Καραμελένιο Ημερολόγιο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8

    Καραμελένιο Ημερολόγιο!!!

    Γεια σας Γεια σας!!!
    Είμαι η καραμέλα ετών 25! Από τα 6 μου χρόνια και μετά είχα πρόβλημα με τα κιλά.. Στην αρχή ήμουν απλά ένα στρουμπουλο παιδί. Αν θυμάμαι καλά στην Τέταρτη τάξη μας πρότεινε η παιδίατρος να επισκεφτουμε έναν διαιτολόγο και αυτό κάναμε. Έχασα κάποια κιλά... έτσι και αλλιώς δεν είχα να χάσω πολλά και σταμάτησαμε. Τα πήρα ξανά και με το παραπάνω... Πρώτη γυμνασίου ξανά διαιτολόγος με δική μου απόφαση. Έχασα κάποια και μετά από ένα ένα διάστημα τα πήρα πίσω.. Τρίτη γυμνασίου,πρώτη λυκείου,δευτερα λυκείου,πρωτο έτος σπουδών και για να μην σας κουραζω έχω πάει σε όποιο διαιτολόγο ξέρω! Μπορώ να βγάλω και μόνη μου διατροφή όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύω.Το θέμα είναι ότι δέν την ακολουθώ! Ειδικά τα τελευταία χρόνια προσπαθούσα με νύχια και με δόντια και κρατιομουν το πολύ για δύο εβδομάδες και μετά τα παραταγα! Δεν τρώω επειδή στεναχωριεμαι ή επειδή έχω άγχος απλά τρώω. Στην αρχή μου έδινα δικαιολογίες ότι πέρασα το τάδε πρόβλημα και το έριξα στο φαγητό. Ομως δεν είναι έτσι.Θυμάμαι πριν 5 χρόνια να ψάχνω για χειρουργείο αλλά φοβηθηκα. Άσε που πίστευα ότι θα τα καταφέρω μόνο με διατροφή. Μετά από 5 χρόνια συνειδητοποιω ότι δεν πάει άλλο! Το τελευταίο ζύγισμα μου ήταν σίγουρα πριν από 4 μήνες και ήμουν γύρω στα 140 κιλά. Είμαι σίγουρη πως αυτό το νούμερο έχει ανεβεί πολύ! Ρωτησα κάποια μέλη του φόρουμ για γιατρούς και πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ! Αύριο έχω ραντεβού με έναν γιατρό στο Τζανειο για ενημέρωση. Διάβασα ότι δεν τις κάνουν όλες τις επεμβάσεις στο Τζανειο οπότε απλά παω για να κάνω μία αρχή. Έχω κλείσει ενημέρωση και στο νοσοκομείο στο Ριο για 17/10 αλλά έχει μεγάλη αναμονή εκεί. Έχω σκοπό να δω και έναν γιατρό ιδιωτικά για ενημέρωση και μετά να αποφασισω.
    Λέω να γράφω τα νέα μου εδώ και οποία συμβουλή μου δώσετε θα είναι δέκτη.
    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει ήδη!! 😘😘

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Caramela, μη το βάζεις κάτω! Να έχεις πίστη στον εαυτό σου, να κάνεις μεγάλη "έρευνα αγοράς" καθώς , δυστυχώς, δεν πάνε όλοι στον τομέα της βαριατρικής με το σταυρό στο χέρι, και να προσπαθήσεις να έχεις ψηλά το κεφάλι. Μπορεί να έχεις περάσει δια πυρός και σιδήρου για να χάσεις βάρος, αλλά η ζωή είναι εδώ και μπορεί να αλλάξει. Με τη σωστή επιλογή χειρουργού και επέμβασης(αυτή που θα ταιριάζει στο ιατρικό και διατροφικό σου προφίλ), όλα θα πάνε κατ'ευχήν.
    Να μας ενημερώνεις για την πορεία σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου Μακ!
    Υποτίθεται ότι σήμερα είχα το πρώτο μου ραντεβού για ενημέρωση αλλά αν και περίμενα περισσότερο από δύο ώρες ένα λάθος στην γραμματεία με στέλνει για ενημέρωση την επόμενη εβδομάδα. Αναμονή. Τίποτα άλλο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Σήμερα πήγα και είδα έναν γιατρό στο Τζανειο. Μου φάνηκε πολύ καλός γιατί μου είπε τα πράγματα έτσι όπως είναι κ δεν μου χάιδεψε τα αυτιά. Ζυγιστηκα κιόλας και είμαι 148! Ο γιατρός μου έβαλε σαν στόχο όταν θα μπω στο χειρουργείο να είμαι 130. Μου έδωσε να κάνω και εξετάσεις... και μου είπε ότι από την στιγμή που θα πάρω την έγκριση θα έχω 10 μήνες αναμονή!
    Μου έκοψε τα φτερά..μου φαίνεται πολύ μεγάλο το διάστημα γιατί μαζί με τις εξετάσεις και την έγκριση μιλάμε για του χρόνου τα χριστούγεννα!
    Θα δω και εναν γιατρό στο Ιπποκράτειο.. ελπίζω εκεί να είναι καλύτερα τα πράγματα με την αναμονή... :sniffle:
    Επίσης μου είπε ότι αν δεν είμαι 130 όταν θα είναι να μπω ότι δεν θά μέ χειρουργησεί..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Γεια σου γλυκια μου καραμελα! Δεν θα ηθελες να ξαναδοκιμασεις με καποιον διατροφολογο? Ίσως απλα δεν εχεις βρει το σωστο ατομο να σε αναλαβει.
    Εισαι πολυ νεα και τα κιλα σου ειναι αρκετα, αλλα ο μεταβολισμος σου λογω ηλικας πιστευω πως θα δουλεψει αν το κυνηγησεις λιγο.

    Δεν ειμαι καθολου ειδικη, κι εγω με τα κιλα μου παλευω . Ομως θα σου προτεινα να κανεις τις εξετασεις σου, να αρχισεις τη διατροφη σου και το περπατηματακι σου και ...που ξερεις! Μπορει να τα εχεις καταφερει σε καποιους μηνες να κατεβεις τοσο ετσι ωστε να μη χρειαστεις χειρουργειο.

    Ισως το μυαλο σου να χρειαζεται ενα απο κλικ του στυλ "αυτη τη φορα θα τα καταφερω". Ολοι εδω ετσι ειμαστε.

    Παντως τα 18 θα τα χασεις σιγουρα. Ασε junk food και πολλα γλυκα για αρχη ( στο λεει μια απο τις μεγαλυτερες fan της σοκολατας που ετρωγε τουλαχιστον 1500γρ. την ημερα πριν λιγα χρονια), βαλε σαλατιτσες στα γευματα σου και πινε νερο!

    Το ξερω οτι ακουγεται βουνο ολη αυτη η προσπαθεια...αλλα τα εχουν καταφερει τοσοι ανθρωποι και πιστευω οτι θα εισαι κι εσυ ενας απο αυτους!

    Ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου να πανε ολα καλα!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Afratoulini μου νιώθω πολύ κουρασμένη από τις δίαιτες.. Φυσικά η μόνη που φταίει είμαι εγώ. Ας πούμε και αυτά τα 20 κιλά μπορεί να μην είναι πάρα πολλά άλλα μου φαίνεται ακατόρθωτο να χαθούν. Θα προσπαθήσω να τα χάσω αλλά είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά..
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την συμπαράσταση <3
    Δεν ξέρω τι φταίει.. είμαι ταμπέλα και σταματάω..
    Χάνω λίγα και μετά ξανά τα ίδια..
    Ήθελα μια βοήθεια με το χειρουργείο..το ξέρω ότι δεν είναι κάτι μαγικό θέλει προσπάθεια και από μένα. Αλλά θα αργήσει τόσο πολύ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Σε καταλαβαινω απολυτα καραμελιτσα μου.... Απλα και μετα την επεμβαση θα χρειαστει να αλλαξεις τον τροπο διατροφης σου.
    Να μπαινεις να τα λεμε, εδω στηριζουμε η μια την αλλη και, πιστεψε με, ολοι εχουμε τα πανω και τα κατω μας!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Δεν τον ρωτησες γιατι βαζει αυτο το οριο;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Ναι ρωτησα. Για να πεσει το BMI μου και να μειωσω τους κινδυνους της επεμβασης. Μου ειπε οτι συνηθως οι ασθενεις αφηνονται και φοβαται οτι απο τα 150 θα παω 170. Εντωμεταξυ λεει εχω πολυ καιρο μπροστα μου οποτε μπορω να το καταφερω. Και για εκεινον θα ειναι πολυ πιο δυσκολο χειρουργειο λογω του λιπους. Γενικα ήταν λογικά όλα αυτά που μου έλεγε και εκεινη την ωρα συμφωνουσα αλλά όσο το σκεφτομαι τόσο πιο δυσκολο μου φαινεται.. Και δεν το έχω ακουσει ξανα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    Καραμελιτσα σου εστειλα μηνυμα Πανω δεξια στην οθονη, εκει που λεει U2U (το λεω επειδη εισαι νεο μελος και δεν ξερω αν το εχεις εντοπισει.)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Αφρατουλινι μου σε! ευχαριστώ για την συμπαράσταση😃
    Θα ήθελα να ρωτησω αν κάνω την εγχείρηση ιδιωτικά με συμμετοχή από το ικα ,πληρώνω πρώτα εγώ στο νοσοκομείο και μετά μου επιστρέφουν τα χρήματα ε?
    Γνωρίζει κανείς?

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    43
    Σε δέκα μήνες σίγουρα μπορείς να κατέβεις πιο κάτω και από 130. Σε καταλαβαίνω πάντως που δεν θες να το παλέψεις με διατροφή, θες να σε δεις άλλον άνθρωπο. Δεν σε αδικώ καθόλου άλλωστε και εγώ δεν μπορώ να περιμένω να δω αποτελέσματα. Λες και τα κιλά τα πήρα μέσα σε μια νύχτα και έτσι θα φύγουν πάλι σε μια νύχτα μαγικά, ξέρω καλά πως δεν είναι έτσι. Αν δεν προσπαθήσεις και δεν παλέψεις δεν πρόκειται να δεις αποτελέσματα όσο πολύ και αν το θες. Πως είσαι τώρα; Ξεκίνησες διατροφή;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    8
    Γειά σου Μαριζα!
    Ναι έχω ξεκινήσει και το προσπαθώ. Μου είναι πολύ δύσκολο και για να είμαι ειλικρινής ψάχνω μήπως πάω ιδιωτικά.
    Δεν θέλω να τα χάσω μαγικά..ας φύγουν σιγά σιγά αλλά να φύγουν.
    Μου φαίνεται βουνό τα 20 κιλά. Πριν δω τον γιατρό είχα σκεφτεί ότι θα κάνω διατροφή μέχρι την επέμβαση και θα προσπαθήσω να είμαι 140. Δεν το περίμενα να μου πει να χάσω 20 κιλα..
    Κανείς και εσύ διατροφή?

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    43
    Δύσκολη η αλλαγή των παλιών μας συνήθειων. Οχι δεν κάνω, τουλάχιστον όχι ακόμα γιατί σκοπεύω να αρχίσω σύντομα. Εγώ αν και δεν τρώω junk food σε καθημερινή βάση και προσπαθώ να τρώω όσο πιο "καθαρά" μπορώ, δεν κινούμαι καθόλου και αυτός είναι ο λόγος που παίρνω κιλά. Ολα μου φαίνονται ανούσια οπότε δεν βρίσκω και το λόγο να βγω έξω, να περπατήσω. Βέβαια αυτή η ψυχολογία που έχω ίσως να είναι και από τα κιλά σίγουρα που με κάνουν να μη θέλω να κάνω τίποτα και να παραμένω μέσα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μαριζα σορρυ δεν το εχω παρακολουθησει μαλλον, σε ποσα κιλα εισαι;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •