Εγχείρηση Sleeve
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10

    Εγχείρηση Sleeve

    Καλησπέρα,

    Είμαι καινούργια στη σελίδα και θα ήθελα να εκφράσω την ανησυχία μου. Είμαι 22 χρονών και ανήκω στη νοσογονο παχυσαρκια. Είναι κάτι που με βασανίζει από μικρή ηλικία και μια μάχη που δεν κατάφερα ποτέ να κερδίσω. Δυστυχώς υπάρχει κληρονομικοτητα παχυσαρκίας και από τους δύο γονείς και το να καταφέρω να χάσω όλα τα κιλά με μια απλή δίαιτα πλέον είναι αδύνατον! Είμαι αρκετά απογοητευμενη...και αποφάσισα πως πρέπει να κάνω κάτι πιο δραστικό, να καταφύγω σε μια εγχείρηση παχυσαρκίας (sleeve). Είναι η πρώτη φορά που θα μπω σε νοσοκομείο και φοβάμαι απίστευτα. Βέβαια σήμερα έχω κλείσει ραντεβού με το γιατρό για να ξεκινήσει η διαδικασία και με το ΙΚΑ γιατί χρειάζομαι και έγκριση από την επιτροπή. Ο φόβος μου λοιπόν είναι η διαδικασία της εγχείρησης. Πως θα ξυπνήσω τι θα μπορώ να κάνω την πρώτη μέρα, αν θα κάνω εμετούς, αν θα πονάω. Και εδώ είναι που ζητάω να μοιραστείτε την εμπειρία σας όσες κάνατε αυτη την εγχείρηση. Είμαι αρκετά φοβισμένη και είμαι πολύ αγχωτικό άτομο. Θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν κάποιος αφιερώσει χρόνο για να διαβάσει όλο αυτό το μήνυμα και να μου απαντήσει πάντα με ειλικρινια. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Καλυψώ μου καλησπέρα, είναι λογικό να αγχώνεσαι, υπάρχουν αρκετά παιδιά εδώ που γνωρίζουν το θέμα και θα σε κατατοπίσουν. Θέλω να σε ρωτήσω ποιο το βάρος και το ύψος σου, γιατί είσαι πολύ νέα, και μπορείς να χάσεις κιλά λόγω του νεαρού της ηλικίας, ο μεταβολισμός σου θα λειτουργεί πολύ καλά. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση. Έχεις ωραίο όνομα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Είμαι 127 κιλά 1.75 ύψος, κάνω δίαιτες από μικρή και θα χάσω κάποια κιλά αλλά μετά θα τα ξαναπάρω γρήγορα....δεν θέλω να πω ότι Εντάξει θα ξανά προσπαθήσω με δίαιτα και να μην κάνω πάλι τίποτα και να αφεθεί το θέμα και να γίνει χειρότερη η κατάσταση. Καλύτερα να κάνω κάτι οριστικό τώρα που είμαι μικρή να μάθω σε μικρές ποσότητες και να είναι πιο εύκολο να το διατηρήσω με τα χρόνια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Κ πάλι η διατήρηση δύσκολη θα είναι, είσαι τόσο νέα, μπορείς να τα καταφέρεις. Οκ τα κιλά είναι αρκετά αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι τραγικά, με δεδομένο ότι φοβάσαι και το χειρουργείο και έχεις αγχωθεί. Σκέψου ότι και εγώ ξεκίνησα πριν από 3 μήνες περίπου στα 110,4 και τώρα είμαι 98. Εξαρτάται βέβαια και που θέλεις να φτάσεις. Η οικογένειά σου σε στηρίζει σε αυτήν την απόφαση?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Ναι το έχω συζήτηση με τη μητέρα μου γιατί και εκείνη πριν 10 χρόνια έκανε δακτύλιο στα 40 της γιατί ήταν 150 κιλά. Το θέμα είναι ότι έχει μεγαλώσει πολύ το στομάχι μου και δεν μπορώ να κλείσω το στόμα μου. Εγώ την εγχείρηση θέλω να τη κάνω γιατί θα μου κόψει την όρεξη...και δεν θα τρώω τρομερές ποσότητες...δεν έχω τη ψυχική δύναμη να μην αφήνω τον εαυτό μου να τρώει γιατί πεινάω συνέχεια. Άμα σταματήσω να πεινάω έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να προσπαθήσω και να ακολουθήσω διατροφή γιατί και μια κουταλιά να τρώω θα φουσκωνω. ...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Δεν γίνεται με μια απλή δίαιτα να χάσω 55 κιλά είναι σχεδόν αδύνατον γιατί έχει μάθει το σώμα μου να φουσκώνει και να παχαίνει δεν είναι πρόσφατα τα κιλά...από 8 χρονών έχω παραπανίσια κιλά, από το γυμνάσιο ήμουν 90 κιλά λύκειο 100 και τελευταία 4 χρόνια 110-127.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Γεια σου φίλη καλυψώ. Εγω ειμαι 21 χρονων και 1,82 ύψος (αρρεν)! Εκανα χειρουργίο sleeve πριν απο 6 μήνες. Οταν μπηγα για χειρουργίο ειχα την εντυπωση πως θα ταλαιπωρηθω πολυ και θα πονέσω πολύ αλλά δεν ηταν έτσι. Πονο ειχα μονο κατα τη διαρκεια της ανανηψης για 2-3 ωρες. Μετα δεν πονουσα καθολου ουτε οταν ημουν ξαπλωμενος ουτε οταν περπατουσα(την ιδια μερα του χειρουργιου) μονο οταν σηκωνομουν απο το κρεβατι ενοιωθα ενα μικρο πονο και ενα τραβηγμα στα ραμματα για λιγα δευτερολεπτα (χειρουργικη επεμβαση ειναι ετσι και αλλιως). Μονο αυτος ηταν ο πονος, που στη πραγματικοτητα δεν ειναι τιποτα με αυτα που φανταζεσε! Εμενα μου εβαλαν και καθετηρα αλλα δεν με ενοχλησε μιας και μου το τοποθετησαν οσο ημουν ναρκωμενος. Και μου το αφησαν μονο για μια μερα. Εκανα μονο μια φορα εμετο οπως μου ειπαν μολις με εβγαλαν απο την ανανυψη, απο τοτε μεσα σε εξι μηνες δεν εχω κανει ποτε εμετό! Αποψη μου παντως ειναι να την κανεις την επεμβαση . Τωρα που εισαι μικρη για να μη γινει ζημια στα οργανα σου. Εγω εφτιαξα ενα σορο προβληματα με το χειρουργίο!! Σου ευχομαι τα καλυτερα και αν χρειαστεις κατι αλλο μου λες

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Γειά σου κι εσένα Τι είναι η ανάνηψη?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Οταν βγαινεις απο το χειρουργιο σε πανε σε μια αιθουσα σαν εντατικη οπου σε παρακολουθουν με μηχανηματα. Ωστε να ειναι σιγουροι οτι ολα δουλευουν καλα , πχ η καρδια ή να νεφρα ή τα πνευμονια καθως και να παρακολουθουν καθως φευγει το φαρμακο της αναισθησιας. Εκει καθεσε περιπου 2 ώρες αλλά ποικιλει ! Σε αυτο το σταδιο εισαι μισοναρκωμενος δηλαδη παθαινεις διαληψεις . Μπορει να κοιτας το ρολοι να λεει 10:30 και μετα απο λιγο να λεει 10:55 οποτε περναει γρηγορα η ωρα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Μου είπανε ότι μόλις ξυπνήσω θα διψαω απίστευτα και πως θα έχω ένα σακουλάκι με υγρά στη κοιλιά μου. Επίσης φοβάμαι μήπως μείνει καμιά τρυπουλα στο στομάχι και μετά έχω πρόβλημα :/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Εγω οταν ξυπνησα δεν διψουσα καθόλου και τις τεσσερις μερες που δεν επρεπε να πιω νερο δεν διψουςα. Μιας και με ειχαν γεματο με ορους. Αλλα αν διψασεις υπαρχει κολπακι. Σου βρεχουν λιγο βαμβακι και το βάζεις στο στόμα το στραγγιζεις, ξεπλενεις λιγο το στομα και το φτυνεις. Και ολα κομπλε. Ναι θα εχεις ενα σακουλακι που θα τραβαει υγρα απο την περιοχη της κοιλιας. Αυτο λεγεται παροχετευση. Θα το εχεις για καποιες μερες και καθημερινα θα στο αδειαζουν και θα περνουν και δειγμα. Το να δημιουργηθει τρυπα στο στομαχι ειναι το πιο συχνο ειδος επιπλοκής και λεγεται διαφυγη αλλά συνολικά οι επιπλοκές στα χειρουργία αυτά ειναι 1-5% το πολυ. Αν τυχον και εχεις επιπλοκες ειναι αληθεια οτι ισως ταλαιπωρηθεις αλλά στο τελος θα πανε όλα καλά! Σκεψου ομως πως αν δεν κανεις χειρουργιο και δεν καταφέρεις να χάσεις κιλα με διαιτα. Σιγα σιγα θα περνεις ολο και περισσοτερα και στο τελος θα εχεις άλλα προβληματα ίσως και σοβαρότερα. Καταλαβαίνω τα αγχος σου αλλά δεν ειναι τοσο τραγικά τα πράγματα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Μαλιστα...Πώς είναι ο πρώτος μηνας? Διατροφικά? Σου λείπει το φαγητό ή βγάζεις φυσιολογικά την μέρα χωρίς πείνα?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Τον πρωτο μηνα μισησα το φάγητο. Με κυνηγουσε η μανα μου να φαω γιατι δεν ηθελα καθολου. Τωρα στο εξαμηνο εχουν υπαρξει φορες που, επειδη ειμαι πολυ απορροφημενος με κατι, ξεχασα να φαω το μεςημεριανο. Ωρες ωρες μου τη σπαει που πρεπει να φάω. Το προβλημα που εχω ειναι οτι νοιωθω ενα καψιμο στο στομαχι οταν εχω ωρα να φαω αλλά ειναι κατι φυσιολογικό. Εχουν ομως υπαρξει πολυ σπανια φορες που εχω λιγουρευτει κατι ενω δεν πειναω! Αλλα για αυτο ευθύνεται το μυαλο!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Χαχαχα απίστευτο! Γιατι αμα δεν πεινας ειναι πολυ πιο ευκολο να ακολουθησεις διατροφη. Αν επιτρέπετε πόσα κιλά είσαι και πόσα έχεις χασει? Και το δέρμα σου πως είναι? Γυμνάζεσαι? Η χαλάρωση φτιάχνετε με τη συχνή γυμναστική?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    12
    Ειμαι 103 τωρα, οταν μπηκα στο χειρουργιο ημουν 153,300 .
    Το δερμα εχει χαλαρωσει πολύ αλλά με γυμναστική φτιαχνεται. Εχω δει πολλους νεαρους που μετα το χειρουργίο εχει σφιξει το δερμα.
    Ειναι καλο το οτι ειμαστε πολυ νεαροι οποτε το σωμα λειτουργει πολυ πιο καλα απο οτι μεγαλυτερης ηλικιας ατομα. Εχω 2 μηνες που παω σε γυμναστηριο και εχω δει παρα πολυ μεγαλη βελτιωση αλλα μπορει να χρειαστουν και 1-2 χρονια για να ειναι ολα καλά. Αλλα νομιζω θα τα καταφέρω. Ετσι και εσυ επειδη εισαι νεαρη και δεν εχεις υπερ υπερβολικα κιλά πιστευω πως αν γυμναστεις θα πανε ολα καλα!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •