Είμαι σε απόγνωση κάποια συμβουλή???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3

    Είμαι σε απόγνωση κάποια συμβουλή???

    Είμαι καινούρια στο φορουμ και ήδη νιώθω καλύτερα - δεν ξέρω νομίζω το να βλέπω οτι άλλοι αντιμετωπιζουν παρόμοιο προβλημα με βοηθάει
    Anyways εν συντομία
    Είμαι 19
    Σαν παιδί είχα νορμάλ βάρος-μετά τα 6 άρχισα να πέρνω κιλάκια
    Ήμουνα γεματούλι αλλά όχι σε σημείο υπερβολής
    Θυμάμαι 10 χρονών ζύγιζα κάπου 55-56κιλά και τότε κατάλαβα οτι υπάρχει πρόβλημα γιατί τα άλλα κοριτσάκια ζύγιζαν 36-40κιλά
    Πάντα είχα στο μυαλό μου - οκ χαλαρά μια μέρα θα γίνω skinny
    Στα 13 φρίκαρα - ανεβαίνω η δικιά σουσ την ζυγαριά και βλέπω 68 με 1.55 ύψος
    Σταματάω να τρώω επιτόπου
    Μάσαγα cheerios και τα έφτυνα για να μην πάρω θερμίδες
    Μεσα σε 3 εβδομαδες στα 59 κιλά και αρχίζω επεισοδια υπερφαγιας και παω παλι 63
    Το αφήνω λίγο και ξεχνιέμαι- ανεβαίνω σε ζυγαριά στα 15 και βλέπω 73
    Αρχίζω μια μάταιη προσπάθεια του να χάσω κιλά
    Ξυπναγα κάθε πρωί έτρωγα ένα μήλο πηγαινα στο γυμναστηριο και ελεγα σημερα ειμαι 72 σε 2 εβδομαδες 66 και καπως ετσι κατεληγα να εχω υπερφαγικο επεισοδιο στην μεση της μερας με αποτελεσμα να μην χανω κιλα
    Και μετα απο πολλα στην ζωη μου εκεινη την περιοδο αποφασιζω να αφαιθω και να φαω οοοοτι γουσταρω οοοποτε το γουσταρω
    Και πάμε στο περσινό Σεπτέμβρη
    Μετά απο 3 χρόνια ανεβαίνω ζυγαριά και βλέοω 108+ ούτε που θυμάμαι σίγουρα πάνω απο 105
    Λέω στον εαυτό μου ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ??????ΠΩΣ????
    Και ήρεμα ήρεμα ξεκινάω να τρώω μια το πολυ δυο φορες την ημερα πολυυυυ μικρα γευματα πχ 5 αμυγδαλα το πρωι η 1 αυγο και μεσημερι λιγο τονο η μισο φιλετο περκας η μιση μπριζολα
    και να τρεχω στο άλσος
    Μέχρι τον Φλεβάρη το κρατουσα και ειχα πεσει στα 61 κιλά
    Αλλά κόντευα τα 59 και φρίκαρα και λέω οκ τώρα δεν θα καταφέρω να πέσω κατω απο τα 59 πάλι
    Οπότε αρχίζουν τρελά υπερφαγικά επεισόδια και μεγάαααλες περίοδοι νηστείας και εμετών και γυμναστικής στο γυμναστήριο σε σημείο παράνοιας.
    Φάση να ζυγίζεσαι να βλέπεις 52 να τρως 1 μέρα απο το πρωι ως το βραδυ και μετα 59 κιλα και να ποναει το στομαχι σου και η πλατη σου σαν να σε σπανε και να κλαις και να βλεπεις εφιαλτες
    Καταφέρνω να το κοντρολάρω
    Μένω μονη μου και σταματάω να τρώω για 7 μέρες
    Μέχρι τότε έτρωγα 1 αυγό κάθε πρωί μετά γυμναστήριο και περπάτημα και νερό και κλείσματα
    Ανεβαίνω στην ζυγαριά και βλέπω 46 στις 13 Μαιου το 2016.
    Ευτυχία
    Έλα μου που όμως ήθελα να παω 38 κιλά
    Μετά έλεγα όχι κάτσε ο σκελετός ειναι 20
    Η πιο αδύνατη γυναίκα στον κόσμο 22κιλά και ειναι 1.75 εγω με 1.55 πρέπει να είμαι 19-20 μα μετά αμα πεθάνω
    Και καταλήγω σε ένα 48 ωρο υπερφαγικο επεισοδιο στις 14 μαιου
    Ανεβαινω στην ζυγαρια .. 52 κιλα
    Τρέλα
    Απο εκείνη την στιγμή λεω - κατεστρεψες τα Π Α Ν Τ Α
    Απο τις 14 μαιου ως τις 22 είχα πάει 58 κιλά
    Αρχίζω να σχεδιάζω νηστείες για 40 μέρες και και να φρικάρω
    Δεν μπορώ να κοντρολάρω τι τρώω απλά καταναλώνω-κλαίω-ξερνάω-κοιμάμαι
    Κλείνω ημερομηνία για ενχείρηση- κοιλιοπλαστική για την χαλάρωση στις 16 ιουνιου
    Με βλέπει ο γιατρός - σκαλώνει
    μου λέει τι εγινε???
    66 κιλα παρακαλώ.
    Κάνω την ενχείρηση παω 71
    κλαίω και προσπαθώ να κάνω νηστεία
    Κούτσα κούτσα στα 63 μόνο με χάπια και νερό τρώω ένα ολόκληρο καρπούζι και το κάνω εμετό και περπατάω όλο το βράδυ για να το κάψω
    Τον Ιούλιου δεν ξέρω τι έγινε
    Καταφέρνω να μείνω σταθερή στα 66-65
    Τρώω ότι να ναι και κάνω νηστεία μια μέρα και περπατάω πολύ και είμαι καλά
    Αύγουστος και μέσα σε 2 εβδομάδες 74-75κιλα
    Και τώρα νιώθω ότι μου είναι αδύνατον να χάσω κιλά
    Απλά αυτό
    Κανείς δεν με καταλαβαίνει ούτε η ψυχολόγος ούτε οι γονείς ούτε οι φίλοι
    όλοι μου λένε
    "φάε το πρωί το πρωινούλι σου μετα ενα φρουτακι μετα μια σαλατουλα , γυμνάσου"
    ή ¨πήγαινε σε ενα ριμαδοδιατροφολόγο και φάε οτι σου πει και σταματα να τρως βλακείες" η ¨κόψε την μάσα!!!"
    Όλοι αδυνατούν να δουν το προβλημα
    Δεν πεινάω ΠΟΤΕ μου , δεν λιγουρεύομαι κανενα φαγητο
    Απλα νιώθω αφύσικη
    Παρέες με κοπέλες με κανονικά κιλά τρώνε πατατάκια και φιλάνε τα αγόρια τους και εμένα αμα με αγγίξεις τρελαίνομαι γιατί νομίζω μου μετράς το λίπος
    Δεν μπορώ να κάνω δίαιτα - αμα παω σε διατροφολόγο θα κόψω τα μισα γεύματα πάλι
    Απλά θέλω να κάνω μια νηστεία για 2-3 μηνες μετά να βάλω μεσα μερικά smoothies και σουπες ανα 2 μερες για να επιβιώνω και μόλις καταναλώσω το έξτρα λίπος μου να πάω σε διατροφολόγο-γυμναστηριο
    Τώρα μου είναι αδύνατον
    Μα ταυτόχρονα λέω - ναι αλλά τωρα θα καταναλώσω τους μύσ μου και μετα θα θελω περισσοτερη δουλεια στο γυμναστηριο
    Ή λέω ναι αλλά σε 5 μέρες θα ειμαι τοσα κιλά και αμα τα χριστουγεννα ειμαι ακόμη χοντρή πλασ θελω να κάνω πλαστικη στο στηθος μου και γίνομαι 20 τελη απριλη και καθε πρωι ξυπναω και αντι για αφαγεια καθομαι και τρωω οτι βρω μεχρι να κανει κυκλο στο κεφαλι μου για να κλεισει και να κανω αφαγεια την επομενη μερα
    Επίσης φρικάρω όποτε βλέπω πάνω μου ραγάδες και έχω την σκέψη οτι είμαι κατεστραμένη και αντί για αφαγεία καταλήγω σε ότι μισώ
    Πλάς είμαι ερωτευμενη με εναν φιλο που του αρεσουν οι αδυνατες και εχει τρελαθει γιατι δεν μπορει να πιστεψει πως απο αδυνατη εγινα χοντρη σε 2 εβδομαδες
    Απλα θελω να εχω ενα νορμαλ σωμα και το κεφαλι μου δεν με αφηνει
    Τι να κανω βοηθεια πλζζ.....ειμαι σε απογνωση:sniff:

  2. #2
    Από περίοδο πως πας?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Originally posted by Μαντάμ σου σου
    Από περίοδο πως πας?
    Περίοδος είχε σταματήσει τελείως για 1-2 χρόνια ήρθε μετά στα 75-70 κιλά μετά σταμάτησε και ξανά ήρθε την δεύτερη εβδομάδα αφού ξεκίνησα τον υπερφαγικό μου κύκλο - δηλαδή 6-7 ιουνίου και απο τότε έχω νορμάλ κύκλο κάθε μήνα για 5-6 ημέρες

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Originally posted by Dulcinea del Toboso
    Καλησπέρα και καλωσήρθες!
    Εχεις πολλές αυξομειώσεις βάρους εδώ και πολλά χρόνια, πολλά πάνω-κάτω.. Απο 100κάτι έφτασες μέχρι και 40κάτι, και ενδιάμεσα πάλι ειχες αυξομειώσεις.. φαντάζομαι σε έχει κουράσει αυτή η κατασταση.
    Εγραψες οτι πας σε ψυχολόγο. Υπάρχει κάποια συγκεκριμενη αιτία που ξεσπάς σε υπερφαγικά? Εχεις εντοπίσει δηλαδή τι φταίει?
    Εχεις πει σε κάποιον διατροφολόγο ΑΚΡΙΒΩΣ όλες τις αυξομειώσεις οπως μας τα έγραψες και εδω? Σου δίναν απλά διατροφή ή εμβαθύνανε στο πρόβλημα?
    Τώρα πόσα κιλά είσαι? Ποιες είναι οι προσδοκίες σου πάνω σ αυτό το θέμα? Θέλεις να σταματήσεις τα υπερφαγικά? Να χάσεις? Τι στόχους έχεις?
    Εδώ και 20 μέρες είμαι σταθερή στα 74-75
    Η καλύτερη περιγραφή που μπορώ να σου δώσω για να καταλάβεις γιατί τρώω όσο τρώω είναι η εξής.
    Φαντάσου να είσαι ένας υγιής άνθρωπος που θες να τρώς σωστά αλλά τον έλενχγο του τί τρως και βάζεις στο σώμα σου τον πέρνει ένας άνθρωπος που απλά βαριέται να σκεφτεί τι να φάει ή να μην φάει και καταναλώνει όσο το δυνατόν περισσότερη τροφή με όσο δυνατόν λιγότερα χρήματα σε όσο δυνατόν λιγότερο χρονικό διάστημα
    Και όταν λέω οτι βαριέται μην φανταστείς οτι αράζω βλέπω τηλεοραση η καθομαι στο λαπτοπ και τρωω χαλαρα στο σπιτακι μου - τρώω στους δρόμους τρέχοντας απο μαγαζί σε μαγαζί ή απο σπίτι σε σπίτι - φίλων - γονιών και μετά πάω στο δικό μου και κάνω εμετό
    Είναι σαν να ρυθμίζει κάποιος μέσα μου οτι πρέπει να καταναλώσω τα πάντα αλλά δεν το κάνω ούτε απο πείνα ούτε απο λιγούρα πιο πολύ απλά δεν σκέφτομαι ειναι σαν συνήθεια - γινεται μηχανικα και αυτοματα - αμα δεν κανω αφαγεια τρωω τα παντα απλο
    Πηγαινα στην ανασα τον ιουνιου μου ειπαν εχω ψυχογενης ανορεξια και υπερφαγικά επεισόδια σε δίπολο
    Η ψυχολόγος μου λεει οτι τρωω τα συναισθηματα μου και εχω συνδεσει την τροφη με την ζωη και πρεπει να σταματησω να το σκεφτομαι πράγμα αδύνατον
    Όσο κάνω αφαγεία κάνω πλάνα με δίαιτες για να παρω βιταμίνες μετά και άλλα πλάνα για αργότερα και άλλες δίαιτες για ποιο μετά και οργανώνω τα πάντα
    Δεν ξερω ουτε εγω η ιδια τι συμβαινει απλα είναι σαν να έχεις ενα ομορφο βαζο με λουλουδια να το προσεχεις και μολις γυρισεις να στο ριχνουν κατω και να το βρισκεις κομματια και να μην ξερεις γιατι η πως εγινε
    Νομίζωθα με βοήθαγε να αρχίσω να ακολουθώ ένα υγιές πρόγραμμα διατροφής και να πηγαίνω στο γυμναστηριο χωρις να ζυγιζομαι γιατι ειμαι τρομερα ψυχαναγκαστικη με τα νουμερα αλλά λόγω του βαρους μου τωρα δεν μπορω να κάνω διατροφη θέλω να φύγουν τα πολλα
    Ο στόχος μου είναι 40-42 κιλά
    Δηλαδή θα ήμουν οκ αν που και που πήγαινα 43-44 αλλά ήμουν σταθερή και στα 41-42 κατα καιρούς
    Αλλά αν πήγαινα 36-34-33 κιλά θα ήμουν πολύ ικανοποιημένη αν και δεν θα ήταν αισθητικά όμορφο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Μακάρι να μας δουλεύεις, αυτα που γραφεις ειναι πραγματικα ασύλληπτα απο καθε αποψη, θεωρώ οτι χρειάζεσαι στήριξη. Ειναι δυνατόν σε ανορεξική κ αςθενικο σωμα να νιωθεις καλα; Κριμα νεο κοριτσι να εχει την ζωη κ τα ονειρα του για πέταμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Εγώ πραγματικά ανησυχώ για σένα.
    To GW στο username σου αναφέρεται σε goalweight και αναφέρεται στο βάρος στόχο σου. Σωστά;
    Το έχω δει σε αρκετά proana blogs
    Τα 33 κιλά δεν είναι υγιής στόχος βάρος καλό μου. Στο λέω ξεκάθαρα.
    Θα είσαι ελλιποβαρής και θα θέσεις τον εαυτό σου σε σοβαρό κίνδυνο.
    Αν κάνεις ολοκληρωτική νηστεία για 2-3 μήνες θα επηρεαστούν οι σωματικές σου λειτουργίες.
    Δε θα έχεις ενέργεια για τίποτα. Πόσο μάλλον να γυμναστείς, να περπατήσεις, να δεις τους φίλους σου, ή το αγόρι σου.
    Είναι πολύ πιθανό να δυσκολεύεσαι ακόμα και να αναπνεύσεις. Η καρδιά σου θα τεθεί σε σοβαρό κίνδυνο, όπως και τα νεφρά σου.
    Αν το αγόρι σου σε ωθεί στην ανορεξία δε θέλει το καλό σου και καλό θα ήταν να αναθεωρήσεις αν χρειάζεσαι έναν τέτοιο άνθρωπο στη ζωή σου.

    Όλο αυτό που περνάς είναι δυσβάσταχτο.
    Βρες ανθρώπους συμμάχους γύρω σου.
    Αν πιστεύεις ότι ο ψυχολόγος κι ο διατροφολόγος σου δεν είναι εξειδικευμένος στις διατροφικές διαταραχές αναζήτησε κάποιον που να είναι.
    Είσαι νέα και έξυπνη.
    Η ζωή είναι μπροστά σου και σου ανήκει.
    Να σε προσέχεις
    Take care

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •