει να είναι τρομερή γυμναστική!!! Τι άλλο να κάνεις; Να παίρνεις και δέκα κάμψεις; :P
    Πώς άντεχε 4 ώρες περπάτημα, πωπω.. :wow: κανένα κολπάκι για να τα καταφέρω και εγώ; Τι κάνει η θέληση και το πείσμα όμως, θαύματα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Ουαου!!! Συγχαρητήρια Αγγελικη!!! Και εμενα μου φαινεται μια χαρα το υψος και τα κιλα, οντως το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ και σημασια εχει και η συσταση του σωματος δηλαδη ποσοστο λιπους σε σχεση με μυ.
    Πρεπει να εχεις πολλη δυναμη.. Και φανταζομαι θα σε εχει βοηθησει και στην σκληρυνση η κινηση και η γυμναστικη. Στο μυαλο μου, επειδη τυχαινει μια φιλη μας να το εχει, μου φαίνεται ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ να κανεις επιτυχημενη διατροφη με σκπ!!! Ειμαι αφωνη :O

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •