Κόλλησε η ζυγαριά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3

    Κόλλησε η ζυγαριά..

    Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει σχετικά με το δικό μου πρόβλημα.. ή να μου δώσει συμβουλές?

    Είμαι 52 κιλά με ύψος 1,64. Μετά τις διακοπές του καλοκαιριού και σε μικρό χρονικό διάστημα πήρα 2,5 κιλά και προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να τα χάσω. Είμαι 31 χρονών. Ξεκίνησα διατροφή σε διατροφολόγο και γυμναστήριο, μόνο αερόβια άσκηση και σχετικά ήπια σε ρυθμό αλλά με διάρκεια και σε καθημερινή βάση. Όταν δεν προλαβαίνω να πάω, λόγω υποχρεώσεων, κάνω περπάτημα γύρω στα 15χμ/την ημέρα. Η δουλεία μου είναι δουλειά γραφείου, που σημαίνει ότι δεν εχει κίνηση. Μέσα σε ένα μήνα έχασα 0,5γρ λίπους.
    Εδώ και 3 εβδομάδες η ζυγαριά έχει κολλήσει παρόλο που κάνω γυμναστική και τηρώ το διατροφικό πρόγραμμα κατά γράμμα και είναι αυστηρό, σύμφωνα με τη διατροφολόγο, δεν μπορεί να μου μειώσει κι άλλο τις θερμίδες.
    Ξέρω ότι δεν είναι πολλά τα κιλά που θέλω να χάσω αλλά με ενοχλούν.. δεν έχω συνηθίσει έτσι τον ευατό μου.. τα ρούχα μου κολλάνε πάνω μου και δεν μου αρέσει.. επιπλέον νιώθω πρησμένη..
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ΤΙ άλλο να κάνω για να χαθούν αυτά τα κιλά..
    Μήπως κάνω κάτι λάθος?
    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι ώστε να ξεκολλήσει η ζυγαριά?
    Έχει συμβεί σε κάποιον/α άλλον/η κάτι αντίστοιχο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Originally posted by Μαρινα29
    Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει σχετικά με το δικό μου πρόβλημα.. ή να μου δώσει συμβουλές?

    Είμαι 52 κιλά με ύψος 1,64. Μετά τις διακοπές του καλοκαιριού και σε μικρό χρονικό διάστημα πήρα 2,5 κιλά και προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να τα χάσω. Είμαι 31 χρονών. Ξεκίνησα διατροφή σε διατροφολόγο και γυμναστήριο, μόνο αερόβια άσκηση και σχετικά ήπια σε ρυθμό αλλά με διάρκεια και σε καθημερινή βάση. Όταν δεν προλαβαίνω να πάω, λόγω υποχρεώσεων, κάνω περπάτημα γύρω στα 15χμ/την ημέρα. Η δουλεία μου είναι δουλειά γραφείου, που σημαίνει ότι δεν εχει κίνηση. Μέσα σε ένα μήνα έχασα 0,5γρ λίπους.
    Εδώ και 3 εβδομάδες η ζυγαριά έχει κολλήσει παρόλο που κάνω γυμναστική και τηρώ το διατροφικό πρόγραμμα κατά γράμμα και είναι αυστηρό, σύμφωνα με τη διατροφολόγο, δεν μπορεί να μου μειώσει κι άλλο τις θερμίδες.
    Ξέρω ότι δεν είναι πολλά τα κιλά που θέλω να χάσω αλλά με ενοχλούν.. δεν έχω συνηθίσει έτσι τον ευατό μου.. τα ρούχα μου κολλάνε πάνω μου και δεν μου αρέσει.. επιπλέον νιώθω πρησμένη..
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ΤΙ άλλο να κάνω για να χαθούν αυτά τα κιλά..
    Μήπως κάνω κάτι λάθος?
    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι ώστε να ξεκολλήσει η ζυγαριά?
    Έχει συμβεί σε κάποιον/α άλλον/η κάτι αντίστοιχο?
    Θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το γεγονός ότι μπορεί να πάσχεις από νευρική ανορεξία.
    Γυμνάζεσαι καθημερινά και περπατάς πολύ.
    Θα τολμούσα να πω ότι υπεργυμνάζεσαι.
    Απορώ ποιος επαγγελματίας διατροφολόγος βοηθά έναν άνθρωπο που βρίσκεται τόσο κοντά στα όρια απο το φυσιολογικό βάρος στο ελλιποβαρές να μπει σε διαδικασία δίαιτας.

    Γλυκιά μου ζήτα βοήθεια άμεσα από κοντινούς σου ανθρώπους.
    Είσαι έξυπνη κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου.
    Σταμάτα να κάνεις κακό στον εαυτό σου.
    Εξακολουθώ να ανησυχώ για σένα.
    Μην κλείνεις τα μάτια σου σε αυτό που σου συμβαίνει.
    Ζήτα βοήθεια ΑΜΕΣΑ
    Αν δεν εμπιστεύεσαι ότι η μητέρα σου μπορεί να βοηθήσει δοκιμασε εδώ.
    http://www.18ano.gr/

    Ακόμα κι αν δεν είσαι στα ηλικιακά όρια.
    Σε παρακαλώ φρόντισε τον εαυτό σου.
    Take care

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μαρίνα, ίσως να σου φαίνεται οτι κόλλησε η ζυγαριά επειδή χτίζεις μύες.
    Οι μύες ζυγίζουν πιο πολύ απο ότι το λίπος.
    Μην ανυσηχείς και μη σε πιάνει τρελό κόλλημα! :starhit:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Η ζυγαριά πρεπει να ξεκολλήσει κ να ανεβεί προς τα πανω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    οταν δεν εχεις κιλα να χασεις η οταν μιλαμε για 2-5 κιλα δεν ειναι ευκολο ... Εσυ αισθανεσαι ασχημα γιατι ας πουμε αν παντα ζυγιζες 50 και πηρες 2 καπως σου φαινεται ... δεν ειναι τραγικο και ισως εχει να κανει πιο πολυ με την ψυχολογια σου ... Τι να πουν αλλοι που εχουν 10+

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας!

    Συγνώμη που δεν απάντησα έγκαιρα αλλά αρρώστησα από την ίωση που κυκλοφορεί και ήμουν μια εβδομάδα χάλια! Σήμερα νομίζω πως συνήλθα και επιστρέφω στην καθημερινότητα!

    Δεν νομίζω ότι στην περίπτωσή μου είναι ζήτημα ανορεξίας. Δεν είναι ότι δεν τρώω ή φοβάμαι να φάω. Το αντίθετο μάλιστα, ζήτησα τη βοήθεια διατροφολόγου για να μην μειώσω μόνη μου τις θερμίδες ή με λάθος τρόπο και προκαλέσω πρόβλημα στον οργανισμό μου, δεδομένου ότι έτσι κι αλλιώς είμαι αδύνατη. Τα γεύματά μου είναι 5/ την ημέρα, με πολλά φρούτα και λαχανικά, κρέας, ψάρι, περιορισμένους υδατάνθρακες και ζάχαρη που έτσι κι αλλιώς απέφευγα για ευνόητους λόγους. Α! και περιορισμένες ποσότητες αλκοολ, γεγονός που με δυσκόλεψε γιατί έχω κοινωνική ζωή και δεν μπορώ να πιω όσο η παρέα μου.

    Ας μην κατηγορούμε τη διατροφολόγο που βοηθάει έναν άνθρωπο, να κάνει ισορροπημένη διατροφή. Η ίδια δεν θεωρεί ότι πρέπει να αδυνατίσω. Η ίδια είναι στα κιλά μου άλλωστε. Αυτό που θέλει σαν επαγγελματίας είναι να μην μειώσω τις θερμίδες, να τρέφομαι σωστά και να αθλούμαι ώστε να μειωθεί το λίπος με σωστό τρόπο και να αυξηθεί η μάζα σώματος (ή κάπως έτσι εννοώντας τους μύες).

    Αυτό για το ότι "χτίζω μύες'' δεν το ήξερα, ούτε ότι "'ζυγίζουν περισσότερο"! Αυτό πράγματι μπορεί να εξηγεί την κατάστασή μου! Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

    Δεν έχω φρικάρει, ούτε αγχώνομαι, και η ψυχολογία μου είναι καλή, γενικά είμαι ήρεμη, δεν θαέλεγα ότι είναι δύσκολη περίοδος για μένα. Συνεχίζω τη διατροφή και την άσκηση μέχρι να δω έστω και ένα μικρό αποτέλεσμα. Βέβαια όσο δεν βλέπω διαφορά στη ζυγαριά.. δεν έχω κίνητρο.. Ήθελα να ζητήσω συμβουλή από εσάς γιατί ξέρω ότι είστε στην ίδια διαδικασία με εμένα και σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα πράγματα. Μπορεί και σε άλλους να κόλλησε η ζυγαριά και με κάποιον τρόπο που εγώ δεν τον σκέφτηκα, να.. ξεκόλλησε! Νιώθω ότι κάνω φιλότιμες προσπάθειες να απαλλαγώ από αυτά τα 2 κιλά και ότι δεν αποδίδουν....

    Ίσως να είναι και αυτό που λέτε, ότι ''όταν μιλάμε για 2-5 κιλά είναι δύσκολο να χαθούν''.. Συγνώμη αν γίνομαι προκλητική, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν να χάσουν 10+ κιλά αλλά δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης. Όλοι μας προσπαθούμε να βελτιώσουμε την εικόνα του ευατού μας για να αρέσουμε πρώτα από όλα στους ίδιους. Απευθύνθηκα ''εδώ'' λοιπόν γιατί θεωρώ ότι έχουμε κοινό στόχο και μπορούμε να αλληλοβοηθηθούμε. Σίγουρα όσοι έχουν περισσότερα κιλά, κάνουν πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια από εμένα και χρειάζονται περισσότερα ψυχικά αποθέματα. Και τους εκτιμώ πολύ και δίνω πολλά μπράβο για την προσπάθεια. Ίσως κάποια στιγμή όταν καταφέρουν και αυτοί να φτάσουν στο στόχο τους, να δυσκολευτούν στα τελευταία κιλά και τότε να δείξουν κατανόηση σε μένα. Εύχομαι όμως να πάνε όλα καλα και να πετύχουν το επιθυμητό βάρος, εύκολα!

    Εγώ νιώθω περίεργα με τον ευατό μου γιατί είδα μία αύξηση βάρους 2,5 κιλών σε σύντομο χρονικό διάστημα και το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει. Επιθυμώ να είμαι στα 50 κιλά, όπως συνήθισα τον ευατό μου, μπορούσα να φοράω τα ρούχα μου και να αισθάνομαι άνετη. Συνεχίζω τη διατροφή και την άθληση και βλέπουμε.. Δεν βλέπω κάτι το μεμπτό.. Εκτός αν βλέπετε εσείς.. εκτιμώ πολύ τη γνώμη σας και κάθε απάντηση θα με βοηθήσει..

    Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού για λιπομέτρηση επομένως θα φανεί αν ''χτίζω μύες'' όπως λέτε και γι αυτό το λόγο δεν βλέπω την αναμενόμενη διαφορά στη ζυγαριά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Μπράβο Μαρίνα για την προσπάθεια με την διατροφολόγο!
    ναι πράγματι σε αυτά τα κιλά που βρίσκεσαι το ποιό σωστό και εκει που θα καταλαβαίνεις και εσυ την διαφορά είναι η λιπομέτρηση!
    εκεί θα καταλάβεις αν έχασες λίπος, αν έχασες απλά νερά,και αν έχεις χτίσει μύες!
    Εγώ πιστεύω οτι είσαι σε καλό δρόμο! απλά δεν είναι να βασιζόμαστε στην ζυγαριά μονο, ειδικά εμείς οι γυναίκες που κάνουμε πιο εύκολα κατακράτηση υγρών.
    Εγώ για παράδειγμα οταν είμαι στις δυσκολες ημέρες λογο της κατακράτησης με δείχνει +2 με 3 κιλά, παρόλο που κάνω και εγω διατροφη και γυμνάζομαι.. μετά βέβαια φεύγουν

    Δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι, ισα ισα στα κιλά σου είναι εύκολο να κάνεις πολύ ωραία γράμμωση! :smirk:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολύ ailouraki!!
    Αναμένουμε λοιπόν τη λιπομέτρηση!
    Ίσως όπως λες να έφαγα κόλλημα με τον αριθμό της ζυγαριάς, χωρίς να δίνω σημασία στην αλλαγή σύστασης σώματος που ενδεχομένως να υφίσταμαι!
    Γράμμωση? Χαχα καλό ακούγεται! Ποτέ δεν είχα ένα γραμμωμένο σώμα.. βέβαια δεν είχα ΠΟΤΕ και καλή σχέση με τα γυμναστήρια..

    Καλά, όσον αφορά τις κατακρατήσεις υγρών, είμαι παθούσα εξαιτίας πολυκυστικών ωοθηκών! Εκεί να δεις κατακράτηση!! Μπορεί να είμαι πρησμένη 2 βδομάδες ή και ένα μήνα! Ενώ δηλαδή προσέχω τη διατροφή μου, λόγω ορμονικών να κάνω τρελή κατακράτηση! Φεύγουν μετά την περίοδο αυτά τα υγρά.. αλλά ο κύκλος μου είναι άστατος, ορισμένους μήνες του χρόνου, και μπορεί να έχω πάνω μου +2 κιλά μέεεεεεχρι να μου έρθει η περίοδος. Κάνω μεγάλη κατακράτηση παρόλο που είμαι χαμηλά σε κιλά.

    Αφού πιάσαμε αυτό το θέμα, να αναφέρω ότι λόγω των κυστών πρέπει να προσέχω το βάρος μου, σύμφωνα με το γυναικολόγο. Για να ρυθμιστεί ο φαύλος κύκλος των πολυκυστικών, καλό θα ήταν να διατηρούμαι σε χαμηλά κιλά και κυρίως σε χαμηλό ποσοστό λίποθς σώματος. Να φανταστείς τώρα που αύξησα λίγο το βάρος, ΑΜΕΣΩΣ διαταράχτηκε ο κύκλος μου.. Οπότε πρέπει να το ρυθμίσω και αυτό. Που για μένα είναι το σημαντικότερο γιατί επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία μου..

    ailoure, κατακρατήσεις πότε κάνεις? για να μπω στη διαδικασία σύγκρισης τώρα.. λίγο πριν σου έρθει η περίοδος εννοείς? κι όταν λες ότι ''μετά φεύγουν'', επανέρχεσαι δηλαδή στα κιλά που ήσουν πριν? δηλαδή την βδομάδα της περιόδου ή αναμονής της, εφόσον ακολουθείς διατροφή όπως λες, δεν βλέπεις διαφορά στη ζυγαριά προς τα κάτω?

    Εννοώ δηλαδή ότι αν λίγο πριν την περίοδο βλέπεις άυξηση και μετά το πέρας της περιόδου αυτά τα υγρά ''φεύγουν'', στην ουσία παραμένεις στάσιμη για δύο εβδομάδες, παρόλο που ακολουθείς διατροφή.. ή μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά..uzzled:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    βασικά έχω το ίδιο θέμα με εσένα με τις πολυκυστικές, οπότε ούτε εγώ βγάζω άκρη με την κατακράτηση χεχε
    απλά πλέον φροντίζω να ζυγίζομαι μια φορά τον μήνα περίπου οταν δεν είμαι και στις δύσκολες μέρες, γιατί αμα ζυγίστώ πχ πρωί, και μετά ξαναζυγιστώ σε 10 λεπτά που θα έχω φαει - πιει με δείχνει οτι να ναι!:P

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    37
    Συγνωμη αλλα ειμαι ο μονος που γνωριζει οτι με περπατημα και τρεξιμο δεν αυξανετε η μυικη μαζα ??? Εχετε δει κανενα μαραθωνοδρομο με μουσκουλα?Ολοι σαν οδοντογλιφιδες ειναι .
    Αυτη τη στιγμη αν δεν σου αρεσει το σωμα σου ειναι γιατι εισαι σε φαση lean fat.Δηλ μικρη μιηκη μαζα που κανει το οποιο λιπος πανω σου να φενεται ασχημο.
    Το καλο ειναι οτι εισαι σε στην ιδανικη κατασταση για να ξεκινησεις μια διατροφη πλουσια σε πρωτεινη και αναλογη γυμναστικη για να χτισεις μυες.Το ελαχιστο λιπος που εχεις να εξαφανιστει κιριολεκτικα οταν θα ξεκινησεις,γιατι απλα ειναι ελαχιστο.
    Αν δεν κανεις προπονηση με αντιστασεις (καλλισθενικη γυμναστικη ,αρση βαρων) μην περιμενεις προοδο ομως.
    Ζητω συγνωμη για το οτι ειμαι απολυτος/αποτομος αλλα με πιλατες και τζοκινγ δεν φτιαχνεις κορμι,φτιαχνεις καρδια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    προφανώς και όταν έχεις φτάσει στα ιδανικά κιλά, όπως λέει ο νικ δε γκρίκ, δεν φτιαχνεις με αερόβια μούσκουλα και ποντίκια :P τα βάρη είναι αυτό που χρειάζονται..
    Αλλα, και το να φτιαχνεις καρδια καλό ειναι :saint:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •